روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند... سکوووت

روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند... سکوووت

آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب

سقوط

چهارشنبه, ۹ دی ۱۳۹۴، ۰۴:۰۲ ب.ظ

معمولاً سقوط قدرت های بزرگ و شرور ِ جهان، بیشتر برام فکر ایجاد میکنه تا خوشحالی!

سقوط انسانهای بزرگ و قدرتمند، مخصوصاً اونایی که بدیها و مصائب زیادی رو با قدرتشون به این دنیا آوردن، مثل هیتلر، صدام و... و مردم برای سقوط اونها جشن میگیرن ، یه سوال بزرگ ایجاد میکنه...!

اینکه اگه ما جای اونها بودیم، با همون منسب و قدرت، چکار میکردیم؟ همون کارها؟ یا حتی بدتر؟


 • ۹۴/۱۰/۰۹
 • دکتر میم

نظرات (۱۵)

 • فاطیما کیان
 • نمیدونم شما هم توی دوران مدرسه و اون حال و هوا نماینده کلاس رو مثل من دقیق نگاه میکردین یا نه ولی همیشه یه قبل و بعدی توی رفتارهاشون بود , کافی بود نماینده ی کلاس بشن , همون نیم وجب بچه قدرت کاری باهاش میکرد که دوستاشم میفروخت برای خود شیرینی پیش معلم و ناظم و مدیر !
  پاسخ:
  :-))) آره 
  برای رسیدن به اون درجه از قدرت از خیلی قبل تر نیاز به قول تو به اون بدی ها و ابجاد مصایب هست. اگه این کاره نباشی اصلا به اون منصب و اون میزان قدرت نمی رسی. پس اگه همین الان هم برای رسیدن به جایی از روی آدم ها رد نمیشم اصلا نیاز به این پرسش نیس
  پاسخ:
  حتما هم لازم نیست قبلش بدی زیادی ایجاد کرده باشه و لزوما هم  نباید اون درجه از قدرت باشه! «به جای اونها» بودن، صرفاً صدام و هیتلر نیست!  مگه به تغییر آدمها اعتقاد نداری؟ ممکنه در یک سیستم خوب ، من خیلی عادی روال ترقی رو طی بکنم و به درجه و قدرتهای بالا در اون سیستم برسم، اما تا وقتی رئیس نباشم و اختیار تام نداشته باشم، طعم خیلی چیزا رو درک نمیکنم و احتمال تغییرم و سو استفاده، بعد از درک اون قدرت اصلی زیاده! 
  مگه ولیعهد بودن پادشاه ها چطوره؟ اما گاهی یکی خوبه، یکی بد!
  درضمن اینجا نمیشه زیاد گفت، اما میگن هیچ انقلابی بدست انقلاب کنندگان واقعیش نمیوفته و ... (ادامه ماجرا)
 • تاج بی بی
 • معلومه که
  همون یا حتی بدتر...
  با آیبک و خط اولش موافقم ، اما بازم بنظرم حجم اون قدرته مهمه ، گاهی فکرشم نمیکنی همچی آدم باشی که دست به خیلیا کارا بزنی. 
  پاسخ:
  آره، هر درجه از حجم قدرت، به همون نسبت، استفاده یا سو استفاده
  خیلیا خودشونو گم میکنن
  الان میخواستم بگم نع من مثه اونا نمیشدم اصلااا
  ولی ادم تا تو موقعیتشون قرار نگیره نمیدونه جنبه شو داره یا نه
  پاسخ:
  آره نمیشه گفت، البته تداوم شرایط قدرت داشتن و شرایط محیط هم تاثیر داره.
  اینها پتانسیل ِ خاموش دارن! احتمالا تا قبل از اینکه در موقعیت ش قرار بگیرن فکرشم نمی کردن چنین کارهایی از دست شون برمیاد!
  یک درصدی هم "شانس" میتونه نقش داشته باشه.
 • هولدن کالفیلد
 • این چیزی که میگی -  با توجه به اینکه پات رو کردی توی کفش ما :)) - یکی از مباحث جدی روانشناسی اجتماعیه، یکی از کتابهاش رو باز کن بخون ببین چیا نوشتن! :دی
  پاسخ:
  من خوندم و دیدم. راستش بعضی از آزمایشات خاصش هم دیدم. اما امروز داستانی پیش اومد و دراین مورد نوشتم ،
  باشد که بقیه هم به همین فکر بیوفتن.
  البته یاد فیلم  das experiment  هم افتادم.
 • رها مشق سکوت
 • بعضی چیزها رو تا وقتی تو موقعیتش نباشی نمیتونی قاطعانه در موردش نظر بدی. الان که به این سوال فکر میکنم، با قطعیت جوابم نه هستش، سعیم هم اینه که اگه فرض کنم روزی اتفاق بیفته باز هم به این نه پایبند باشه، ولی فقط خدا میدونه آدم اون موقع چه میکنه و چه کارهایی از دستش بر میاد
  همیشه و همیشه و همیشه از خدا میخوام، قبل اینکه هرچیزی، هر قدرتی، بهم بده ظرفیت و شعور داشتنش رو بده و اگه قراره حتی لحظه ای از انسانیتم به دور بشم، اصلا اون رو بهم نده.
  پاسخ:
  اینطوری که تو مصمّمی، حتماً همینطوری که میخوای، میشه ایشالا. هم به موقعیت های عالی میرسی و هم به ظرفیت های متناسب با اون موقعیت ها :-) 
  من احتمالا بدتر، انقده بی ظرفیتم که نگو و نپرس، خیلی جدی میگم، با توجه به روحیه تنوع طلب و ذات خرابم:))))
  پاسخ:
  اصلاً ازت بعید نیست. خیلی جدی میگم
  ;-) 
  یکی از اصلی ترین ملاک های بد و خوب بودن کارها و آدمها میزان سود و زیانیه که میرسونن...اگر من هم ذی نفع باشم با جنایات ممکنه لطیف تر برخورد کنم...هیتلر هنوزم برای عده ای قابل احترامه...یا استالین با تمام سرکوب هاش قشری تحصیلکرده رو پرورش داد و خدمات درمانی برای مردمش رایگان بود و شوروی در زمانش شد دومین قدرت جهان...هیچکس نیست که برای همه بد باشه یا برای همه خوب باشه...اگر عده ای جشن میگیرن حتما عده ای اشک میریزن...
  مانا باشید...
  پاسخ:
  سلام یا شیخ (ع)
  کاملاً درست و بجا بود.
  دیروز سالگرد سقوط صدام بود، هنوز یادم هست که بعضی هم بودند که در عراق ناراحت بودند
  حرف پست کاملا درسته من از یه دید اجتماعی تر می بینمش ولی.
  اینکه یک فرد فاسد نمی تونه یه مجموعه رو به تنهایی خراب کنه و یه فرد سالم هم اگه در رأس یه نظام فاسد قرار بگیره قطعا اون قدر قدرت نداره کارنامه ای به جا بذاره که از دید بقیه نظام زیر دستش پاک به نظر بیاد...
  تقریبا سه سال طعم این مدیریت رو در ورژن خیلی سطحیش چشیدم دو سال مدیریت بهترین وب خبری یکی از باشگاههای اروپا تو ایران و یک سال  هم مدیریت یه سری مرد و زن 20 تا 60 سالۀ اروپا و امریکایی تو یک بازی آنلاین جدی جنگی که فقط و فقط بر پایۀ teamwork بنا شده بود تجربۀ خیلی خوبی بودن برام :D
  مدیریت خوب انرژی فوق العاده زیادی می خواد و در حالتی که تفکر اجزا مجموعه ش فاسد باشه، هیچ کاری از دست بهترین مدیر هم بر نمیاد. چون بحث ما شد میگم، من به شدت اعتقاد دارم تفکر هر ایرانی به شدت از تفکر هر متناظرش مثلا در ژاپن فاسدتره و خیلی خصایل مثبت باید در افکار تک تکشون بیدار بشه تا بشه با مدیریت بهشون فساد رو از نظامی که شاملش هستن حذف کرد.
  من سالم کار می کنم و در چهارچوب اخلاق ولی چون بحث تعامل هست نمیتونم!
  پاسخ:
  اینکه یه فرد فاسد به تنهایی نمیتونه خرابکاری بکنه، درست، اما هیچوقت یه مجموعه یکدست نیست که! همه خوب و پاک،، یا همه شرور و فاسد!  بالاخره رئیس فاسد، آدمای خودشو کم کم پیدا میکنه، رئیس سالم هم همینطور.
  در مورد رفتار و تفکر فردی، درسته. دقیقاً یکی از بحث های روانشناسی اجتماعی همینه که اخلاق و رفتار فرد در یک جامعه، تا حد زیادی از رفتار و اخلاق نظام یا سیستمی که توش زندگی میکنه، تاثیر میگیره. بخاطره اینه که در طی سالیان، فرق اخلاق و تفکر ما ایرانیا با ژاپنیا این شده!
  تو دو مثال کاملا مشابه زدی. دو تا آدم قدرتمند در راس حکومت یک کشور که برای حفظ جایگاهشون از ارتکاب به هیچ جنایتی کوتاهی نکردن. هیتلر و صدام شدن یواش یواش اتفاق می افته. به نظر من تو سیاست تا جانی نباشی به رده های بالا نمی رسی.نه این که خیلی خوب و پاکیزه برسی بالا و حالا یهو جو قدرت بگیرتت. روال عادی ترقی تو سیاست همینه. تا نتونی چشمت رو به روی بعضی چیزها برای رسیدن به بعضی دیگه ببندی اصلا ترقی نمی کنی. حالا اگه منظورت مثلا ترقی تو یک موقعیت غیر سیاسیه خب اون بحثش جداست
  پاسخ:
  خب توی موقعیت سیاسی آره، تقریباً همینطوره
  چون سالگرد سقوط صدام بود، بیشتر یادش افتادم
 • بی نام بی نشون
 • من بچه خوبی می بودم 
  باور کنید
  من خودمو می شناسم!
  :))

  پاسخ:
  کاملاً مشخصه
  اگه چند سال پیش بود و قدرت اونها رو داشتم احتمالا آدمی بودم که نمی تونستم بد باشم ولی در حال حاضر یا حداقل امشب اگه جای یکی از این آدمها بودم خیلی کارهای بدتری می کردم. کاری می کردم که فیلم اون پست بالایی در برابرش کشک باشه!
  پاسخ:
  یعنی امشب اعصابت خرده؟ یا از اون شرورهای خوشحال و بد ذات؟ :-) 
  نه یعنی کلا سیستمم از خرس مهربون بودن تغییر کرده!  خیری از مهربون بودن ندیدم دکتر جان. الان بد ذات بودن بیشتر بهم میاد:)
  پاسخ:
  دیگه بعضی وقتا لازمه دیگه :-! 
  البته خب بازم طرفت مهمه.

  ولی تو که قیافه ت مهربونه! 
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی