روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

آخرین مطالب
 • ۹۷/۰۸/۱۴
  عن
پربیننده ترین مطالب

تابوت خالی

سه شنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۴، ۰۸:۴۳ ب.ظ

با دهان باز جلوی تلویزیون نشسته بودم و مجله خبری بعد از اخبار ساعت ۱۹ را میدیدم.

جوانان مثلاً خبرنگار این بخش، با خوشحالی تمام، آیتمی ساخته بودند از تمام جوک ها و شوخی های خنده دار یا حتی زشت این روزها در شبکه های اجتماعی که درمورد کشورهای بحرین و جیبوتی و عربستان و... نوشته و گفته میشود!! در رسانه ملی!!

اما ای دوست عزیز شاغل در رسانه ملی؛ من هم در تلگرام و سایتها و... اینها را میبینم و میخندم. اما در خانه خودم، در گوشی همراه خودم و نهایتاً در جمع چند نفری دوستان. به شوخی هم که بخندم، اما وقتی پای صحبت که باشد، به وجود مرزها و حقوق و رنگ پوست همه مردم جهان و قبایل و حتی آدم خوارها احترام میگذارم! حالا درست است که ایران زمین زیادی دارد، نفت و گاز دارد، سیستم دفاعی قوی ای دارد، ۷۰ میلیون جمعیت دارد و... اما تو کجای این دنیا ایستاده ای که با وقاحت و بیشعوری تمام، در رسانه ملی و احتمالا بین المللی، از سفرای جیبوتی درخواست میکنی که ۲۴ ساعته باید کشور خود را از روی نقشه پیدا کنند؟

نکند تو همان احمقی هستی که به شهرستانی های خودمان به چشم عقب مانده و بی فرهنگ نگاه میکنی؟ یا به هر پولداری انگ حرام خواری میزنی؟! ها؟ یا همه کارهای غرب، از علمی و بشردوستانه تا سیاسی و نظامی را دسیسه و سیاه نمایی و تظاهر و زشت و محکوم میبینی و اعلام میکنی؟ برای شما رسانه ای ها که عادت شده، چه فرقی میکند، یکی به دوست بزن، دوتا به دشمن. پارتی پشت ماجرا و کسی که به تو فرصت اظهار نظر در رسانه ملی کشور را داده هم که بدتر از تو. نکند چند سال دیگر برای نمایندگی مجلس هم کاندیدا خواهی شد؟ با همین دید ، یا شدیدتر!

یک سوال! ما و تویی که صبح تا شب برای ابرقدرتهای جهان کُری میخوانیم. امریکا و روسیه ای که ده برابر ما زمین و دلار و منابع و سیستم نظامی و جمعیت دارند یا اروپایی که علم را قرنها از سواد ما جلوتر برده و مطمئناً تو هم برای یک سفر خارجی به آنجاها دلت پرپر میزند، ... آیا نسبت آنها به ما، کمتر از نسبت ما به  جیبوتی است؟! آیا آنها هم در رسانه ملیشان به تو فرصت میدهند که ۲۴ ساعته شعور و فرهنگت را در وجودت پیدا کنی؟ بعید میدانم اگر یکسال هم به تو وقت بدهند....! آنوقت داعیه ٔ حقوق بشر برمیداری که آآآی به مردمم توهین شد! ... ولی مسلماً مردمان سیاه جیبوتی یا سودان که بشر نیستند! آدمخوارهایی سیاه و بی فرهنگ و چرک و بی لباس هستند که چون ساختمان مجلس آنها را ما ساخته ایم، مادام العمر باید دست بوس ما با فرهنگ ها و نژاد برترها باشند و طبق نظر ما کشورشان را بچرخانند! درست گفتم؟ در رسانه ملی به همین ها هرهر میخندیدی، نه؟!

کاری با سیاست و روابط دیپلماتیک ندارم. اما حداقل تو حق نداری در رسانه ای که میلیونها جا بازتاب دارد و نماد کشور من است، حماقت خود را به نام همه مردم ایران، فریاد بزنی. بگذار حماقتِ من در خانه ام بماند و بزرگان کشور به این مسائل رسیدگی کنند.

ما مردمانی هستیم که هیچوقت تاریخ نمیدانیم و تاریخ نمیخوانیم و هیچ درسی هم از تاریخ نمیگیریم! به تکرارها هم عادت داریم. میدانم نگران کمبود سوژه نیستی! هنوز کلی سفارت باقیمانده و کلی کشور بدبخت و کوچک و بی فرهنگ!

راستی دوست من، نان حلال فقط از سرپا ایستادن و زحمت کشیدن نیست. گاهی حرف بیجا همه زندگیت را حرام میکند. تو که از دست رفته ای، اما من نگران نسل بعدیت هستم. نسل بعدیمان.

ای عزیز رسانه ای ، ما فرهنگ خود را سالهاست که دفن کرده ایم، تو دیگر با بیل حماقتت خاک روی تابوت نریز.


دکتر میم. 


پ.ن. : دوست داشتم اینها رو رودر رو بهشون بگم، ولی خب چه فایده؟ اما دستم بهشون میرسه، شایدم گفتم! ولی شدیداً منتظرم همین روزها دستم به آقای افشار (کارگردان کیمیا) و آقای ورزی (کارگردان عزیز معمای شاه)  برسه :-) 


 • ۹۴/۱۰/۱۵
 • دکتر میم

نظرات (۱۷)

 • خانومی ...
 • وای از کیمیا نگید توروخدا 
  پاسخ:
  چشه مگه؟ حرف نداره :-) 
  نژاد پرستی ما ایرانیا رو ذکر نکردی دکتر. ما فرهنگی نداریم که نگران از دست دادنش باشیم.
  پاسخ:
  همه موارد ، ذکر شده. اون خبرنگارا هم یکی مثل منن دیگه. همینجا بزرگ شدن، با همین حدود فکری، ولی خب سعی نکردن خودشونو تغییر بدن، بزرگ فکر کنن و...! 
  گفتم که، اون تابوت، خالیه
  با همۀ حرف پست موافقم غیر اون بخشی که گفته شده تو محفل شخصی ایراد نداره این خنده ها... این خنده ها ذاتا تلخ هستن..
  باید اخراج بشه.. هرکسی حتی تو محافل مجازی هم اینها رو پخش کنه باید از کار برکنار بشه. یادمه باشگاه منچستر یونایتد یکی از استعدادیابهای خودشو برا اینکه تو توئیتر شخصیش گفته بود نمی دونم کشورهای بلژیک و فرانسه و .. باید مرزهاشون رو به روی کثافتهایی که از شرق میان ببندن اخراج کرده بود. چرا ما نکنیم؟
  پاسخ:
  نگفتم توی محفل شخصی ایراد نداره! منظورم بازتابش بود. فرق بین خونه ما و جمع دوستان چند نفره با رسانه ملی. بعضی چیزا یه جوک کوتاه هرچی باشه ، میخندونه! شاید همه بخندن! اما زشت اونه که یه توهین رو علنی بکنه. اونم توهین به یه ملت دیگه. 
  من توی خونم ، توی ذهنم شاید هزارتا چیز فکر بکنم و بگم، اما اثرش به بیرون رفتنشه.
  هر آدم مسئولی در قبال مسئولیتش قابل نقده، از من وبلاگ نویس درمورد نوشته هام، تا اون خبرنگار درمورد گفته هاش. تا اون مسئول منچستر درقبال توئیترش
  از سریال کیمیا بدم میاد:| رو مخمه:))

  سریال معمای شاه هم که فقط گریمور های عالی ای داره:دی
  پاسخ:
  اولی به کنار
  دومی گند زده به جزئیات تاریخ معاصر!
  این پست عالی بود دکتر. حرف های پرمغزی زدین ولی متاسفانه اونایی که باید بخونن ، نمیخونن...
  پاسخ:
  یه جوری به گوششون برسونم که بشین و ببین :-D 
  من به احترام این پست کلاه از سر برمی دارم
  پاسخ:
  متشکرم
  این پست شاید به گوششون نرسه ولی حداقل باری از دوش و ذهن آدم برمیداره و باعث میشه ثبت بشه این روزها، ثبت بشه این حرفها...
  پاسخ:
  امیدوارم.
  اما میرسه به گوششون
  ali bud,
  delam khun shod emruz paye akhabar...
  mamnun bekhatere in matn.
  پاسخ:
  khahesh mikonam
 • هولدن کالفیلد
 • میشه دستت که داشت میرسید منم ببری؟
  پاسخ:
  میرسه هولدن. به کدومشون میخوای برسی؟ :-) 
  میشه لطفا اینا رو حتما به گوششون برسونی؟
  یه جوری شما هم رسانه ایش کنی
  حرف دل ما هم هست ها
  پاسخ:
  سعیمو میکنم حتماً
  حس می کنم تلویزیون داره رو دست یه تعداد بچه کم سواد میچرخه، هرجا گندش درمیاد تازه مسئولینش میفهمن.
  مجله خبری گزیده خبرای دروغکی و آبکی تلگرام 
  مجله پزشکی کپی پیست های اینترتیِ بی مغز.
  مجریاش سرتا پا سوتی و بی سواد(چهار تا مجری خوبم که داشت پریدن. حالا یا ممنوع التصویر یا خدابیامرز شدن)
  سریالا که به قول آقای پاکدل اول قرار دادش بسته میشه بعد تازه میگن خب حالا چی بسازیم ؟
  پاسخ:
  دقیقاً :-! 
  درباره موضوع سفارت و حواشی که هیچی...
  + بازتاب تاریخ از رسانه های ملی یه چیز کاملا سلیقه ایه و مطابق با سیاست هر حکومت...خیلی به این فکر میکنم ک حکومت های بعدی از ما چه خواهند ساخت و حاکمین و مردم چجوری به آیندگان معرفی میشن...
  پاسخ:
  توی ایران که بستگی به حال نویسنده و کارگردان داره. و رییس سازمان صدا و سیما و احتمالاً اگه فتنه ای همون سالها رخ داده باشه که فیلمو ربط بدن به اون!
  ما ایرانی ها یا بیستون می سازیم یا چهل ستون. افراط و تفریط!
  پاسخ:
  (علامتِ تفکر)
 • فاطیما کیان
 • خیلی جالبه واقعا ! با بی فکری تمام باعث این جریانات خنده دار شدن بعد میشینن جک های تلگرامی رو توی رسانه ی ملی بلند بلند میخونن انگار که خونه ی خاله است ! منو یاد آرایشگرم انداخت که وقتی چند سال پیش جلو چشمام گند زد به مدل موهام یکدفعه از خنده نشست کف آرایشگاه و حالا بخند کی نخند ! (میخواست به قول کوچه بازاریا ماله بکشه !) اینم رسم مسئولین از جنس ایرانیه که به جای تاسف و تفکر میرن توی جاده خاکی و فاز تمسخر برشون میداره جوری که آدم فکر میکنه جدیت صحیح با همون دایناسورها منقرض شده و رنگش رو ایران ندیده یا اگر هم دیده با سفارتی به آتش کشیده و بای بای سفرای دیگه طرف شده !
  پاسخ:
  ماله کشی مخصوصاً با سیاه نمایی کارهای کشورهای دیگه!
 • وارش بارانی
 • درسته..همون قدر که آتیش زدن پرچم یک کشور غلطه..پرچم= نماد ملت نه سیاست
  پاسخ:
  بله 
 • هولدن کالفیلد
 • من با خود سرافراز کار دارم :|
  پاسخ:
  چشم. خبر میدم.
  خب نهایتش دوتا فحشه دیگه؟! میخوای شمارشو بگیرم، اس ام اس بزن بهش :-D 
 • بانوی آذری
 • گاهی یک حرف بیجا هم زندگیت را حرام می کند .... بسیار عالی بود :)
  پاسخ:
  ممنون
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی