روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

آخرین مطالب
 • ۹۷/۰۸/۱۴
  عن
پربیننده ترین مطالب

سیری در 肖像

جمعه, ۱۸ دی ۱۳۹۴، ۱۱:۲۲ ب.ظ

در پی اون پست، انتظار ندارین تک تک اعضای صورت رو با نقاشی و تصویر بیارم و بگم ربط این به اون چی میشه؟!!

مسلماً تجربهٔ ۱۰ ساله رو نمیشه در یه پست نوشت! و همینطور حرفایی که میزدیم رو در یه صفحه نوشت!

اصلاً بنای اون کتاب، تعریف بعضی رابطه های علمی روی تولد و شکل گیری مغز و در نهایت تاثیرش روی شکل گیری صورت بود. و در نهایت به این میرسی که تعالی این موضوع، همش تجربه ست. اصلش اینه که اونقدر با آدمهای مختلف برخورد و نشست و برخاست داشته باشی، که قیافه ها و حالت چهره های مشابه رو باهم مقایسه بکنی.

هیچوقت نظر قطعی ای درمورد اخلاق و رفتار کسی نمیشه داد اما بدون شک شاخصه هایی در صورت ها وجود داره که از مقایسه اونها میتونید به نتایج خوبی برسید. 

انتظار رمالی و کف بینی که نداشته باشید :-) 

درمورد ماه تولد، هرچی در مورد فال ماه تولد و سنگ و حیوان اون ماه شنیدین، فراموش کنید. بهترین برداشت از ماه تولد ، ماه های قمری و تطبیقش با  روزهای ماه رومی در اون ساله. که بر اساس گردش ماه تعیین میشه. این بخش که مربوط به نجوم بیولوژیکی میشه و من یه سری دست نوشته از اون زمانها دارم، اگه عمری بود، یه چیزایی از توش در میارم و مینویسم. اما حتماً میدونید تاثیر ماه بر روی زمین و حالت مایعات رو؟ یکی از این تاثیرات مهم، گردش خون انسانه (در شب جفت گیری، در روال تکمیل جنین و روز تولد)

در مورد مشخصات ظاهری، بطور کلی، رنگ و حالت چشم ها مهمترین چیزه. لبها، پیشونی، چونه ، جنس موها، حالت بینی، نوع تنفس (که خیلی به اندازه سوراخ بینی بستگی داره) و نوع حرف زدن (حالت فیزیکی حرف زدن، نه چیزی که میگه) هرکدوم یه چیزی میگه. اگه میخواید از الان این تجربه رو شروع کنید، در برخورد با آدمها، این گزینه ها و حالتش رو ذخیره کنید و همینطور شخصیت طرف رو. و مسلما منظورم یکی دو برخورد نیست. برخوردهای طولانی و دوستانه میتونه در درازمدت یه بُعد کلی از یه نفر به شما بده.

حالا از این داستان مفصل، بیشتر زوم کنم روی چشم روشن ها و البته مردان!

در چین باستان گفته میشد چشم روشن ها ضعیف ترین نوع بشر در تصمیم گیری هستند! بخاطر همین، پست ها و منسب های مهم کشوری، به اونها داده نمیشد. البته فارابی (در کتاب «اغراض ما بعدالطبیعه ارسطو» )  توضیح میده که این ضعف به دلیل تکمیل نشدن قسمتی از مغزه که در مقایسه ها و تحلیل و تصمیم گیری در مسائل منطقی و احساسی نقش داره. ساده ش یعنی اینکه، چشم روشن ها، به نسبت بقیه، زودتر گول میخورن، زودتر و با تحلیل کمتری تصمیم میگیرن (در نتیجه بیشتر اشتباه میکنن) و کمتر به عقل رجوع میکنن. چون اون قسمت خاص رو ندارن!

قابل توجه اینکه، در چهره شناسیه چین باستان، مهمترین چیز بعد از چشم، نوع و جنس موهای سر و صورته. اما در مورد چشم روشن ها ، صدها برابر هر چیز دیگری، مدل لبهاست!! اونقدر مهم و جالب که اگه موارد مشابهی پیدا بکنید، دقیقاً تشابه ها رو درک میکنید.

متاسفانه نمیشه جزئیاتی رو روی عکس گفت. خودمم گیج میشم که اونقدر زیاده.

دیگه اینکه بینی، معمولا سوراخهای بزرگتر، تاثیرهای بهتری دارند. هرچی تنگتر و کوچکتر، بدتر!

...

و اینکه همه اینها به تجربه ست. اینکه با آدمهای مختلف سر و کله بزنید و چهره ها و جزئیاتشو بدونید. این علم، سالهاست که روز به روز در حال تکمیل شدن مخصوصاً در مراکز تحقیقات ژنتیک و روانشناسی وابسته به سازمانهای قضایی، جرم شناسی، سازمانهای جاسوسی و... ست. حتی در ایران.

من بخاطر سفر و کار و روحیه م ، گروهه های دوستی بسیار زیادی در سن ها و ژانرهای مختلف دارم. برخوردها و مناسباتم با آدمها بسیار زیاده و همین موضوع دوران خوبی رو برام درست کرده و کمک زیادی بهم کرده :-) 

نکته اینکه این تحلیل، در مورد بنیانهای شخصیتی، اخلاقی و فکریه. نه موارد ظاهری! چیزهایی که شاید بتونی مدتی پنهانشون بکنی یا یه طور دیگه نشون بدی، اما نمیتونی تغییرشون بدی!


پ. ن. یک: از روی ظاهر آدمها میشه چیزهایی درموردشون فهمید ، اما نمیشه اونا رو بهشون گفت :-) منظورمو میفهمین که.

پ.ن. دو: من واقعا معذرت میخوام از این نوع اطلاعات دادن. درسته که نویسنده خوبی نیستم، اما حق بدین، خلاصه کردن این همه مدت، اینهمه کتاب و اینهمه حرف و جر و بحث، چطوری توی یه پست بیاد؟ همینه دیگه. اگه سوال خاصی به ذهنتون رسید، سعی میکنم به بهترین حالت جواب بدم.

درهرصورت من از مردان چشم روشن متنفرم و این تنفر شخصی و سلیقه ای نیست و الان هم دو دوست صمیمی چشم روشن دارم و حتماً سعی میکنم حداقل روزی یکبار به گوششون برسونم که: ازتون متنفرم


 • ۹۴/۱۰/۱۸
 • دکتر میم

نظرات (۳۰)

طفلک دوستاتون:)))

خب یه خصوصیاتی رو داشتم باید بگم همیشه سر دماغ حرص میخوردم:)) که الان دیدم تاثیر بهتری دارم نسبت به خانواده:دی

اخخخ اونقد دوس دارم ببینم ظاهرم چجوریه از نظر اینا
پاسخ:
از خداشونم باشه با من دوستن!

+ از نظر کیا!؟
جالب بود
ان شاءالله سرفرصت سوال هام رو میپرسم
 • دختر همساده
 • بی زحمت بریک سراغ این مقوله که ماه قمری و تولد و لقاح و گردش خون و اونا...
  :))

  بی چاره اون دو تا دوست صمیمی چشم روشنتون :/
  بخدا فکر کن یکی هر روز به آدم بگه ازت متنفرم!

  :))
  پاسخ:
  :-) 
  + سعی میکنم یه جوری تاکید کنم بهشون که سرخورده بشن :-))
 • دختر همساده
 • و اینکه با عرض جسارت :
  * نشست و برخواست = نشست و برخاست
  پاسخ:
  ممنون :-) 
  اصلاح میکنم.
  والا زمان ما روی املا تاکید زیادی نمیشد توی مدارس. یعنی بخاطرش شیلنگ نموخوردیم :-)  بخاطر همین دیگه...
  مباحث جالبی هستن اینایی که گفتین. دوست دارم بیشتر راجع بهشون بدونم ...

  بیچاره دوستاتون..خب حداقل بهشون نگید اینو :))))
  پاسخ:
  اگه بهشون نگم، یادشون میره که کی ان :-)  پر رو میشن و ادعا میکنن!
  "انتظار ندارین تک تک اعضای صورت رو با نقاشی و تصویر بیارم و بگم ربط این به اون چی میشه؟!!"
  چرا من انتظار داشتم، خیلی انتظاراتمو به گِل نشوندید!

  جدا از شوخی من عاشق این موضوعاتی هستم که روی مرز خرافه و حقیقت هستند و با تحقیق بیشتر میشه رشته های حقیقت رو از میونشون برداشت کرد...
  من خیلی شده که از روی قیافه آدمها پیش داوری کردم و عین آهو پشیمون شدم به خاطر همین این علمو بیخیال شدم منتها شما تجربت بیشتره من جلوتون لنگ میندازم منتها انتظار نداشته باشین اگه روزی روزگاری مردی با چشمای آبی-سبز- سبز ارتشی شبیه چشمای بندیکت کامبربچ یا مثلا بردلی کوپر یا پل نیومن اومد خواستگاریم به این تجربتون وقعی بِنَهَم و اون مرد بیچاره رو از امید خوشبخت شدن با خودم نا امید کنم(الان چقد سرش منت گذاشتم)

  پاسخ:
  چرا انتظارت اینقدر بالا بود از من؟ :-) والا اگه به توضیح دادن زبونی باشه، قوی تر و باحوصله ترم.

  قبلا گفته بودم، یه زمانی رفتم سراغ علوم غریبه و مرز بین خرافه و واقعیت و... البته نه که بخوام یاد بگیرم! میخواستم سوالاتم پاسخ داده بشه. خیلی ام خوب و جالب بود! :-)  چه آدمایی رو دیدم!!!

  + چه اسم هایی رو هم آوردی :-) ببین مطمئنا قبول داری بندیکت کامبربچ یه عوضیه بالفطره ست :-D به قول خودش یه جامعه ستیز! حتماً توی زندگیه واقعیش هم همینطوره. شک نکن :-) از سر و روش میباره.
  بردلی کوپر هم یه احمق دوست داشتنیه. بازیه خوبش و دوست داشتنی بودنش، ربطی به چشماش نداره. ولی مسلما اوسگوله :-)) از حرفا و انتخاباش هم میشه فهمید.
  آقا پل نیومن از معدود استثنائات خداوند بود! صدبار از روی این بنویس
 • فاطیما کیان
 • بیشتر اطرافیانم چشم رنگین منتها من همچنان از مرد های چشم رنگی متنفرم و دلیلشم نمیدونم چیه ولی جدا بدم میاد
  کاش یک کتابی بود که میشد ازش کمک گرفت و درباره ی این علم بیشتر خوند ,اونوقت خیلی هم هیجان انگیز میشه شناختن آدم ها اونم با ظاهرشون و خصوصا صورتشون
  پاسخ:
  احتمالا چشم روشن ِ نفرت انگیز زیاد دیدی، رفته توی وجودت!
  کتاب که... مثلاً تو بگو میخوام جادو یاد بگیرم! نهایتاً میفهمی که جادو وجود داره! اما نه کتابی، نه منبعی، ... و نه آدمی که حرف بزنه!
  هستش، ولی بینهایت دسترسی سخته.
  از نظر همین چینیاو باستانیا دیگه:-D 
 • خانومی ...
 • وای ، یه لحظه فکر کردم به اینکه یکی از دوست ام بیاد بهم بگه ازم متنفره :/
  من همیشه فکر میکردم چشم قهوه ای ها آدم های مهربونی هستن ، نظر خاصی نسبت به چشم روشن ها نداشتم ( البته بجز اینکه خوشگلن :)) ) 
  این مشکل توی تصمیم گیری فقط شامل چشم روشن ها میشه یا کلا چشم رنگی ها همه شون اینجوری هستن ؟؟
  پاسخ:
  چشم قهوه ای ها خیلی خیلی بهترن. :-) 
  در ضمن، چشم روشن، فقط دختر!
  آره ۹۹٪ چشم رنگی ها (مردان) اینطورن. مگر اینکه خودشون بدونن و تلاش کرده باشن که یه کارایی برای ارتقا بکنن. که خیلیرخیلی کمه

 • اون روی سگ من نوستالژیک ...
 • یعنی با این توضیحات اینکه بعضی افراد ناخوداگاه توی صورت افراد یه عضو رو در نظر میگیرن و ملاک زیبای یا شناخت قرارش میدن این یک بستر علمی داره؟
  مثلا من همیشه توی صورت افراد فقط چشماشون رو نگاه میکنم انرژی که ازشون میگیرم و نوع شخصیتشون از چشماشونه. جالب بود منتظر پست بعدیتون در این خصوص هستیم.
  پاسخ:
  همش که نه! بحث زیبایی شناسی فرق میکنه! مثلا ممکنه در زیبایی شناسی، بینی کوچیک به بزرگ، ترجیح داده بشه، اما توی بحث ما برعکسه. 
  اما انرژی ای که چشم ها به آدم میدن، کاملا قابل درکه
 • اون روی سگ من نوستالژیک ...
 • درخصوص چشم روشنها باید بگم صحت داره، من مامانم و اجیم و یکی از داداشام چشمهای روشنی دارن وبورن و جالبه اونا خیلی احساسین به نظرم و همیشه توی تصمیماتشون منطق رو خیلی کمتر در نظر میگیرن.
  پاسخ:
  این داستان درمورد آقایون خیلی درست تره
  خووووبه! پس بردلی اون قدر اوسگول و متزلزل هست که بتونم گولش بزنم بیاد منو بگیره! خخخ
  پاسخ:
  جواب کامنت فانو رو خوندی؟ :-) 
  بردلی اوسگول و دوست داشتنی :-D 
  البته منظورم از انتخاباش، تو نیستیا :-)) انتخاب تو میتونه درمورد چشم روشنها شک ایجاد بکنه
  یه سوال؟
  میگم ما واقعا حق داریم از چشم روشنها بدمون بیاد؟
  دست خودشون بوده چشماشون روشن بشه؟
  آخه یه چیزای خدادادی که وجود داره من از بد اومدن ازشون عذاب وجدان میگیرم
  مثلا من از آدم های خنگ خیلی بیشتر از چشم روشنها متنفرم
  کلی هم عذاب وجدان دارم بابت اینکه از کسایی که خدا این شکلی آفریده متنفرم

  این پست رو بسیار دوست داشتم و ممنون که زحمت نوشتنش رو کشیدی
  پاسخ:
  جدی جواب بدم؟! 
  نه اصلاً حق نداریم! 
  راستش من هم هیچ چیزی به اندازه حماقت و بی سوادی (سواد آکادمیک نه! منظورم فهم و شعوره) ، عصبیم نمیکنه! 
  میگن روز قیامت عقب مونده های ذهنی و دیوانه ها بدون سوال و جواب میرن بهشت. چون بهترین نعمت خدا (یعنی عقل) رو نداشتن. و منفور ترین و پست ترین آدمها هم کسانی اند که از این نعمت درست استفاده نکردن
  کلاس تحلیل رفتار که رفتم، اون خانم تحلیل رفتاری که مربی بود نگاه می کرد به صورتت قشنگ میگفت جزو کدوم دسته بندیهای روانشناسی هستی (مثلا آدمهای خشم در برابر آدمهای غم و دسته بندیهای دیگه) با یکی دو جلسه برخورد خیلی از ویژگیهای رفتاریتو با دقت بالا همون کف بینی می کنن روانشناسا... و خوب از یه نظر جذاب و دوست داشتنیه ولی انصافی می تونه خطرناک باشه... دنیایی که توش فقط یه عده (مثلا همون سازمان جاسوسی!) بتونن دروغ بگن و مغز باقی آدمها قابل خوندن باشه دنیای قشنگ و آزادی نمی تونه باشه. جدیدا هم که یه خبر اومده بود می گن مغز دو نفر رو وصل کردن به اینترنت اون دو نفر تونستن با امواج مغز فکر همو بخونن!! این از نظر من فاجعه می تونه باشه.
  شاید هم داریم می ریم به سمتی که قیامت رو به چشم می بینیم و کسی نمی تونه باطن رو از ظاهر پنهون کنه :D
  پاسخ:
  روانشناسی ای که بطور عموم میشناسیم، خیلی نسبی و احتمالیه!
  حتی در روش های حرفه ای چهره خوانی هم دست بردن در بعضی موارد برای گول زدن، امکان داره...
  دوران سخت و جالبیه!
  خخخخ...تازه خیلی چشم رنگی های معاصر رو جا انداختم، مثلا تام هاردی ، دیکاپریو و نولان و آقامون متیو مک کانهی:)
  اصلا قبول ندارم کامبربچ عوضی باشه چون غیر از تخریب روح و روان ما با این بازی فوق العاده اش گناه دیگه ای نکرده(ولی درمورد بازیگر موریارتی کاملا مطمئنم عوضیه)
  بنابرگفته شما فقط باید به مردهای چشم رنگی که شبیه بازیگر های کلاسیک هستند اعتماد کردلابد چون تو فیلم های سیاه و سفید بازی کردن مثلا جیمز دین مناسبه؟ یا جیمز استوارت؟
  پاسخ:
  همشون مورد دارن! :-) ولی اگه خواستگاریت اومدن رد نکن ولی مهریه بالا بگو حداقل :-D 
  در مورد موریاتی هم قبول، ولی کامبربچ عوضیه. اونقدر که همه نقشهای عوضی رو براش میزارن کنار.
  کلاسیک ها هم همه یه طرف، پل نیومن یه طرف. البته جدای از مارلون براندوی بزرگ :-) 
 • نیمچه مهندس
 • این چیزا که گفتید رو نمیدونستم ولی آدمای چشم رنگی خصوصا مردا یه هراسی در من ایجاد میکردن و با خودم فکر میکردم اینا قابل اعتماد نیستن یا عوضی هستن!شاید برای این باشه که تا عمق چشماشون رو میبینم و حس میکنم درونشون رو از طریق چشماشون میتونم ببینم و خب این جالب نیس که بتونی درون کسی رو ببینی با یه نگاه
  البته چون یه آدم چشم تقریبا روشن قابل اعتمادِ خوب میشناسم الان نسبت به اون رنگ چشم حس خوبی دارم!:))
  یعنی منطق در این حد!
  پاسخ:
  مواظب اون حس خوب و قابل اعتمادت باش :-) 
  بنظرم این مقدار کمِ اطلاعات مفید نبود! فقط موضوع هیجان انگیزی داشت. 
  درکل نتیجه گرفتم شما دراین مورد زیاد میدونی همین.
  پاسخ:
  خودمم میدونم کم بود. بیشتر یه شِمای کلی بود.
  به بزرگی خودتون ببخشید :-) امکانش نبود
   در نجوم ِ چینی اصل ِ طالع فرد رو از روی چه چیزی محاسبه می کنند؟ زمان ِ انعقاد ِ نطفه ش؟ یا مثلا ساعت و دقیقه و ثانیه ی متولد شدن ش؟
  یا چیزهای دیگه ای رو در نظر می گیرند؟
  پاسخ:
  در مورد طالع نمیدونم. اما ماههای رومی روی ماههای شمسی، ثابته ،  پس ماههای قمری هم به نسبت ماههای رومی در چرخشه. برای بعضی بررسی های ویژگیهای خلق و خو، تاریخ تولد از روز و ماه تولد قمری و رومی محاسبه میشه. 
  "برای بعضی بررسی های ویژگیهای خلق و خو، تاریخ تولد از روز و ماه تولد قمری و رومی محاسبه میشه. "
  امکان ش هست اگر وقت کردید در این مورد کمی بیشتر توضیح بدید؟
  پاسخ:
  یه کتاب میشه!
  چشم ، وقت کنم، بیشتر مینویسم
  اقلا توی یکی از موارد یه مثال میزدید ما یه چیزی میفهمیدیم . مثلا یه مثال راجع به یکی از حالت های لب یا سوراخ بینی یا مو  . کلا فقط راجع بهش حرف زدید :) بجای این همه فلسفه بافی و اینکه نمیشه اطلاعات چندساله رو ریخت توی یه پست و این حرفا یه مثال فقط یه مثال ( به جز چشم آبی ها البته ) میزدید اقلا ! تا متوجه بشیم واقعا راجع بهش اطلاعات دارید و الکی ادای بلد بودن درنمیارید :)) ؛))
  پاسخ:
  روی عکس و نقاشی که نمیشه ده مدل گذاشت و توضیح داد!
  کلی گفتم که سرنخ بدم، اگه دلت خواست، تحقیقاتتو شروع بکنی. 
  راستش اطلاعات خاصی ندارم :-D همینطوری گفتم ، دور هم بخندیم. حالا میخوای شما بیا یه عکس ازتون بگیرم و بزارم توی وبلاگ و با مثال شما شروع بکنیم؟ چطوره؟ :-) 
  بندیکت عوضی نیست تا حالا کدوم نقش عوضی رو بازی کرده؟؟؟؟؟
  پاسخ:
  همه نقشایی که خوب بازی کرده :-) 
  مثلا شرلوک هلمز یه شخصیت عوضیه یا الن تورینگ که حتی بخاطرش اسکار هم گرفت؟کجاش شبیه عوضی هاست؟؟؟
 • شقایق رمضان پور
 • این موضوع تکمیل نشدن مغز تو چشم روشن ها حقیقت داره؟
  پاسخ:
  برای آقایون، بله
 • گمـــــــشده :)
 • موقع خوندنش به دو چیز فکر کردم:
  کاش می شد یه ملاقات حضوری داشته باشیم که ببینم چطوری تحلیل می کنین
  بعد دیدم اخرش گفتین نمی گم بی خیال شدم
  دوم این که خب یه سری کتاب و اینا معرفی کردین حین پست که ما هم بریم بخونیم
  البته فعلا حسش نیست برم بخونم..
  :)))
  پاسخ:
  هنوز درحال سیری در آرشیوی؟ :-)
  آدم خوشحال کننده ای هستی :-)
 • گمـــــــشده :)
 • من کلا خوشحال غمگینم
  :دی
  حالا حالا طول می کشه سیری در آرشیو
  لاک پشت وار پیش می رم
  :))
  پاسخ:
  خوش بگذره توی آرشیو :-) چایی و شیرینی هم اگه خواستی، بگو بچه های آرشیو بیارن برات
  سلام
  خدایی برای چی این اطلاعات ناقص رو اینجا گذاشتین و ذکر هم کردین که دسترسی به منابعش دشواره؟!

  + اغلب غربی ها چشم رنگی هستن و نه شرقی ها
  این علتش چیه؟!!
  الان غربیا کم عقلن؟!

  یاد اون جمله یا حدیث افتادم که خدا دشمان ما رو از حمقا قرار داده ( البته میدونم خیلی بیربطه فقط یادم افتاد بگم)
  طبق حرف فارابی که اختلال در رشده مغز دارن چشم رنگیا
  پس چرا این ویژگی ها رو میگید در آقایون صادقه و نه خانم ها؟
  یعنی خانم های چشم رنگی سیستم عصبیشون کامله به قول فارابی؟

  موقع خوندن پست داشتم فکر میکردم غربی ها ممکنه طبق همین علم باعث بوجود اومدن افرادی با ویژگی های خاص خودشون بشن که خیلی هم خطرناکه البته

  به چیز دیگه هم فکر کردم و جوابی نیافتم اینکه اینایی که نوشتین ویژگیه ثابت افراده، یعنی این همه آیه و حدیث داریم و غیر لز اون علم های رفتار شناسی و روان شناسی در مورد تغییر رفتار و ویژگی های بد، با این اوصاف و این علمی که ازش نام بردین اکثر غریب به اتفاق ادم ها نمیتونن خودشون رو تغییر بدن که :|
  کلا این علم تا چه حد میتونه درست باشه؟!
  مثل سایر علوم تجربیه و قابل تغییر؟!
  پاسخ:
  خب ، چه طولانی.
  ببین بعضی مطالب خییلیی پیچیده و پربحثه، من نهایتا بتونم یه پیش-نوشته بنویسم که کسی اگه علاقمنده یا بپرسه، یا بره دنبالش. 
  بحثی که درمورد این مطلب و یه سری چیزای مرتبط نوشتم و برگشتم دنبال منابع، فکر کنم مربوط به ۱۳_۱۴ سال پیش و دوران کند و کاو و زندگی با دوست چینیم بود که تبحر و تسلط خاصی روی علوم باستانی شرق آسیا داشت. بخاطر همین حداقل منابعی که من میدونم دور از دسترسه، وگرنه حتما منابع دم دست تری هست.

  + اغلب اروپایی ها چشم رنگی نیستن. بیشتر تفاوتشون باما رنگ پوست و مو هستش، چشم روشن ها همیشه در اقلیت هر جامعه ای هستن. شاید اونجا کمی بیشتره.

  + والا همون موقع هم درمورد کمتر بودن تاثیر رنگ چشم در خانومها میپرسیدیم، تقریبا میگن بخاطر نوسان بیشتر در هورمونهای خانومهاست.

  + آره، غربی سالهاست که روی جنگ بیولوژیک، تغییر در ساختار حیوانات (و قطعا انسانها) بر اساس همین معیار ها و خیلی از علوم ژنتیکی جدید دارن کار میکنن.
  + ببین بنظر من توی روانشناسی و رفتارشناسی (و حتی جامعه شناسی) قطعیت و ثبات نداریم. همه چی نسبی ه. ممکنه این نسبیت کمتر و بیشتر به هر سمتی باشه. من حرف آیه و حدیث رو بیشتر قبول دارم در مورد تغییر رفتار و اخلاق. اما بحث این علم درمورد ویژگی ها و تمایلات ذاتیه ، حالا اینکه شخص چقدر تمرین کنه در کنترل کردنش، خدا میدونه. اما ۹۹٪ همچین سختی ای رو نمیکشن.

  الان خود چینی ها و کره ای ها و ژاپنی ها اکثرا قیافه هاشون شبیه به همه
  خدایی اینو چجوری خودشون توجیه میکنن؟!
  اصلا سابقه ی این علمشون به چندسال قبل بر میگرده؟!

  افرادی که بور هستن خب چشماشون روشنه دیگه من خیلی کم دیدم فرد مو بور و پوست روشنی که چشمش روشن نباشه مگه اینکه منظورتون از چشم روشن و رنگی صرفا آبی و سبز باشه

  در مورد خانم ها منتظر بودم بگین کلا خانم ها در زمینه تصمیم گیری ضعیفتر از آقایون هستن بخاطر همین بحث تصمیم گیریِ مردای چشم رنگی پرنگتره!

  در مورد بند اخر و تغییر رفتاری که این همه هم بهش تاکیید شده من قانع نشدم... باید بیشتر بررسی کنم
  چون اگه چیزی بود قطعا ایمه میگفتن
  البته بحث جبر و اینا هم هست و اینکه گفتن برید علم رو از هرکس و هر جایی بود کسب کنید
  شایدم حساسیت من در این مورد بخاطر اینه که یکی از همین علوم متغیر  و بی ثبات و تجربی رشته ام بوده 
  ممنون بابت پاسخ
  التماس دعا
  پاسخ:
  علوم چینی هم سابقه قدیمی ترین علوم دنیاست
  + توی حرف ائمه دنبال چی میگردین؟! :-| مگه هر چی گفتن الان در دسترس شماست؟ اصلا مگه همه چیزو گفتن؟!
  نه 
  اینکه بهم گفتن منِ نوعی هرچی باشم قابل تغییرم با این علمی که الان جلوی روم قرار گرفته و میگه تغییر نمیکنی و ذاتت همینه، تناقض برام هست هضمش برام سخته فعلا
  نمیدونم
  پاسخ:
  :-/ برداشتت اشتباهه،
  مشکل منه که نمیتونم توی متن ، اینو خوب توضیح بدم...
  ببین یه مثال فیزیکی و اخلاقی بگم... میدونی درصد زیادی از اخلاق «حسودی» از تاثیرات بدنی میاد. (منظور اونایی ان که بیمار حسادت ان) . حالا کسی نگفته که نمیشه درمانش کرد. میگم چون راه درمان جسمی بشکلی که امروز میشناسیم، وجود نداره، و خود شخص هم مسلماً ۹۹٪ قانع نمیشه که اصلا حسوده! اگه هم بدونه، بعضی از گرایشات اخلاقی، تغییرش خیلی سخته!!
  الان مثلا گرایش جنسی به همجنس! الان سالهاست با این درگیرن، یه سری میگن بیماری روحیه، یه سری میگن هورمونیه... اما میدونیم در هرر صورت، تغییرش خیییلییی بعیده.
  مثال فیزیکی هم ، عمل جراحی زیبایی بینی. قبلا گفته بودم. درصد زیادی از کسایی که زیبایی بینی عمل میکنن، اخلاقشون عوض میشه، عصبی تر میشن گاهی، تمرکزشون کمتر میشه یا ...
  فقط بخاطر از دست دادن چندتا دونه سلول عصبی بویایی و مهمتر از همه کمتر شدن و تغییر میزان اکسیژنی که به مغز میرسه! همین. خب ، اینا چیکار کنن؟ این یه چیز واضح درمورد تاثیر بدن، روی اخلاق و رفتاره.
  اون تغییرات که میگی با این ویژگی های ثابت فرق داره
  بله
  چندتا موردی که کاملا ۱۸۰ درجه تغییر کرده بودن میومد جلوی چشمم
  تاثیر محیط هم نمیشه نادیده گرفت همونطور که در پست اخرتون گفتین
  نمیدونم تحقیق شده یا نه
  اینکه دو چهره ی تقریبا مشابه که ازشون انتطار مثلا رفتار ضداجتماعی میره رو در دو محیط کاملا متفاوت پرورش بدن
  ایا در آینده هردوی این ها ضد اجتماعی میشن؟ با فرض یکسان بودن چهره 
   خیلی ممنونم بابت پاسخ...


  + از بحث خارج میشه و ازین شاخه به اون شاخه میشه اگرنه درمورد همجنس گرایی چندتا نکته بود که بگم
  حالا در فرصت دیگه
  پاسخ:
  اره، در جایی دیگه
 • بانوی تیر ماهی
 • سلام
  کتاب خاصی رو مطالعه کردین ؟ میشه معرفی کنید منم بخونم ؟

  چشم رنگی های سست تصمیم گیر در خانومها هم صدق میکنه آیا ؟
  پاسخ:
  نوشته بودم که، کتابهای قدیمی چینی بود که دوستم برام ترجمه میکرد، یادداشت برمیداشتیم. و یه سری نوشته پراکنده،
  الان حتما منابع جدیدی میشه پیدا کرد
  در مورد خانومها نه، صدق نمیکنه
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی