روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب

باقی قضایا و مگنوم فوتو

يكشنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۰۶:۵۵ ب.ظ

+ چند روز پیش، اطراف مرز استان گلستان و خراسان شمالی، جای فوق العاده ای بودیم. ترکمن صحرا، کلاله، منطقه گچی سو. مسیر چندان راحتی نبود! یه جایی با پای پیاده، از بی آبی داشتیم تلف میشدیم، البته همسر هم نزدیک بود منو بکشه :-)) ولی خب خداروشکر آب خنک پیدا کردم، هردوش حل شد و هم⁦ عکس های خوبی شد. یه همچین جایی! و اینجا. توی اینستا عکس و توضیحات کاملتر گذاشتم.


+ رفتیم «نهنگ عنبر ۲» . من سامان مقدم رو دوست دارم. با دید خیلی خوبی نسبت به فیلم رفتم داخل سالن! اینکه الان میخوام یه کمدی خووب ببینم! ... راستش، افتضاح بود! خییلیی گند بود. :-( چه از نظر کمدی، چه فیلمسازی! بعد از یه ربع اول فیلم، یخ زدم. سکانس های مسخره و کشدار، بی قصه، بی ایده، وقت تلف کن، حتی بیشتر از چند صحنه تک و تیک هیچی برای خندیدن هم نداشت! لعنتی خیلی بد بود ⁦:-|⁩ باید خیلی سریع، «برادرم خسرو» و «ویلایی ها» رو بریم ببینیم که این گند رو بشوره و ببره. اٙه، سامان، از تو انتظار نداشتم.


+ از سالن سینما بیرون اومدیم، توی راهروی آسانسورها شلوغ بود، وسط جمعیت، یهو....

از این صحنه ها دیدین که دونفر بعد از ۱۰-۱۱ سال همدیگه رو خیلی اتفاقی میبینن و از قضا خیلی هم باهم خوب بودن. و یهو نگاهشون گره میخوره و یه مکث و ... بعد لبخند و بسمت هم نزدیک میشن و همدیگه رو خیلی گرم بغل میکنن :-) .... همین دیگه. همچین صحنه ای دیروز برای من توی طبقه پنجم پردیس چارسو شد. عالی بود ⁦:-)⁩⁦


+ نه، دقیقاً درمورد انتخابات نه... اما یه مطلب درمورد هوش اجتماعی از چند زاویه تاریخی و جامعه شناسانه مینویسم، ایشالا قبل از انتخابات تمومش میکنم و پست میکنم. برای اینکه بعضی از ارجاع ها رو اشتباه ننویسم، باید پیداشون کنم دوباره، یه کم دیر شد. 


+ چون قول دادم، پنج تا عکسی که پارسال برای مسابقات جهانی مگنوم فوتو فرستادم، و احتمالا اکثرشو دیدین، اینا بود.

عکس یک ،، عکس دو ،، عکس سه ،، عکس چهار ،، عکس پنج

خلاصهٔ نقدی که بعد از داوری برام ارسال شد، در ادامه مطلب آوردم، اگه دوست داشتین، بخونین.


عکس یک:
در عکاسی شهری، قرار دادن المان اصلی یک شهر که تقارن نسبی خوبی دارد در سمت راست تصویر، کادر بندی خوبی دارد، اما دو نکته منفی اول اینکه در این عکس، آسمان، سوژه اصلی نیست پس کادر خیلی بالاتر از خط افق است. نکته دوم اینکه عکس با سرعت شاتر متوسط گرفته شده و تصویر روی پرنده فوکوس نشده، پس مشخص است پرنده اتفاقی وارد تصویر شده یا حداقل فرصت فوکوس خوبی روی آن نبوده. در حالت ایده آل باید عمق فوکوس نهایتا روی پرنده بوده و شهر در نمایی فلو در میامد.

عکس دو:
سوژه خیلی کوچک و دور است. لنز استفاده شده گرچه درحالت نهایی زوم است، اما لنز زوم واقعی باید استفاده میشده. یکنواختی رنگ آسمان و آب و همچنین خط افق، به بهترین نحو تنظیم شده.
عکس از خطی نزدیک به افق گرفته شده و مشخص است عکاس یا در انتهای ساحل یا در منطقه کم عمق آب ایستاده است. به همین دلیل تصویر پرندگان در آب، مبهم است.

عکس سه:
شگفت آور ترین و هیجان انگیز ترین عکس شماست. کادر بندی، تنظیم نور، و استفاده از المان های انسانی برای تصور بزرگی آتش بخوبی رعایت شده است. البته باید درنظر گرفت هدف از این عکس چیست؟ چون عکس جنبه ژورنالیستی و اجتماعی دارد و طبق توضیحات عکاس، عکس از یک مراسم آیینی گرفته شده که احتمالاً اجرای نمادین انسانی هم داشته که اثری از آن در این عکس نیست. و حتی میتوان این عکس را یک آتش بزرگ معمولی نامید.

عکس چهار:
ساده و زیبا. مهمترین نقطه قوت این عکس انتقال حس بسیار خوب آرامش در یک فضای ساده و سنتی است هرچند که اگر عکس با زوم کمتری گرفته میشد و کادر، فضای بیشتری از محیط یا مسیر نورهای رنگی را نشان میداد، بهتر بود. تنظیم نور عکس، قرار دادن نورهای رنگی در وسط و تیرگی مناسب اطراف، توجه بیننده را بخوبی روی سوژه متمرکز میکند. عکاسی با دوربین فول فریم میتوانست تفکیک نور بهتری در این فضای بسیار زیبا ایجاد کند.

عکس پنج:
موقعیت محیطی عکس بسیار مناسب است. در نگاه اول بیننده مجذوب غروب زیبا و نوع شکل ابرها میشود. اما بسرعت، کامیون و افراد گوشه تصویر، نگاه را بهم میریزد. هرچند ضدنور بسیار خوب رعایت و تنظیم شده، اما بدلیل سوژه و خبر عکس، که به یک اتفاق (انتقال مسافران و زائران در یکی از بزرگترین گردهمایی های دینی جهان) اشاره دارد، محل قرارگیری کامیون در کادر مناسب نیست و احتمالا عکاس راه دیگری نداشته. اگر طول کامل کامیون در عکس بود بسیار خوب تصور یک کامیون و نقل و انتقال افراد با کامیون و اصل حرکت را نشان میداد، اما در اینجا جدای از حواسپرتی بیننده، تشخیص کامیون دشوار است و میتوان تصور کرد که افراد لبه یک سکو ایستاده اند.

 • ۹۶/۰۲/۲۴
 • دکتر میم

نظرات (۲۲)

ماه عسل پارسال مادر و فرزندی که سی و چند سال از هم خبر نداشتن رو با هم روبه‌رو کرد. اون تنها صحنه‌ای بود که با این موضوع دیدم... خیلی عالی بود :)) 

کامیون؟ یعنی اون کامیون بود توی تصویر غروب؟! :)) اصلا نتونستم تشخیص بدم. همش فکر می‌کردم یه عمارت تاریخی یا یه بنای قدیمی هستش! 
از عکس یک چه توقعاتی دارن. خب پرنده رد میشه دیگه. عکاس چجوری فوکوس کنه روش آخه :دی
پاسخ:
همین دیگه، واقعا اگه میخواستم کامیونو بگیرم، غروب از دست میرفت! جام سخت بود، توی اون شلوغی اربعین کربلا
عکاس باید تمرین کنه، بتونه
عکسا :/ عکسااا :/ چرا اینقد خوبن اینا؟ :)) 
چه نقدای مختصر و مفیدی بود. ممنون

پاسخ:
ممنون، لطف داری ⁦:-)⁩
والا نقدها یه کم بیشتر بود. یه کم راهنمایی درمورد تنظیمات دوربین و... 
من خلاصه ترجمه کردم
چه عکسای خوبی گرفته بودین:))
پاسخ:
ممنون ⁦:-)⁩
عکس چهار😊
پاسخ:
😊⁦ :-)⁩
آقا عنبر ۲ که قشنگ بود که :))
مهم فیلمش نبودا مهم بازی طنز عطاران بود :))
و خاطره سازی با آهنگ هاش :))
من دیشب نیمساعت اولش رو ندیدم ولی بعدش رو دیدیم در عین بی مزه گیش ولی خوب بود حداقل ما رو پرت کرد از افکارمون :)
دیشب تو آسانسور شیشه ای بین زمین و هوا موندیم یعنی کلی استرس بود 
ولی فیلمو که دیدیم خاطره آسانسور شیشه ای رو به فراموشی سپردیم‌:))


سلام :)
پاسخ:
بازیها چندتاشون خوب بود. ولی خب حیفه دیگه .
سلام ⁦:-)⁩
 • هولدن کالفیلد
 • :|
  چقدر همه نقداشون درست بود :|
  از کجا میفهمن اینا رو؟ :|
  پاسخ:
  از کی تاحالا منتقد عکس شدی واسه من؟!

  + اولا برای هر عکس دوخط توضیح باید میفرستادیم. مثلا کامیون رو گفته بودم، یا آتیش که مربوط به جشن سده یزده. اما خیلی چیزا رو داورا درک میکنن. بالاخره کارشونه.
  دوما عکس که زیاااد ببینی و درمورد شرایطش بخونی، اوضاع کم کم دستت میاد. منم بده برات عکس نقد و داوری بکنم، از اینا هم بهتر! اصن معلوم بود پول گرفته بودن که ایراد الکی بگیرن ⁦:-)⁩) اما خدایی داورای مگنوم که دیگه فوق العاده ان.
  اون عکس آتش خیلی خوب بود. چند دقیقه ای داشتم فقط نگاهش میکردم. 
  .
  اون صحنه ای که یهویی با یکی مواجه بشی عجیب ترین جای ممکن برا من پیش اومد!
  توی صف سرویس بهداشتی های مرز چزابه! با کلی انتظار نوبتم شده بود. یکباره یکی از دستشویی اومد بیرون دقیق شدم دیدم من اینو میشناسم. باز دقیق شدم دیدم نه واقعا میشناسم. اونم دقیق شد دید واقعا میشناسه. دیگه کلا یادم رفت هدفم از انتظار چی بود! :d

  پاسخ:
  قبل از اون عکس آتیش ، حدود دوساعتی مث ... از سرما میلرزیدم. تازه من که سردم نمیشه!
  آتیشو که دیدم، گرم و مبهوت شدم.

  صف دستشویی! چزابه ⁦:-D⁩
 • گمـــــــشده :)
 • نقداشون خیلی جالب بود.
  من خیلی خوشم اومد
  ولی نمی دونم چرا گفتن عکس 3 خیلی شگفت انگیزه؟
  به نظرم عکس 4 و 5 خیلی بهتر بودن که
  نگین نظرا متفاوته خخخخخ..فک کنم داورا بی سلیقه ان.خخخخخ
  والا
  :))))
  بعد اون کامیون اگه کامل تو عکس میفتاد چی می شد..خیلی خوب می شد. حتی منم که این عکسو قبلا توی پست مربوط بهش دیدم و الان هم می دونستم این غروب کربلاس ولی بازم در نگاه اول فکر کردم سکوئه نه کامیون.
  خیلی باحال نقد کردن. دمشون گرم.
  بیشتر از اون حال شما رو تصور کردم وقتی دارین نقد عکس 3 رو می خونین
  :)))
  پاسخ:
  تعریف نباشه، اما عکس ۳ واقعا شگفت انگیزه ⁦:-D⁩ روی صفحه بزرگ باید دید
  خب کامیونه دیگه. من به داورا گفته بودم کامیونه ، 
  اما نشد دیگه ... نشد که کامل توی عکس باشه.
  اره دمشون گرم ⁦:-)⁩
 • یا فاطمة الزهراء
 • عکس عکس 3 و 5 خیلی حس خوبی داشت
  سلیقه ها متفاوته ولی از اونجایی که من عنبر یک رو هم به اجبار یه بچه دیدم و خوشم نیومد و الانم جفت پاشو کرده تو یه کفش بریم عنبر دو عزادارم :)) نوشته شما هم قشنگ تیر خلاص رو زد :|||
  پاسخ:
  ⁦:-)⁩) 
 • هولدن کالفیلد
 • بلد نیستم که کف کردم دیگه :|
  بلد بودم که خودم میفهمیدم از کحا فهمیدن کف کردن نداشت!
  پاسخ:
  تو یدونه ای ⁦:-)⁩
  ☺😐😑
  آقای دکتر!!!میم واقعا شما فکر کردین من تا این حد پیگیر بودم برای عکس و نقدا منظورم این بود که شما بردارین 5تا عکس بذارین و زیرشم بنویسین خلاصه ی نقدها؟!!
  با عرض معذرت اینا رو که یه نوجوون 14-15ساله هم میتونه بنویسه . من از شما خواستم یه عکس از نقدهای داوران بذارین ترجمه هم نمیخواستم که حداقل ما یه تصویری ببینیم که توش نشونه ای از جشنواره مگنوم فوتو هست(آرمی،عکسی،علامتی )
  حالا شما اومدین 5تا از عکساتونو گذاشتین و زیرشم چند خط نقد که اینارو داورا کردن.😆
  آقای دکتر!!!میم بزرگوار به حرف زدن باشه که همه استادن.کاندید ریاست جمهوری و نمیبینین میگه 4 میلیون شغل ایجاد می کنم.دیدین چه راحت میشه حرف زد.برای متال خودم یه وبلاگ درست میکنم 5تا عکس هم میگیرم و میذارم یک سری هم نقد که از شما هم قشنگتر انجام میدم بعد میگم  اینارو داورای جشنواره مگنوم فوتو کردن توی جواب کامنتامم مینویسم خدایی دیگه داورای مگنوم فوق‌العاده ن😊بعد جالب ترم اینه دوستان هر چی میذارین یه کمی تفکر و تعقل نمیکنن و همه رو باور.لطفا کمی برای شعور مخاطبینتون ارزش قائل بشین.
  برای مثال توی یکی از پستا نوشتین دوتا داروی گیاهی هست که اگر کسی بخوره خطرناکه و استفاده زیادی احتمال مرگ داره.حالا دوستان کامنتامم گذاشتن چیه جواب میدین مطمئن باشین استفاده ش نمیکنین.😑شما مگر نمیگی راحت پیدا میشه چرا جواب دوستان و نمیدین؟!اگر نمیخواهین بگین و خودتون همه چیز و میدونین چرا مینویسیم. 

  یا برای خالد نبی میگین سخت بود و زنده برگشتیم.از خالد نبی تصاویری که هست بچه های کوچیک هم دارن میرن بعد شما که کوهنورد هستین مینویسین زنده برگشتیم؟!یه  تحقیق ساده و سرچ کوچیک هم میکردین نوشته باید آب و خوراکی برده بشه چون جایی توی مسیر برای تهیه ش نیست،مسیر چندان مشکل نیست،بهترین ماه فروردین و اردیبهشت،
  این رفتارتون که دوست دارین همه کاراتون و بزرگ و یونیک جلوه بدین، خوب و قشنگ نیست
  آقای دکتر!!!میم خودتون و اصلاح کنین.
  پاسخ:
  من اگه حوصله بحث کردن با تو رو داشتم، الان اینجا نبودم.
  وقت بزارم، واسه اثبات به تو؟
  فکر کردی چقد برام مهمه که قبول بکنی یا نکنی؟!
  من نمیدونم بهت حسودی کنم یا چی! تو چرا انقدر خوبی توی این قضیه گردش! اه :|
  پاسخ:
  گردش فقط با اهلش،،، کوه و املت فقط با حاج مهدی
  1- شت! عجب جای خفنیه! آدمو مست میکنه این همه سبزی و وسعت!
  2- من خیلی منتظر بودم نهنگ عنبر 2 بیاد که! یک رو دوست داشتم... یعنی وقتمونو تلف نکنیم؟!

  و عکس‌ها. قشنگ بودن. مرسی که نقدشون رو هم گذاشتید برامون. چیزای تازه‌ای یاد گرفتیم :)
  پاسخ:
  ۱. دقیقا رسیدم اون بالا، گفتم احتمالا خود حضرت خالد نبی که مقبرش اینجاست، وقتی رسیده و اینجا رو دیده، گفته هالی شت ⁦:-)⁩) خیلی دوس داشتم شب بمونم. پیشنهاد هم دادم. چادر هم همرام بود. همراهان کار داشتن، نشد. فکر کن طلوع و غروب رو از اینجا ببینی
  ۲. منم خیلی نهنگ ۱ رو دوس داشتم، بخاطر همین با یه دید خوب رفتم توو سالن ... ولی ... ⁦:-(
  ۳. خواهش میکنم
  چه جای قشنگی رفته بودین ❤❤❤ 
  خداییش این داورا چطور فهمیدن اون کامیونه؟؟؟؟
  پاسخ:
  من توی توضیحات عکس درموردش نوشته بودم.
  ... حمل و نقل زائران در کربلا با کامیون بعلت جمعیت زیاد...
  سلام میشه زودتر در مورد هوش اجتماعی پست بزارید؟ اخه من امسال رای اولیم و واقعا گیج شدم نمیدونم ب کی رای بدم
  پاسخ:
  باشه، اما به رای شما ربطی نداره، اینهمه راه برای انتخاب یه نفر.. 
  تازه می خواستم برنامه بزارم برم ببینمش .. 

  عکسهات عالی بودن :)))
  پاسخ:
  خب برین ببینین، نظرها متفاوته
  سلام عکسای سوم و پنجم عالی بودن
  مسیر گورستان تاریخی خالدنبی اونقدر طولانیه که آب یخ تبدیل به آب جوش میشه
  پاسخ:
  اگه برای عکاسی، به بیراهه بری، بهترم میشه ⁦:-)⁩

  واقعا ممنونم ازتون
  خیلی بیشتر منتظر بودم ببینم نقداشون چیه که دیدم به به چقدر جالب و ساده و خلاصه و کاامل !!! واقعا نقد کردن !!!
  بازم مرسی !!!


  پاسخ:
  آره یادم بنداز متن اصلیشو بعدا برات بفرستم، به کارت میاد. راهنمایی در مورد تنظیمات دوربین توو شرایط اون محیط گفته
  من‌شنیدم‌نهنگ عنبر‌۲ خیلی قشنگه ک:-/ ینی نرم ببینم(آیکون زل زدن به گوشه‌سقف)

  عکسا خیلی خوب بودن
  مخصوصا اولی و پنجمی^_^
  و همچنین چهارمی ک دیگه نگم عالیه^_^
  پاسخ:
  تو حتما برو ... تو فیلم غمگین هم ببینی، دوساعت میخندی ⁦:-)⁩

  ممنون
  تصویر ها عااالی نقدها فوق العاده بود چه قدر دقیق و موشکافانه!حتی می دونست عکاس کجا ایستاده

  پاسخ:
  اوهوم... جدای از توضیحات هر کسی، داورا هم باهوشن
  نهنگ عنبرو ندیدم ولی با این شرایط عاقا من حرفمو پس می گیرم، گشت ارشادو نبین :))))


  پاسخ:
  ⁦:-)⁩))) نه اتفاقا گشت ارشادو حتما میبینم این هفته
  میگن با اینکه داستان خاصی نداره، اما خنده داره
  حسودیم شد دو و چهار وپنج خیلی خوب بودن دوستشون داشتم
  پاسخ:
  ممنون. لطف دارین
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی