کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

این روزها (۱) : ارز

دوشنبه, ۲۰ فروردين ۱۳۹۷، ۰۷:۵۲ ب.ظ

چند روز پیش میخواستم مطلبی درمورد «کالای ایرانی و باید ها و نبایدها» بنویسم، تنبلی کردم. اما حالا با این اوضاع بازار ارز گفتم طی دو پست، چندتا مطلب مهم رو با هم بحث و بررسی کنیم.


+++ خواهش میکنم وقت بذارین و بخونین، نظر بدین، سوال بپرسین، مخصوصا بند ۱۰ ... و توجه کنید ، این پست صرفاً درمورد تاثیر قیمت ارز (دلار) در اقتصاد کشور و زندگی روزمره و رفتارهای اجتماعی ماست و مثالهایی که درمورد کالای ایرانی میزنم فقط برای نشون دادن تاثیراته. پس در پست بعدی به خرید یا نخریدن کالای ایرانی گیر بدین.


۱ . بالا رفتن قیمت دلار در ایران، بشدت باعث کمک به تولیدکننده ها میشه. و در اصل باید بشه! یعنی وقتی دلار گرون میشه، چون مبادلات وارداتی ما با دلاره، لذا تولید یک وسیله در ایران با کارگر ایرانی، بصرفه تر میشه، تا اینکه اون جنس رو حتی از چین وارد بکنیم. اما نکته اینجاست که دولت باید تولید کننده تسهیلاتی برای مواد اولیه تولیدکننده ها قائل بشه و همینطور برای مشتری ها هم درمورد قیمت گذاری دقت بشه. مثلا اگه اینجا چرخ گوشت ساخته بشه، و تولید کنندهٔ ایرانی برای واردات یک قطعه کوچیک که در داخل موجود نیست، بتونه از دلار ارزون قیمت و بدون عوارض گمرکی و مالیات، استفاده بکنه، پس لزومی نداره که با بالارفتن قیمت دلار، قیمت چرخ گوشت داخلی هم بالا بره! پس، اگه ارگانی به کیفیت نظارت بکنه، خرید جنس ایرانی و ارزون خیلی به رفاه کمک میکنه.


۲. نکته اینجاست که این اتفاقات و تسهیلات که در بند قبلی گفتم، اصلا درمورد تولیدی ها در ایران اصلا رعایت نمیشه و بعضی از تولیدکننده ها (و نه همشون) حق دارن که با افزایش نرخ دلار، کمی نرخ اجناسشون رو بالا ببرن.


۳. اول از همه بگم که بالا و پایین شدن نسبت ارزها به همدیگه در دنیا اصول خاصی داره و خیلی محاسبات دقیقی روشون انجام میشه و تاثیرات آینده شون خیلی خوب بررسی میشه. اما در ایران به «تعارض منافع» هییچوقت این بررسی ها انجام نمیشه. «تعارض منافع» یعنی مثلا من یک نماینده مجلس هستم یا وزیر یا یک مسئول بلندپایه. و من دارایی هایی دارم که با بالا رفتن نرخ دلار به نسبت ریال، بشدت سود میکنم و مردم بشدت ضرر میکنن و ضرر کردن مردم اصلاً برای من مهم نیست! پس منافع ِ من با منافع ِ اکثر مردم در تضاده و چون فقط خودم مهم هستم، قوانینی رو مصوب میکنم یا حمایت میکنم که نرخ دلار بالا بره.

پس: بالا و پایین شدن نرخ ارز (و تقریبا همه چیز) در ایران، از هیچ قانون پاکی تبعیت نمیکنه. و بالارفتن ها، هیچ ربطی به سیاست  گذاری، تدبیر، روند رشد اقتصادی و... که در بند بعدی میگم، نداره!


۴. جالب و مهم اینکه : دوماه پیش، مقاله ای از دکتر صادق الحسینی در «اقتصاد آنلاین» منتشر شد، در مورد معنی ارزش پول و بالا و پایین رفتن نرخ ارز به نسبت ریال. در این مقاله توضیح داده شده که (من توضیح ِ ساده میدم و دقیقا عین متن مقاله، نیست) :

نرخ های اسمی (مثلا دلار ۶۰۰۰ تومنی) نشانگر هیچ چیز نیستن. مثلا میشه گفت که من بیست سال پیش ۵۰ هزار تومن حقوق میگرفتم، و الان ۲ میلیون تومن، پس ثروتمندتر شده ام؟! نه، در اصل، قدرت خرید مهمه. یعنی «قدرت خرید» ، نرخ واقعی ِ (real) درآمد هستش، نه نرخ اسمی. پس نگاه کردن روزانه به نرخ اسمی دلار و پست و استوری گذاشتن، مثل اینه که به حقوق کارمندان طی ۲۰ سال گذشته نگاه بکنیم! (اعتراض کردن اشکال نداره، اما ما نمیدونیم به چی اعتراض بکنیم و چه درخواستهایی رو پیگیری بکنیم!) حالا اگه ما نرخ های حقیقی رو درنظر بگیریم، ریال ایران نه تنها تضعیف شده، بلکه قوی تر هم شده! بطوری که در اوایل سال ۲۰۱۸ یک دلار، ۶۵ درصد ارزش خود به ریال در سال ۲۰۰۲ را دارد. یعنی ما پول ملی حقیقی خودمان را نه تنها تضعیف نکرده ایم بلکه تقویت کرده ایم. واقعیت اقتصادی، اینه! یعنی ما میتونستیم از این فرصت، استفاده های خیلی زیادی بکنیم، اما تصمیمات و سیاست های اشتباه، رانت خواری و باندبازی و اغلب «تعارض منافع» ، این گرون شدن ارز رو بشدت به ضرر رفاه مردم و سود دولتمردان کرده!


۵. در جایی از همان مقاله آمده: پول ملی هیچ کشوری، نشان از عزت و شرفش نیست. بلکه اشتغال جوانان، صنعت شکوفا، صادرات بالا و رشد اقتصادی مناسب است که نشانه های عزت و شرف ملی است! دقیقاً چیزی که برنامه خاصی براش نداریم! و زمانی که باید از فرصت استفاده کنیم و تولیدکننده ها رو تقویت بکنیم تا بتونن با جنس خارجی رقابت بکنن و کلی ایجاد شغل بشه، برعکس عمل میکنیم و همه چیز به کاهش منافع مردم منجر میشه.


۶. چرا نرخ دلار به نسبت پول بعضی کشورها مثل امارات و عربستان، همیشه ثابته؟! ... در حقیقت این کشورها واحد ارزی ندارن و فقط ضریبی از دلار امریکا رو دارن! یعنی پول امارات فقط اسمش «درهم» ه ، اما در اصل همون «بیست و هفت صدم ِ دلار» ه. یعنی نرخ، همیشه همینه و با تغییر دلار، اونا هم بالا و پایین میرن. چون اونا (و همینطور مستعمرات) سیاست مالی و ارزی خاصی ندارن و اقتصاد ارزیشون رو با سیاست های امریکا تنظیم میکنن.


۷. اگر اینطوره چرا پس دولتمردان اقدام به افزایش نرخ ارز مثلا همگام با تورم یا فرمولی شبیه به آن نمی کنند؟

جواب ساده است. پوپولیسم. به دلیل آن که مردم، نرخ دلار را عزت و شرف خودشون می‌دونن! دولتمردان هم به دنبال جلب نظر مردم هستن. از طرفی هم وقتی برنامه ای برای استفاده از این فرصت ندارن، و نمیخوان رانت ها و فرصت ها و منافع خودشون از بین بره، این توضیحات برای مردم داده نمیشه و سواستفاده هم میشه. مردم ما هم که همشون، علامه دهر!!! :-/


۸. خب... الان فهمیدیم که نرخ اسمی و واقعی ارز چیه. اما ثبات بازار ارزی چی؟! اینم یکی از چیزاییه که درست انجام نمیدیم. حتی اگه قرار به بالارفتن نرخ ارز باشه این باید با تدبیر، با نسبت مشخص به تورم و شاخص اقتصادی کشور و اطلاع رسانی مردم و همزمان با تقویت تولیدکننده ها انجام بشه.


۹. ما در حالیکه در سال ۹۲ ، یک دورهٔ ۸ ساله نابودی اقتصادی رو گذرونده بودیم، دولت رو عوض کردیم. در دولت اول و دوم روحانی بارها «رشد مثبت شاخص اقتصادی» و «گذر از رکود» بصورت شعاری مطرح شد. اما نکته اینجا بود که این تغییر شاخص، بسیار نوسان داشته و بهمراه تدابیر غلط، بشدت روی بدتر شدن سطح رفاه و نابودی بنگاه های اقتصادی و اشتغال تاثیر داشته.


۱۰. شک نکنید ، نصف این نوسانات هیجانی ارز رو خودمون به کشور و خودمون تحمیل کردیم. نه کتاب میخونیم، نه میپرسیم، نه خبر و تحلیل درست. فقط بین دعواهای سیاسی ِ مسئولین ، شعارهای پوچ خودمونو میذاریم. نمیدونیم چه کاری به نفعمونه، چی به ضرر؟! چی از مسئولین بخوایم؟ چه زمانی بخوایم؟! به چی اعتراض کنیم؟! 

از اون طرف، کشور بی نظم ِ ما هم خوب بلده از این حماقتهای عامیانه در چه جهت هایی استفاده بکنه :-/ 

تعارف که نداریم. از تقصیر مسئولین که اصصلاً نمیگذرم ، اما کلی تقصیر خودمونه. کی میره توی صف صرافی و فکر میکنه با ۱۰۰۰ _ ۲۰۰۰ هزار دلار خریدن ، پولدار میشه؟! وقتی صرافی ها بخاطر نوسان، فروش رو میبندن، دلالها خرید و فروش میکنن و اونا قیمت رو تعیین میکنن. ما هم خوراک اونا رو فراهم میکنیم. کیه که دلار داشته باشه و شب به شب به امید ِ گرون شدن دلار و بدبخت تر شدن مردمش سرشو روی بالش نذاشته باشه؟! چرا با خودمون نمیگیم «برم سرچ کنم، یه تولیدکننده پیدا کنم و سرمایه بدم که کمک کارش بشه و با سودش شریک بشم؟!» ، کاری که خیلی کشورها میکنن! ... خداییش چند نفرمون توی این روزها با خودمون حساب نکردیم که اگه فلان موقع اینقدر دلار میخریدم، الان اینقدر میشد و اگه امسال به ۸ ، ۹ تومن برسه کلی پولم بیشتر میشه؟! به اینم میگن «تعارض منافع» ! غالب ما آدمهای کثیفی هستیم که به خاطر تعارض منافع ِ خودمون، حاضر به نوسان هرچیزی به نفع خودمونیم، فارغ از اینکه اون موضوع، چه تاثیری روی بقیه داشته باشه؟! بس کنم ، نه؟! 

آره بریم به تعارضات بقیه گیر بدیم. همینیم!


 • ۹۷/۰۱/۲۰
 • دکتر میم

نظرات (۳۰)

یک چیزی رو من نفهمیدم. اونم اینکه اینطور به‌نظر میاد که نوشتین دلار چه مثلا هزارتومن و چه شیش هزار تومن، تأثیری در ارزش پول ما نداره و پول ملی ما تضعیف نمیشه و یا تضعیف نشده. شاید هم اشتباه فهمیدم. میشه اینو واضح‌تر بگین. چطوریه که فرقی بین‌شون نیست؟ آخه بند آخر نوشتین که افزایش نرخ دلار باعث بدبخت‌تر شدن مردم میشه... نمی‌دونم... :)) 
پاسخ:
فرق داره! ببین فرق ارزش اسمی و واقعی رو نوشتم. و اینکه ربط قیمت دلار با پولمون و کارآفرینی و...
اما چون دولت، برنامه درستی نداره برای کنترل اوضاع، ما ضرر میکنیم. ببین چاقو هر چی تیزتر باشه، بهتره،، اما صاحب چاقو میتونه بجای استفاده مفید، خودشو و اطرافیانشو بزنه!
واقعا من خودم فکر کرده بودم اگه فلان سال دلار خریده بودم الان اینقدر شده بود پولم ولی هیچوقت دلم نخواسته قیمت دلار یا طلا بره بالا که من پولدار بشم ! صبح داشتم به مرد خونه میگفتم طلا گرمی ۱۷۳ تومنه، تا پریروز مگه ۱۴۰ تومن نبود ؟ حالا با این گرونی جوونا چجوری حلقه بخرن ازدواج کنن :/
پاسخ:
واقعاً ازدواج خییلیی سخت شده :-/
خب من بیشتر تلمذ کردم و یاد گرفتم و نقد و نظر خاصی ندارم. در حدی هم نیستم که نظر کارشناسانه بدم البته. ولی اونجا که از سرمایه‌گذاری گفتین، اونجا رو موافقم و حرف منم هست. ولی در عمل، منِ سرمایه‌دار (هر چند با سرمایه‌ای اندک) نمی‌دونم یه قرون دو زارم رو کجا سرمایه‌گذاری کنم که یه چیزی تولید بشه و خدمتی انجام بشه و سودی کنم و پشیمون نشم تهش. راهی برام نمی‌مونه جز اینکه بذارم تو بانک و سودشو بگیرم. بانکی که از اساس با فلسفه‌ش مشکل دارم. ینی می‌خوام بگم یه سریامونم این نیت‌های خیر اقتصادی رو داریم، ولی کسی نیست سرمایه‌دار رو به راه راست (راهی که بهش اعتماد کنه و متضرر نشه و برد برد باشه) هدایت کنه.
پاسخ:
پارک های علم و فناوری، صندوق های سرمایه گذاری ای رو معرفی میکنن که با سرمایه گذاری توی کسب و کارهای واقعی، معمولا بیشتر از بانک سود میدن.
منظور از اینکه واحد ارزی ندارن چیه؟
من اینطور از پست فهمیدم که میشه این تهدید رو به فرصت تبدیل کرد و اونقدرها هم تهدید نیست ولی جو روانی که حاصل از منفعت جویی عده ای هست، این فضا رو تقویت می کنه
پاسخ:
یعنی همیشه، هر دلار، حدود ۳.۵ دِرهمه! هر اتفاقی بیوفته، این نسبت برقراره. ریال عربستان هم همینطوره
آره دقیقا فرصته! بخاطر همین میگن دوساله میشه کلی از زخم ها رو بخیه زد و ریکاوری و بهسازی و رفاه رو شروع کرد.
دیشب با یه دکتر اقتصادی حرف میزدم. اون واژه «کالای سوداگرانه» رو بکار برد جای همین تعارض منافع. جالبه که بهش گفتم ایده ای دارید برای حل مسئله؟ گفت من ابزارها رو لو نمیدم :/ فکر کنم تو لو دادی :)) 
پاسخ:
:-)) من خودم الان بخاطر یه فانتوم ۴ پرو، تعارض منافع که هیچ، قتل نفس هم میکنم :-))
الان تضعیف پول ملی یعنی تقویت پول ملی؟ مفهوم جمله: ما پول خودمون رو قوی کردیم رو نمی‌گیرم.
توی مصاحبه ایشون یکبار گفته: "نه تنها قیمت یک دلار به ریال افزایش نیافته که کاهش هم داشته است. بطوری که امروز در سال 2018 یک دلار 65 درصد ارزش خود به ریال در سال 2002 را دارد. یعنی ما پول ملی حقیقی خودمان را نه تنها تضعیف نکرده ایم بلکه تقویت کرده ایم." بعد دوباره گفته: "همانطور که در نمودار می‌بینید کشورهای دیگر کمتر از ایران اقدام به تقویت پول ملی خود در مقابل دلار کرده اند و ایران تقریبا بیشترین تقویت پول حقیقی ملی را انجام داده است. چرا؟ چون با تضعیف پول ملی، صادرات رونق می‌گیرد"
تعبیر پول ملی و پول حقیقی ملی چیه؟ یعنی چی؟ تفاوت این دوتا چیه که با تضعیف یکی اون یکی تقویت میشه؟ یا منم که دارم اشتباه منظورم میشم؟
پاسخ:
اصن بحث درمورد اصل کله ضعف یا تقویته! کاهش نسبت به دلار، ضعف نیست. ما بخاطر سیاست غلط اینو منجر میکنیم به ضعف. 
منظورش همون ارزش واقعی یا real ه ، نه ارزش و نرخ اسمی و در لحظه
جمله آخر ، اشتباه تایپی سایته. توی مجله درست بود : «چون با تضعیف پول ملی، واردات رونق می‌گیرد» 
نرخ اسمی که همون قیمت لحظه ایه. نرخ حقیقی، در برابر نرخ ارزهای دیگه معنا پیدا میکنه. توی نرخ اسمی هم اصلا تضعیف و تقویت معنی نمیده! یه عدده بالا و پایینه.
واقعا هیچی بارت نیست که چندین بار مخاطبتو احمق خطاب کردی.اره میماسه بهت یه چیزی از حمایت از دولت.ماله کش.دورتون تموم شده عزیز دل
پاسخ:
جون،، کجا بودی تا حالا؟ :-)
یه درصد فک کن چیزی بهم نماسه. جونم فدای روحانی
 • گمـــــــشده :)
 • ۴. واقعا باید به چی اعتراض بکنیم؟ و جه درخواست هایی رو پیگیری کنیم؟
  طبق هط آخر این بند چه تصمیماتی به عنوان مثال می کرفتن خوب بود؟البته به جز موردی که در بتد ۱گفتین
  پاسخ:
  کنترل فساد و رانت اداری و دولتی و حکومتی ، انتصاب افراد خوب و پرمغز ، پیگیری نتایج انتصابات مسئولین. ایجاد اشتغال، مصرف درست بودجه،،، کلا ترمیم زیرساخت ها 
  پست بعدی بیشتر در مورد روشها مینویسم

  کامنت بهزاد :/
  جواب تون یه کامنت بهزاد =))
  پاسخ:
  :-))
 • گمـــــــشده :)
 • یعنی چی که مردم ما نرخ دلارو عزت و شرف خودشون می دونن؟ واقعا این طوره؟ چرا؟ جه اهمیتی داره؟ از لحاظ ارزشی منظورمه
  پاسخ:
  نگفتم دلار،، گفتم پول ملی!
  اینکه میگن ما ذلیل شدیم چون ارزش پولمون دربرابر دلار خییلیی کم شده غلطه! باید بگیم چون اینهمه بیکار داریم و اینهمه رکود داریم و اینهمه مصرف گرا و واردکننده هستیم، ذلیل شدیم
 • صـــا لــحـــه
 • دست مریزاد آقای دکتر...
  روشنگری شما جای تقدیر داره!
  پاسخ:
  خواهش میکنم، منتقل کردم فقط، 
  نظر بگید بررسی کنیم 
  چیزی که خیلی توی ذوق زد این بود که میشه مثبت باشه اما کاری نمیکنن , فقط به منافع و سیاست خودشون فکر میکنن 
  کاری که همیشه میکنن
  این وسط قشر ضعیف جامعه بالاپایین میشه کسی هم ککش نمیگزه
  پاسخ:
  اوهوم ، مگه ما توو ایران ، کم ظرفیت داریم؟!
  ۶۰-۷۰ درصد فقط مشکل سؤ مدیریته! شایدم بیشتر . 
  آخه تولید کننده مطمعن کجا بوده؟ پول بدیم به کی. اگه فرار کردن چی؟ :-))
  پاسخ:
  گفتم که ، هم آشناهای خودتون، هم مراکزی که شرکتهای تولیدکننده خوب رو میشناسن. مثل صندوق های سرمایه گذاری همکار با پارک های علم و فناوری.
  بعدشم قرارداد مینویسین، مدارک ضمانتی میگیرین.
  .
  اصلا من الان برای کارگاه خودمون، سرمایه جذب میکنم و دوبرابر بانک ها سود میدم :-) والا بخدا، چرا راه دور میرین؟ 
  دکتر من کلا گیج شدم!! اول اینکه من اصلا نیدونم دلار گرون میشه یعنی در واقع چی میشه؟؟ ارزش پول ما میاد پایین؟  بعد این پایین اومدن چرا به نفع ماست؟ بالاخره اونچه که تو دست ماست مگه در قیاس با قبل بی ارزشتر نشده؟؟؟ 
  پاسخ:
  اولا اینکه ما عادت کردیم، هرچیزی رو که داریم، ارزشش رو به دلار بسنجیم!! چه ربطی داره؟! مثلا ما خونه خریدیم. چرا باید به دلار حساب کنیم؟! اگه هم یه جنس وارداتی خریده باشیم، که خب ارزشش اسمیش بالا میره.
  وقتی دلار بالا میره، اون وارد کننده ای که لباس چینی میاورده و حدودا ۱۰ تومن براش تموم میشده و ۲۰ میفروخته،، الان باید ۱۵_۱۶ تومن بده و دیگه نمیتونه ۲۶-۲۷ بفروشه ... چون قیمتش به قیمت تولید در ایران نزدیک میشه. و واردات به صرفه نیست. حالا بهتر اینه که در ایران تولید بشه. حالا دولت در این شرایط باید به تولید کننده کمک بکنه تا با قیمت پایین تر و باکیفیت تر لباس تولید بکنه تا جنس چینی ارزش ورود نداشته باشه. و کار تولید بشه، و پولمون دست خود ِ ایرانیها در گردش باشه.

  در مورد پاراگراف آخر نوشتتون من یه سوال دارم: تو دنیای ارز دیجیتال میدونید وقتی بیت کوین داره ریزش میکنه اکثریت به تتر چنج میکنن، و اینو میدونیم که این کار به ریزش کمک میکنه، ولی همه با علم به این قضیه این کارو انجام میدن، چرا؟ چون نمیخوان ارزش پولشون کم بشه، چون یه جورایی میترسن و به سود خوشون فکر میکنن، پس توی همچین مواقعی عکس المعمل ها تا حدی به هم شبیه، خب مردم ایرانم وقتی میدونن پس اندازشون قراره با خاک یکی بشه، ترجیح میدن به چیزی تبدیلش کنن که حداقل تا حدی بشه ارزش پول رو ثابت نگه داشت، هر چند که اگه از دلار و طلا در ظاهر سود برده باشیم ولی عملا با تورمی مواجه میشیم که سود که هیچی تو ضررم فرو میریم. خب اینکه دلار دستِ دلال ها میفته و اونا نرخ رو تعیین میکنن و ما خوراکشون میشیم که دیگه هیچی.

  شما همیشه بهترین فکرهای اقتصادی رو داشتین. حالا دکتر بیاین در مورد سودی که قراره بدین حرف بزنید، شاید دوستانِ پولدارِ اینجا وسوسه شدن، واالااا

  پاسخ:
  خب ارز دیجیتال ارز یکپارچه ست و تحت نظر هیچ کشور و سیاست دولتی نیست. اونو باید با بورس مقایسه کرد. تحلیل ها و خرید و فروشهای تو در بورس، مربوط به خودته و به کسی ضرر نمیزنه. تو داری اصولی پیش میری. اما هیجان خرید و فروش ارز که مردم باهاش حرکت میکنن هم تقصیر مسئولینه، که اطلاع رسانی نمیکنن، هم مردم. که حساب و کتاب نمیکنن و میریزن توی صف و دلالها وارد میشن.
  در اصل باید برنامه افزایش نرخ ارز بر اساس تورم، مشخص باشه، و مردم بدونن که دلار نگه داشتن، ارزش نداره. اما الان مردم به کسی اعتماد ندارن! روحانی میگه ارز میاد پایین، خیالتون راحت. یهو از ۳۹۰۰ میشه ۵۵۰۰  !! خب معلومه چی میشه
  + :-)) خب ما ، هم برای مجموعه خودمون ، هم برای مجموعه های همکار ، برنامه تولید، ساخت، مسیر کارآفرینی و تولید ، مشاوره میدیم و انجام میدیم. بخاطر همین همیشه کارهای درحال انجام یا در حال کار زیادی هست که توشون دخیلیم و همشون بخاطر اینکه در ایران انجام میشه و کار تولید انجام میدن و کارگر ایرانی دارن، خوبن و قابل سرمایه گذاری. و خداروشکر خوب هم میچرخن.
  توی اینجور کارگاهها ، معمولا پول سرمایه گذار ، خرج توسعه کار و بهینه سازی و در نتیجه افزایش سود میشه، که اون سود بین صاحب کار و سرمایه گذار تقسیم میشه. و خب معمولا اگه آدم درستی پیدا بکنین، سود کار ِ تولید، برای کسی که روی حساب کار بکنه، خوبه
  دیشب تا حالا ۲،۳ بار متن رو خوندم اما بازم‌ مورد ۴ رو متوجه نشدم:| 
  بعد اینکه دیشب خبری خوندم که جهانگیری گفته که نرخ قانونی و دولتی دلار ۴۲۰۰ تومنه، مگه نرخ ارز بر اساس بازار جهانی نیست پس چطوری خودشون‌ قیمت جدید میدن؟
  عجیب ترین چیزی که راجع به گرون شدن‌ جدیدا شنیدم این بود که رفتم فلافلی گفت قیمت فلافل هم داره گرون میشه،گفتم‌ چرا؟ گفت دلار رفته بالا نخود گرون شده:| ای خدا یعنی نخودمون هم به دلار ربط داره:))
  + دکتر قبلا می‌ترسیدم اخر تو راه کوه شهید بشی الان میترسم تو راه روحانی باشه:))
  جوابتون به کامنت بهزاد😂😂
  پاسخ:
  جواب کامنت سیما
  .
  جهانگیری 😁😁😁
  توی ایران مگه میشه برای کاری دلیل درست آورد؟! خیییلییی کم.

  :-))
 • علی اصغر عبدالکریمی
 • https://twitter.com/amini36052/status/983362563432992769
  پاسخ:
  فی.لتر ، شکن؟
  الله اکبر
  اون قسمت مطالبه برای ایجاد اشتغال و جلوگیری از رانت و فساد و .... رو نمیتونم قبول کنم,خب من در شهری زندگی میکنم که کارگرهای کارخانه جاتش رو برای مطالبه حقوق معوقشون هم به عنوان عامل ضدامنیتی میبینن و برخورد میکنن
  یا کارگرهای قراردادی شهرداری رو میبینم که حتی جرات ابراز این مطالبات رو هم ندارن
  و خودم که توی بازار کار میکنم میبینم وضعیت حلقه مواد اولیه,تولید جنس,توزیع,مردم چه حال بدی داره
  و اون مثال چرخ گوشت,خب کارگاه هایی که ما باهاشون سر و کار داریم خیلی بیشتر از یه قطعه کوچک از جنس های خارجی استفاده میکنن و با پارک علم و فناوری هم همکاری نمیکنن و دولت هم حمایتی برای اون قطعات ازشون نمیکنه
  خلاصه اینکه من متوجه نمیشم چطور پیشنهاداتت توی شرایطی که الان حاکم هست منطقی محسوب میشه
  و در مورد بنگاه ها و مرکزهایی که با پارک علم و فناوری همکاری میکنن و سرمایه گذاری داخل اونها,خب چه کسی سرمایه گذاری کنه؟اون کارگرهایی که گفتم؟ما که توی این بازار و نوساناتش حتی جرات سفارش کار گرفتن هم نداریم؟
  ممنون میشم بگی چه چیزایی رو اشتباه متوجه شدم و یا در نظر گرفتم
  پاسخ:
  من نفهمیدم کجا رو متوجه نشدی؟! واضح نوشتم که... 
  منم میدونم که روال اشتغال و تولید و کارافرینی و ... درست انجام نمیشه. خب منم که گفتم. و در جواب یکی از کامنت ها گفتم که اگه قرار به مطالبه و اعتراض به مسئولین باشه، باید «اعتراض به فساد اداری و رانتخواری» ، «موانع اشتغال و تولید» و... در صدر باشه. نباشه؟! 
  ببین ، خود پارکهای علم و فناوری در دنیا، وظیفه ای برای تامین مالی و سرمایه گذاری ندارن. بخاطر همین ، یه سری شرکت سرمایه گذاری تشکیل میشن در کنار پارک. کارشون گرفتن پول از پولدارها و سرمایه گذارهاست و بعد با کمک پارک، کارگاههای فناور و خوب و فعال و پر ایده رو بررسی میکنن و با اون پول، سرمایه گذاری میکنن و با اون شرکتهای معرفی شده توسط پارک، شریک میشن. و در سود تولید اونها شریک میشن و به سرمایه گذارانی که پول گذاشتن هم سود میدن. 

  در واقع من نتونستم بفهمم هدفت از این پست چی بود
  یعنی وقتی به بنده ده رسیدم و خوندم که کلی از مشکلات تقصیر "خودمون"  هست و باز بندهای بالا رو مرور کردم نتونستم خودم و ادمهای اطرافم رو توی این "خودمون" قرار بدم
  بنظرت چند در صد از مردم عادی جزو این "خودمون" هستن؟ و یا چند درصد از مخاطبهات جزو این "خودمون" هستن؟
  اطلاعات خوبی داشت پستت و بابتش ممنونم و منتظر پست بعدی هستم تا ببینم در ادامه میتونم بفهمم هدفت چی هست یا نه
  امیدوارم شبیه اون پست در مورد کرگدنها نباشه

  پاسخ:
  عه!
  هدف اینه که در اصل مبنای اقتصادی ، میشه از گرون شدن دلار (اما با برنامه) استفاده خوبی کرد، که مسئولان با سیاست های اشتباه ، این اجازه رو نمیدن. یعنی مردم دوطرفه ضرر میکنن. هم از گرون شدن دلار ، هم تورم اشتباه داخل. 
  قبلا درمورد تاثیر رفتار و مردم و دولت ها روی همدیگه گفته بودم. در اصل الان دولت با اشتباه سیاستگذاری و عدم اطلاع رسانی باعث میشه که مردم برن و اون صفهای شلوغ خرید ارز رو تشکیل بدن! میگم ما «هم» مقصریم. کجا گفتم فقط ما مقصریم؟! درسته یه جاهایی فقط مسئولین مقصرن، اینجا هم عامل اصلی اونان، اما عدم اطلاع ما داره بیشترش میکنه.
 • بلاگر کبیر ^_^
 • اوووممم... من با قسمت اول کامنت مصطفی بسیار موافقم و گاهی حس میکنم خیلی بعضی چیزها رو از موضع شعاری،‌ایده آل گرایی ندید گرفتن اونچه تو کشور حاکمه یا یه همجین چیزی نگاه میکنی...
  پاسخ:
  من الان دقیقا ضدشعاری نوشتم!! دقیقا بگو کجاش ایده آلگراییه؟! اصلا توی پست مگه ایده آلی هم وجود داره؟! حتی نزدیک به ایده آل هم نیست!! «ایده آل» چیزیه که گفتم توی کشور نیست! من دقیقا نوشتم بخاطر اونچه که در این کشور حاکمه ما اینقدر گرفتار و بی رفاهیم!!
  من بد نوشتم ؟ یا شما خوب و کامل نمیخونین؟!
 • روزالیند فرانکلین
 • چرا در این نوسان قیمت دلار خیلی بالا رفت اما یورو نه؟
  پاسخ:
  چون دلار ارز پایهٔ ماست. بقیه تقریبا تحت تاثیر قیمت دلارن. ولی اونا هم خیلی بالا رفت! شاید درصدش یه کم کمتر از دلار بود
 • بلاگر کبیر ^_^
 • ببین شما یه جا نوشتی **اعتراض کردن اشکال نداره، اما ما نمیدونیم به چی اعتراض بکنیم و چه درخواستهایی رو پیگیری بکنیم**
  ‌بعد یکی کامنت داده به چی اعتراض کنیم و جوابتون یه کم بنظرم خوشبینانه است. باید منتظر پست بعدیتون که گفتید بیشتر توضیح میدید بمونم البته..
  پاسخ:
  خب شما بگو به چی اعتراض بکنیم و درخواستهامون چیا باشه؟ میخوای اصلا اعتراض نکنیم؟!
  من خوشبینانه گفتم. شما واقعیت رو بگو بفهمم منظورتونو
 • بلاگر کبیر ^_^
 • نه نه نه. چرا منظور من انقدر سخت منتقل میشه.ببین اون چیزهایی که میگید باید بهش اعتراض کنیم عالیه.دقیقا حقیقته.اما الان اینجا دقیقا میرسیم به همون جوابی که مصطفی داده.جوابی که از اعتراض ها میگیریم هرگز پیگیری و اصلاح نبوده.برچسب های جالب جالب به اعتراض کننده بوده و حتی چیزهایی فراتر از برچسب.
  حالا چه اعتراض کننده یه نفر باشه.چه میلیونی باشه.چه با خرابکاری همراه باشه.چه بصورت نمادین باشه...
  پاسخ:
  خب به این که نمیگن ایده آل گرایی!! 
  مثلا تو میگی میخوام آش درست کنم،، من میگم برو سبزی آش تازه و خوب بخر و حبوبات خوب... تو بهم میگی «تو چقدر ایده آل گرایی؟؟» 
  مگه من گفتم جواب مسئولین درسته؟! مگه من حرفی از بعدش زدم؟! 
  گفتم که اعتراض به قیمت ارز، یه اعتراض سطحی و پوچه،،، باید اعتراض و درخواست، درست باشه، زیرساخت، پایه ای!
  دیگه اینکه چطوری باهاش برخورد میشه، بحثش اصلا به اینجا مربوط نمیشه!!
 • بلاگر کبیر ^_^
 • :/
  پاسخ:
  منظورم درخواست منطقی بود.
  ما درخواست منطقی بکنیم. با اینکه اونا (مسئولین) معمولا جواب غیرمنطقی میدن. 

  اینو که قبول داری؟
  خب من بحثم قسمت اولش بود. آره اگه فکر کنیم که مسئولین هم منطقی پاسخگو ان و کارها رو درست میکنن،، اونوقت میشه ایده آل گرایی
  دکتر جان 
  فرمایشات شما صحیح  ولی  وقتی بستری برای عمل بهش وجود نداره،صرف افزایش دلار نمیتونه از تولید ملی حمایت کنه 
  اگر چه فک نمیکنم دلیل این افزایش سریع  قیمت دلار واون هم در این حجم و این نوسان قیمت ساعتی و بعد کاهش اون یک شبه هدفش چیزی جز سود عده ای بوده 
  یک عده در این چند روز چه پولها که به جیب نزدند،
  پاسخ:
  بله درسته. گفتم که در ایران برعکسه و از این فرصت استفاده نمیشه. 
  این نوسان ها هم مشخصا مربوط به سود گروه خاصیه. اخلاق مردم رو بلدن. استفاده میکنن
 • بلاگر کبیر ^_^
 • بله قبول دارم.
  احساس کردم منظور کلیت اینه ما بیایم خیلی عادی بجای پرداختن به حواشی مث قیمت دلار به باقی اون چیزای اصلی اعتراض کنیم و اونام بیان پاسخ منطقی بدن.
  بخاطر همین گفتم خوشبینانه.
  پاسخ:
  درسته... که مسئولین هم هیچ وقت پاسخ درست نمیدن! چه به اعتراض درست، چه غلط!
  همش داشتم فکر می‌کردم که این مسائل اقتصادی رو کجا با زبون ساده بخونم...
  نظری ندارید؟ کتابی سایتی چیزی. فقط ساده باشه.
  واقعا اوضاعمون وخیمه تو دونستن این چیزها!
  پاسخ:
  سایت و روزنامه دنیای اقتصاد و اقتصاد آنلاین ، معمولا ساده و خوب مینویسن. اما گاهی مقاله خیلی تخصصی هم دارن. ولی خب، حداقل خوبیش اینه که معتبرن
  شاید ارزش پولمون رو واسه این با دلار مقایسه می‌کنیم که اگر کسی -مثلا یه توریست- با 100 دلار وارد ایران بشه قدرت خریدش خیییلی بیشتر از کسیه که 100 تومن تو جیبش باشه (تازه ریالم نه)حالا فوقش نرخ یه سری چیزا مثل بلیط اماکن دیدنی رو با توریست‌ها متفاوت حساب کنن بازم همینه. اما خب مسئله اینه که اون توریست تو کشور خودشم با اون 100 دلار همون قدرت خرید تو ایرانش رو داره؟! درمقابل یه ایرانی وقتی میخواد بره اونور باید چندبرابر درآمدش _درواقع چقدر ارز مملکت- رو با خودش ببره؟

  احتمالا باید قیاس مع‌الفارغ باشه(:
  پاسخ:
  اره خب ، الان که دوساله ایران برای توریستها عالیه. ولی خب قیاسش در حد همون خرج سفره :-)
  درمورد بند 9 به نظرم لازمه بگم؛ اون 8 سال دوره‌ی خیلی بد اقتصادی درسته که به مردم آسیب رسوند اما سهم عمدش تو تورم خلاصه میشد و زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی کشور رو مثل امروز با خاک یکسان نکرده بود. ما الان با به بنبست رسیدن کارخونه‌های مادری رو به رو هستیم که 50 سال نیازهای صنعتی کشور رو تامین کردند، و تا چندسال پیش هم تو پروژه‌های خفن بین‌المللی مثل سرن، سهیم بودن و افتخار محسوب میشدن و شاخی بودن واسه خودشون. و الان تف جویده شده ندارن بذارن کف دست کارگرهاشون|:
  پاسخ:
  البته خیلی عوامل توی این ورشکستگی ها دخیلن. مثل تحریم و تقسیم نشدن درست منابع اولیه و مدیریت غلط و...
  ولی خب آره، شده دیگه
 • 🔹🔹نیلگون 🔹🔹
 • من این پست رو چهارماه پیش خونده بودم همراه با کامنت های بی جوابش
  چند روز پیش یادش افتادم و خواستم دوباره و با دقت بخونمش 
  این شد که لینکش رو از شما خواستم.

  وقتی اونطوری جواب دادین فکر کردم حتما خیلی بد خوندم پست رو و خیلی بی ربط آدرس دادم.
  اما با دیدن کامنت ها متوجه شدم که صحبت هایی که تو ذهنم بود مربوط به نظرات بچه ها بوده. اونم بدون جواب و توضیحات شما.
   
  پاسخ:
  خب خداروشکر :-)
  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">