کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

این روزها (۲) : کالای ایرانی و خریدهای ما

چهارشنبه, ۲۲ فروردين ۱۳۹۷، ۰۲:۲۱ ق.ظ
با توجه به پست قبل، (و با عنایت به اینکه ما همیشه در «این» برههٔ حساس کنونی هستیم) ، این پست مهم هم بخونید و نظر بدید. حتی میشه تبدیلش کرد به یه چالش.

خرید کالای ملی، برای مردم هر کشوری، یه اتفاق خوب محسوب میشه. اما سوال اینه: واقعاً باید بخریم؟! چرا؟

واقعیت اینه که کشور ما سالها و سالها، اونقدر در تولید و رشد اقتصاد غیرنفتی ضعیف عمل کرده که ما شدیداً به اجناس وارداتی وابسته شدیم. یکی از دلایلی که قیمت دلار اینقدررر روی زندگی ما اثر میذاره، همینه. چون تقریباً ۹۰٪ چیزایی که در روز میخریم یا باهاش برخورد داریم، یا خارجیه ، یا از قطعات وارداتی تولید شده، یا به شکلی به صنایع خارجی وابسته ست. بخاطر همین، با بالارفتن قیمت دلار، همه چی گرون میشه. اما واقعاً کشورهای دیگه هم اینطوریه؟!
با هم، شرایط آرمانی رو بررسی میکنیم ، و ببینیم که ما (کشورمون) چقدر با این شرایط فاصله داریم: 
«شرایط راه انداختن کسب و کار (چه خدماتی ، چه تولیدی) بسیار آسون و سریعه. تولیدکننده های ابزارهای مهم، کالاهای اساسی، کالای مورد نیاز و اصلی در سبد کالای خانوار از مالیات و عوارض گمرکی معاف هستن و درضمن تولیدی ها برای خرید قطعات یا مواد اولیه مورد نیاز که در کشور موجود نیست، از تسهیلات دولتی برخوردار میشن. وقتی شرایط تولید، تسهیل بشه، سرمایه گذارها به تولید روو می آرن و از یه طرف، چون تولید کردن صرفه بیشتری نسبت به وارد کردن کالا داره (درمورد کالاهایی که در کشور قابلیت تولید داره) ، کالای داخلی با قدرت بیشتری تولید و ارائه میشه.
از اونطرف، دولت با نظارت سفت و سخت، در مقابل خدمات و تسهیلاتی که به تولیدکننده ها میده، ازشون یه کیفیت نسبتاً خوب رو میخواد. 
حالا اکثراً به تولید روو میارن و اشتغال بشدت و بدون ترس زیاد میشه. اقتصاد غیرنفتی (که فوق العاده برای هرکشور مهمه) خیلی قوی میشه که نتیجه مستقیمش افزایش قدرت اقتصادی اون کشوره. بعدش واردات کالای مشابه خیلی کم میشه. و تولیدکننده ها برای رقابت با خودشون مجبور به ارتقای کیفیت میشن. در این شرایط نوسان ارز، تاثیری روی زندگی مردم نخواهد داشت، و دولت وقتشو بصورت کارشناسانه روی کنترل تورم، کنترل نرخ ارز و افزایش قدرت کشور میذاره.»

+ خب فکر کنم تقریباً همگی میدونیم که نه تنها این شرایط رو در کشور نداریم ، بلکه بشدت برعکسش عمل میکنیم. اما حالا ما چیکار کنیم؟ 
حتماً شنیدید که میگن ژاپنی ها بعد از حمله اتمی امریکا جنس خارجی نخرید تا کشورش احیا بشه و... . اما الان شرایط جهان متفاوته، با این سرعت عجیب تغییرات! 
اول اینکه آره، ما باید تا جایی که میتونیم کالای ایرانی بخریم. یعنی چی؟! یعنی در این شرایطی که اشتغال و صنعت خیلی داغونه، میتونیم فارغ از مارک بازی و تشریفات و چشم و همچشمی و ادابازی، تا جایی که برای سلامتیمون ضرری نداره، جنس ایرانی بخریم. وقتی بدون درنظرگرفتن اداها، جنس ایرانی بخریم و از اونطرف مسئولین روی کیفیت کار تولیدی ها بشدت نظارت بکنن، اشتغال ، درآمد ها و رفاه مردم و سطح اقتصادی بسرعت بالا میره. بنابراین اگه کالایی خارجی که اصلا نمونه ایرانیش نیست هم بخواین بخرین، اونقدر مرفه خواهید بود که مشکلی نباشه. (مثلاً دوربین عکاسی یا لپتاپ) . این اتفاقیه که کشورهای پیشرفته انجام میدن.
الان باز مثل پست قبل بگید داری ایده آل گرا و آرمانی حرف میزنی!!! اصلاً متن رو خوندید؟! من تمام این دوپست درمورد گند جامعه و مسئولین نوشتم. کدوم ایده آل؟! آره، منظره ایده آل رو دارم نشون میدم، و میگم که باید اینکارو بکنیم. هم ما ، هم مسئولین. منظورم به اوناییه که همیشه میگن بابا مگه مسئولین کاری میکنن؟! چرا اونا نکنن، ما بکنیم؟! اگه همیشه همین باشه پس ما هم فرقی با اونا نداریم و باید دهنمون رو برای نقد، بسته نگه داریم. قبلا درمورد تاثیر دولت و مردم به همدیگه نوشته بودم. پس باید این روشن باشه براتون.
بدون تعارف، نمیخواد اینجا جواب بدین، توی ذهن خودتون،، اگه خیلی پولدار بودین و پول براتون مهم نبود، مبلمان ایرانی میخریدین یا IKEA ؟ یا شایدم مبلمان ایتالیایی؟ تلویزیون ایرانی یا آخرین مدل و سایز خارجی؟ چرا؟! ضایع ست اگه بیان خونتون و ببینن تلویزیونتون ایرانیه؟ جنس ایرانی مضره؟! میمیرین؟ یخچال چی؟! لباس؟ حتی خیلی از خوراکی ها؟ با خودمون که تعارف نداریم؟! اگه یه درصد جوابتون توی ذهنتون اون مدلای خارجیه، اونم بدون دلیل موجه، پس فکر کنم دلیلی نداره که به بیکاری و رکود اقتصادی و وضع معیشت مردم خیلی گیر بدین. دست از شعار برداریم.
اشتباه نکنید، بحث من قناعت کردن به فقر و فقیرانه زندگی کردن نیست! اتفاقا اصلاح رفتاریه که منجر به رفاه میشه و همینطور زندگی لوکس. بحث من گذر از این دوره ست. الان هم خیلی از اجناس ایرانی گرونتر و باکلاس تر از خارجیاست. چه اشکالی داره؟ خیلی هم خوبه. البته بحث تجمل گرایی و اینا جداست. دقیقاً بدونیم موضوع چیه.
من که دهنم بازه و میگم، (بقول بعضی از شماها تند میگم، مغرورانه میگم و...) آره، میگم. میدونین، من عادت دارم گاهی وقتا از قصد جوری میگم که به آدمها بر بخوره. چون اگه برنخوره، هیچ تکونی نمیخورن. هرچند بعضیا کلاً تعطیلن.
من پول خریدن هر تلویزیونی رو دارم، اما ۸ ماه پیش تلویزیون ایرانی خریدم و خیلی راضی ام. من میتونم هر لباسی بپوشم، اما خیلی از لباسام ایرانیه و اتفاقاً هفته پیش با حاجی رفتیم منیریه برای لوازم ورزشی و کوه و... و از یه تولیدی لباس، لباسای ساخت خودشون و عالی ای خریدیم. من ده ساله که خودم کار تولید میکنم و برای هر کار جدید تولیدی، برای هر آدمی که باشه، هر کمکی از دستم بربیاد انجام میدم. چالشی که میگفتم، همین بود. بعضی چیزا روو کردنش غرور و خودنمایی و شوآف نیست. بنویسین و بگین که چه کالاهای ایرانی ای رو استفاده میکنین؟ و چی رو از خارجیا؟ و دلیلش؟
به دلیل ها فکر کنیم! واقعا اگه از مبلمان و لباس و کیف و ظروف خارجی استفاده نکنیم، چی میشه؟ میمیریم؟!! یا مارک و پز دادن و حرف مردم مهمتره؟
اصلا بخاطر همین، یه پست اضافه (بعدی) مینویسم در مقایسه یه سری اجناس، و چیزایی که احتمالاً خیلیا نمیدونن و حتماً براتون پست جالبی خواهد بود.
اما ماشین. دقیقاً اون جایی که بحث کیفیت و امنیت جانی و سلامتی پیش میاد، سایپا و ایران خودرو خودنمایی میکنن!! جایی که مسئولین بشدت از بی کیفیتی حمایت کردن، همینجاست و تا جای ممکن نباید این کالای انسان کش رو حمایت بکنیم.
من اونقدری که روی حمایت از خرید کالای خوب ایرانی تاکید دارم،، ده برابر بیشتر روی حمایت نکردن از کالای بی کیفیتی که مخصوصاً روی سلامتی انسان تاثیر دارن، تاکید دارم. ماشین، موادغذایی ایرانی که افتضاح تولید میشن، بعضی از وسایل مصرفی که فقط هدفشون از تولید، کلاهبرداریه! دیگه... بگید، شمام بگید کدوم تولیدات ملی رو نباید استفاده کنیم تا فشار بیاد و شاید (امیدواریم) بالاخره یه روزی ارتقا پیدا بکنن؟
 
 • ۹۷/۰۱/۲۲
 • دکتر میم

نظرات (۵۰)

 • مُکرّر ‌‌‌‌‌‍‌ ‌‍‌
 • کاغذی‌جات! من معمولاً از دفترچه‌ها و دفترا و کلاسورای ایرانی استفاده میکنم! کیفیتشون خوبه، قیمتشونم مناسبه! در حد خودکار شاید بیام از خودکارِ ایرانی‌ای مثل کیان استفاده کنم ولی روان‌نویس و... نه! پلیکان، استدلر، اشنایدر و...! چون خوشرنگنو کیفیت بالایی دارن ولی متأسفانه گرونن! نه همه‌جا! تو ایران شاید گرون به حساب بیان! علتشم همون ارز و...ست!
  رنگ روغنای کوچیک برای کارای غیرحرفه‌ای و الکی و کاردستی‌طور، از ایرانیش استفاده میکنم ولی برای نقاشی حرفه‌ای امکان نداره از ایرانیش استفاده کنم!
  اکولین، من مارک سی‌رنگ ایرانی رو بسیار بسیار می‌پسندم و از کیفیتش بسیاااار راضی‌ام و قابل رقابت جدی با مشابه خارجی می‌دونمش ولی! چرا باید یه محصول ایرانی قیمتش بشه نزدیک به مشابه خارجیش؟ (وقتی که واقعاً جا داره که ارزون‌تر باشه و قبلاً هم خییییلی ارزون‌تر بوده!). خلاصه که در موردِ اصطلاحاً لوازم‌التحریر و لوازم‌الهنری(!)‍جات، کیفبت برای انتخاب حرف اول رو میزنه و من هیچ جوره تعصب روی تولید داخل و خارج نخواهم داشت در موردشون! بعد از کیفیت، قیمت! یه موجی در مورد همون کاغذی‌جات (دفتر و دفترچه و...) راه افتاده چند ساله که به سمت تجملاتی شدنِ شدید پیش میره. خیلی برندای ایرانی هستن که دفترِ با کاغذِ غیرسفید! که حالت نوستالژی داره و بسیار هم ارزونه رو با جلدای جینگولی و... تولید میکنن و خداتومنم قیمتشه! این موجه باید کنترل شه بنظرم.
  و یه چیزی که موقع خوندن این مطلب یادم اومد:
  مسئولا تا کی خودشونو گول میزنن؟ یه کسی که تو کار خرید و فروش بود داشت برامون تشریح میکرد که اجناسی که از ایران صادر میشه، در قبالش پول به ایران داده نمیشه!!!! حواله میدن طرف از اونور جنس بیاره (لباس و...!). این چه کاریه آخه؟! این سیکل معیوب نیس؟! اینو نمیبینن!؟ من بعید می‌دونم که در جریان نباشن!
  پاسخ:
  این معرفی ها رو بذار برای پست بعد ، همش جمع بشه :-)
  مرسی
  سلام
  ممنونم بابت این دو پست خوب تون.
  اتفاقا ما تلوزیون خارجیه خوبی گرفتیم
  اولیش ایکس ویژن بود.سه ماه کار کرد صفحه اش چندتا لامپش سوخت. گارانتی داشت پولش رو پس دادن.سامسونگ خریریم بعدش.دقیقا فردای تموم شدن گارانتیش یکی یکی لامپای صفحه اش شروع کردن به سوختن و دست ما موند توی پوست گردو...
  این از وضعیت خارجی هاش... دیگه ایرانیش رو نمیدونم...
  من باز خونه خودم راحت ترم برای خرید وسایل ایرانی اما خونه والدین راستش خیلی قبول نمیکنن و کاری نمیشه کرد...
  در مورد تلوزیون هم من چیزی بهشون نگفتم چون میگن وقتی خارجیش اینه این همه هزینه کردیم، دیگه معلومه ایرانیش چیه!.
  درمورد خرید جهیزیه... من خودم حقیقتا تا الان خداروشکر آدمی نبودم که بخوام چشم و همچشمی کنم و به قول شما هزینه خرید جنس خوب رو هم داریم اما یکی از دوستانم راست میگفت... میگفت پدر من این همه زحمت میکشه چرا باید پول بدم به فلان وسیله ای که یه سالم برام کار نمیکنه...
  من خودم قبلا میگفتم اشکال نداره خب تا ما نخریم تولید خوب نمیشه... اما واقعیت اینه که انقدر باید از تولید ملی حمایت کنیم که تولید کننده رغبت کنه جنس ایرانی تولید کنه و رقابت ایجاد بشه و پشت بندش تولید با کیفیت داشته باشیم....
  حالا مدتیه گروه های پیام رسان با نام من ایرانی ام و یا کانال هایی ایجاد شده که اعضا میاد تجربه موفق و نا موفق خودشون رو در مورد هر محصول ایرانی که خریدن میگن و این خیلی خوبه و کمک کننده برا شناخت جنس خوب
  چون به فرض شما بری تلوزیون ایرانی بخری، از کجا میدونی که خوب از آب درمیاد؟ شما پول داری خراب شد میندازی دور میری یکی دیگه میخری. تکلیف اون که نمیتونه بندازه دور و یکی دیگه بخره چیه؟! و این چرخه ادامه دار میشه...
  و بنظرم استارت این حمایت از طرف ما مردم زده میشه.اگه ما مطالبه کنیم دولت ها مجبور میشن برن به سمت راضی کردن ما( البته ان شاءالله که اینطور باشه و منافع شون اجازه بده و چشماشونو باز کنن و نخوان سر مرد شیره بمالن)
  واسه ما هم که عملا از طرف مرجمع مون خرید کالایی که مشابه داخلی داره حرام شده... 
  راهی که به ذهن دوستامون رسیده خیلی خوبه... هرکس بیاد بگه کدوم کالای ایرانی خوبه و ....
  +مارک اون لباسایی که از منیریه گرفتین هم بگین بیزحمت...
  + در مورد ایران خوردو که ما استفاده کردیم...
  چندین سال پیش سمند گرفتیم و واقعا همه چیش عالی بود...
  دو سال پیش برا برادرم مجدد سمند گرفتیم خیلی متفاوت بود از نظر کیفیت با اون قبلیه...
  از حق نگذریم هم ماشین خوبی بود.‌.
  نمیدونم چرا پسرفت میکنن بجای بهتر شدن 
  من شنیدم و مطمئن نیستم که بهترین کیفیت همین سمند و ... رو تولید میکنن و با قیمت کم میفروشن به کشورای دیگه
  خودمون مگه چه مونه حقیقتا
  صنعت خورو در ایران مثل دارو و چیزای دیگه دست یه عده است که سودشون توشه و حاضر نیستن به فکر مردم باشن ...
  + من مدتیه دارم سعی میکنم خورد و خوراک خانواده رو تغییر بدم هرچند خیلی دیر شده دیگه
  روغن شحم و زیتون و ارده کنجد و نمک دریا و شکر و قند قهوه ای و .... تازه شروع کردم امیدوارم موفق بشم...
  میشه غیر از روغن چند نمونه مواد غذایی که جزو هله و هوله نیست و نیاز غذاییه و در ایران تولید میشه و کیفیت بدی داره رو نام ببرید؟
  + کلا بحث تغییر فرهنگ و ذایقه مردم هم در مصرف کالا خیلی مطرحه که تغییرش سخته واقعا...

  ++من حرفام شاید خیلی مرتبط با پست شما نبود
  ولی میخوام یه چیز رو بگم
  اینکه انقدر بذر نا امیدی رو کاشتن توی مغز مون که واسمون خیلی از مسائلی که شما نوشتین و پیشرفت و ... آرامانگرایانه میاد و دست نیافتنی...
  و این دقیقا همون چیزی که ما داریم ازش ضربه میخوریم...
  خودناباوری...
  دقییا اونجاهایی که جوان هامون نترسیدن وناامید نشدن پیشرفت کردیم...
  بزرگترین سد بنظرم همینه
  و یه عده نمیخوان که این اتفاق بیوفته و دائما این بذر نا امیدی رو آبیاری میکنن

  پاسخ:
  والا ما چند سال خارجی و ایرانی داشتیم، لامپش نسوخت! فکر نمیکنی اینهمه لامپ میسوزونی، مشکل از جای دیگه باشه؟! :-)) محافظ برق یا استابلایزر میذاری؟ خیلی تاثیر داره ها!
  من نظرم اینه که چیزایی که خوبه رو باید خرید، تا بقیه تولیدی ها ببینن که اگه خوب بسازن، خوب میفروشن. وظیفه مسئولین هم بجای خود.
  درمورد ماشین ، بدی ایرانیا اینه که یه استاندارد ثابت و رو به رشد استفاده نمیکنن. مثلا امسال خوبه،، سال بعد نمیخوان گرون بکنن، اما میخوان سود بیشتر بکنن، پس میان مثلا ضبط رو برمیدارن! یا جنس قطعات رو بدتر میکنن! واسه همین یه مدل خوبه، یه مدل بده. و میدونی که ماشینای ایرانی، کنترل کیفیت ندارن؟! :-/
  معرفی مارکها، پست بعدی
 • مُکرّر ‌‌‌‌‌‍‌ ‌‍‌
 • یه مسئه‌ای هم هس که شاید کمابیش بهش بی‌توجی شه: فکرِ پشتِ تولید!
  یه سری چیزای صنعتی یا غیرصنعتی هستن که نمی‌صرفه توی ایران تولید شن، نه که نتونیم! نه! مثلاً یه سری چیزا هس که چین بخاطر نیروی کارِ ارزونش، بسیار ارزون تولیدشون میکنه و با قیمتِ بسیار مناسبی هم صادرشون میکنه! ما باید بدونیم که آیا تکنولوژیِ متفاوتی داریم که بتونه اون ارزونیِ نیروی کارِ فرضِ مثال محصول مورد نظر چینی رو جبران کنه؟ آیا نیروی کار ما هم اینقدر ارزونه؟ اگه نه بریم سراغ چیزی که بتونیم روش وقت بذاریم. بنظرم تولیدات داخلی اگه هدفمند نباشن، میتونن به راحتی شکست بخورن (ختا اگه ملت همه جوره حمایتشون کنن)
  پاسخ:
  میدونی که الان ایران تقریبا ارزونترین نیروی کار در جهان رو داره؟! 
  اما خب کلا حرفت درسته. پشت هرکاری، و همینطور تولید، باید فکر باشه. از نوع محصول و تکنولوژی و نیروی کار و محل تولید و ... ما فرض رو بر کالاهای خوب میذاریم که اینا رو رعایت میکنن
  ممنون از زحمتی که واسه این دوتا پست کشیدین و در مورد اکثر جوانب قضیه نوشتین
  میخوام بگم کاش میشد رودررو در مورد این قضیه باهم حرف میزدیم تا یه چیزهایی رو من در مورد این شعار بهتون میگفتم
  اگه تا حدودی نمیشناختمتون و نوشته هاتون رو دنبال نمیکردم با خودم میگفتم شاید دولت پولی چیزی میده واسه این نوشته ها ولی میدونم اینا از سر دلسوزی و وطن پرستیه
  اولش بگم من دوتا پستو الان به هم خوندم و باید بگم با حدودا ۸۰ درصد صحبتحاتون موافق نیستم
  من با اصل حمایت از کالای داخلی موافق نیستم این حرف مال زمان جنگ ژاپن و آمریکاست و فرهنگ ژاپنی و الان یه نسخه ی منسوخ شده س 
  اصل اقتصاد امروز دنیا بر اساس مزیت نسبیه یعنی شما توی کشور باید کالایی تولید کنی که تو هیچ جای دنیا کالایی با اون کیفیت و قیمت پایین تر تولید نشه وگرنه ضرر میکنی و تولیدت توجیه اقتصادی نداره
  کشوری مثل کره جنوبی فقط توی ۲۸ صنعت فعالیت میکنه در حالیکه ما تو ایران توی ۱۵۶ صنعت مختلف فعالیت میکنیم و برآیند همش تقریبا صفره
  یه مثال میزنم شما اگه تو کشور خودت گندم تولید میکنی به قیمت کیلویی هزار تومن ولی تو کشور همسایه همون گندم رو باهمون کیفیت یا حتی بالاتر ۹۹۹ تومن با تحویل در کشور شما تولید میکنه تولید شما توجیه اقتصادی نداره و باید جمع کنی بساط تولید گندم رو و اون همه نیروی انسانی و منابع رو به هدر ندی و بری مثلا قطعات خودرو تولید کنی که توش مزیت داری
  چند ساله خودرو تولید میکنیم مگه کم ازش حمایت کردیم حتی شکل پرایدی که بیست سال پیش تولید میکردیم عوض نشده ، شما مگه چندسال پیش رو یادتون رفته همه ی ملت تصمیم گرفتن پراید نخرن آخرش چی شد همین دولت با حمایتهای اشتباهش بجای اینکه به خودرو ساز فشار بیاره کیفیت رو ببره بالا به مردم وام بلند مدت با شرایط آسون داد برای خودرو خریدن ، حمایت از این بیشتر؟
  وقتی اساس تولیدت بر مزیت نسبی باشه رقابت به وجود میاد برای تولید با کیفیت تر با قیمت مناسبتر شما برو با هزار تا تولید کننده بپرس کدومشون از سیاستهای دست و پاگیر دولت نمیناله 
  خیلی جاهای نوشته تون حالت شعاری داره شما یا ایران زندگی نمیکنی یا داخل بازار نیستی و خیلی مدینه ی فاضله طور فکر میکنی
  سر همین قضیه ی گرون شدن دلار خیلی خود رو به کوچه ی علی چپ زدنه که فکر کنیم دولت خودش دستی تو این قضیه نداشته چون صندوق ذخیره ی بازنشستگی خالیه و دولت دنبال مسکن هاییه که بتونه اونو جبران کنه تا جلوی یه فاجعه رو بگیره چند وقت اخیر رو توجه کن پیش فروش سکه ، قیمت دلار ، بهت قول میدم چند روز دیگه بورس هم رونق پیدا میکنه تا هرپچی بیشتر پول رو از دست مردم بکشه بیرون
  یعنی عملا دولت داره از ملت دلال میسازه که تقی به توقی خورد بره تو صف دلارو و سکه و سهام و... بجای اینکه اقتصاد رو مدیریت کنه
  مگه کم منابع داریم کم معادن داریم و کم امکانات داریم بقل گوشمون ترکیه با اون وضع گذشته ش که ازش سراغ داشتیم الان تو توسعه اقتصادی ببینید رده ی چندمه حتما هم اطلاع دارید که ترکیه به عنوان تاوان به مدت صد سال اجازای بهره برداری از منابع و ذخایر و معانش رو نداره و همه ی امتیازش مال اروپاست حالا اونا کجان ما کجاییم
  متاسفانه تو این زمینه حرف زیاد دارم که نمیشه نوشت
  پاسخ:
  من یه درصد با این دولت موافق نیستم. از حکومت هم همچین دل خوشی ندارم. الان بحث چیز دیگه ست. چیزی که هر گروهی که مملکتو دستش بگیره، همین داستان برقراره.
  درمورد بند اول، ببین مزیت نسبی از اول که وجود نداره! باید بوجودش آورد. اگه همه با این تفکر بودن، هیچوقت شرکت جدیدی بوجود نمیومد! چون بالاخره همیشه یه شرکت تاپ و عالی توی دنیا وجود داره که نمونه عالی اون محصول رو داره میزنه. ما اگه مثلا توی کشاورزی ضعف داریم، بخاطر حمایت نکردن دولت، غیرعلمی کار کردن کشاورزی و استفاده بی رویه از آب و تولید بدون فکره!
  وگرنه کسی که میخواد گندم عمده تولید بکنه ، بالاخره از یه جای کوچیکتر شروع میکنه، .. الان اینهمه صنعت کشاورزی عالی داریم که دارن وحشتناک علمی و عالی کار میکنن. باید تولید بکنی و درکنارش واحد «تحقیق و توسعه» داشته باشی تا خودتو برسونی به اون سطح اول.
  درمورد خودرو نوشتم که حمایت ما چه فایده؟! ما بیشترین ماشین رو در دنیا میخریم، پس حمایتو ترکوندیم،، اما اینهمه میگم مسئولین روی کیفیت کار نمیکنن. میدونی چرا؟ چون دولتیه، چون خصوصی نیستن!
  سر پست دلار، عین متن رو بیار که گفته باشم تقصیر دولت نیست! یا اعتراف کن که متن رو متعصبانه و بی دقت خوندی.
  بقیه نظرت هم همین. نخوندی
  به ما باشه تلویزیون ایرانی ام برا سلامتی ضرر داره،یخچالشم،نرم افزارشم،دفتر خودکارشم،...ای بابا
  من تا جایی که موقع خرید یادم باشه ایرانی میخرم،حتی اگر خارجی برای سلامتی م ضررش کمتر باشه چون دلم برای کارگری که کنترل کیفیت به اون ربطی نداره میسوزه...نباید بسوزه؟:/
  پاسخ:
  منم همینو میگم
  سلام
  من شمارو ارجاع میدم به یکی از پستاتون که بره خالی نبودن دستگاه اومدید چسب تولید کردید 
  تو اون پست اشاره کردید که اون یکی شرکت چه چسب بی کیفیتی تولید میکرد
  حالا دقیقا مشکل همینه دیگه اگه ما بیایم همین جنس بی کیفیت رو هم بخریم باز طرف وقتی میبینه تقاضا زیاد شده,میاد بیشتر سنبل میکنه.
  کلا جنسمون خرابه 
  پاسخ:
  خب من که همیشه تاکید کردم جنس بیکیفیت نخریم
  دکترجان.خیلی عالی بود این دو پست اخیر و مثل همیشه ترکوندی!
  با اجازه ات من شیر کردم.
  من خودم اون درصد ریالیو نمیدونستم.ممنون.
  حمایت از کالای ایرانی کاش شعار ندیم..یک پست اختصاص بده لطفا به معرفی کالای ایرانی.هوم؟
  بنظرم خیلی خوب میشه.ممنون:-)
  پاسخ:
  ایشالا پست بعد
  در جواب سوالی که اون وسط مسط‌ها پرسیدید، 
  که اگه مرفه بودم، ایرانی می‌خریدم یا خارجی،
  جوابم ایرانیه
  ولی اگه مرفه نباشم، کیفیت برام پررنگ‌تر میشه و انتظار دارم اون کالا زودی به فنا نره چون نمی‌تونم جایگزین کنم و ترجیح میدم به کالاهای خارجی که امتحانشونو پس دادن پاسخ مثبت بدم

  در پاسخ به اینکه چیا رو ایرانی می‌خرم:
  لباس و کیف و کفش (معمولا)
  کرم و شامپو و امثالهم (همیشه)
  شکلات (اغلب)
  نوشت‌افزاری که روش پاپکو نوشته شده باشه و حتی تقویمم هم پاپکوئه (اغلب) 
  گوشی‌ای که الان دارم باهاش کامنت می‌ذارم هم ایرانیه. ینی حتی اگه قطعاتش مال یه کشور دیگه باشه تو ایران سر هم شده
  هر موقع مرادو پیدا کردم، جهیزیه‌م هم تصمیم دارم ایرانی بخرم
  دیگه همینا دیگه
  رشته و کارم هم تولید واژه‌های ایرانیه :دی
  پاسخ:
  گفته بودم که ، تو فقط ظاهراً هنوز سر استفاده از کلمات یه کم مشکل داری که همش فارسی نیست :-))
  مارک ها رو هم پست بعد بگو
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • ما چندوقت پیش یخچال و فریزر هیمالیا خریدیم. یه بار فریزرمون یه چیزیش خراب شد و چون گارانتی داشت هنوز، اومدند درست کردند! تا حالا که راضی بودیم و خوب بوده!
  در مورد لوازم تحریر، میگن دفترهای ایرانی هم کاغذشون وارداتی هست!

  پاسخ:
  یخچال مامانم اینا هم ایرانیه ، خییلیی ساله. و راضی ان
 • هولدن کالفیلد
 • اینکه بیام بگم آره من ایرانی میخرم چرت محضه! اگه هممون انقدرکه تو کامنتا نوشتیم ایرانی خرید میکردیم که وضع این نبود. من در مورد خودم میتونم بگم حداقل به جنس ایرانی گارد ندارم، سه تا خرید عمده ایرانی کردم، یکی تلویزیون اتاقم ایکس ویژن بود، یکی یه هدست دورگردنی تسکو و یکی دیگه یه گوشی جی ال ایکس، جز سومی که فاجعه بود، بقیه اش واقعاً خوبه! قیمتهاشون هم عملا به صرفه است!
  خیلی چبزا رو میشه ایراتی خرید و ضرر نکرد! الان ایران جین سر بهبودی و توی بلوار کشاورز لباس می‌فروشه گرونترین قیمتش پنجاه تومنه. من کلی ازش خرید کردم و میدونم جنسا اندازه عمر متوسط لباس عمر میکنن. چند نفرمون حاضریم بریم ایران جین؟
  پاسخ:
  ای جی ال ایکس لعنتی من شنیدم کامل چینیه ، فقط داره از امتیاز تولید ملی استفاده میکنه. 
  اره، خیلی چیزا هست که واقعا فارغ از پز، ایرانیش بهتره
  هوووم. چرا همونی که میخواستم بنویسم رو تو نوشتی! :))

  اتفاقا توی دوره ای که میخواستم لوازم کوه بگیرم به شدت درگیر مارک و برندبازی بودم، یه فشار عجیبی از سمت رفقا بهم وارد میشد که حتما همه رو خارجی بگیر. چندبار که کوه رفتم فهمیدم موضوع نه تنها سلامتی نیست! بلکه فقط شوآف و کلاس گذاشتنه. بطور خاص توی لوازم کوه و بین کوه‌نوردا اینو خیلی دیدم. لباس و لوازم گایا. باتوم و لوازم هفت گوهر، با کیفیت خیلی خوب و قیمت خیلی خوبی نسبت به خارجیا که وحشتناک گرونن، توی بازار هستن. (یه بار کرامپونش رو دوتایی استفاده کردیم D: ) کوه‌نوردا دو دسته‌ن، یا فقط کوه براشون مهمه، یا کوه + شواف و کلاس گذاشتن وسایل. چندین بار شده بهشون گفتم خودم باتوم هفت گوهر رو 5 ساله دارم استفاده میکنم راضیم، یه بارم که یکی باهاش خورد زمین و میله‌ش خم شد بردم گارانتی و راحت عوضش کردن برام. که اگه خارجی بود فقط میتونستم بندازمش دور! ولی باز اینا بهم گفتن نه خارجی یه چیز دیگس. بعد یه جوّ عجیبی بین این دسته حاکمه که از روی مارک لباسا و لوازمشون باهم رفیق میشن! این جو خیلی مسمومه! خیلی سخته عوض کردنش!
  از طرفی جنس ایرانی هم هست که سلامتیم رو تضمین نمیکنه. من اونو سمتش نمیرم مثل کفش و کوله کوه. پرایدم چاره ندارم و فقط فحش میدم :))
  اما اونی که کیفیتش تضمین شده‌ست رو حتما ایرانی میگیرم. اصلا به نفع خودمه از جهت اقتصادی. تهش هم یه حس قلقلک وطن‌پرستی بهم تزریق میشه.

  توی پوشاک،کفش شهری،کیف چرم،لوازم جانبی کامپیوتر، برندهای ایرانی خوب و با کیفیت و خوش قیمتی داریم که راحت میتونیم بریم سمتشون. برای ما(مردم) راهش همینه که توی جمع و اکیپ و رفقای خودمون این جوّ کاذب برندبازی رو بشکنیم. اگه قبیح بشه که چه عالی تر!  
  پاسخ:
  خودمم هنوز سر کفش ایرانی به نتیجه ای نرسیدم. موافقم. کفش و کوله... البته اون کفش های لاوان که کفه ویبرام داشت اوندفعه دیدیم، خوب بودااا
  من خیلی این پست رو دوست داشتم!
  مخصوصا اینکه بدون ادا ایرانی بخریم
  انصافا بهترین پارچه ها تولید ایرانه
  من اصلا مانتو غیرایرانی نمی خرم
  هرچند گرونه
  چون اکثرا هم بافت پارچه و هم رنگ شدن پارچه دستی صورت میگیره
  و دلیل گرونیش همینه!
  و به نظرم اگه کمی برندها از قیمت کم کنن دیگه هیچکس لباس چینی نمی پوشه!

  و از طرفی واقعا بعضی از وسایل برقی خونه مارک ایرانیش عالیه
  ما سالهاست آبمیوه گیری، چرخ گوشت، جاروبرقی ،سشوار و ... ایرانی داریم
  و حتی از خارجیش گرون تر خریدیم و خیلی هم راضی هستیم.
  چرخ خیاطی خودم هم ایرانیه! با اینکه همه گفتن خارجی بخر بهتره، من کاچیرانِ صادراتی خریدم
  و خیلی هم ازش راضیم
  رو صادراتی تاکید می کنم
  یکی از مشکلات داخل اینه که
  خوبارو صادراتی میزنیم
  جنسای مشکل دار رو تو ایران توزیع می کنیم.
  به نظرم به این قضیه باید حسابی رسیدگی بشه
  من خودم تو خرید چرخ خیاطی
  کلی گشتم تا بتونم اصلش رو با قطعات دستکاری نشده بخرم!
  پاسخ:
  اصلا همششش همون رسیدگیه
  نظارت و گیر دادن قوی که باشه، خیلی خوبه
 • بلاگر کبیر ^_^
 • خوب اگه مرفه بودیم که یه چیز ایرانی میگرفتیم فوقش خراب میشد.پول مبارک رو خرج یه چیز دیگه میکردیم.ولی تو شرایط الانم تا حالا به ایرانی بودن کالا فکر نکرده بودم.اما الان که فکرشو میکنم اره واقعا میشه یه چیزایی رو فقط ایرانی خرید.من خودم ندارم اما اونچیزهایی که دیدم خوبه رو میگم اینجا.
  لباسشویی پاکشوما مثلا.تلویزیون ایکس ویژن.
  ولی یخچال مثلا ایرانی.... منکه هم مامانم هم خواهرم خریدن و افتضاح بود.
  لباس اینا هم..  خوب شاید تجربه خریدای ما با هم فرق میکنه.ولی من اکثر کارایی که ایرانی ان میخرم افتضاح از اب درمیان.البته اینم از عدم شناخت مارک خوب ایرانیه احتمالا.منتظر معرفی ها هستیم

  پاسخ:
  آره، تجربه خریدها باهم فرق داره. راس میگی
  در مورد کفش کوه ایرانی اینو اضافه کنم که ما یه مدت دنبال خرید گروهیه یه برند ایرانی کفش بودیم که استاد کوهنوردیمون تاییدش کردن و گفتن تنها شرکتیه که زیره ویبرام وارد کرده و گفتن اگه ایرانی میخواید بخرید فقط همینو بخرید هرچند شاید به درد مثلا فتح دماوند شاید نخوره و خارجیا بهتر باشن بازم باید پرسید نمیدونم
  مارکش "لاوان" بود
  قیمتشم کم نبود نسبت به ایرانیا اما نسبت به خارجیای یک و نیم میلیونی کمتر خب
  پاسخ:
  من روو کفش خیلی حساسم. خیلی برای سلامتی مهمه، پا و کمر . کفش بد، پدر آدمو درمیاره. مثلا همین کلاهبردارهای تن تاک!!
  اما لاوان رو دیدم. آره، کفه ش ویبرامه. بنظرم خوب اومد. اما کسی استفاده کرده که نظر تخصصی بده؟!
  در مورد لباس کودک و یخچال:
  دوست ما و کل تیر و طایفه شون یخچال هیمالیا خریدن مدل طرح سایدش رو دوستم داشت و بسیار راضی بود و کل خانواده شونم با اینکه تقریبا خر پولن همه شون ازش راضی بودن.
  در مورد لباس هم برای کودک تون تا دل تون بخواد لباس کودک جنس عالی داریم که ایرانی هستن و خوش نام و ...
  مثال برا لباس نوزادی

  لباس که مارک برگ سبز، نیلی عالین
  باغ سیب هم خوبه همه تولید ایرانن
  برا کالسکه اینا هم دلیجان
  #لباس_نوزادی #دادو
  #تاپ_لاین #آدمک #آشور #سها
  لباس کودک هم جنس خوب ایرانی مارک های زیادی داریم...
  پاسخ:
  این کامنتها رو پست بعد تکرار کنید لطفا
  واسه تلویزیون، محافظ برق داریم. دوستمونم سامسونگ خریده بود مثل ما صفحه تلویزیونش سوخت.ما فکر کردیم اینا کلا اینطوری ان...
  پاسخ:
  عه !! البته یه سری از سامسونگها الان توی ایران سر هم میشه. کارخونه ش شهریاره
  خیلی وقتا خریدایی که میخوای بکنی معادل ایرانی ندارن. اما درکل اهل مارک پوشیدن و لزوما مارک خریدن نیستم. بیشتر به صرفه بودنش واسم مهمه.
  پاسخ:
  اره خب، خیلی چیزا ایرانیش نیست. 
  ببخشید من قبل از اینکه ببینم شما بگین توی پست بعد معرفیه، معرفی کردم وسایل رو.ان شاءالله پست بعد پربار تر باشه از معرفی ها
  پاسخ:
  :-)
 • خورشید ‌‌‌
 • بحث به صرفه بودن خیلی مهمه و من هم با دوستانی که می‌گن اگه پولدار بودم٬ ایرانی می‌خریدم ولی الان مهمه که بیشتر باهاش کار بکنم٬ موافقم.
  اما خب٬ به خاطر گم‌نام بودن برند‌های داخلی هم هست. دیرزمانی بود که از لوازم برقی آشپزخونه فقط بوش و سامسونگ و امثالهم آشنا بود و هرکس می‌خواست سراغ همین‌ها می‌رفت. بعد تبلیغات تلویزیون اسنوا رو برای مردم آشنا کرد و حداقل الان اگه می‌خوایم بخریم٬ جزو گزینه‌هامون قرارش می‌دیم و از کیفیتش پرس‌ و جو می‌کنیم. یا مثلا قبل عید٬ یک نمایشگاه پوشاک داخلی در پارک گفت‌وگو برقرار بود که ما رفتیم و هم قیمت‌های خوبی داشتند٬ هم قشنگ بودند. خب این باعث می‌شه که وقتی می‌خوای لباس بخری٬ بشناسی برندهایی رو که تولیدش می‌کنند. 
  لذا مشتاق پست بعدی هستیم.
  پاسخ:
  آره، هم تبلیغاتش مهمه، هم اینکه بدونیم کیفیتشون خوبه
  خیلی خیلی پست خوبیه. 
  راستش من برام کیفیت خیلی مهمه و همیشه میگم یه چیزی بگیری زیاد استفاده کنی ولی گرون باشه عیب نداره. غالب وقت‌هایی هم که چیز ارزون می‌خرم بعدا پشیمون میشم چون جنس بدی هستن و زود از کار میوفتن. اما نکته جالب برای من لااقل این بوده که این جنسای ارزون زود خراب شو شاید تعداد خیلی کمیش ایرانیه، بیشتر تولید چین و ژاپن اینجور کشورهاست که کالای بنجلشونو آوردن تا خرخره بازار پر کردن و تولیدکننده ایرانی دستش نمیرسه اجناسشو پخش کنه. 
  مشکل ما نه تنها این هست که مدت‌هاست عادت کردیم بشنویم نه خارجی بهتره، بلکه مشکل اصلی اینه که ما اصلا جنس‌های ایرانی رو درست نمی‌شناسیم. برند‌های ایرانی، تولیدی‌ها و کارخانه‌جات وظیفه دارن خودشونو معرفی کنن که ما اصلا بتونیم حمایت کنیم.
  من شخصا تمام سعیمو می‌کنم که ایرانی بخرم و اگه خارجی بخرم تا مدت‌ها عذاب وجدان دارم. مثلا یه مانتو خریدم که با کلی بدبختی پیداش کردیم و لحظه‌های آخر بیرون بودن خریدیمش و من اصلا نگاه نکردم ببینم چی به چیه. بعدا که دیدم ساخت ترکیه است ناراحت شدم.
  از امسال به خودم قول دادم خیلی بیشتر توجه کنم و مثلا خرید عیدم فقط یه روسری خارجی توش بود که از روی ناچاری بود. اینکه چه چیزای ایرانی می‌خریم، مثلا من برند هالیدی یا تعطیلات رو خیلی می‌پسندم. کار کاملا ایرانیه و کیفیت عالی. الان بیشتر لباس‌های من از همین برند هست. همه‌جور لباسی هم داره برای هر جنس در هر سنی. خیلی هم فصلی و مرتب کار می‌کنه. قبول دارم که گرونه و باید ارزون بشه که همه بتونن استفاده کنن ولی همین منی که می‌خوام برم ال‌سی‌وایکیکی بخرم خب چرا نرم هالیدی بگیرم وقتی از نظر جنس فرق زیادی ندارن. 
  چرم هم یکی از استفاده‌های مشخص منه. کیف و کفش چرم طبیعی که میدونم ساخت کشورمه و سال‌ها هم برام کار می‌کنه و با یه واکس خوب انگار نو میشه.
  در زمینه پوشاک یه نکته هم بگم. به نظرم رو بیاریم به خیاطی و بذاریم چرخ اونا هم بچرخه. هم لباسمون خاص و منحصر به فرده هم کاملا اندازه و باب میل ماست. که البته خیاط خوب با دستمزد مناسب باید پیدا کرد. مثلا الان دختر عمه من به تازگی خیاطیش عالی شده و خیلیا میرن پیشش از فامیل. هم کار میکنه و علاقه شدید داره هم کمک خرج زندگیشه و ما هم با کسی که راحتیم به لباسمون میرسیم.
  برای کسانی که شرایط مالی خوبی دارن بعضی مزون‌ها هم که کاملا کار ایرانی هستن خیلی انتخاب خوبیه. 
  لوازم التحربر هم غیر از موارد خیلی خاص و کاربردی مثل نقاش‌ها یا مثلا ابزارهای نقشه کشی که من اطلاع ندارم، دیگه همه باید حتما ایرانی بخرن. این کوتاهی در حق کشوره. حالا یه کم تراشش تیز نکنه مداد رو یا مداد رنگیش پررنگ نباشه یا خودکارش قطع و وصل میشه رو من می‌تونم تحمل کنم. البته حق اینه که ما انتقاد کنیم و حمایت کنیم که اونها هم بهترین‌هارو فراهم کنن.
  درباره خوردنی‌ها هم بگم من تازگی‌ها ریز شدم و هرچی میخرم چک می‌کنم که ایرانی بخرم. امروز یه شکلات mars خوردم و باورتون نمیشه نمیدونستم اینا وارداتین. چون روش نوشته فارسی داشت. امروز خودندم دیدم نوشته نام شرکت وارد کننده. هیچی دیگه مورسم تحریم کردیم:)
  لوازم الکترونیکی و لوازم خانگی اما خیلی مقوله خاص‌تری هست. به نظرم باید نشست فکر کرد و براورد کرد و منصفانه تا جای ممکن ایرانی خرید. من دائم از همه می‌پرسم که اینطور لوازم چطور کار میکنن و در نظر دارم.

  نکته یک: برندها و تولیدی‌های خوب ایرانی رو به هم معرفی کنیم حسابی ازشون حمایت کنیم تا بقیه هم تشویق بشن.
  نکته دو: حمایت از کالای ایرانی در واقع حمایت از آینده و کشور خودمونه پس از این کار لذت ببریم و گاهی حتی فداکاری کنیم.
  :)
  پاسخ:
  ممنون :-) 
 • نیمچه مهندس ...
 • منم مثل دوستان اگه پول برام مسئله نبود ایرانی میخریدم و اگه میخواستم پز بدم گرون ترین جنس ایرانی رو میخریدم.بماند که کلا اهل پز دادن با وسیله نیستم.
  اما الان با این وضع مالیم کیفیت برام اولویت داره.
  چیا ایرانی خریدم؟
  لوازم آرایشی و بهداشتی
  مواد غذایی
  پارچه و لباس
  لوازم تحریر
  لوازم خانه چه پلاستیکی چه برقی چه چینی و کریستال
  کیف و کفش هم من هرچی خوشگل به نظرم اومده خریدم اما با توجه به قیمت هاشون مطمئنم خارجی نبودن.
  راجع به برند هم پست بعد میام میگم.
  پاسخ:
  خب الان کیفیت برات اهمیت داره، ایرانی های باکیفیت رو بخر! خیلی هم از خارجیا ارزونتره
  در مورد کفش
  استاد ما آقای کلهر جزو حرفه ای ها هستن... ایشون تایید کردن این کفش رو...
  در مورد کوهنوردیای سنگین مثل دماوند نمیدونم کاربردیه یا نه
  اما برا امثال من که خیلی حرفه ای نیستم و نهایت خلافم شاید بشه قله کلکچال کفش مناسبیه
  ضمن اینکه در مبحث کفش میگفتن کفش ها تاریخ مصرف داره... چند سال بیشتر نمیشه مصرف کرد.
  خب من برم یک و پونصد پول اسکارپا بدم بعد چند سالم تاریخ مصرفش تموم بشه!؟
  ترجیح میدم ارزونتر بخرم و لاوان جزو بهترین هاست..
  هرچند من پول همونم نداشتم😁
  دوستایی که قرار بود باهم گروهی بخریم، خریدن و بسیار هم راضی هستن...
  کوله ایرانیه خوب هم داریم الان نامش از خاطرم رفته توی پست بعد میام میگم.
  خودم یه ایرانی خریدم اصلا راضی نیستم.اسمش سالوک هست.یعنی پشتش فنر داره و تنظیم میشه و ... اما خب مثل دیوتر و ... نیست
  پاسخ:
  خب پس ایشالا که خوبه
  البته کفش کوه، به شرایط تحملش هم تقسیم بندی میشه. مثلا سه فصل ، یعنی توی هرشرایطی با هر دما و برف هم میشه راحت رفت.
  از یه طرف هم دماوند فقط ارتفاع داره، و از نظر مسیر، جزو راحتترین کوههای ایرانه :-) با دمپایی حتی :-)
  همون کلکچال یا توچال رو توی زمستون برو... از اورست بدتر میشن :-)) جداً توچال تا قله، بهترین کوه برای تست شرایط هرچیزیه. چه خودت ، چه وسایلت :-)
  من کوله ایرانی زیاد دیدم. اما اصلا راضی نبودم. ارگونومی روی دوش و فشار کمرش اصلا خوب نیست! و توی کوهنوردی هم خیلی مهمه. باز اگه مارک یادت اومد، پست بعد بگو تا بپرسیم
  من الان با خوندن نظرات یک عدد سوال برام پیش اومد
  اینکه دوستان میگن اگه پول برامون اهمیت نداشت ایرانی میخریدیم
  میخواستم بگم اتفافا جنسای خیلی خوب ایرانی قیمت های گزافی دارن و کیفیتشونم خوبه...
  خب کسی که میگه من کیفیت برام مهمتره با وضعیت اقتصادیه فعلی، خب وقتی خداتومن میره پول جنس خارجی میده قطعا پولداره دیگه! اگرنه پولش به همون جنس خارجیه خوب نمیرسید...
  و اینکه جنس خارجی داریم تا جنس خارجی، اونچه که به برند معروفه هم اینا گرون بودنشون فقط و فقط بخاطر تبلیغاته
  اگرنه خیلی اوقات میتونی جنسی مشابه همون حتی با کیفیت بهتر و داخلی پیدا کنیم.مخصوصا در زمینه لباس


  + بازم تمام این کارا و حساس بودن ها واسه ما به اصطلاح بچه شهریاست... اگرنه مردم شهرای کوچیک و روستاها دادن زندگی میکنن دیگه.فکر این چیزا هم نیستن
  نمیگم رفاه بده ها.اصلا...
  ولی کلا ماها تجمل زده ایم.خیلی از وسایل مصرفیمون هم همینه حتی اگه ایرانی بخریم...
  توی یکی از همین گروه های من ایرانی ام یه بار پرسیدم بچه ها کریستال ایرانیه خوب معرفی کنید
  یکی شون اومد و معرفی کرد و عکس فرستاد.خداییش خیلی خیلی زیبا بود و با نمونه خارجیش مو نمیزد.قیمت پرسیدم گفت نهصد هزار تومن😐 حالا یه ظرف دکوری بود که نهایتا توش آجیل بریزی
  خیلی ناراحت شدم.گاهی واقعا از اونور بوم میوفتیم ماها.به اسم حمایت از تولید ایران میریم چیزیایی رو میخریم که بازم باهاش چشم بقیه رو کور کنیم....
  آفت افتاده به جون فرهنگ مون
  پاسخ:
  + والا منم همینو جواب دادم. اگه به قیمته،، میشه ایرانی با کیفیت پیدا کرد، حتی با قیمت کمتر. پس چه تاکیدیه روی کیفیت خارجی ها؟؟

  + آره ، اما مثلا بعضی شرکت ها دو سه نوع و سطح قیمتی از محصولات دارن. مثلا خوبه که من از یک شکل گلدون بلور، حق انتخاب ارزونتر و گرونتر رو داشته باشم. ولی خب...
 • صـــا لــحـــه
 • حالا شاید این به نظر بعضی ها که به قول اون فرد ناشناس دچار ناباوری شدند، افراط باشه ولی به نظر من ما باید حتی در بعضی موارد کالای ایرانی رو به خارجی با کیفیت تر ترجیح بدیم (صد البته نه در مورد چیزی مثل خودرو )
  مثلا چه ایرادی داره گوشی جی ال ایکس بخریم؟  لب تاپ هاش هم خوبن تازه. اصلا با همین حمایت کوچولویی که بعضی از مردم ازشون کردن، کیفیت گوشی هاشون خیلی داره بهتر میشه.
  ضمنا من با این کلمه: مارک مشکل دارم. که میگید معرفی مارک ها پست بعد!
  واقعا تولید ملی از درون مردم جوشیده. مثلا همین مواد خوراکی ای که بعضی از دوستان نام بردند و خیلی هم سالم هستند، خیلی وقت ها توی بازار از تولیدی های کوچیک بیرون میان فلذا معرفی مارک معنی نمیده. آیا حتما باید وارد چرخه تولید کارخانه ای بشیم و مارک تولید کنیم؟ در این صورت آیا با عوض شدن سیاست های یک کارخانه، میشود اعتبار اون کارخونه رو کم یا زیاد کرد؟ من خیلی با مساله معرفی مارک موافق نیستم
  پاسخ:
  بیشتر منظورم از مارک، معرفی و گفتن تجربه خریده
  مثلا من چیا خریدم که خوب بوده، شما چی؟ حتی درحد محصولات محلی
  تهیه جنس با کیفیت ایرانی هم رده کیفیت جنس خارجی متضمن هزینه کردن 2 برابری و گاها سه برابری دکتر، کیف چرم با یه برند معروف با کلی خلاقیت تو طرح کیف رو میشه به نصف قیمت یه کیف چرم شرکتی ایرانی خرید متاسفانه!!
  تو سالهای گذشته بیشتر و این اواخر کمتر نداشتن خدمات پس از فروش و پشتیبانی مناسب از مشتری شاید این دلزدگی رو تو مصرف کننده از کالای ایرانی ایجاد کرده.
  تبلیغات کم، شناخته نبودن محصول هم میتونه یکی دیگه از علتها باشه

  ولی بهر حال کل صحبتاتون درسته و ما باید از تولید و محصول خودمون حمایت کنیم که در واقع حمایت از اشتغالزایی جوونای خودمون و در پی اش کمرنگ تر شدن خیلی مشکلات دیگه.
   
  پاسخ:
  آره، از اون موارد هم پیدا میشه، اما باید حواسمون به جنس فیک هم باشه، و اینکه خارجیا تنوع مدل و قیمت دارن. ما کمتر داریم
  اره اره
  👍
 • گمـــــــشده :)
 • سوال
  الان تو کشور ما یه خانواده ایرانی با وضع متوسط در بهترین حالت بنونه پراید بخره
  یعنی اولا پولش نمی رسه چیز بهتر بخره دوما اصلا چیز بهتری نداریم تو کشور یعنی ماشین خارجی با قیمت نرمال که با مراید رقابت کنه مثلا نداریم
  خب جطور میشه نخرید
  نمیشه همیشه بدون ماشین طی کرد خب 
  پاسخ:
  آره، این یه مشکله!!
  چند تا کار میشه کرد، یا ماشین خارجی مدل پایین خرید (که البته باید فکر تامین لوازم یدکیش هم بود)
  یا اینکه.... حداقل ماشین های بهتر ایرانی ولی مدل پایینتر خرید. منظورم اینه که صفر نخریم.
 • گمـــــــشده :)
 • صفر نخریدن می تونه کمک کنه یعنی؟
  پاسخ:
  بالاخره پول شما وارد چرخه جدید تولید نشده.
  این افراط و تفریط لعنتی...
  وقتی گیر میدن روی یه اشغال ایرانی مثل ماشین های ایرانی ، کمک میکنن که این نگاه بد تقویت بشه
  همین الان فراسو یه شرکت عالی ایرانیه که جنساش در رقابت با مشابه خارجی همیشه وهمیشه پیروزه
  اما خیلی ها حتی نمیدونن فراسو ایرانی هست

  ولی همه سایپا و جی ال ایکس و سروش رو همه میدونن ایرانیه
  پاسخ:
  تبلیغات هم داستانیه واسه خودش! 
  یکی خوب تبلیغ نمیکنه،، یکی دوست نداره مردم بدونن ایرانیه ،، یکی تبلیغ میکنه و ذاتش پوچه
  آقا من میخواستم در حمایت از کالای ایرانی جی ال ایکس بخرم که با نظرم هولدن مواجه شدم. میخواستم برای بابام کفش تن تاک بخرم با کامنت شما مواجه شدم .راهنمایی کنید توروخدا :) 
  پاسخ:
  :-))
  برای گوشی من خبری از کیفیتش ندارم. میشه کامنتهای مردم رو توی سایتهای فروش موبایل چک کرد. 
  ولی کفش ، اگه برای مرد میانسال و سن بالاتر بخوای کفش رسمی و خوب بخری که هم کیفیتش عالی باشه، هم طبی (استاندارد) باشه، مارک «نادر» از قدیمی ها و معروف هاست. چند تا برند خوب دیگه هم هست.
  اما برای کفش اسپرت، انتخابی نداریم
  خب اینم از پست بعدی که منتظرش بودیم
  خسته نباشی و ممنون که زود نوشتیش
  برخلاف پست قبلی که اطلاعات خوبی داشت این پست خالی از اطلاعات و راهکار بود
  پس تنها هدفت این بود که سعی کنی خیلی خوب و منطقی از بایدها و نبایدهای کالای ایرانی برامون بگی
  ولی قرار بود توی این پست روشهایی رو بگی که الارغم عملکرد نامناسب مسعولین "خودمون" با این روشها به بهتر شدن شرایط کمک کنیم و حتی شرایط حاکم در بازار ارز رو به فرصت برای ارتقاع سطح رفاه "خودمون" بکنیم
  حمایت معقولانه و منطقی از کالای داخلی که نشد روش جدید
  در ضمن دکتر جان فکر نمیکنی دمیدن به این شیپور "حمایت از کالای ایرانی" همونقدر ساده لوحی باشه که رفتن به صف خرید دلار؟
  کل حرفت منطقی هست اما توی این شرایط این حرفها رو زدن دقیقن توپ در زمین مردم انداختن هست,بله میدونم که شما نه عضو گروهی هستی و نه جناحی,بخاطر همین از کلمه ساده لوحی استفاده میکنم
  و بیایم و برای احترام به خودمون هم که شده دست از وطن پرستی برداریم در حالی که نه انتخاب خودمون بوده و نه شخص و مقام و ارگان و دولتی بخاطر اون ارزشی برامون قایل هستن
  لطفن با طعنه و کنایی هم صحبت نکن,خودت خواستی بخونیم و نظر بدیم
  اگر پست بعدی ادامه پست اول باشه منتظرش خواهم بود مگرنه معرفی کالا و به اشتراک گذاشتن تجربه های خرید چندان بنظرم بهم کمکی نمیکنه برای فهم و عکسالعمل مناسب در شرایط جدید بوجود امده از نوسانات ارز
  شاید هم توقع من بالاست

  پاسخ:
  رک و راست بخوای باشی که باید خیلی چیزا رو بدونی که نمیدونی. اینجا جاش نیست که بشینیم و اینهمه مطلب بنویسیم. باید یه سر بیای شهرک های صنعتی، کارگاههای زیرزمینی و رووزمینی، تا یه چیزایی رو روشن تر ببینی.
  واقعا از این دولت و مسئولین انتظار چی داری؟! میخوای اینو بدونی؟ «عکس العمل مناسب در شرایط جدید» ؟؟!!! واقعا فکر میکنی مسئول ...ی که شب میخوابه و صبح دلار ۶۰۰۰ تومنی رو ۴۲۰۰ اعلام میکنه، چیزی از برنامه ریزی و سیاستگذاری میفهمه؟؟ که انتظار «عکس العمل مناسب» داری؟!
  رک و راستش میشه: هیچی ،، واقعا هیچی. دستتو بزار زیر چونه ت بشین نگاه کن ببین تا سال ۱۴۰۰ هنوز کلی گند مونده که قراره بخوره به سر و صورتمون!
  الان برای ارتقاء سطح رفاهت راه میخوای؟! یا سطح رفاه کشور؟ من گفتم میخوام درمورد کالای ایرانی و تاثیر ارز و تولید داخلی و خرید کالای ایرانی ، روی سطح اقتصاد کشور صحبت کنم، نه اینکه چیکار کنیم که پولدار شیم! من گفتم روش جدید؟! گفتم بررسی اوضاع... کنایه نمیزنما. از کجای متنم همچین برداشتایی میکنین شما؟! والا بخدا. من بد مینویسم؟ یا شما خوب نمیخونین؟! 
  خیلی خوشحال میشم کامنت میدین، اما واضح بگو ، واضح جواب بگیر. منظورت از ساده لوحی چیه؟! 
  منظورت اینه که کالای ایرانی بده؟! ... من حاشیه میرم؟! یا شما؟! 
  رک بنویس. کامنت خودت یه شعار کامل بود که!
  درباره کامنت حامد سپهر که مثال گندم رو زده و به صرفه نبودن و مزیت نداشتن. باید عرض کنم برخی کالاها معیار «استراتژیک» دارن و از مزیت داشتن استثنا میشن. گندمی که ایشون گفته قوت غالب این منطقه ست اگه درش مستقل یا حداکثری در خودکفایی نباشیم،کشور وارد کننده می‌تونه سر بزنگاه های سیاسی به راحتی کشور ما و مردم رو تحت فشار بذاره . آمریکا مثلا انرژی و سوخت ، کالای استراتژیکشه براش حتی وارد جنگ هم میشه! پس کالا داریم تا کالا . 
  اما ماشین، به اذعان کارشناسا و اهل فنش توانایی‌ ساخت خودروهای با کیفیت بالا داریم. اینکه مقایسه با قدرت ساخت موشک بالستیک می‌کنن کاملا درست و دقیق ه.  اما شوربختانه این موضوع صرفا گرفتار غول ترین باندهای سیاسی ایران شده و کلاف سردرگمیه که مگر صاعقه بزنه اونا رو محو کنه تا ورق برگرده! 
  پاسخ:
  دقیقا ایناسن. من هی میگم... این آخوندا خودشون خبر دارن... :-))
  دکتر ما مرز نشینیم، بازارمون تقریبا پر از جنس های وارداتی و به اصطلاح قاچاقه از وسایل برقی گرفته تا پوشاک و ... ! منِ مصرف کننده‌ی عادی قاعدتا موقع خرید به دوتا مورد اهمیت میدم: کیفیت و قیمت.
  شماها تو شهرهاتون تولیدی هست، کارخونه هست اما تو شهرهای ما از این چیزها نیست، مثلا تو مشهد و ... مانتو و لباس مجلسی با قیمت حدود ۱۰۰ و ۱۵۰ تومن چیزهای تقریبا خوب و مناسبی هست اما همین لباس تو شهرهای ما که میرسه قیمتش حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومن میشه، اما چیزهای تقریبا مشابه یا حالا با کیفیت کمی پایین تر خارجی رو با قیمت به نسبت کمتر میتونیم پیدا کنیم، پس در این صورت برای ما خرید ایرانیش به صرفه نیست‌.
  لوازم برقی هم همینطور، خواهرم موقع عروسیش یخچال ایرانی خرید ۵ سال کار نکرد( نمیدونم چه مارکی بود) ؛ عموم چند وقت پیش میگفت ما ۳ تا لباس شویی خریدیم برای خودم و دوتا بچه هام همش روی هم ۲ سال کار نکردن،جارو برقی همین طور، حالا من برادرم ۱ ماه دیگه عروسیشه تقریبا همه‌ی وسایلش رو خارجی خریده میگه نمیتونم چیزی بخرم که دو روز دیگه خراب بشه خیلی هاشون ضمانت نامه هم‌ندارن بعد دوباره بخوام‌ یک سال دیگه برم بخرم، عموما فروشنده ها هم از کیفیت جنس های خارجی تعریف میکنن و خب مردم نه بخاطر کلاس که بخاطر جیبشون میرن سمت اونها.
  میدونید متاسفانه ایران چیزهای خوبش رو صادر میکنه بعد جنس بنجلش رو میده به ملت خودش و خیلی از جنس های با کیفیتش هم قیمتشون بالاست نمی‌صرفه که بخوایم بخریم این وسط البته بیشترین تقصیر بر عهده‌ی دلال هاست چون تا بخوان به ما برسونن خیلی قیمتش رو زیاد میکنن و خب عملا برای ما وارد کردنش از خارج خیلی به صرفه‌تره، ولی مثلا لامپ، پریز برق، سیم، لوازم تحریر ( چیزهایی که میدونم استفاده کردیم) جنس ایرانیشون هم واقعا با کیفیته و هم قیمت به نسبت مناسبی داره.
  + یه نکته هم راجع به قاچاق بگم(صد بار گفتم باز اینجا هم میگم) دولت هیچ تلاشی برای رونق داخلی و کمک به تولید کننده انجام نمیده فقط تنها کاری که میکنه اینه که هر چند وقت یکبار میاد نون ما بدبخت بیچاره ها رو با بستن گمرک و شعار نه به قاچاق آجر میکنه و البته اگه کلا جلوی قاچاق رو می‌گرفت هم باز یه چیزی اما در حقیقت گمرک رو روی مردم عادی میبنده و در عوضش انحصار وارداتش رو میده به کسایی که اصطلاحا میگیم یقه سفید‌ها،حالا تو این شرایطی که ما خودمون کار نداریم، زندگیمون روی قاچاق می‌چرخه و کار مردممون عموما ملوانی و لنج و بازار و ... است چطوری میتونیم از کالای داخلی حمایت کنیم؟ قاعدتا ما هم باید به فکر زندگی خودمون باشیم وگرنه تو این مملکت از گشنگی تلف میشیم و برای کسی هم اصلا مهم نیست.

  پاسخ:
  در مورد اول خب حق دارین از یه نظر. اصلا توسعه شهری و تقسیم امکانات هیچوقت توی ایران درست نبوده که حالا بخواد همه چی توی شهر شما گیر بیاد ،، اونم شهر مرزی که جنس خارجی در دسترسه.
  البته من بازم جنس بی گارانتی که خارجی باشه (چون قاچاق اومده) رو ترجیح نمیدم به جنس با گارانتی. البته به گارانتیش هم بستگی داره ها!
  ببین یه زمانی شرکتهای دنیا اجناس ماندگار و خوب میزدن، خراب نمیشد، جنسای بعدیشون فروش نمیرفت. الان مامان من یه ماشین لباسشویی آلمانی داره، مال ۲۰ سال پیش. مث بنز کار میکنه، همه امکانات این جدیدا هم داره. چند وقت پیش دوستمونو آورده بودیم برای سرویس. میگفت این ماشین ۲۰ سال دیگه هم کار میکنه. اما الان بهترین ماشین لباسشویی های دنیا بر اساس ۵_۶ سال کار ساخته میشن. اصن هدف اینه که خراب بشه و شما دوباره بخری.
  متاسفانه اینجوریه.

  + درمورد قاچاق و کولبرها و قاچاق عادی و یقه سفید و قاچاق سازماندهی شده، صددرصد باهات موافقم و سالهاست که هیشکی نتونسته جلوشونو بگیره!! فقط راه حل های موقتی و مسخره و کوتاه مدت براش میدن :-/
  یه مساله ای هم الان دیدم توی نظرات
  نمیدونم من شاید اشتباه بگم یا دید کاملی از شرایط نداشته باشم
  ولی مگه نه اینکه الان ما دقیقا وسط جنگیم و فقط این جنگ توپ و تفنگ نداره و بنظر جنگ بدتریه
  ما وسط جنیم و تحریم... حالا اگه عادت کنیم به صرفا واردات و تولیدات خارجی و وابسته باشیم ایا با وجود این همه تحریم پس فردا اون ها نمیتونن جلوی واردات اوازم رو به کشور ما بگیرن؟ 
  و بعد اون روز ما نمیشینیم بزنیم توی سرمون که ای کاش حداقل تولیدات مون قوی میشد تا وقتی تمام درها به رومون بسته شد مثل چی توی گل گیر نکنیم و از گشنگی نمیریم؟! 
  اگه الان از همین محصولات داخلی حمایت نکنیم ایا بهتر میشن و پیشرفت میکنه کشور؟
  کشورای پیشرفته از همون اول جنس عالی تولید کردن؟! 
  مساله اینه که گذشته از تمام مسائل ما برای پیشرفت کشورپون باید یه کم به خودمون سختی بدیم تا اینده کشور روشن یاشه ( که هست ان شاءالله)
  تا وقتی این از خودگذشتگی رو نداشته باشیم قطعا انتطار پیشرفتی هم نباید باشه، حتی اگه این سختی کشیدن به قیمت ندیدن آینده ی روشن کشور باشه ( یعنی سن مون قد نده ببینیم)
  حرفام شعاری نیست! هرچند شعار خوب، خیلی هم خوبه و باعث رشد و انگیزه و پیشرفت!
  پاسخ:
  درسته
  و اینکه آدم باید شعار بده تا یه مقداریش عملی بشه دیگه 
  من اشتباه فهمیدم از اول
  فکر میکردم به جاهای بهتری (بهتر از نظر خودم) میخواد برسه این مطالب
  وقتتم گرفتم,ببخشید
  پاسخ:
  من سعی میکنم بعضی کامنت ها ، متن رو به حاشیه نبره. بخاطر احترام به خواننده ها. و اینکه شما کلی گویی میکنی و خدافظ؟! این مظلوم نمایی ها رو من خودمم بلدم. 
  .
  خواهش میکنم. بسلامت
  اسپرت ایرانی خوب نداریم؟!  مامان بزرگم گول این تن تاک و خورده رفته خریده. حالا چرا خوب نیست؟!  
  یه چیزی تو کامنتا دیدم بگم منم. ماهم یه جایی زندگی میکنیم که میشه گفت تقریبا یه شهرک تجاری داریم تو شهرمون همه ی اجناس خارجی و اکثرا قاچاق . از همه جا میان اینجا خرید میکنن حتی از تهران. خریدار ها میگن اگر پول باربری رو هم حساب کنیم بازم ارزون تره...
  پاسخ:
  نه. صد تا متخصص ارتوپد و محقق پا و مچ و ستون فقرات میان کفش اسپورت طراحی میکنن برای دویدن بدون آسیب! اونوقت اینجا فقط سه تا کفی رو میچسبونن روو هم. آره، وقتی میپوشی، حس راحتی داری، ولی طی یه سال میفهمی چی شده.
  .
  خب اره میدونم میان میخرن، مث ایستادن توی صف دلاره، که بری ۵ بخری، ۶ بفروشی. 
  کسی که مجبور نباشه بیاد از اونجا قاچاق بخره ، دیگه نوبره. میدونم خیلیا میان و میخرن. مجبورن دیگه
  ظروف چینی مقصود، لوازم خانگی پارس خزر، شامپو پرژک فقط اینا رو یادم بود😁
  درسته یه سری چیزا تو ایران تولید نمیشه ولی خب یه سری کالا هم هست فقط تو ایران تولید میشه، مثل فرش یا سفره های سنتی و ... دیگه چرا اینا رو چینی اش رو می خرید؟! 
  پیشنهاد:پوشاک رو از شیراز تهیه کنید،هم جنس و طرح لباس ها خیلی خوبه، تولیدی دارن قیمت ها حتی برای لباس مجلسی خیلی مناسبه
  در واقع می خواستم بگم هر کدوم از شهرها قابلیت این رو دارن که به صورت متمرکز یه کالا رو با بهترین کیفیت تولید بکنن، خواستم چند تا مثال دیگه بزنم ذهنم یاری نمی کنه
  پاسخ:
  اینم راه حلیه. ولی خب توی بازاریابی ، مسئله هزینه حمل و نقل خیلی مهمه ها. اونم باید حساب کرد
  اون شرایط  آرمانی رو که میخوندم یه لحظه فک کردم بهشت همونجاست !!

  در مورد کالاها تورو خدا کامل معرفی کنید. کنیم. بخصوص مواد غذایی که من کاملا بخاطر این مساله که معلوم نیست چی به خورد مردم میدن، افسردگی گرفتم قشنگ!
  پاسخ:
  واقعا بهشته
  سوییس :-))
  قرار به معرفی که نیست. معرفی رو همه از تجربه هاشون میگن. چشم :-)
 • نیمچه مهندس ...
 • خارجیها یه ضرب المثل دارن که میگه من اون قدر پولدار نیستم که جنس ارزون بخرم.یکی از دوستان گفته وقتی کسی کیفیت براش مهمه و میره جنس خارجی میخره در حالی که میتونسته ایرانی با کیفیت خوب بخره یعنی پولداره.
  نه،لزوما این طور نیست.میتونه به خاطر این ضرب المثل باشه که گفتم.
  محصولات ایرانی تو این سال ها اعتماد مردم رو به خودشون جلب نکردن.یا به خاطر کیفیت بد علی رغم پول خوبی که براش دادی یا نداشتن خدمات پس از فروش مناسب و حتی رفتار بد فروشنده ها.تبلیغات نداشتن رو هم در نظر نمیگیرم.
  من حیفم میاد پولی که براش کلی زحمت کشیدم رو بدم پای وسیله ای که عمری قراره برام کار کنه(مثل یخچال) و اون مارک مارکی باشه که من نمیشناسم.پس خارجی معروف میخرم.
  +از وقتی پست رو خوندم هی نگاه می کردم به وسایل خونه و تا الان فقط موبایل و لپ تاپمه که ایرانی نیست.
  پاسخ:
  آره ممکنهدتبلیغات بد، چند تا بازخورد بد یا پخش بد یه محصول در سطح مراکز فروش، باعث بدبینی بشه. 
  مگه مارکی میشناسی، کار میکنه یه عمر؟!
 • نیمچه مهندس ...
 • منظورم وسایلیه که آدم معمولا یه بار میخره یا مثلا 15 سال یه بار.مثل وسایل بزرگ زندگی یا لوازم برقی گرون.لوازم عمری
  اگر نه که هم جواب کامنت بالایی هاتون رو خوندم و هم چنین انتظاری معقول نیست.
  پاسخ:
  خرید کردن و نگهداری به خیلی چیزا بستگی داره.
  مامانم یه یخچال الکترواستیل رو ۱۵ ساله داره. آخ نگفته
  دوستم سه ساله سامسونگ داره، تاحالا سه بار رفته سرویس!! نمیشه اینطوری گفت!
  پلوپز ایرانی پارس خزر چون خارجی ها برنج و شفته میکنه و ته دیگ نمیده
  چیزهایی مثل پنکه پارس خزر یا سایر مارک ایرانی خوبه.نمیدونم بعضی ها چجوری دلشون میاد پنکه رو خارجی بخرن.آخه کار خاصی نمیکنه
  اجاق گاز ایرانی .حتی بعضی از مدل های ایرانی فرهاش هم کاملا استاندارد هست.
  مارک اسنوا یخچال تلویزیون ماشین لباس شویی. یه عروس تو فامیل داشتیم همه چیز ش اسنوا بود .
  کفش و کیف هم کارای تبریز که عالیه .مارک های معمولی ایرانی هم بد نیست که.ما تا حالا اینقدر پوشیدیم نمردیم
  لباس نوزاد برندهای ایرانی هستن که لباس های نوزادی صد در صد کتان دارند .تو بازار هست
  کرم های شرکت سی گل دو نمونه اش رو مصرف کردیم واقعا خوب بوده.
  ماشین لباسشویی پاکشوما هم خوبه البته ماها هشت سال پیش گرفتیم الان نمیدونم چجوریع.
  یه چیزی هم راجع به خودرو سازی ها.دستگاه ها و تجهیزاتی که پراید رو باهاش سر هم میکنن با تجهیزاتی که یه ماشین خارجی رو سر هم میکنن یکیه.نمونه اش کمپانی های خارجی که این یکی دو سال اومدن وارد ایران شدن و تا نیمه دوم امسال محصولاتشون رو عرضه میکنن.منظورم اینه اگه ما تو کارخونه های ایران پراید میزنیم مشکل از جای دیگه هست .وقتی تحریم باشی هم از لحاظ علمی تحریمی هم از لحاظ قطعات

  پاسخ:
  الان تقریبا تمام قطعات ماشین های ایرانی همینجا تولید میشه و روز به روز هم بدتر میشه. از کار و کیفیت میدزدن که سودشون بیشتر بشه
  یکی از بهترین راه هایی که میشه باهاش برای کالاهای تولیدی تبلیغ کرد کمک گرفتن از فیلم و سریال ها و سلبریتی های معروفه که کشورای آسیای شرق الان همین راهو درپیش گرفتن و وقتی میخوان یه محصولی رو معرفی کنن و به مردمشون نشون بدن اول اون محصول رو میدن دست یه سلبریتی محبوب و اون سلبریتی از اون محصول( مثلا موبایل یا لباس) خیلی عادی و روزانه استفاده میکنه و نظر مردم جلب میشه و به سمت خرید و امتحان کردنش کشیده میشن. من خودم خیلی اوقات نظرم به مارک لباس و عینک و موبایل سلبریتی ها جلب شده و خوشم اومده و خریدم. اینجور تبلیغاتی غیرمستقیم و خیلی حرفه ای تره و میتونه نظر مردم رو به کالاهای تولیدی کشورمون جلب کنه. کلا اگه تبلیغات خوبی داشته باشیم خیلی چیزا هم رو غلتک میفته.
  اصل کار همون تبلیغات جذاب و حرفه ایه. حالا ما که کالاهای خوب داریم چرا تبلیغات خوب نداریم؟ یه سری شرکت تبلیغاتی باید باشن که از راه های حرفه ای و غیر مستقیم و ایده های نو یه کالا رو تبلیغ کنن!
  ته ته تبلیغمون مایع ظرف شویی پریل و کرم حلزونه که بیشتر مردمو از اون کالا متنفر میکنه با تبلیغشون:))
  پاسخ:
  تبلیغات مهمه ولی خب تبلیغات ما هم خیلی بی برنامه ست! تلویزیون هم که هرچی بدن بهش ، تبلیغ میکنه :-/
  تلیویزیون که خیلی افتضاحه
  همه کالاهای خارجی رو تبلیغ میکنه. خداییش من از چند سال پیش که اینقدر تاکیید روی مصرف کالای داخلی بود و تلویزیون تبلیغ خارجی نشون میداد تا همین الان که زنده ام متعجبم ازین کارشون
  + پریل متاسفانه خارجیه و جزو کالاهایی هم هست که سرمایه و سودش برای اسرائیله
  پاسخ:
  اره دیگه، مردم چیزی رو میخرن، که بیشتر میبینن
  واقعا پستای خیلی خوبی بود ممنون:)
  اما علاوه بر شرایطی که فرشته گفت، خیلی از افراد ضعیف و کم درآمدی هم تو روستاها هستن که وقتی میرن به شهرهای اطرافشون بنجل ترین و چینی ترین و بی کیفیت ترین محصولو مجبورا بخرن چون اونا طبق درآمد و نیازشون خرید میکنن و بازار برای پاسخگویی به نیاز اینها آشغال از چین وارد میکنه :/
  ما حمایت میکنیم از جنس با کیفیت ایرانی اما کاش شرایط خرید این کالاها برای همه باشه 
  پدر من همیشه ترجیحش موقع خرید لوازم اساسی خونه نمونه با کیفیت داخلی بوده و ما خیلی چیزامون ایرانیه مثلا وسایل برقی جهاز مامانم پارس خزر بود و هنوز خیلی بهتر از نمونه های مشابه( حتی مال خود این شرکت ) کار میکنه و ما وسایل برقی مورد نیازمونو الانم از همین برند میخریم/ یا مثلا سال قبل از شرکت winnerall مبل خریدیم و واقعا هم قیمت خوبی داشت هم کیفیت خوبی / کفش هم خیلی وقتها از کفش ملی میخریم معمولا طرح های قشنگی ندارن اما کیفیت تولیدات واقعی خودشون بدنیست حداقل از این آشغالای چینی بهتره (بابام قدیما یه مدت تو کارگاهشون کار میکرده برای همین تعصب خاصی بهش داره) / یه یخچال الکترواستیل هم داشتیم که اصلا خراب نمیشد و خداروشکر تو اسباب کشی از دست کارگرا افتاد تو جوب پکید وگرنه هنوز داشتیم:)) /لوازم تحریر هم که دیگه تقریبا امتحانشونو پس دادن و خیلیها استفاده میکنن
  امااا پراید -_- 

  +درباره تبلیغات هم الان مثل اینکه هزینه تبلیغ کالای ایرانی رو کاهش دادن پس اگه تولیدکننده هاهم یکم تو تبلیغات بهتر ظاهر بشن و سرمایه گذاری کنن، مردم بیشتر آشنا میشن با برندهای مختلف و اینکه یکم تو طرح تولیداتشونم جذاب تر عمل کنن 
  باتشکر
  ++ دیگه مغزم نمیکشه بیشتر مثال بزنم :/
  پاسخ:
  خیلی مثال خوب بود :-) ممنون
  خب برای گوشی من یه 2 میلیون گذاشته بودم کنار که یه سامسونگ با اون ویژگیهایی که میخواستم بخرم! مثلا اینقدر حافظه داشته باشه، ال باشه بل باشه! بعد نشستم سبک سنگین کردم دیدم با همین ویژگیها میتونم جی ال ایکس مدل پارس رو بخرم که 500 هزار تومنه!من گوشی قبلیم خوب بود و 8 سال نگهش داشتم و خیلی هم باهاش کار میکردم. 
  یکی از مغازه دارا گفت جی ال ایکس چینیه!اون یکی گفت هی هنگ میکنه! اون یکی گفت عمرش کوتاهه! ولی از خود اونایی که داشتن پرسیدم گفتن نه خوبه و راضی هستیم! 
  وقتی دیدم حالا حتی اون کارخونه ای که توش جی ال ایکس رو میسازن تو اروند کنار خرمشهره دیگه تردید نکردم و با حس خوبی این گوشی رو خریدم. با افتخار هم به همه میگم جی ال ایکس پارسم ساخت خرمشهره! حالا مونتاژ یا هرچی.. یکسال و دوماه هم هست که برام کار کرده و ازش راضی ام. 
  اون موقع که خریدمش گفتم اگرم خراب بشه! من هر 6 ماه یه بار یدونه همین گوشی پارس رو بگیرم 500 تومن میشه 4 تا طی دوسال که عمر و قیمت همون سامسونگه! ولی الان با افتخار میکوبمش تو سر گوشی اپلِ همکارا! 
  الان یه آریانا اومده که از پارس قابلیتهای بیشتری داره و یکی جدید تر از آریانا که اسمش رو نمیدونم. تو  سایتش میشه ویژگیها رو دید. من چند بار به خاطر جو عمومی و گوش دادن به حرفا و باورهای بی پایه و اساس راجب یه برند و محصول خاص ضرر مالی کردم. دیگه حساب شده و با تحقیقِ خودم میرم جلو. اگر اشتباه انتخاب کنم حداقل احساس خسارتی که میکنم کمتراز وقتی هست که با طناب مردم میرم تو چاه! 
  آقا مهدی هم میتونه جی ال ایکس قدیمیش رو ببره نمایندگی و یه گوشی جدید و سالم بگیره. یه طرح های اینطوری هم اونوقت داشتن.  
  پاسخ:
  جدی؟ خیلی هم خوب :-)
  سال 93 یه موجی بین بچه های وبلاگستان ایجاد شد برای خرید کالای ایرانی. 
  قبل از اینکه بلاگفا پستها و کامنتهای وبلاگ مسیر رو نابود بکنه اونجا هر کدوم از بچه ها کالاهای خوبی که ساخت ایران بود (اعم از وسیله خونه تا پوشاک و وسایل آرایشی بهداشتی و .. ) رو معرفی میکردن و توضیح میدادن. هم سایت اون محصول و هم آدرس مغازه هاش در شهرهای بزرگ برای تهیه. هم خوب ها و هم بدها رو به اسم و رسم معرفی میکردن.. یک راه برای حمایت از کالای خوب ایرانی، نخریدنِ کالای بدِ ایرانیست. اینطوری خوبها تشویق میشن و بدها هم خودشون رو جمع و جور میکنن!

  کارخونه ارج که تعطیل شد من ابدا ناراحت نشدم. چرا؟ (چون علیرغم توصیه همه و بیشتر از پول یک یخچال خارجی چینی) یه یخچال ساخت ایرانی که ارج بود و یه قدیمیش رو از سال 1361 تا الان داریم رو خریدم. اما وقتی یخچال ساخت 1393 رو دیدم حیرت کردم! یخچال دو تا دستگیره داشت برای جایخی و یخچال! که دستگیره ها دو مدل (طرح مواج_صدفی دو رنگ و طرح صاف که سفید و مات بود) داشتن. من نوع مواجش رو انتخاب کرده بودم اما یخچالی که برام آورده بودن جایخیش یه دستگیره مواج دورنگ داشت و بدنه یه دستگیره صاف سفید مات!! 
  باورش سخته ولی نشون میداد چقدر این خط تولید و کارگراش بی قید و کور بودن که همچین چیز تابلویی رو ندیدن و همچین اشتباه مسخره و تابلویی کردن! اونی که دستگیره ها رو پیچ کرده! اونیکه پلاستیک کشیده روش. اونیکه کارتن بسته.. بعد نماینده فروش با خنده ، به جای عذرخواهی میگه خب اینم یه مدله!! بیخیال سخت نگیرید!!
  من از عصبانیت داشتم قالب تهی میکردم! بماند که برای تعویض دستگیره کلی زنگ و بند و بساط بود! طرف با منت و هزینه ایاب و ذهابی که نوشته بود رایگانه ولی از ما گرفت اومد! بعد سه ماه موتور یخچال سوخت.. بعد دوباره داستان داشتیم باهاش.. یعنی اونقدر اون یخچال مارو اذیت کرد که وقتی ارج تعطیل شد گفتم خدایا شکرت! هم به خاطر بی مسئولیتی و هم به خاطر بی ادبی آدماش! بهش میگم چطور یخچال ارج قبلیمون داره کار میکنه از سال 61؟ میگه اون رو شاه ساخته، این رو خمینی!! سطح شعور طرف اینه! سال 61 شاه کجا بود 7 تا کفن پوسونده بود! اشتباهات خودشون رو زیر اشتباهات بالا دستی ها ماسکه میکنن! خدا رو شکر هیچکس تو این مملکت عذرخواهی بلد نیست!
  ولی از محصولات اسنوا خیلی تعریف میکنن و دوستانی که گرفتن خیلی راضی هستن. آدم با آدم فرق میکنه. در کل خوب شد که ارج تعطیل شد تا آبروی کالای ایرانی رو نبره.
  این لینک جدولی هست که اون وقت بچه ها تهیه کرده بودن. با تسلطی که شما به نرم افزار ها دارید فکر کنم بهترش رو بتونید تهیه کنید. فقط فکر کنم لازمه باز از بچه ها و تجربیات شخصیشون کمک بگیرید تا محصولات خوب رو معرفی کنن و تجربه شخصیشون رو بگند. من بعضی مغازه های پوشاک ایرانی مثل زیروتن، نیکو، تعطیلات رو از همون وقت پیدا کردم.
  http://s6.picofile.com/file/8176262826/Kalaye_Irani_13931220.xlsx.html

  یه چیز مهم دیگه هم اینه که تا یه محصول ایرانی خوبه و ازش حمایت میکنی و خریداراش زیاد میشن، کیفیتش افت میکنه. چون متمرکز میشن رو کمیت و تولید بیشتر و کیفیتشون رو خراب میکنن یا حداقل ارتقا نمیدن. مثل پوشاک انار گل که ضایع شد. 
  از پستاتون استفاده کردم و با اجازتون برای مطالعه دوستانم معرفی میکنم.
  پاسخ:
  ممنون که اینهمه نوشتی. درمورد کیفیت ها و عذرخواهی و  کار دست، قبول دارم. کلا خیلی شرکتهای درجه یک توی ایران هستش و ده ها برابر شرکت بی کیفیت و بدون برنامه. اما خب بعضی شرکت ها هم طی سالیان هی دست بدست میشن و...! مثلا ایرانخودرو یه زمانی شرکتی بوده واسه خودش! :-/
  اما همینکه حداقل موقع خرید، اجناس ایرانی رو هم توی مقایسمون قرار بدیم خیلی خوبه. طول میکشه تا نزدیک به یه ایده ال نسبی بشیم. اما ایشالا درست میشه
  من فقط یه چیزی بگم؛ تعجب می‌کنم از کسایی که گفتن ایده‌آل گرا و اینا! وقتی تو کشورهای دیگه این کارها شده و این شرایط پیش اومده، ینی کاملا شدنی و رئاله. اینکه مسئولین شعور، سواد یا جیب‌های عمیقشون باعث شده که این کارا تا حالا تو ایران انجام نشه، معنیش این نیست که نمیشه انجام بشه.
  پاسخ:
  منم همینو میگم دیگه! توی اون پست که لینک دادم (توی دو پست بعدی) کلی مثال زده بودم
  آهان یه چیز دیگه: هیچوقت نمیشه انتظار داشت که یه گوشی رو نهایتا با کلی مقاومت و تسلیم نشدن بیشتر از 4 سال نگه داشت! چون اصلا یجوری طراحی شدن که شما سر دوسال مجبور بشی به هر دلیلی عوضش کنی. هرچقدم مواظبش باشی و نذاری بهش آسیب برسه، بالاخره و بزودی رمش پر میشه و حتی اگر برفرض محال شما به هیچ اپ جدیدی نیاز نداشته باشی، اونایی که داری، همینطووور نیاز به آپدیت شدن پیدا میکنن و حجمشون بالا میره. اونوقت عملکرد کل گوشی مختل میشه. مگه اینکه دیگه خیلی پررو باشی که بتونی روتش کنی(:
  پاسخ:
  اگه ماییم که میتونیم :-))
  خواهش میکنم. 
  با اجازه شما، morealess جان! من گوشی قبلیم سونی اریکسون w995بود که 8 سال نگهش داشتم. اگر بچم بود میرفت کلاس دوم! تمام فایلهای صوتی و کلاسی و مصاحبه ها رو باهاش ضبط میکردم. من ازش راضی بودم، خدا ازش راضی باشه. عکس، متن، فلش، دوربین، ضبط، رادیو، اینترنت،ساعت،آلارم، دوست .. همه چی بود برام. دیگه رنگ روی دکمه هاش این اواخر کم رنگ شد. و سیستم عاملش جاوا بود. هنوز سالمه. و از 8 گیگ حافظه اش به عنوان فلش استفاده میکنم. منتها دیگه ایمیل زدن منسوخ شد و حتی برای کارای اداری هم ازت میخواستن با تلگرام نامه و مدارک بفرستی. مجبور شدم یه گوشی هوشمند بخرم. که خدارو شکر جی ال ایکس پارس تا الان خوب بوده. 
   هرچی هم میگفتن این گوشی برای شما دیگه زشته گوشم بدهکار نبود! به نظرم داشتن گوشی قدیمی و دکمه ای زشت نیست، ندونستن اسم کتاب های به چاپ n ام رسیده ایرانی و نشناختن نویسنده ها و شاعرای مملکت زشته!
  من بچه ی اون مادری هستم که یخچال سر عقدنامه اش رو از سال 61 تا الان سرپا نگهداشته!:) البته یخچال الان خونه ییلاقی بابابزرگمه تو کوهستان!
  مصرف گرایی آفت ما ایرانیهاست. نمیگم خسیس باشیم. من برای درس و کتاب بدون محدودیت هزینه میکنم ولی شاید یه لباس و وسیله خونه رو تا واقعا خراب نشه دور نمیریزم و این رو از مادرم یاد گرفتم. هیچ عیبی نداره لباس تمیز و اتو کشیده و مرتب رو سه سال پوشید یا مبل و وسایل خونه رو عید به عید بیخود عوض نکرد! 
  پاسخ:
  بعله
  فقط میتونم بگم که در شرایط جنگ اقتصادی به سر میبریم... جنگ تلفات داره، تلفات جنگ اقتصادی هم مادیه... حالا میتونیم بشینیم و بگیم که فقط از جنس با کیفیت ایرانی استفاده می کنیم (که دیگه اسمش حمایت از کالای ایرانی نیست، در واقع یک حرکت مبتنی بر عقل سرمایه داریه که جنس با کیفیت، بهتر از کم کیفیته، وگرنه ایرانی و خارجی بودنش فرقی نداره) و شاهد دومینوی بیکاری ملت و اثرگذاری بیشتر تحریم ها باشیم...
  پاسخ:
  من اینهمه درمورد تجربه خرید گفتم، منظورم این بود که اتفاقا هر کسی سلیقه و اخلاق خودشو توی خرید داره. یکی وضع اقتصادیش چه خوب باشه، چه بد، کیفیت براش مهمتر از قیمته. و کسی دیگه هم با هر شرایط اقتصادی ای که داشته باشه، فقط قیمت براش مهمه، و نه کیفیت.
  پس جمله دوم شما (عقل سرمایه داری) یه جمله نسبی و ریاضی واره... 
  یعنی گاهی شما برای یه اصلاحات اساسی، باید طرز فکرتو عوض کنی، جیبت و پول و کیفیت یه طرف،،، ایرانی بودنش یه طرف.
  کالای ایرانی خوب هم خیلی داریم جهیزیه یخچال مامان من جنرال هست الان 33  ساله کار می کنه بدون هیچ خرابی
  اجاق گاز هم الان ایرانی خریدیم راضی هستیم ازش
  اگه از ایران خودرو هم حمایت نشه کلی جوان ایرانی اونجا کار می کنند اونا بیکار می شوند پس باید چیکار کرد؟
  پاسخ:
  باید فشار بیارن، کیفیت بره بالا
  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">