کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

نسل کشی ۲ : ما در تاریخ رواندا

يكشنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۱۹ ب.ظ

این پست دو قسمتی، در قسمت اول درمورد ماهیت و علل و تحقیقات درمورد فاجعه ای انسانی بنام «نسل کشی» گفتم و در قسمت دوم (ادامه مطلب) گزارشی دقیقتر از تاریکترین فاجعه انسانی تاریخ شاید چند صد سال اخیر. با اینکه گزارش آخر، فوق العاده ناراحت کننده و تاثیرگذاره، اما یه کم تحمل کنید و حتماً بخونید.


واژه «نسل کشی» رو که سرچ بزنید به این میرسید: "هرگونه اقدام و مبادرت به نابودی و حذفِ فیزیکیِ بخش یا کلیت ِ گروهی نژادی، قومی، ملی، مذهبی یا ایدئولوژیکی است"

هرچند که این واژه رو به اتفاقات دیگه ای هم میشه اتلاق کرد، و البته همشون یک معنی و یک واقعه رو مجسم میکنن. مثلا تلاش برای جلوگیری از بدنیا اومدن نسل خاصی از انسانها ، طرح ریزی برای صدمه زدن جسمی یا روحی به گروهی خاص و... 

نقش جالب و پررنگ سازمان ملل اما همیشه خودنمایی میکنه : اظهار تاسف ، قطعنامه های اجرا نشونده! ، دربعضی موارد روگرداندن بسمت دیوار ، و گاهی دیده شده کمک به گروه متجاوز!

فعالین آزاد همیشه میگن هیچ نهاد رسمی ای برای کمک به دنیا فعالیت نمیکنه، پس خودمون باید کمک کنیم. بعد از نسل کشی بوسنی در سال ۱۹۹۵ گروهی از روانشناسان گروه پزشکان بدون مرز و همینطور فعالان آزاد حمایت از کودکان به منطقه بوسنی رفتن و شروع کردن به آموزش بچه ها. برای تغییر تصمیم گیری و شکل دهی شخصیتشون نه بر اساس چیزی که دیده بودن و درد کشیده بودن! 

پیش بینی روانشناسان و جامعه شناسان اینه که در هر جامعه ای، تمایلات انتقام جویانه در افراد ِ باقیماندهٔ نسل کشی ها و خشم درونی اونا بالاخره روزی برمیگرده و ممکنه سالها بعد با برنامه ریزی قویتر ، این فجایع تکرار بشه! بخاطر همین، فعالان آزاد، رفتن که به مردم و مخصوصاً بچه ها در مورد نحوه زندگی و تفکر بهتر بعد از نسل کشی و مثلا نوعدوستی و تغییر دیدگاه صحبت بکنن. اونجا تقریبا موفق هم بودن. 

سالهای بعد از جنگ جهانی دوم خیلی از جامعه شناسان روی قضیه «عوامل محرک و متقاعد کننده مردم به نسل کشی یه گروه دیگه» کار کردن. نتایج در ظاهر بسیار پراکنده و فرهنگ-محور ه. اما همیشه جای خالی آموزش در جاهایی که بیشتر این اتفاق افتاده، حس میشه. نکته مهم دیگه، تاثیر بشدت قوی حکومت ها و تبلیغات غلط روی مردمه. اینکه مثلاً وقتی کشور عثمانی، نسل کشی یونانی ها و ارامنه رو شروع میکنه، مردم عثمانی هم (اکثرشون بدون داشتن علم به موضوع و دلیل) نفرت و کینه به دل میگیرن و دست بدست هم، این فاجعه رو میسازن. کشتار بیش از یک میلیون نفر طی چهارسال!

به خودمون بگیریم... اینکه مثلاً الان از کل ایران بپرسی نظرت درمورد عرب ها؟! ۹۰٪ میگن : اه، کصافتا، ملخ خورا ، همشونو باید کشت، عوضیا....

چرا؟! دلیل این خشم و نفرت چیه؟! اگه دستمون باز بود برای کشتن عربها..؟! ها؟! چرا اونا نباید همین حس رو نسبت به ما داشته باشن؟ (که البته دارن) چرا حق با اونا نباشه؟! 

به بچه هامون چی یاد میدیم؟ در مورد حسادت، نفرت، خشم ، فکر، کنترلشون و... . خودمون چی؟ فقط حرف میزنیم؟ یا خودمونم اینکارا رو میکنیم؟! البته که میکنیم. خیلی از کارهای احمقانه و کوچیک و بی ضرر ما ، مصداقی از نسل کشی ها در ابعاد بزرگه. فقط مردم خوب بلدن خودشون رو به اون راه بزنن.

هنوز دقیقاً آماری درمورد نسل کشی اخیر مسلمانان روهینگیا در کشور میانمار ندارم. از اون نسل کشی های وحشتناکی که تمام سازمانها و کشورها و همینطور سلبریتی های عزیز، کاملاً بی اطلاع و با چشمان بسته ، مشغول امور روزمره ، صدا هم در نیاوردن.

اما بعد از خوندن گزارش تمام نسل کشی های معروف تاریخ و دلایل و چالش هاشون، میخوام از گزارش تلخ و عجیب و فوق العاده تاثیرگذار (و البته ناراحت کننده) نسل کشی رواندا براتون بگم. این گزارش سال ۱۹۹۵ در مجله نیویورکر چاپ شد و بنظر من، نسل کشی رواندا فجیع ترین و تاریکترین فاجعه انسانی در عصر جدید بشریته! بیش از یک میلیون کشته .. و تجاوز جنسی به حدود ۴۰۰ هزار زن و دختر ... فقط در سه ماه !!


کلمه Decimation یعنی در یک جمعیت خاص، از هر ده نفر، یک نفر کشته بشه! و در بهار و اول تابستان سال ۱۹۹۴ ، در یک برنامه قتل عام گسترده، جمهوری رواندا Decimate شد!
کشتار البته از نظر فنی خیلی سطح پایین بود، اکثراً با قمه و قداره و... . اما سرعت بسیار بالایی داشت بطوری که از نظر نرخ روزانه کشتار، حتی جنگ جهانی، هولوکاست، یا کشتار بوسنی هم به گرد پای این ماجرا نمیرسن! حدود ۱ میلیون نفر در ۱۰۰ روز! در یک کشور ۸ میلیون نفره! یعنی بیش از ده درصد. و چند ماه بعد وقتی یه گروه یاغی اومدن و کودتا کردن و کشور رو دست گرفتن، کشتار به پایان رسید.
این ماجرا بر اساس یکی از کاملترین و مستندترین گزارش هاست که فیلیپ گوروویچ نوشته و در دسامبر ۱۹۹۵ در نیویورکر چاپ شد. و کتابی که سالها بعد چاپ کرد، بنام «مایلیم به استحضار شما برسانیم که ما فردا به اتفاق خانواده، کشته خواهیم شد»
در رواندا دو قوم زندگی میکردن، قوم اکثریت بنام «هوتو» و اقلیتی بنام «توتسی» و هوتو ها از بهار ۱۹۹۴ شروع کردن به کشتار توتسی ها.
در رواندا قدرت دست هوتو ها بود و به ایدئولوژی خودشون میگفتن «هوتو پاور» و به مخالفانشون میگفتن «اینینزی , iniensi» یعنی سوسک! بعد از اینکه گروهی از جبهه میهنی، اومدن و گفتن باید هوتو پاور تموم بشه، نظام حاکم هم گفت همه سوسک ها باید کشته بشن و خودشون تصمیم میگرفتن که کی سوسکه!
داستان از اونجا شروع شد که رییس جمهور رواندا یه پیمان صلح با جبهه میهنی امضا کرد و بعدش تندروهای هوتو گفتن حتما خود رییس جمهور هم فتنه گر شده و با «توتسی ها و سوسک ها» همفکر شده!! و یه روز صبح یه روزنامه تندروی هوتو نوشت که : «بگذارید آتش زیر خاکستر شعله بکشد، که در آن زمان خونهای بسیاری ریخته خواهد شد»
و چند هفته بعد وقتی رییس جمهور از تانزانیا به کشور برمیگشت، به هواپیما شلیک میشه و کسی زنده نمیمونه!! و فردا رادیو اعلام میکنه که مقصر این ترور ، جبهه میهنیه (توتسی ها)
ظرف چند ساعت نیروهای جوانان هوتو شهر کیگالی (پایتخت) رو سنگربندی کردن و شروع به قتل مسئولان توتسی کردن و روز بعدش رفتن و ده نیروی پاسدار صلح سازمان ملل (از اون کلاه آبی های بلژیکی) که مستقر در پایتخت بودن رو کشتن! 
این باعث شد همه سازمانهای بین المللی و کشورهای دیگه حساب کار دستشون بیاد و بدون مقاومت، همه کشور رو خالی کردن.
دیگه شروع شده بود... کشتار از دست نیروهای بسیج هوتو بدست خود مردم هوتو افتاده بود و همه راه افتاده بودن و توتسی ها رو میکشتن! مردم، همسایه هاشونو میکشتن،،، کارمندها، همکارانشون رو،،، معلم توی مدرسه، دانش آموزها رو میکشت،،، و کشیش توی کلیسا، مردم رو!! طوری که میگفتن در دوران نسل کشی، دیگه «آدمکشی» جرم حساب نمیشه و تبدیل شده بود به «مسئولیت شهروندی» !! مثلا یه خانومی از اعضای شورای شهر، به ازای سر بریده هر توتسی، معادل ۳۰ سنت پول میداد به آدمکش ها. کاری که به اصطلاح بهش میگن «کلم فروشی» 
مردم توتسی به دعوت بعضی مسئولین به ورزشگاهها یا کلیسا ها پناه میبردن و بعد با نظارت همون مسئولین اونجا کشته میشدن. فقط در یک مورد در یک ورزشگاه، پنج هزار نفر از توتسی ها در دو ساعت قتل عام شدند!
توتسی ها ، اقلیت کشور بودند و دامدار و سرمایه دار بودن. اموال توتسی ها از قبل تقسیم شده بود بین کسانی که بکشنشون! مبل، رادیو ، بز، گاو ... و اگه زن یا دختر جوونی بود، برای تجاوز.
نویسنده گزارش میگه من یکسال بعد از نسل کشی برای اولین بار به رواندا رفتم. رفتم که ببینم واقعاً مردمی که اونطور همدیگه رو کشتن، الان چطور باهم کنار میان؟ چطور توی روی بازمانده ها نگاه میکنن؟!
چیزی که بوضوح مشخص بود اینه که بعد از نسل کشی، فقط کشته ها از دست نرفتن،، خیلی چیزای دیگه هم از دست رفته! 
بعد از چند ماه، و گرفتن کنترل کشور بدست یاغی ها و جبهه میهنی، یهو هوتو هایی که اینهمه آدم کشته بودن احساس خطر کردن و در عرض دوهفته، دومیلیون هوتو از کشور فرار کردن! سریعترین هجرت دسته جمعی تاریخ مدرن!
نویسنده میگه من که در رواندا بودم تازه قبرهای دسته جمعی پیدا میشد، صنعت کاملا نابود شده بود، خطوط آب و برق قطع بود، توی کانالهای آب و فاضلاب جنازه گیر کرده بود... اما اینا همش برای من نشونه نسل کشی نبود. نشونه جنگ بود... چیزی که برای اون مفهوم عجیب و خاص اتفاق اونجا رو نشون میداد، داستانهای آدمها بود و سوالهایی که از خودشون میپرسیدن! میگفتن اکثر توتسی ها بزرگترین سوالشون این بود که : من چرا زنده موندم؟!
سوالهای مهمی که مطرح میشد این بود که : چطور اینهمه توتسی اجازه دادن که کشته بشن؟! هوتو ها چطور اینهمه آدمکش شدن؟!
یکی میگفت چون فرهنگ ما فرهنگ بیفکری و اطاعته! اطاعت بیسوادانه و جاهلانه و بدون استدلال. دکتری در هاروارد بنام «ریچارد مالیکا» که آسیب شناس پناهنده هاست میگه «قضیه به این سادگیا نیست! سوال خیلی مهمیه که چرا بعد از اینکه یه گروه سیاسی، به قدرت مسلط میشن، از آزار مخالفانشون دست برنمیدارن؟! چرا همچنان میخوان پوست طرف رو بکنن؟ چرا بعدش به زنان تجاوز میکنن؟! »
و در ادامه میگه «روانشناسی ِ جوانها در هیچ جای دنیا پیچیده نیست. میل به قدرت، ایده آل گرایی، ساختن آرمانشهر، محیط بهتر، یکدست تر، خالص تر!! ... و دولتها هم همین رو هدف میگیرن و این ایده ها رو به جوونها میدن»
(خارج از این گزارش، جایی خوندم که یه روزنامه نگار کارکشته که زمان خیلی از جنگها در محل حضور داشته، میگفت فارغ از بحث ملی مذهبی اجتماعی که هدف جنگ بوده، نقطه مشترک خیلی از جنگها یه چیز ساده بوده! اینکه یه عده جوون ، به اسلحه میرسن!)
دکتر مالیکا میگه: «ما فکر میکنیم کسی که آدم میکشه، دیگه خواب راحت نداره... اما در اونجا کاملا برعکس بود. بعد از قتل، آدمها خیلی سریع و خوب کارشونو توجیه میکنن،، مخصوصاً اگر دولت ازشون حمایت بکنه!»
نویسنده با جانی ویکاس از مسئولان هوتو ها و برنامه ریزان نسل کشی صحبت میکنه. جانی میگه «من نسل کشی رو قبول ندارم، این یه جنگ بوده و شاید نهایتاً جنایت جنگی. در جنگ شما نمیتونی بیطرف باشی! توتسی ها بخاطر توتسی بودنشون کشته نشدن، بخاطر مرام سیاسیشون کشته شدن! چون عضو جبهه میهنی بودن»
نویسنده میگه : «حتی زنها و بچه ها؟!» 
جانی میگه : «ببین وقتی فرانسه و آلمان وارد جنگ میشن، فرانسویا فهمیدن که همهٔ آلمان داره با فرانسه میجنگه. همه آلمان دشمنه! آلمانها زن و بچه ها رو میکشن، پس فرانسویا هم زن و بچه های آلمان رو میکشه. چون جنگه. همه آلمان با همه فرانسه»
نویسنده کمی به عقب میره و بررسی میکنه که از قدیم هوتو ها کشاورز بودن و توتسی ها دامدار، پس توتسی ها از نظر اقتصادی قویتر بودن و از ابتدای استعمار رواندا توسط آلمان، این تمایز نژادی توسط آلمانها پررنگ تر میشه و توتسی ها حاکم به کشور میشن. بعد از آلمانها و بعد از جنگ جهانی، بلژیکی ها میان و کار رو با توتسی ها ادامه میدن و کار تبعیض نژادی رو خطرناک تر میکنن. حتی در دوره ای اعلام میکنن که همه باید کارت شناسایی بگیرن و معلوم باشه کی توتسی ه ، کی هوتو ! و همین تشویق استعمار ، کم کم باعث شد خودبرتر بینی توتسی ها تبدیل بشه به نژادپرستی... و «هوتوپاور» هم شکل گرفت در تقابل با ظلم و نژادپرستی توتسی ها. و همینطور سالهای بعد از ۱۹۵۰ که فرانسه جای بلژیک رو گرفت، برعکس از هوتو ها حمایت کرد که به قدرت برسن و اونا هم رفتار متقابل با توتسی ها رو شروع کردن و...
بعد از نسل کشی و گرفتن کنترل بدست جبهه میهنی، یه سری کشورهای اروپایی کمک نظامی فرستادن برای آدمکش ها! که موفق نشدن... دولت جدید اما (که بشدت انتظار میرفت که بره بسمت خشونت و انتقام و...) بهتر عمل میکنه، و اول ۶۰ هزار هوتو رو به جرم مشارکت در نسل کشی، برد زندان. و اعلام میکنن که بخاطر امنیت جون خودشونه، چون اگه بیرون باشن، مردم تیکه تیکه شون میکنن.
مشکل تازه، دادگاهی کردن بود. رواندا قانون اعدام داره و این یعنی شروع کشتار ده ها هزار نفر دیگه. بعضیا گفتن مثل دادگاه های نورنبرگ بعد از جنگ جهانی ، مجرم ها رو ببریم کار اجباری. اما خیلیا مخالف بودن و میگفتن اینا بعد از آزادی، چطور میخوان با ما زندگی کنن و چشم توو چشم بشن؟! فقط اعدام...
اینکه بعد از دادگاهی و هر اتفاقی بازم قرار بود این مردم باهم زندگی کنن، وضع رواندا بعد از نسل کشی رو خیلی پیچیده میکرد!
گفتن به سازمان ملل بگیم. سازمان ملل اونموقع درگیر یوگسلاوی بود، و اعدام هم قبول نداره. مخالفان گفتن دادگاه بین الملل نهایتاً میخواد ببرشون زندان های تمیز سوئد با تلویزیون و غذای خوب! این که عدالت نیست!
میگن کشورهای بزرگ از اول قصور داشتن، حالا مدعی برقراری صلح شدن؟ مثلاً امریکا برای شونه خالی کردن از عوارضش، هیچوقت لفظ نسل کشی رو استفاده نکرد! و سازمان ملل نیروهای حافظ صلح رو زود بیرون کشید.
دولت جدید میگه دسته بندی کنیم و مغز متفکرها که طرح ریز بودن رو از برده ها که فقط اجرا میکردن، جدا کنیم. و مهم ها رو اعدام بکنیم، از بقیه جریمه بگیریم و کار بکشیم و آزادشون کنیم (کم کم همین روش اجرا شد) اما بعضی مردم و خانواده ها که عزیز از دست دادن و قاتل ها رو میشناسن، میگن بخشش و آشتی معنی نداره! مثل اینه که سال ۱۹۴۶ بری به یهودیا بگی ببخشین! چیو ببخشیم؟! ... از طرفی بعضیا میگفتن آزادشون کنیم،،، که ببینیمشون و بزاریم این ترس و عذاب و پشیمونی ذره ذره بکششون...!

تموم شد... ماجرای سالهای بعد از نسل کشی خیلی زیاد و مفصله... ما اینجا تمومش میکنیم تا بشینیم و فکر کنیم. اگه مثل ۹۰ درصد افراد همیشه خودتونو جدا میکنید و فکر میکنید ما که خوبیم، چه تاسف آور، مرگ فقط برای همسایه ست و... اینا ،، بقول نویسنده : «یاد حکایت هابیل و قابل در انجیل افتادم... قابیل مثل هوتو ها کشاورز بود ، و هابیل مثل توتسی ها دامدار بود و شبانی میکرد ، و بعد از اون ماجراها قابیل ، هابیل رو کشت. و رنج و عذاب این قتل همیشه باهاش موند. قابیل... آدمی که اولین شهر رو بنا کرد ... و هرچند که ما یادآوریش رو خیلی دوست نداریم، ولی... در واقع هممون فرزندان اونیم»

قسمت دوم پست، با زحمت عالی «علی بندری» عزیز از پادکست چنل-بی بود.

 • ۹۷/۰۳/۱۳
 • دکتر میم

نظرات (۳۸)

منتظز تحلیل برجامت هستیما هنوز :)
پاسخ:
هوم؟
 • سید رمضان حسینی
 • خیلی وقتا ما آدما نمی‌دونیم واقعا چی هستیم تا وقتی به قدرت می‌رسیم. اون موقع خیلی ترسناک می‌شیم.
  پاسخ:
  دقیقا یه بار بعد از سقوط صدام ، دوستی میگفت من از سرنگونی پادشاهان بزرگ و خونریز میرم توو فکر!! اینکه اگه من اون قدرت و اختیارات رو داشتم چیکار میکردم؟
  فکر کنم این دو لینک هم می‌تونه به بحث کمک کنه. فیلم مستند این دو آزمایش هم هست. سرچ کنین پیدا میشه:
  آزمایش زندان استنفورد
  https://fa.wikipedia.org/wiki/آزمایش_زندان_استنفورد
  آزمایش میلگرام
  https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4_%D9%85%DB%8C%D9%84%DA%AF%D8%B1%D9%85


  پاسخ:
  این آزمایشات چند بار معروف توی تاریخ انجام شده. و همینطور ازمایش زندانی و نگهبان . یا فیلم the experiment
  مرسی اقاگل
  . واقعا نفس این متن رو دوست داشتم خیلییییی خوب بود. 
  یه چیزی هم که به شدت منو ناراحت میکنه سکوت جامعه بشری درمورد نسل کشی ها و این جنایات هستش. با خودم میگم چرا هیچ خواننده ای راجبش آهنگ نمیخونه(از بین معرف ترین ها و مطرح ها)  چرا هیچ کارگردان مطرحی راجبش فیلم نمیسازه!  چرا و چرا و چرا!  درصورتیکه که برای حال بهم زن ترین ها و پیش افتاده ترین مسائل موزیک و فیلم ساخته میشه .چه دنیاییه خدا !
  پاسخ:
  والا .. چی بگیم؟
  یعنی در واقع  خود توتسی  ها بذر این نفرتو می پراکنن بعد یهو ورق برمیگرده و مظلومای قدیمی میرسن به قدرت؟؟

  ما واقعا اشرف مخلوقاتیم؟!؟!؟!
  پاسخ:
  تحلیلش پیچیده میشه، نمیشه تقصیر رو گردن یه گروه انداخت. مثلا استعمارگرا که فرهنگ مردمو تغییر دادن و بذر تفرقه قومی رو کاشتن (کاری که الان هم دارن توی خاورمیانه میکنن/میکنیم) ،، یا توتسی ها که نژادپرستی کردن ، یا هوتو ها که قتل عام رو راه انداختن!!! از بیرون نگاه میکنیم، میگیم آخه چی میتونه آدمو به اینجا بکشونه!!!
 • نیمچه مهندس ...
 • شبیه سری هانگر گیمز بود.اونجا که مردم منطقه های دیگه به قدرت میرسن و به کتنیس میگن ما به خاطر توئه که اینجاییم و حالا میتونیم انتقام بگیریم ولی کتنیس مخالفه.در نهایت رای میگیرن و همون بلاها رو میخوان سر کپتولی ها بیارن.
  +من بعد از خوندن صداهایی از چرنوبیل فکر می کردم وحشت ناک ترین جنگ همینه. جنگی که هیچ دشمنی رو به روت نباشه ولی عزیزانت جلوی چشمت بمیرن ولی از اون بدتر اون کسانی بودن که از کشوری که توش زندگی می کردن بیرون شون می کردن چون اونجا به دنیا نیومده بودن و اونا رفتن به مناطق آلوده ی هسته ای رو ترجیح می دادن به دیدن چنین آدم هایی.واقعا ما انسان ها بدترین دشمن خودمون هستیم.
  پاسخ:
  بدترین حیوونا، ما انسانهاییم
 • بلاگر کبیر ^_^
 • وای خدایا چقدر وحشتناک :((
  نمیفهمم اصلا.اینهمه ظلم و آدم کشی رو درک نمیکنم.حتی انتقام رو.و سکوت دنیا رو...

  پاسخ:
  میبینی چقدر حتی درکش سخته؟! من بارها که میخوندم، تنم میلرزید!
  یه سرچ کوچیک کردم و وسط خوندن حالم بد شد... یهودیها، ارامنه و ... راجع به یهودیها قبلا یه کمی خونده بودم. حتی باورش سخته.  چرا خدا سکوت میکنه؟!!
  و اینکه خیلی از آخوندای ما هم ازین تبلیغها زیاد دارن، فلانیا که خدا از زمین برشون داره، یا مثلا کافرا رو باید کشت اگه بد و بیراه به مقدسات بگن و ...
  به  امید روزی که بشر عاقل بشه، من آن روز را انتظار میکشم حتی اگر نباشم
  پاسخ:
  خدا اگه قرار بود توی هرچیزی دخالت بکنه که سنگ روو سنگ بند نمیشد.
  قرآن : «هیچ قومی تغییر نمیکند، مگر بدست خودش»


  :(
  کتاب فریدون سه پسر داشت از عباس معروفی هم وضع کشور خودمون رو چیزی شبه به این تفسیر میکنه!
  پاسخ:
  اوهوم. بدرفتاری با مردم خودمون اینهمه داریم. دیگه نسل کشی مگه چند پله بالاتره؟!
  داشتم فکر می‌کردم چی میشه که گروهی که داشتند یکی یکی کشته می‌شدن مقاومت چندانی در برابر این رویداد انجام نمی‌دادن؟ و یادم افتاد یه چیزی شبیه به این رو توی تاریخ خودمون هم داریم. وقتی اسکند و اقوام مغول به ایران حمله می‌کنن. نمی‌دونم اونم به نوعی نسل‌کشی حساب می‌شه یا نه. و اگر می‌شه چندمین نسل‌کشی تاریخ بوده.  اتفاقی که جالبه ایه که ایرانی‌ها هیچ مقاومتی در برابر مغول‌ها نمی‌کنن. چرا؟ چون وقتی شما از درون پوسیده باشی، وقتی هرروز به این فکر کرده باشی که دنیا زودگذرتر از اون چیزیه که فکرش رو بکنی. وقتی نتونی اطمینان داشته باشی که امروز زنده برمی‌گردم خونه؟ یا نه. وقتی هر روز این مفهوم توی ذهنت شکل گرفته باشه، اون موقع وجود یک نیروی بیرونی خیلی زود متلاشیت میکنه. طوری که می‌شینی توی خونه‌ت تا دست سرنوشت به روستا و خونه تو هم برسه. 
  دنیای عجیب‌غریبی داریم. حتی توی قرن بیست و یک.
  پاسخ:
  اسکندر درست... اما اینو بگو،، مردم یه کشور که باهم زندگی کردن! کلی بین خودشون ازدواج و روابط کاری و همسایگی و اجتماعی وجود داره و... چجوری آخه؟ 
  باید الان یه سر برم رواندا
  در پاسخ به آقا گل

  کی گفته ایرانیا با مغولا نجگیدن؟

  جلد آخر تاریخ ابن اثیر رو بخون! (ابن اثیر همون زمان میزیسته!)
  پاسخ:
  بخون اقاگل
  دکتر جان

  کی گفته ما از نسل قابیلیم؟

  ما از نسل شیث هستیم برادر
  پاسخ:
  نه در این مورد روایت، زیاده ، خود مسیحی ها هم چند روایت دارن،، ما که خیلی بیشتر. اینکه قابیل و فرزندانش اولین شهر رو ساختن و فسق و فجور راه انداختن و زمان حضرت نوح همه نابود شدن،، عده ای میگن نه همشون نابود نشدن و عده ای به خانواده نوح پیوستن... منظور نویسنده گزارش فکر کنم تمثیل اون کینه و ذات متمایل به کشتار و نفرت قابیله که زنده موند و...
  چقدر وحشتناک!!!
  یاد اون حرف فرشته‌ها افتادم که به خدا گفتن چرا اینا رو خلق کردی اینا میرن خون همو می‌ریزن و خدا گفت من چیزی می‌دونم که شما نمی‌دونید
  پاسخ:
  خدا میدونسته حتما بعد از امام ها یکی میاد بنام دکتر میم، که امام نیست اما... هیچ چیز دیگه هم نیست :-))
 • مصطفا موسوی
 • دارم به این فکر میکنم که توی بعضی از این تظاهرات چند ماه اخیر اگه مثلا انقدر گسترده بود که حکومت سقوط میکرد، حکومتی که توسط این افراد سر کار میومد مثل انقلاب اسلامی به اعدام ها کفایت میکرد یا یه نسل کشی حسابی از آخوندا و بسیجی ها رو میدیدم؟!!!
  پاسخ:
  هیچوقت نمیشه نیروهای خودسر و بیشعورها  رو کنترل کرد.
  همین الانم خیلی از مردم به یه قشر خاص از نظر ظاهری بشدت میتازن. چه اینوری ، چه اونوری. خدایا روا مدار گدا معتبر شود
 • آسـوکـآ آآ
 • حس میکنم گوسفند از انسان با ارزشتر بوده(هست) براشون
  چطور میشه اینقدر انسان نبود
  واقعا فاجعه ست
  پاسخ:
  برای ما خیلی عجیبه! 
  بعد از نسل کشی، مصاحبه ها و جلسات روانی زیادی با حضور هوتو ها و توتسی ها برگزار شد. سوال جوابا خیلی فکر داره روش!
  بنظرم تو اون قسمت تنفر از عربا که گفتید، آخوندا و بسیجیا هم میشه جا داد. چون منم هیچوقت نفهمیدم دلیل این همه خشم و تنفر نسبت به همه ی اعضای یه قشر چیه!!!! 
  پاسخ:
  الان توی جواب کامنتها گفتم. تندروها همیشه آسیب میزنن، چه اینوری، چه اونوری.
  تنفر و توهین به همه آخوندا و بسیجیا ، توهین و تنفر به همه دختر مانتویی ها مثلا بدحجابها ،، یا تنفر و توهین به چادری ها ،،، همش بی اخلاقی شدیده
 • عاشق بارون ...
 • چه آمارها و عددهای ترسناک و باورنکردنی‌ایه! چقدر وحشتناک واقعاً...
  پاسخ:
  اوهوم
 • صـــا لــحـــه
 • دکتر! روایت داریم که بعد از قتل هابیل، حضرت آدم پسر دیگری به دنیا آورد و نسلش از اون ادامه پیدا کرد...
  اما این نسل کشی که گفتی عجیب و غریب بود اما واقعا نسل کشی وحشتناک تر زیاد داشتیم

  به نظر من کشتن فرزندان پسر بنی اسرائیل توسط فرعون یک نسل کشی بینهایت وحشتناک بوده چون مظلوم کشی نبوده، معصوم کشی بوده
  یا نسل کشی ایرانیان در جریان قحطی بزرگ...

  شاید مرگ توتسی ها ناراحت کننده باشه اما همونطور که گفتی تمایلات نژاد پرستانه اون ها، باعث این فاجعه شده بود. شاید رواندایی ها به خاطر حماقت نمی دونستند باید چیکار کنند وگرنه حتما انقلاب می کردند اما در دو موردی که بالا گفتم، مردم جاهل نبودند، بچه ها گناهکار نبودند... 

  و چه بسیار قتل عام هایی که در تاریخ مدفون شدند، مثل قتل عام سرخپوست ها...
  پاسخ:
  اولا من توی جواب کامنت ها گفتم ، روایت خیلی زیاده. چیزی که میگی، فقط یه دونه از روایاته
  دوما داریم در مورد تاریخ ۳۰۰_۴۰۰ سال صحبت میکنیم، نه ۳۰۰۰ سال پیش،، کشتار کودکان بنی اسراییل ، درسته نسل کشیه، اما طی سالها اتفاق افتاد و آماری از نظر تعداد هم نداریم.
  دیگه اینکه اگه قحطی بزرگ منظورت دوران جنگ جهانی اوله، اون نسل کشی نبوده، جنگ بوده و عوارض جنگ (بیماری و قحطی) هرچند که بازم از نظر نرخ کشتار به رواندا نمیرسه. 
  قتل عام سرخپوست ها؟! میدونی چند ساااال ادامه داشته؟! :-/ با رواندا مقایسه میکنی؟

  اینجوری که داری توتسی ها و حماقت رواندایی ها رو تحلیل میکنی، پس همه اونایی توو جنگن، احمقن، همه باید دفاع میکردن؟ آره؟! شما تا حالا توی شرایط جنگ بودی؟! 
 • مصطفا موسوی
 • یاد آوری میکنم اگه از موزه‌ی کلیسای وانک توی اصفهان دیدن نکردید حتما توی سفر بعدیتون به اصفهان توی برنامه‌تون بذارید. موزه‌ی خوبیه و توش آثاری مربوط به قتل عام ارامنه هم هست.
  پاسخ:
  آره سید، رفتم.
 • نیمچه مهندس ...
 • کامنت آقاگل در مورد مغول ها یه چیزی رو یادم آورد.یه معلم تاریخ داشتم که می گفت حمله ی مغول ها فقط به خاطر تسلیحات یا فنون جنگی شون نبود که پیروز شد.اونا قبل از حمله میدونستن ایرانی ها به خاطر تغذیه شون پیروز میشن احتمالا.واسه همین با تغییر دادن نامحسوس تغذیه شون باعث شکست شون شدن.نمیدونم چقدر حرفاش درست بود.
  صدام هم تو ایران نسل کشی کرد با بمباران شیمیایی.ویتنام و ژاپن هم همین طور.تو چرنوبیل هم مسئولین کشورشون اون اوایل به مردم می گفتن چیزی نیست.اینا همه مصداق نسل کشی هست.به نظرم سیاست مدارها تو این مواردی که گفتم خیلی به مردم ظلم کردن.
  پاسخ:
  نه، ببین مصداق و معنی نسل کشی فرق داره با جنگ! 
  ویتنام ، جنگ بود، ژاپن جنگ بود. ربطی به نسل و قومشون نداشت، جنگ نظامی و سیاسی.
  اول پست توضیح دادم
 • نیمچه مهندس ...
 • پس با این حساب،نسل کشی وقتیه که صدام مثلا سردشت رو به خاطر کرد بودن شون می زد.یا ایرانیا عرب ها یا افغان ها همدیگه رو به خاطر قومیت شون بکشن.یا مثلا بین هزاره ها و قوم دیگه ای تو افغانستان جنگ برتری نژادی شکل بگیره؟مثل کاری که هیتلر کرد؟
  پاسخ:
  سردشت رو بخاطر صرف کرد بودن نزد. قسمتی از جنگ بود. کرد ها جنگ دیرینه ای با صدام داشتن.
  اما هزاره ها و کشتارهای القاعده در افغانستان دقیقا نسل کشی بود. مثل هیتلر و هولوکاست. 
  نکته اینجاس که هرکسی به همون میزان که جنایت میکنه، توجیه و تفسیر براش پیدا میکنه. مثلا کشتم که کشته نشم. ما همین قدر که راحت همه چیز رو توجیه میکنیم میتونیم دست بزنیم به هر جنایت و کشتاری.

  پاسخ:
  هوومم 
 • گیوم اِوار
 • امان از نسل کشی عاطفی
  پاسخ:
  ها؟
 • ام اسی خوشبخت
 • گویا دوستان بیشتر درگیر جزئیات شدن! درس های بزرگی هست تو این ماجرا که اصلا از جامعه ما دور نیست. خصوصا تو این چند سال اخیر که داره پررنگ تر هم میشه.
  پاسخ:
  بعضیا دنبال زیربغل مار میگردن ... :-
  ایرانی ها رو توی فضای مجازی دیدین اکثرا اینستاگرام پر از خشم و کینه و تندروی و ...یعنی باید منتظر انفجار باشیم یا تجزیه شدن یا مرزبندی جدید؟بهترین راه حل برای یه فرد فرار نیست؟اصلا به چشم راه حل کلی جامعه شناسانه نمیشه بهش نگاه کرد فقط فردی
  پاسخ:
  فرار؟! فرار از چی ؟ به کجا؟
 • کوالای پیر
 • داشتم به این فکرمیکردم که چقدر جامعه ما روزبه روز داره خطرناک تر میشه
  ما مثل رواندا مستعمره نیستیم اما خیلی بدتر و حساب شده تر امثال علینژاد دارن تفکراتمون رو سمت و سو میدن و بذر اختلاف رو تو جامعه میکارن و با اتفاقای اخیرکشور هم مشخص میشه که تا حدودی به هدفشونم رسیدن
  خدا اون روزو نیاره که ایران بشه اوندا :/
  چقدر وحشتناک...
  پاسخ:
  بعله ...
 • صـــا لــحـــه
 • در همه‌ی مثال هایی که زدم کیفیت برام مهم تر از کمیت بود. چیزی که فکر میکنم گاهی برای خود شما هم مهم بوده

  روایت هایی که شما خوندید ممکنه تحریف شده باشه.  من خودم به مقام شیث بن آدم در لبنان رفتم! و در کتاب های معتبر هم در مورد این مساله خوندم. اصلا از رحمت خداوند دوره که نسل بنی بشر از فرزندِ ناخلفش ادامه پیدا کنه

  بعدم بله. بنده اگر در جبهه نبودم ولی در شرایطِ جنگی بودم که بترسم از خونه خارج شم. ولی چه ربطی داره؟ من که گفتم، با این که کمیت هم مهمه ولی باز هم گاهی کیفیت مهم تره... با اینکه ممکنه به نظر آدمِ سنگدلی به نظر بیام اما واقعا هیچ وقت دلم برای دعواهای قومی و قبیله ای که تعصبات در اون ها حرف اول رو میزنه نمی سوزه

  من برای همون تعدادِ کم یا زیادِ نوزادان بنی اسرائیل اشک ریختم ولی....

  پاسخ:
  توی این نسل کشی مهم این بود که مردم یه کشور ، خودشون و همکیش های خودشونو میکشتن،
  چه از نظر کمیت ، چه کیفیت، چه جنبه اجتماعی و جامعه شناسی، افتضاحه!! وگرنه نسل کشی یه گروه بدست کشور دیگه محتمل تره.
  میدونم شیث بوده، نمیگم نبوده، میگم در مورد ادامه نسل، بحث زیاده

  سلام

  من فکر کردم فقط ایرانیا جوگیرن
  نگو کلا همه تحت تاثیریم! (با صدای بابا پنجعلی)
  همه بی عقل ومنطق فقط بازیه سیاست های کثیف سیاست مداران رو میخوریم....


  +https://www.instagram.com/p/BgYWyXllbcc/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=umzl2ylhliz4
  پاسخ:
  اره متاسفانه
  https://www.instagram.com/p/BgYWyXllbcc/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=umzl2ylhliz4
  در جواب برخی دوستان
  در برخی احادیث و د قران هم خدا نفرین کردن داریم
  اینکه برخی به قول شما آخوندا! لعن و نفرین به معنی عامش دارن واسه برخی کشورها، منظور مردم اون کشور ها نیستن... منظور سیاست های ظالمانه و استکباریه اون کشور هاست!
  یعنی مرگ به ظالم و مستکبر و ساست های ظالمانه و استکباری ...
  پاسخ:
  بله
 • خورشید ‌‌‌
 • اصلا نمی‌تونم درکش کنم. چه‌طور می‌تونند این کار رو بکنند؟ چه‌طور بهانه‌ها رو می‌پذیرند؟ به‌خاطر همون نفرت و افکاریه که به مرور تحمیل شده...
  چه‌قدر تلخه.
  پاسخ:
  بهانه رو مجبورن بیارن، اما پذیرشش دیگه ...
  خیلی عجیبه شرایط!
   توی شهر کوچیک ما که جمعیتش حتی از ورزشگاه امجدیه تهرانم کمتره تا همین چندسال پیش محله‌گرایی بی‌داد می‌کرد. اختلاف‌های قومی و ملی و مذهبی کم نیست متأسفانه. نه فقط ایران که توی دیگر کشورها هم شاهدش هستیم. نمی‌دونم و نمی‌تونم بفهمم این اختلاف‌ها چطور ایجاد می‌شه. ولی خب تا وقتی عده‌ای سود ببرند مطمئنن به این درجات هم می‌رسه. و فراتر هم میره. مگه اینکه خدا خودش بنده‌هاش رو از شر بنده‌هاش حفظ کنه.

  پاسخ:
  بقول تو همیشه یه عده سود میبرن
  @بهروز...
  ممنونم بابت معرفی کتاب. سر فرصت می‌خونم. 
  حرفی که دربارۀ حملۀ مغول‌ها زدم، منبعش کتاب آقای براهنی بود. کتاب تاریخ مذکر. 
  پاسخ:
  👍
  دکترجان ممنونم به خاطر انقدر انرژی که برای هر پست میذارین 
  هم از حیث صحت اطلاعات و هم دقت
  و بیشتر از همه به خاطر تناسبشون (بیت کوین ،دلار ،...) با شرایطی که در کشور داریم 
  هرچند باور همچین اتفاقاتی به نظر سخت بیاد ولی وقتی به جامعه ی خودمون نگاه میکنیم،این دشمنی هارو واقعاً بین اقشار مختلف میبینیم .
  با همین فرمون پیش بریم میرسیم بشون جای نگرانی نیست 

  فقط کاش یه لطفی میکردین،وقتی همچین پستایی مینوشتین یه سری کتاب یا منبع هم معرفی میکردین برای علاقه مندان به اطلاع بیشتر 
  من خیلییی کنجکاو شدم راجع به مصاحبه هایی که بعد از این اتفاق انجام شده 
  پاسخ:
  خواهش میکنم.
  گفتم منبع خودم که ترجمه گزارش نیویورکر بود. اما ببین توی اینترنت پره، فقط سرچ بزن نسل کشی رواندا، بعد از نسل کشی، عکسها ، فیلمها.... چون واقعه دوری نیست، مطالب و عکس و فیلم خیلی زیاده. ... گفتم که 

  حالا درسته یهودی ها با هدف اون عرض معودشون و سرزمین در اصل و به حق خودشون, فلسطین رو اشغال کردن! ولی اینکه دارن دقیقا بلایی رو سر فلسطینی ها میارن که یه روزی سر خودشون اومده و خلاصه طعم آواره شدن و کشته شدن و تحقیر شدن  به جرم فقط دین و مسلکشون. رو خودشون یه روزی چشیدن و حالا داذن همون کارها رو با یه دین و مسلک دیگه , خیلی عجیبه! 
  شاید اینم ریشه تو همون بلاهایی که داره توی جنگ جهانی دوم سرشون اومد!

  پاسخ:
  حق خودشون؟!! درمورد چی حرف میزنی؟ اسراییل؟ سندشون تاریخه؟! خب خیلی قبل از یهودیا و بنی اسراییل هم اونجا اعراب «سامی» اومدن ، تازه بعدش هم «کنعانی» ها اومدن،، در خوشبینانه ترین حالت، بنی اسراییل سومین قوم بودن. حق؟!
  بنا به گفته ی خودشون خب جا مونده بود!! 
  وحتی اگه حقشون هم بود, به هرحال هر عقل و منطقی می دونه همچنان هم دلیل نیست که تگزاس طور,  پاشن برن یهو با توپ و تفنگ بگیرنش!!
  پاسخ:
  والا!
  اگه به توپ و تانک بود، ما هم آریایی طور باید مدعی نصف زمینای دنیا میشدیم
  اونکه میگن اگه تو اعتراضات اخیر حکومت عوض می‌شد و اینا که هیچی... من تو همون روزها همش به این فکر میکردم که اگه فقط تو یکی از شهرها، دستشون به اسلحه‌های یکی از پایگاه‌ها برسه چه فاااجعه‌ای درست میشه!
  (و خب همین مسئله خودش یه‌جورایی نشون می‌ده که انقلاب 57 با وجود همه‌ی اعدام‌ها و اینا، ولی یه انقلاب واقعی مردمی بوده که از سر جوگیری چارتا جوون اتفاق نیفتاده!)
  +نکته‌ای که توو جوابتون به کامنت دوم توکا وجود داره و بیربط با متن هم نیست، اینه که، فرق ما با یهودیا اینه که، یهودیت بیشتر از اینکه یه دین باشه، یه نژاده (یعنی راه ورود به یهودیت وجود نداره، و یک نفر فقط وقتی یهودی حساب میشه که، خون یهودی داشته باشه، (زرتشتی‌ها هم همینطورن!)) و چون اکثرشون هم، مقید به ازدواجهای درون فامیلی و نژادی هستن، تو همین سال 2018، هر یهودی میدونه نسلش به کدوم یکی از برادرهای حضرت یوسف می‌رسه، ولی برخلاف میل بسیاری از هموطنان عزیز، الان تو ایران عملا موجود زنده‌ای به عنوان آریایی وجود نداره(:
  پاسخ:
  آریایی :-)) خب مثلا وجود داشته باشه! بعدش چی؟! :-))
  بعدش همون که، خدا به بشریت رحم کنه، و دستمون به اسلحه‌ی هیچ پایگاهی و راهمون به عربستانی جایی بازنشه ((:
  پاسخ:
  فرهنگ باید درست بشه :-
  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">