کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

دو ، حیا

شنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۴:۲۷ ب.ظ

اینکه الان اونقدر دنیا و زندگی ها و معانی عوض شده، شکی نیست. اما بعضی چیزا جزو اخلاقیات و فرهنگ حساب میشه و حتی کاملاً فارغ از دین، میشه درهر کشوری از دنیا، درموردش صحبت کرد.

چیزی که قدیما بهش میگفتیم «حیا» و الان توی ایران بخاطر افزایش روشنفکرها و نابودی نسل ما عقب افتاده ها و احمق ها، خیلی کم پیدا میشه! 

یه قدم بیام عقبتر... همه کسایی که با من، مراوده و دوستی و همصحبتی دارن، میدونن که روی حد و حدود روابطم و تعیین مرزهام خیلی حساسم. نوع حرف زدن، وارد بعضی محدوده ها شدن یا نشدن ... و اجازه ای که به بقیه میدم برای ورود به محدوده م. هرچیزیو به هرکسی نمیگم، بستگی به کیفیت دوستی و رابطه داره.

همه همینطورن. هر کسی واسه خودش یه محدوده و مرزهایی داره. و هرکسی یه جور به سلیقه و فکر خودش اجازه دسترسی و ورود و دخالت در اون محدوده رو به آدمهای دیگه میده.

«حیا» رفتاریه که باعث تعیین و رعایت همین حد و مرزها میشه. فرهنگی که رعایت نکردنش باعث خیلی گندهای اخلاقی در زندگی ها میشه و بازم تاکید میکنم، ربط زیادی به دین، مذهب، کشور و... نداره. میتونم دهها مثال بزنم از اخلاقهای عرفی در رعایت «حیا» در کشورهای مختلف که حتی ما اینجا رعایتشون نمیکنیم.

طرف، جلوی زن و مرد، از هزارتا چیز خصوصی و بیشرمانه حرف میزنه، بعد فکر میکنه اینطوری همه فکر میکنن خیلی راحت و کول ه! کمپین آگاهی جنسی و... میذارن ، بعد تصورش اینه که تمام هدف همینه که وقتی پریودی، جلوی همکار مرد، همکلاسی، دوست و آشنا و غریبه داد بزنی که آآآآی، من پریودم، و خجالت نکشی، و از گفتن اسم اجزای بدنت و صحبت درموردشون خجالت نکشی!!!

واقعا کسی هست اینجا همچین فکری رو بکنه؟!!! وقتی م. علینژاد با سطح آگاهی زیر صفر و سطح عقده و حرفهای پر از قصد و غرض بالای هزارش اسطوره یه عده میشه ، انتظار دیگه ای هم هست؟! 

آره ، درسته، شما باید آگاهی داشته باشی! و فرزند خودت رو هم با روش درست آگاه بکنی. شما (چه آقا و چه خانم) باید بدون خجالت و سر وقت برای چکاپ بیماری های جنسی بری دکتر و با دکترت کاملا راحت صحبت بکنی، سوالاتو بپرسی، راهکار بگیری. اما با دکترت!

امامثلاً فکر میکنی خیلی کول و روشنفکری و جلو همکلاسی/همکار/دوست جنس مخالفت از هر چیزی صحبت کردی... الان مثلا اون راهکار بهت میده؟ یا هواتو داره؟ یا قدم مثبتی برمیداره؟

اتفاقاً محدوده ای رو خدشه دار میکنه که جرئت ورود هرکسی رو بهش میده. بعد شما میمونید که همچنان کول بمونید یا برخورد کنید! و چون معمولاً دوس دارید ظواهرتون رو حفظ کنید ... که الان این شده اوضاع گند اطرافمون! 

مرد متاهلی رو میشناسم که اونقدر حرفهای شرم آوری با زنهای غریبه میزنه، که حتی حاضر نیست (خجالت میکشه) برای دوستهای مرد خودش تعریف بکنه!! و زنها هم بجای موضع گرفتن، بیشتر راهو باز میکنن ... و اتفاقا همون زن ها خیلیاشون متاهلن و ظاهرا آدمهای موجهی هستن! و دقیقا دیدم که ته این به کجا میره و .... حالا اسمی جز مرز «حیا» برای این میتونین تعریف کنین؟! همین حریمی که خیلیا خجالت میکشن باقدرت حفظش بکنن و گند میزنن به زندگی ها...

آره دیگه، وقتی ما بلد نیستیم راه درست و غلط رو نشون بدیم، روز به روز صدتا آدم میان توی اینستا و تلگرام و... و با استدلال های خوشگل، روابط آزاد و بی بند و باری و مصادیق روشنفکری و زندگی مدرن و... اینا رو میگن، ما هم که ماشالله مغز نداریم... میشینیم یه ماه دعوا میکنیم که نمیدونم فلانی توی پیجش چی گفت درمورد باکرگی و کی اذیتش کرد و حق با کیه این وسط، بریزیم توی پیج این و اون و درمورد رد یا حمایتش بدون تحقیق، پست و استوری و فحش بذاریم!

ملتی که این چیزا رو از دست داد، و از همه مهمتر، عقل و زمانش رو از دست داد،،، هرر چیزی رو به ثانیه میشه ازش گرفت!

یه سخنرانی از دکتر روانشناس لاتینی بودیم، خیلی چیزای عجیب و جالبی از سالها تجربیاتش درمورد خانواده ها و فرزندان تعریف کرد، آخرش گفت: «بعضی چیزا نگفتنش ضرر داره، اما گفتنش هم اگه بی سلیقه و بد انجام بشه، بسیار ضررش بیشتره!»

یاد چند تا مورد افتادم... گاهی وقتا هم توی ایران، بخاطر تعبیر غلط «حیا» و بعضی تعصب ها و تندروی ها ، چیزهایی گفته نمیشه و آموزش داده نمیشه که بشدت باعث آسیب افراد میشه. مثلا نتایج بدش میشه مشکلات روحی و جسمی (و حتی صدمات) ناخواسته بعد از ازدواج بخاطر بلد نبودن آداب زناشویی، بلد نبودن کنترل روابط ، ازدواج های زیر سن قانونی، اطلاع نداشتن از بهداشت اندام خصوصی بدن و عدم اطلاع از درمان بیماری های مربوط به اونا و... 

یکی هم یاد سند معروف ۲۰۳۰ افتادم و یقه هایی که ملت در حمایت یا رد این سند جر دادن! کلیات و جزئیات سند رو باید بدونید دیگه... بنظر من محتوای سند خیلی قسمتاش درسته، اما نحوه اجرا و نحوه آموزشش برای هرکشوری متفاوته. چیزی که خیلیا نمیفهمن و فقط غر میزنن، همین عوارض و معضلات ِ یهویی گفتن ِ بعضی مسائل به بچه هاست. ما سیستم آموزشیمون غلط بوده و غلط هست، و خودمون میدونستیم که غلطه و همه محتویات ۲۰۳۰ هم خودمون صدبرابر بیشترشو بلد بودیم و لازم نبود یونسکو ابلاغ بکنه.... فقط بلد نیستیم طبق فرهنگ و اصول خودمون و فارغ از افراط و تفریط آموزشش بدیم! که خییلیی توی این مورد ضعیفیم و داریم لطمه میخوریم. خیلی.


+ ببخشید اگه کلمه نابجایی استفاده کردم. برای این متن، لازم بود.


 • ۹۷/۰۳/۱۹
 • دکتر میم

نظرات (۳۳)

 • واقعیت سوسک زده
 • از اقا مجتبی تهرانی رحمه الله پنج جلد کتاب ( مجموعه سخنرانی هایشان در موضوعات مختلف ) چاپ شده، جلد چهارم عنوانش حیا ، موهبتی الهی است و کتاب فوق العاده ای است .
  https://www.google.com/amp/www.farsnews.com/amp/13951217001562

  پاسخ:
  خدا رحمتش کنه
 • واقعیت سوسک زده
 • یادم رفت بگم مجموعه کتابها عنوان کلی اش ادب الهی است .
  پاسخ:
  👍
  آخیش...دمت گرم
  ما هنوز تو قرن رسانه و هزارتا منبع اطلاع رسانی داریم کسایی رو که دختر نوجونشونو به خاطر کبودی های رو تنش حبس میکنن تا بمیره چون فک میکنن افتش رو از دست داده و بعدش میفهمن اینا پیش آگهی های لوسمی بوده... هنوز مریم یادمه...
  از طرفی هنوز نامه های بچه های دروازه و غار و سوالاشونو دارم که میخواست بدونه بچه دار شدن از برادرش اشکال داره یا نه...
  انقدری درست اموزش نمیدیم که بازم به واسطه ی همین ارتباطات و رسانه یا به قبیح ترین شکل میرن یاد میگیرن یا یاد نمیگیرن و میشه تابو و هزارتا مشکل و بیماری و بی بند و باری  پشتش درمیاد...
  دقیقا الان تو یه سری مسائل روشنفکری روبروی حیا قرار گرفته و به خاطر همین تاکید دارم که من هیچوقت روشنفکر نمیشم...
  مرسی دکتر✋
  پاسخ:
  آره میدونم :-(
  قربونت ✋
  فقط علی نژاد:)))
  پاسخ:
  و اون کلیپ آخریش و گریه هاش برای مردم ایران،، جیگر منو پاره پاره کرد :-))
  مشکلمون اینه مباحث رو بلد نیستیم از هم تمیز بدیم 


  یه قسمتی از پزشک دهکده بود، میخواستن بچه‌های سرخپوست هم آموزش ببینن، اما طبق سیستمی که اونا میخواستن تلفات داد، بعداً متوجه شدن که سیستم سرخپوستی با کوتاه کردن مو و یونیفرم یک شکل و پشت میز نشستن آموزش نمی بینه، یادگرفتن با همون ظاهر دور هم جمع بشن و بهشون آموزشهای لازم داده بشه

  خلاصه که نمی‌دونم چیکار کنیم با این اوضاع
  پاسخ:
  اصن دقیقا همین تفاوت فرهنگ ها باید تفاوت نوع آموزش رو ایجاد بکنه
  چقدر خوب بود این پست
  جای تاسف هست که خط قرمز بعضیا داره کمرنگ میشه و کم کم محو میشه
  اما درمورد اموزش بعضی از مسائل و مفاهیم، خانواده باید قدم اول رو برداره،بچه اول در بستر خانواده رشد میکنه و بعد کم کم وارد جامعه میشه. من خیلی از مادرها رو دیدم که مستاصل میشن وقتی یک مسئله برا بچشون پیش میاد و حالا باید اون مسئله رو توضیح بدن.
  فرهنگ سازی و اموزش مناسب برای والدین که بعید میدونم حالا حالاها انجام بشه.پس خود والدین به خصوص مادرها باید روی خودشون کار کنند.
  پاسخ:
  اون مادرها باید یا مطالعه کنن ، یا برن سراغ مشاور کودک برای راهنمایی
  لایک

  پاسخ:
  :-)
  یکی از مشکلات اساسی ما اینه که خیلی‌هامون نه سواد درست و حسابی داریم و نه عقل، فکر میکنیم هرکی چهارتا کتاب خوند و یه مدرک هم گرفت خیلی حالیشه،اون وقت خیلی از رفتارها که بی‌شرمی محضه رو میذاریم پای باکلاس بودن و فکر میکنیم اگه ما اینطوری نباشیم خیلی املیم، یا برعکس بیان مسائل ساده رو هم میذاریم به حساب بی‌حیایی.
  وضعیت خانواده‌ها هم همینطوره، یکی میشه بچه‌های نسل امروز که بچه‌ی ۷ تا ۱۰ ساله تا ته مسائل جنسی رو میدونه و خانواده خیلی راحت و باز برخورد میکنه، فردا هم انتظار یه بچه‌ی تمیز و باحیا رو داره، یکی هم میشه مثل ما که ساده‌ترین اتفاقات طبیعی که برامون افتاد داشتیم از ترس زهره ترک میشدیم.

  پاسخ:
  باکلاسن دیگه... :-/ 
 • خواننده جدید
 • خوشمان آمد.
  پاسخ:
  :-)
  سلام
  بنظرم بین دید بقیه در مورد خودمون و تقیدات ذهنیمون موندیم
  خیلی ها با حرفها و کارایی که توی جمع میدن مشکل دارن و معذبن
  ولی فکر میکنن اینطوری نباشن روابطشون خراب میشه
  که حدافقل تجربه خودم نشون میده هرچقدر روی ملاکهای ذهنیش مقید باشه، شاید اوایل با تعجب یا تمسخر بقیه روبرو بشه
  ولی این رفتار ثابت کم کم برای بقیه تعریف میشه و حی احترام برانگیزه
  * توی این موارد بنظرم میل به دلنشین بودن خانمها برای بقیه، بیشتر اثر میذاره
  ** برام جالب بود صفحه خودم برام باز شد راستش اینها مثالهایی بود که میشد نوشت وگرنه خاطرات و تجربه های خیلی تلخ تری هست که به نوشتن نمیرسن...
  پاسخ:
  آره ، منم منظورم خوندن همون مثالها و حدود شرایط بود :-)
 • نیمچه مهندس ...
 • درسته که هدف آگاهی جنسی این نیست که داد بزنی پریودی ولی اگه حالت بد بود و ازت پرسیدن نباید از گفتنش خجالت بکشی.
  لینک ها رو خوندم و یه سوال برام ایجاد شد:شیر دادن به نوزاد در محل عمومی چه اشکالی داره؟
  پاسخ:
  اولاً گفتم که قرار نیست داد و بیداد بکنیم! باید آگاهی وجود داشته باشه، اونم نه با غریبه! بعدشم خجالتی در کار نیست. و اینکه مگه مثلا به یکی بگی پریودی طرف دستش میاد که چه برخوردی بکنه؟ یا مگه دکتره که راهکار بده؟! ... میگی حالم خوش نیست. والا! 
  پسرا هم خیلی موارد هست که نمیگن، نه بخاطر خجالت....
  شیر دادن؟! چه اشکالی؟
  حیا اگ منظورش این باشه ک در مورد موضوعاتی ک دارین انتخاب میکنین برای حرف زدن محدودیت بذارین ک نه.
  ولی ادمای رو به روت خودشون مشخص میکنن میشه راجب چ چیزایی جرف زد باهاشون و ظرفیتشون تا چه اندازه س. با خیلی ها نه فقط راجب موضوعات جنسی، راجب کل چیزای دیگ ام نمیشه حرف زد چون از توش مشکل در میاد!
  هرچند درکی از این مشکلات گفته شده ندارم و ندیدم با اینک هیچ محدودیتی تو حرف زدن ندارم. چون ادمام محدوده و وقتی باشون معاشرت میکنم و برحسب نیازی ک تو گفت و گو هست از مسائل شخصی میگم قرار نیست چیزی بهم بخوره و بپاشه
  از طرفی وقتی به یه سری حرفا نیازی نیست ولی با هدف زده میشه گه به یه جایی برسه بحثش جداست. ک خب باز به خودشون ربط داره میخوان ب کجا برسن و دارن وسیله شون رو چطوری توجیه میکنن. بازم اشکالی نمیبینم. ولی اینک هدف خاصی ندارن و با این فرایند پیش میرن و متوجه مشکلاتی ک ممکن ازش اسیب ببینن نمیشن ( اگ با هدف باشه قطعا اسیب نمیبینن چون دلشون میخواسته برسن بهش) بازم ب نظرم بحث حیا رو وسط گشیدن معنی نمیده. مثلا همون اینو معنی میده ک با چه ادمی داری چ حرفی میزنی.
  و اون قسمت ک نوشته شده: اتفاقا خیلی هم ظاهرشون موجهه
  از این قضیه که اصول تعیین میکنیم براساس معیارای شخصی و بعد این شکلی حرف میزنیم ک طرف ظاهرش موجه ولی چون اصول ما رو رعایت نمیکنه خیلی پیف پیفه هم باحال نیست. اینطوری معیار ها خیلی شخصی میشه و نمیشه رو نظریه خیلی حساب کرد وقتی قرار اجتماعی باشه و توصیه ای باشه برای همه.
  پاسخ:
  ببین کاری با رابطه دونفر ندارم. از نظر روانشناسی، وقتی یه نفر در مواجهه با جمعی یا حتی نفری قرار میگیره و حرفهای ثابتی با هر بازه محدودیتی مطرح میشه، کم کم فکر و ذهن اون نفر رو دربرمیگیره و اگه قبحی باشه براش عادی سازی میشه و کم کم از اون در هر جهتی ممکنه استفاده بکنه (که البته بله، بستگی به آدمش داره) و حتی اون فکر رو با خودش به بیرون از جمع میبره. مثلا کسی که یه نوع گفتار براش قبیحه ، اگه توی یه جمعی که گفتار عادیشون اونطوریه قرار بگیره و باهاشون بمونه، اون قبح برای اون نفر از بین میره و کم کم ازش استفاده میکنه.
  چیزی که برای من زشت نیست و البته شاید طرز استفاده شو بلد باشم، ممکنه برای کسی که همکلام من باشه، زشت نباشه و طرز استفاده شم بلد نباشه. داریم درمورد روانشناسی اجتماعی صحبت میکنیم، نه دو نفر.
  من با هزار جور آدم در ارتباطم و محدودیتی که برای هر نفر قائلم برای خودم نیست، برای روابطمه. فکری هم که مردم درموردم میکنن مهم نیست، اما بازخورد رفتارم و حرفام و برگشتش به خودم برام مهمه. من قطعا توی این هزار نفر، دوس ندارم اون کسی که دو روز منو میشناسه، مثل کسی که دو سال منو میشناسه باهام حرف بزنه و هرچی میخواد بگه و هر طور دوست داره رفتار کنه. توی آدمها و روابط محدود کنترلش راحتتره. اما توی ارتباطات گسترده خیلیا هستن که ممکنه تو خوشت نیاد که نوع رابطه ت به سمت بدی بره و اجازه بدی ازت سو استفاده بشه. که اگه کنترلش نکنی، حتی توی ارتباطات محدود، این اتفاق میوفته.
  .
  خب منم میگم گاهی یه سری حرفا به هدفی زده میشه... و اونا میخوان که به یه هدفی بره. اون که هیچی،، ولی صحبت همیشه دوطرف داره. تو شاید به یه قصد بگی... طرف مقابل جایی دیگه بره.
  .
  اصولی در کار نیست. منظور از ظاهرشون، ظاهر و شان اجتماعیشون و ادعاییه که دارن. خودم اتفاقا هیچ اصولی برای ظاهر قائل نیستم. اونقدرررر دوست و رفیق و روابط با آدمهایی دارم که ظاهر و تیپشون با اعتقاد و حرفاشون فرق داره که پیش داوری و اصولی ندارم. در مورد خودمم اگه کسی منو فقط ببینه و پیش داوری بکنه، معمولا اشتباه میکنه.
  اما وقتی کسی در ظاهر اجتماع، علناً پرچم وفاداری و پایبندی به اصول برمیداره و در باطن هر کار شرم آوری خلاف ادعاش میکنه، قطعا قابل نقده
  یه چیز دیگه ام  با توجه به اینک واقعا از درون براشون عادی نیست حرف زدن از خیلی چیزها، و نمیتونن تو ذهنشون راحت رد شن، اصرار دارن بگن که براشون عادیه و اینا
  بعد این شوق توی حرف زدنشون و توی رفتارشون رو که برای تعریف کردن میبینی و تناقضه میزنه بیرون، خندت میگیره. بیشتر از هرچیزی فقط خندت میگیره.
  ب شکل کلی همه چی بستگی ب جمع و ادما و مدلشون داره. 
  پاسخ:
  اینو که از اول گفتم درسته
  در مورد بچه ها خب یه جور مدل بومی شده باید آموزش داده بشن هیچی اطلاعات نداشتن برای بچه می تون خطرناک باشه.اون همکار مردی که از مساءل جنسی با همکارهای زن دیگه اش حرف میزن توی تمام کشور های جهان اول مصداق سکشوال هارشمت و اسالته همکارهای خانوم راحت می تونن به این حرکتش اعتراض کنن و حقوق طرف کم بشه قانون هم ازشون حمایت میکنن ولی از خواب بیدار بشیم واقعا چه قانونی هست توی ایران که از زن دفاع کن قانونی در این موارد نیست که حتی برعکس قلمداد میشه ضررش به زن میرسه و در مورد اینکه برای همکارهای مردش نمی تون مانور بده برای اینکه زیاده روی کن فکش می ارن پایین.در کل هر جایی که افراط اتفاق می افته تفریط هم زیاد میشه تعادل وقتی ایجاد میشه که آموزش درست و فرهنگ سازی با هم باشه
  پاسخ:
  اصلا توی ایران و چه قوانین فعلی، توی خیلی موارد، حرف زدن ازش تابوئه
  و بخاطر همون افراط و تفریطه
 • آسـوکـآ آآ
 • من دقیقا موافقم که باید نتیجه ای که میگیریم این باشه که راحت بتونیم در مورد مسائل و مشکلاتی که هست و پیش میاد نترسیم و با خونواده و پزشک صحبت کنیم و بتونیم همو آگاه کنیم.
  لازم نیست واقعا همه چیز رو به همه کس گفت
  میدونید، قبح یه چیزایی از بین رفته و اسمش رو روشن فکری گذاشتن
  و متاسفانه من تو ادارات خیلی از روابط بین متاهل هارو دیدم
  که با هم از همسرانشون بد میگن و از لحاظ عاطفی به هم وابسته میشن
  داریم به سمت خوبی نمیریم به هرحال
  پاسخ:
  اوهوم :-/
 • سید رمضان حسینی
 • من یه سوال کلی هست که مدت‌ها دارم و تو خیلی از مسائل مخصوصا اینا مطرح می‌شه برام. اون هم اینه که تو بقیهٔ جاهای دنیا و زمان‌های گذشته مگه آدم‌ها زندگی نمی‌کردن و نسبتا هم سالم نبودن که الان داره مدام از همه طرف (در و هم‌سایه و کتاب و روزنامه و ... و ... و ...) القا می‌شه که غیر از فلان نوع خاص زندگی (که نه پیشینهٔ طولانی‌ای داره و نه گستردگی جهان‌شمولی) هیچ راهی برای رستگاری تو دنیا وجود نداره؟ چطور آدما تو این چند دهه (نهایتا چند قرن) به این مدل خق‌الساعه از زندگی رستگارکننده رسیدن که قبلش اصلا دغدغه و محل نگرانی هیچکی نبوده؟
  پاسخ:
  چه نوعی از زندگی؟! 
  بحث جامعه شناسی و اجتماعه. اینطور علوم هم از بررسی رفتار جوامع طی همین قرن ها بدست میاد.. و تلاش برای بهینه کردنش با توجه به مسائل روز
 • نیمچه مهندس ...
 • وقتی کسی از پریود حالش بده که میبینیم ناخوشه دکتر.کسی هم که میپرسه یه درجه ای از آشنایی و دوستی رو باهامون داره و ما بر اساس این و همین طور دلخواه خودمون(که حالا میتونیم اسمشو بذاریم چهارچوب ذهنی،اصول یا حیا یا هرچی ) انتخاب می کنیم که بهش بگیم پریود هستم یا فقط عادی بگیم دلم یا سرم درد میکنه. ولی خب در مورد این که میگید مگه راهکار میتونه بده خب آره. من معمولا به دوستام راهکار میدم.
  ولی با کلیت حرف موافقم.
  تو اون لینک ها یه بحثی تو کامنت ها بود که شیر دادن به نوزاد در محل عمومی کار زشتیه از اون لحاظ پرسیدم.من متوجه نشدم چرا این حرف رو زدن.
  پاسخ:
  تو به دوستات راهکار میدی. من دارم درمورد جنس مخالف غیر دکتر حرف میزنم. وگرنه پسرها هم خیلی چیزا رو بهم میگن و راهکار میگیرن. ولی به دخترا چرا بگن؟! مگه اتفاق خاصی میوفته؟
  ،
  اون یه وبلاگ دیگه ست. از همونا بپرس که چرا به شیر دادن گیردادن!
  لا حیا فی الدین. 
  استاد احکام مون وقتی از غلظت مباحث شرعی سرخ و سفید می‌شدیم این روایت رو برامون می‌خوند. 
  پاسخ:
  :-))
  فی الدین

  به نظرم  اظهار نظر درمورد هر موضوعی رو به متخصص اون حوزه بسپریم بهتر باشه
  حیا و ناهنجاریهای جنسی هیچ کدوم علت دیگری نیستند. هردو معلول یک میلیون تا علت دیگه هستن
  پاسخ:
  اره خب کی گفت ناهنجاری جنسی علتش حیاست؟ یا برعکس؟!!!
  همه مون، همه ی همــــــه ی مردم باید منطق بخونیم! توی این پست و بخصوص کامنتها، خیلی خطای استدلالی هست! ولی البته حیا، و اصلا کلی تر بخوایم بگیم، داشتن مرز، یه اصله. مرز خودمون و بقیه رو بشناسیم. به مرز خودمون و بقیه احترام بذاریم. و یاد بگیرسم دذصورت تعرض بهش توی هر سطحی (چه فیزیکی، چه حتی کلامی وقتی همکار آقای من مزخرفاتی رو پیش من میگه که نباید) ازش دفاع کنیم
  پاسخ:
  همونطور که چند جا گفتم، بازم تاکید میکنم، داریم درمورد رفتارشناسی و جامعه حرف میزنیم. چیزی که با تجربه و مشاهده و مثال و بررسی گذشته پیش میره. منطق و استدلال، جایگاهش فرق داره. واقعا پیچیدگی در کار نیست الان!!! 
  سوال دارم. تعریفمون از حیا چیه؟ حیا یه سری دیوارۀ فرضیه که دور خودمون می‌کشیم و به برخی از افراد با توجه به سطح  روابط اجازه عبور از این دیواره‌ها رو می‌دیم و به بعضی دیگر نه؟ اگر این جمله تعریف نسبتاً صحیحی باشه چه چیزی باعث شکل گیری این دیواره‌ها و ارتفاعشون میشه؟ 
  جواب خودم اینه که فرهنگ اجتماعه که باعث شکل‌گیری این دیواره‌هاست. فرهنگی که تا چند سال پیش شهر به شهر و حتی خونه به خونه ممکن بود متفاوت باشه. و البته الان با گسترش روابط اجتماعی تحت تأثیر فرهنگ‌ها و تضادهای دیگر هم قرار گرفته. زیاد میشه حرف زد. زیاد میشه بحث کرد. از هر دری میشه وارد شد. 
  .
  ارتباطی بین این پست با پست قبل و احتمالاً پست(های) بعد وجود داره؟
  پاسخ:
  سوال و جوابت کامل بین پست و کامنتها بود دیگه

  اره وجود داره، فقط همین
 • سید رمضان حسینی
 • منظورم این بود که قبلا که مثلا این طور بی‌پرده حرف زدن راجع به این مسائل به منظور آموزش یا فرهنگ‌سازی و.. نبود مگه اوضاع چقدر فرق می‌کرد؟ سواله واقعا برام. واقعا اوضاع خیلی بد بوده که به این راه حل رسیدن؟
  پاسخ:
  شاید اطراف شما نبود، اما عدم اطلاع از خیلی مواردی که بخاطر حیا گفته نمیشد، اوونقدرررر مشکل ایجاد میکرد...!
  کامنت نارخاتون رو بخون
   یه بار یکی از همکارای خانوم بایکی از آقایون دعواش شد وکلی عصبانی شد 
    رئیسمون اومد گفت من به آقای فلانی گفتم از دست این خانوم ناراحت نباش ما باید 
  این حق رو به خانوما بدیم که در ماه یه بار حالشون خوش نباشه وعصبی بشن  
  من از رفتار رئیسم خوشم اومد حیا رو رعایت کرد نیومد واضح بگه من میدونم پریودی 
  پاسخ:
  :-|
 • مصطفا موسوی
 • من خودم شخصا یه برهه هایی از زندگی دچار ضعف در حفظ مرزها شده بودم و با این که سعی کردم بهبودش بدم، هنوز یه جاهایی خودمو متهم میکنم. بعضی ایرادهای رفتاری دچار نشدن بهشون راحته اما برگشتن ازشون واقعا مشکله
  پاسخ:
  همه به این داستانها برمیخورن، 
  دقیقا برگشتن ازشون سخته :-/
  توی این پست، عنوان حیا رو انتخاب کردین و بیشتر از اینکه از مضرات به اصطلاح حیا در مواقع نادرست بگید، از مضرات بی حیایی به تعریف خودتون گفتید. اولا بنظرم کامنت نارخاتون باید باید خونده شه به عنوان تکمیلی پست تون دوما منم با کامنت آقاگل کاملا موافقم. این حیایی که شما ازش دم میزنید رو کی داره تعیین میکنه؟ عرف جامعه ما؟ جامعه ای که فکر کنم همه مون میدونیم چه معایب بزرگی داره. و چون عرف هست هرکس بخواد تغییری توش بده انواع و اقسام لیبل ها رو دریافت میکنه. بنده به شخصه بقول ادبیات شما جلوی هزارتا زن و مرد از خصوصی ترین مسائلم حرف نمیزنم و هیچجوری هم جز روشنفکران امروزی قلمداد نمیشم ولی اینکه میگن از گفتن «پریود هستم» تابو نسازین به معنی تعبیر شما نیس که تا پریود شدی هوار بزنی پریودم. این نشون میده که نگاه شما به این مباحث پر از پیش داوری هست. داستان اینه که توی این زمان خیلی مشکلات و سختی ها برای یک زن پیش میاد و از اون ور مدام باید پنهانش کنه! من دوستی دارم که توی ماه رمضون که پریود میشه از درد به خودش میپیچه ولی برای اینکه پدر و برادرهاش نفهمن که پریوده حتی یه قرص مسکن و یک لیوان آب هم نمیتونه بخوره چه برسه به خوردن غذا!! یا خانومهای شاغل که مجبورن از درد به خودشون بپیچن ولی بگن دل دردن و در عین حال تمام اون آقایون هم میدونن داستان چیه و نگاه ها و خنده های احمقانه رو تحمل کنن. داستان این نیست که هوار بزنی ولی میشه گفت، نه به همه، به اونی که بتونه کمکت کنه اون روزا بگذره، مثلا مادر بتونه به پدر بگه که دخترش پریوده!! برای پسرهاش توضیح مناسبی بده تا لازم نباشه دخترش توی ماه رمضون درد بکشه و گرسنه بمونه در حالی که بیشترین نیاز رو به تغذیه داره. میشه به پسران توضیح داد و یاد داد که برخوردشون با خانومی که مطلع شدن پریوده لبخند و پچ پچ نیس یا حتی الان مد شده که نهایت شعورشون اینه که به خانوم میگن میدونم چرا عصبانی هستی!! یا اینقد درک و شعور داشته باشن باشن که اگر خانومی بهشون مجبور شد بگه که پریود هست به قول خودتون، چراغ سبز درنظر نگیره و قدم بعدیش این نباشه که اجازه داره پیام بده و چرت بگه. این درد نیست که بیان بهمون بگن اگه بگید پریودید نتیجه ش اینه که محدوده ت خدشه دار شده و اون اجازه داره حرف بعدی رو بزنه!! بنظرم این حرف در کنار این قسم حرفهایی قرار میگیره که میگن حجاب داشته باش تا بهت تجاوز نکنن!

  پاسخ:
  ظاهراً شما نه پست رو درست و کامل خوندی، نه کامنتها و جوابهاش رو.
  الان شما بر اساس تعصب و پیش داوری نوشتی یا من؟! تقریباً همه اینایی که توی کامنتت درموردش غر زدی ، نوشته بودم و توضیح دادم.... یه لیوان آب بخور، با آرامش، پست و کامنتا و جوابا رو بخون. 
  فکر کنم پست قبلی هم برات مناسب باشه.
  نمیدونم چیزی که میگم با بحث ربط داشته باشه یا نه؟ کلا میخوام در مورد حیا بگم, بخصوص بعضی پسرا  که واقعا حیا رو قورت دادن, توی جمع  هر جا باشن سخنان زشت و رکیک میگن و اسمشو میذارن شوخی, معلوم نیست کجا بزرگ شدن ؟ چطور تربیت شدن ؟ همنشین کی بودن ؟ شاید ژنی بیتربیت هستن نمیدونم  ...
  پاسخ:
  پسر و دختر نداره. خیلیا این اخلاقو دارن
  @اناهید
  اتفاقا جلوی جمع اکثر پسرا چیزی نمیگن
  پاسخ:
  :-
  خیلی این پست خوب بود خیلی. فقط میتونم بگم کاش نسل همون امثال شما (البته بلا به دور)‌ منقرض نمیشد.

  جناب "آقاگل" سوالی پرسیدن که دقیقاً مشکل خیلی از مردم ما است. اگه قرار بود حیا رو عرف اجتماعی بعضیا مشخص کنه، اون موقع دیگه روشن فکر و املی وجود نداشت. سطح روابط از عقب افتاده قدیمی، تا کول الانی و احیاناً جر خورده آینده که انقدر متغیر نمی بود؟ بود آیا؟
  @ ناشناس
  تا یه جایی رو خوب اومدین مثل اینکه مادر به پدر، و پدر به پسر این مسائل رو توضیح بده.
  اما اون رفتارای پسرا، علتش وقیح بودن و نداشتن مرزه نه بی شعوری . یه سوالی که پیش میاد اینه چطور انتظار دارید پسرا وقیح نباشن و نگن میدونیم چرا اینطوری ای ولی دختر خیلی کول وارانه بیاد به اون طرف بگه چه مشکلی داره و هیچ مرزیم قائل نباشه؟‌ واقعاً همچین انتظاری دارین
  پاسخ:
  ممنون از توضیح :-)
  پ ن 1 به سبک بلاگرا. ناشناس 1 شدن، برای خودمم خنده دار بود
  پاسخ:
  شماها اصلا معلوم نیست کی به کی هستین :-))
  باز دمتون گرم بین خودتون یه علامت ممیزی میزارین D:
  کاملا حرف هاتون رو قبول دارم  خیلی هامون از اون ور یا این ور بوم می افتیم و افراط یا تفریط زیادی در مورد این مسائل داریم و بعدا ضررش رو می بینیم
  پاسخ:
  بله :-)
  @ناشناس۱
  چطوری انتظار داشته باشیم پسرا وقیح نباشن؟!! 
  درسته که میگن مردسالاری، فقط زورش به زنها نمیرسه، عقاید غلطی رو هم در مورد مردان رواج میده. مهمترینش هم همینه که مردها وحشین، بی ادبن، وقیحن، پس خانوم حجابت، خانوم نخند، خانوم حرف نزن، کل کل نکن، .... چون پسرا حمله میکنن بعد اون وقت هم تقصیر خودته، چون پسرا همینن اختیار هم از خودشون ندارن که!!
  نمیدونم چطوریه که مردها تو ایرانه که وحشن و وقیح و غیرقابل اعتمادن، همین اقایون ایرانی که زن بخاطرشون نباید ورزشگاه بره، در ورزشگاه های روسیه با زنهای غیرمححبه کاری ندارن، مرد ایرانی که تو ایران نمیتونه از کنار یه خانوم رد شه و بد نگاه نکنه، تو خیابونهای فرانسه به هیشکی نگاه نمیکنه(تجربه شخصی)...بخاطر این نیست که توی ایران، مردها یه تصوری از خودشون دارن که به خودشون اجازه میدن هرکاری کنن اما وقتی از ایران خارج میشن اون تعریف و تصور از جنس نر دیگه براشون وجود نداره و تصمیم میگیرن مثل مردهای دیگه انسان باشن. منظورم این نیست که در خارج از ایران، مردان مزاحمت کلامی یا حرکتی! ... برای زنان بوجود نمیارن ولی یک سری از مسائل حل شده است. مهمترینش اینکه زن مجبور نیست این میزان خودش رو سانسور کنه تا یک وقت مرد وحش نشه! 
  یک خاطره هم بگم از اینکه پسرا میتونن وحش نشن!یک دوست تعریف میکرد از طرف شرکتشون، به ترکیه رفته بودن. دو تا خانوم و چهارتا آقا بودن. اونجا پریود میشه طوری که نمیتونسته از اتاقش خارج شه، دوست خانومش هم زبون بلد نبوده که بره مغازه و نواربهداشتی تهیه کنه، حتی به ذهنشون هم نمیرسیده که بخواد چطور برای مغازه داره توضیح بده چی میخواد. ناچار میشن به یک همکار اقا که زبان بلد بوده بگن و اون رفته تهیه کرده آورده و هیچ مشکلی هم بعدش بوجود نیومده، بعدش نه پیامی بوده نه حرکتی نه چیزی.
  خدمت خود دکتر هم باید بگم که شما در جواب کامنت من فرمودین، البته با ادبیات ویژه خودتون!! که همین منظور رو داشتید و من پست تون رو خوب نخوندم. ولی در جواب ناشناس ۱ میفرماین که ممنون از توضیح. نمیدونم چطوری همون منظور رو داشتین و ولی از توضیح ایشون هم ممنونید. من شما رو نمیشناسم پیج اینستاتون هم فالو ندارم ولی گویا اکثر خواننده های شما با کمک اون پیج یه شناختی از شما دارن که باعث شده در کامنتهای پست قبل تون اکثرا بگن نه متعصبانه نظر نمیدین و چقد خوبین و چقد منورالفکرید. ولی من با خوندن پستهاتون و جواب کامنتهاتون به نتیجه دیگه ای رسیدم. 
  پاسخ:
  وقیح؟! آره گفتم همین مرز و رعایت نکردنش باعث وقاحت میشه. خب؟ چه ربطی داره؟! مرزی که اینجا از حدش میگذره (در حد خودمون) ، و مرزی که خارج از کشور (جاهای تجربه شخصی شما) مث اینجا از حدش نمیگذره ، باعث همین تفاوت رفتارها میشه (برای خیلیا، نه همه).  کجا رو داری با کجا مقایسه میکنی؟! مردم دو روو و متظاهر ما خجالت میکشن، وگرنه خیلی کارا رو علنا روو میکردن. داریم درمورد جامعه صحبت میکنیم، نه شخص تک به تک.
  تشکر از توضیح ناشناس ۱ چیو نقض میکرد؟! وقیح بودن؟ یا حیای اضافه و بیمورد در مورد نزدیکان؟ که منم مخالفش بودم.
  در مورد ترکیه هم مثال شخصه! چه ربطی داره؟! اونجا اجباره. مثلا میگن نباید آب کثیف و گل آلود بخوریم... حالا توو بیابون درحال مرگ هم نخوریم؟! استدلالهاتون بر اساس همون خوب نخوندنه؟ یا یه طرفه دیدن؟!
  ادبیات ویژه من ؟ یه نفر بیاد بگه ادبیات ویژه من کجاش مشکل داشت؟! اگه داشت، من جلوی همه یه پست عذرخواهی مینویسم. در ضمن ، منو نمیشناسی، پس با نوع ِ خوندن ِ ویژه ت، درمورد کسی که نمیشناسی، نظر نده. تعارف که ندارم.

 • روشنفکر با حیا
 • من با صحبت هاتون مخالفم ... 
   
  همین تعصب های بیجا و اصرار بر داشتن دین و ظاهر سازی نتیجه اش شده که قشر نوجوان و جوان مملکتمون کلا" بی دین شدن! ایرادی هم بهشون نیست ... در مورد خودم صحبت میکنم که الان نه اینوری هستم و نه اونوری! از یه طرف مغزمونو شستشو دادن، از یه طرف میبینم از آدمهایی که اصرار دارن مثل اونا باشم حالم به هم میخوره! تا میای حرف بزنی میگن اینا مسلمون واقعی نیستن:))

  همین توضیحات سند 2030 باعث شد در 35 سالگی بفهمم از اینکه دلم نمیخواسته جد پدری ام منو ببوسه احساس عذاب وجدان نکنم چون داشته به بهانه محبت منو لمس میکرده!!! شما نمیتونین بفهمین سی سال وجدان درد یعنی چی و تازه با اموزشهایی که تو محیطهای کودکانه داده میشه میفهمم نه تنها بچه باید سریع این موارد رو اعلام کنه، بلکه خانواده هم باید آگاه باشه که چه برخوردی داشته باشه... من این همه سال حیا کردم که بگم وقتی ایشون منو بغل میکنه دستش به جاهایی میره که چندشم میشه.

  ریختن همین حیا که عرف باعث شده خیلیا گند و کثافت هاشون رو باهاش ماست مالی کنن باعث شده الان آمار مدرسه معین درز کنه! که بلکه چهارتا آدمی که این کارها رو میکنن از ترس آبروشون بشینن سرجاشون! ریختن حیا باعث شده گند و کثافتی که زیر عرف پنهان بوده بریزه بیرون تا آموزگاران دینی ببینن نتیجه آموزه هاشون به کجا کشیده ... 
  حالا که آموزش مورد پسند شما اینجا کشیده که بچه های ده دوازده ساله مثل یه انسان بالغ در مورد مسائل جنسی صحبت کنن، یعنی دیگه نمیشه به اسم دین و آموزشهای اسلامی این مسیر آموزشی رو ادامه داد ... باید اصلاح بشه.

  من برای بچه هایی که بخاطر عدم ملاحظه والدین و اطرافیانشون آسیب دیده اند خیلی ناراحتم ولی بنظرم آگاهی کامل جوانان و نوجوانان در مواجه با چنین شرایطی در بلند مدت خیلی موثره .
  در آخر از پرحرفی که کردم عذر میخوام ولی خواهشم اینه که انقدر به اسم دین و آموزه های اسلامی، روی حرف هاتون تعصب نداشته باشین ... فکر نکنین اگه کسی با شما مخالفه یعنی ضد دینه و بایدطبق همون دینی که بهش معتقدین ، باید اعدامش کرد.
  پاسخ:
  یعنی من یه بار باید پست بنویسم، ده بار باید برای اونایی خوب نخوندن، دوباره توضیح بدم!!!
  توی کامنتت چند بار نوشتی دین ، دین ، ... (اصرار بر داشتن دین و ظاهرسازی) ..(دین و آمزه های اسلامی) ... (مخالف و ضد دین) ...
  خب من چند بار توی پست نوشتم (کاری با دین ندارم) ، (بدون توجه به دین) ، ... ؟؟! ها؟ کجا گفتم حیا یی که من دارم ازش میگم، ربطی به دین داره؟! مگه کشورهای بلاد کفر، همه بی حیان؟! مگه غیر مسلمونا همینجوری وسط خیابون راه میوفتن و بی حیایی میکنن؟! اتفاقا تاکید دارم ما از اونا خیلی بدتریم توی رعایت حد و حدودهای مربوط به خودمون 
  .
  و ۲۰۳۰ ، من گفتم ۲۰۳۰ بده؟! میگم ۲۰۳۰ یه کلیت ه ، هر فرهنگی باید ۲۰۳۰ رو با فرهنگ و نحوه آموزشش پیاده بکنه. چند خط آخر پست.
  .
  آموزش های مورد پسند ما؟! دین و آموزه های اسلامی؟! چیه اینا؟
  .
  پر حرفی نیست، خیلی هم کامنت گذاشتن خوبه. بشرطی که پست رو خوب بخونین، واقعا اگه جایی ابهام داره بپرسین. من توی ۹۰ درصد از پستام میگم همینطوری بدون اطلاع، پرچم مخالفت و شکایت از هرچیزی رو برندارین! بعد شما هیچی نخوندی، مطلقاً داری برعکس نظر میدی، آخرشم میگی، : 
  خواهشم اینه که انقدر به اسم دین و آموزه های اسلامی، روی حرف هاتون تعصب نداشته باشین ... فکر نکنین اگه کسی با شما مخالفه یعنی ضد دینه و بایدطبق همون دینی که بهش معتقدین ، باید اعدامش کرد.

  ؟؟!!! هوم؟! 
  حال نداشتم بنویسم دلم نیومد
  به بار به این فکر کردم که دوران جدید چیزی که تحت عنوان سجایای اخلاقی شناخته می شد رو از ما گرفته. فتون و جوانمردی سخاوت کرامت و جود حیا و ... . بیشتر می شه در این مورد حرف زد.
  از انسان های گرفتار افسرده چه بر میاد به جز اسارت و تقلید
  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">