روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

آخرین مطالب
 • ۹۷/۰۸/۱۴
  عن
پربیننده ترین مطالب

چهار و پنج ، رسانه و تصمیم

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۳۱ ب.ظ

۱. بنظرم رسانه ای که پول و نیرو نداره که سایت و اپلیکیشن طراحی کنه و خبرنگار استخدام بکنه، و فقط با یه پیج و کانال میخواد معروف بشه و درآمدزایی بکنه، مفت نمیارزه ، چون اخبار دوم همیشه بهش میرسه ،، و برای دیده شدن و جذب مخاطب ، یا مجبوره اخبارو دستکاری بکنه که جذابیتش بیشتر بشه، یا مجبوره خبر سازی بکنه! ... هرچند که اونایی که سایت و اپ و حتی شبکه هم دارن، دلیل بر معتبر بودنشون نیست.

یورگن هابرماس، نظریه پرداز آلمانی در کتاب The Theory of Communicative Action میگه : «احمق ترین و دهن گشادترین آدمها در رسانه و سیاست و اجتماع، همانهایی هستند که هیچ رسانه مخالفی را نمیبینند و نمیخوانند. نوعی "مدلسازی فکری" در رسانه هست که یعنی "مزخرف و پوچ جلوه دادن رسانه مخالف برای تحمیق عموم" در نتیجه، جمع کردن و گرایش طرفداران، به فقط یه نوع دیدگاه و القای حس اتلاف وقت برای خواندن و دیدن و شنیدن نظر مخالفان! همینکه بگویید آن روزنامه را نمیخوانم چون همیشه مزخرف و یکطرفه مینویسد، یعنی شما وارد یک پروسه حماقت فکری فاشیستی شده اید! تندروی شکل خاصی ندارد. در حقیقت باید آنقدر منعطف باشید که رسانه های مختلف، حتی در ظاهر بدترین و متوهم ترین آنها باید برای شما ایجاد سوال بکند. سوالات مختلف در گرایش های مختلف! و شمایید که چطور دنبال جواب سوالات بروید! انسانهایی که با سوالات حل نشده به زندگی پوچ خودشان ادامه میدهند، هیچوقت هیچ جای دنیا قرار نمیگیرند. و جوامع و مکاتب، به همین راحتی نابود میشوند یا پیشرفت میکنند،، با یک "مدلسازی فکری" هوشمندانه و همکاری یک گله احمق»


۲. من بدترین تصمیم زندگیمو که به خاطرش مسلماً تا آخر عمر خودمو نخواهم بخشید (و زخم روحی و جسمیش همیشه با من خواهد موند) درمورد رفتن به یه سفر ، گرفتم! نه به حرف کسی گوش کردم، نه به توصیه ها گوش کردم، نه شرایطو سنجیدم و نه پیش بینی و تحلیلی از جوانب و اتفاقات بعدی داشتم. کاملاً کور و مغرور. و باختم... و نتیجه ش یکسال سکوت و ده ها سال حسرت برام موند... 

«تصمیم گیری» شاید بنظر فرآیند راحتی بنظر برسه، اما برای تقریباً درست انجام دادنش، المانهای زیادی رو باید در نظر گرفت و المانهای زیادی هم نباید درنظر گرفت! مثلاً درمورد یه سفر، المانهایی مثل پول، مقصد، حرف مردم، خطرات، هزینه، همسفر، انتظارات، هدف، تاثیرات، و... وجود داره که باید همش بررسی بشه و البته بسته به شرایط بعضیا رو خیلی درنظر گرفت و بعضیاشو گذاشت کنار. اینجوری میشه که گاهی وقتا، بعد از تموم شدنش، میشینی و نگاه میکنی و با خودت میگی: می ارزید... 

یادمون بمونه، تاثیر ِ تصمیم گیری های کوچیک و بزرگ ما، بشدت روی روح و روان و جسم و زندگی روبرومون تاثیر داره! و اشتباه کردن در اون، تجربه خیلی خیلی گرونیه! 


 • ۹۷/۰۳/۳۰
 • دکتر میم

نظرات (۱۳)

 • گمـــــــشده :)
 • میفهمم شما چی می گین اما گاهی به نطر می رسه اون تصمیم باید گرفته بشه هرچند غلط که آدم به خودش بیاد
  اینو در مورد تصمیم بند دوم متن شمای نوعی نمی گم در مورد خودم می گم که اگه قصد کنم کاری انجام بدم تمام دنیا بگن نکن من کار خودمو می کنم. دلیلش لجبازی نیست برای من. بیشتر این که می خوام اون کار انجام بدم تا بگم زندگی خودمه.خودم می خوام بسازمش حالا به هر شکلی و ارتباطی به کسی نداره. یه جور استقلال طلبی محضه
  حالا این که کی از این حس خلاص میشم و عقلم به کار میفته که به قول شما نظرات مخالف خودمم بشنوم ...نمی دونم 
  پاسخ:
  خیلی چیزا بنظر میرسه... درسته استقلال طلبی و حس انجام دادن یه کار خوبه، اما باید دید عوارضش به رفتنش می ارزه؟
   یه بار دیگه هم درمورد کوه بهت گفتم ، خطری که مشخصه، باید جلوشو گرفت. تیم مشهد که پارسال توی اشترانکوه، یادته؟! اونا میدونستن که هوا خراب میشه، اما رفتن!!
  امیر طالبی ، سرپرست امداد نجات کوهستان فدراسیون کوهنوردی تعریف میکرد میگفت سه سال پیش برنامه ریزی کردن که هشت نفر برن قله ۸۶۰۰ متری کی۲ ، یکی از پر خطرترین قله هان جهان با بالاترین نرخ کشته!! میگفت یکسال برنامه ریزی کردن و ۷۰ هزار دلار هزینه کردن و رفتن ، از بیس کمپ سه بار میرن تا کمپ قبل از قله و بخاطر بدی هوا میان پایین! ۴۵ روز اینکارشون طول میکشه، بار آخر هم حدود ۲۰ هزار دلار وسایل کوهنوردی رو توی کمپ قبل از قله میذارن، و بازم هوا بد میشه! و نهایتا تصمیم میگیرن که نرن قله! و برمیگردن ایران!!! یکسال وقت و اینهمه هزینه!! ۸ نفر همه فوق حرفه ای! اما برمیگردن! ... میگفت این یعنی احترام به آب و هوا. احتمال زیاد اگه میرفتیم ، برنمیگشتیم، پس نمی ارزید. کاری که تیم مشهد نکردن.
  ۲.من برای یه تصمیم تو زندگی ام از خیلی ها مشورت گرفتم اما وقتی تصمیم عملی شد 
  و نتیجه اومد فهمیدم چه اشتباهی کردم.
  اینکه چطور تشخیص بدیم که باید سراغ چه افراد یا المان هایی بریم برای تصمیم خیلی سخته دکتر.قشنگ بعد اینکه تجربه میکنی میفهمی باید چکار میکردی که دیر شده.
  پاسخ:
  خب بعضی چیزا دیگه پیش بینی نشده ست. مثل همین که میگی،، اگه مشورت هم بکنی، همه چیزم در نظر بگیری ، بازم گاهی نتیجه خوب نمیشه.
 • سید رمضان حسینی
 • ۱- به عنوان شاهد مثال یادمه دو سه سال قبل از انتخابات اخیر آمریکا گوگل تو گزارش سالانه‌ش به اوباما اعلام می‌کنه که بر اساس نتایج جستجوها یه شکاف اجتماعی تو جامعهٔ آمریکا داره شکل می‌گیره که دلیلش اینه که دمکرات‌ها بیشتر به مراجع دمکرات مراجعه می‌کنن و جمهوری‌خواها به مراجع طرفدار خودشون و در نتیجهٔ این فرآیند این شکاف سال به سال داره بیشتر هم می‌شه. نتیجه فرآیند شده چیزی که امروز به سر آمریکا و جهان اومده.

  ۲- در نظر گرفتن همهٔ عوامل کار تصمیم‌گیری رو سخت می‌کنه؛ نمی‌کنه؟
  پاسخ:
  نوع بدترش رو توی ایران داریم

  ۲_ سخت که میکنه، اما گفتم که ، باید همه رو بررسی کنیم، اما بعضیا رو بگذاریم کنار و ازشون رد شیم
 • نیمچه مهندس ...
 • یه عامل مهم تو تصمیم گیری گذر زمانه.امروز با در نظر گرفتن همه ی جوانبی که به ذهنم رسیده یه تصمیمی گرفتم و پنج سال بعد به تصمیمم نگاه میکنم و با خودم فکر می کنم چقدر خام چقدر هیجان زده چقدر شنگول
  پاسخ:
  اره، زمان همیشه نگاه آدمو عوض میکنه، اما مسئولیت تصمیم هر زمان در حد عقلمون در همون زمانه. در حد خودمون، فکر کنیم
  اون سه خط آخر رسیدن بهش و درک کردنش خیلی تجربه گرونیه...
  هنوز نتونستم خودمو بخاطر بعضی تجربه هایی که براساس تصمیم های کورکورانه و مغرورانه داشتم ببخشم
  آدم یوقتایی وقتی از تجربه میاد بیرون و برمیگرده نگاه میکنه میبینه چه فاجعه ای رقم زده...

  پاسخ:
  اوهوم
  سیاوش یه آهنگی داره میگه "من از پایان می‌ترسیدم و آغاز کردم" این کار احمقانه‌ترین کار ممکنه. :| همینطوری یادش افتادم و گفتم که بگم.
  .
  یکبار دیگه هم بحث رسانه‌هارو مطرح کرده بودی دکتر. نکرده بودی؟
  پاسخ:
  سیاوش؟ حتما ماهواره هم داری؟ :-))
  اره دقیقا :-

  چند بار مطرح کرده بودم
  نفهمیدم بلاخره اونایی که چرت و پرت میگن بخونیم یا نخونیم ؟

  پاسخ:
  باید بخونیم،، چون از نظر اونا هم، حزب مخالفشون چرت و پرت مینویسه.
 • گمـــــــشده :)
 • شما درست می گین 
  من هنوز تجربه کافی ندارم ووباید منطقی تر فکر کنم☺
  پاسخ:
  و بیشتر مواظب باش
  در این مورد من یه عادت بد دارم در زندگی شخصی نمیخووونم تا جایی که مربوط به شخص خودم هست
  «در ارتباط با کار هنوز تصمیمی ندارم اما شرکت های مشابه رو دنبال نمیکنم 
  از لحاظ حرفه ای به نظرم درست نیست و یه جور تبلیغه انگار و هم اینکه ارامش بیشتری دارم 
  اما اگه اتفاقا برخوردم به پیجی که ایده خوبی داشت فقط ایدشو بررسی میکنم
  این برای کارهای تجارتی هست »
  برای کار های سیاسی شاید پاسخ شما درست باشه و برای کارهایی که دنبال حاشیه هستن شاید جواب بگیره 
  در کل انتقاد رو هم در هرمورد دوست دارم بشتنوم و بدونم «از نگاه فرد بیطرف و عموم» از بیرون چه ایراداتی وجود داره چه مسائلی رو میشه بهتر کرد و اینا 

  پاسخ:
  من در مورد کار هم بشدت رقبا رو دنبال میکنم. اصلا توی تجارت، پیگیری رقبا خییلیی مهمه! 
  اما پاراگراف رسانه ربط زیادی به این نداشت.
  منظور خوندن و شنیدن گرایش های مختلفه. 
  البته  گاهی جاهایی هست که نیازه به شفاف سازی و مبهم توضیح داده شده و بقیه ازش سو استفاده میکنن 
  خب در این موارد خوبه بدونی کجا شفاف نبودی و توضیح لازمه
  تجربه داشتم در این مورد خوب بوده 

  اما جاهایی هم بود به حرف دیگران اهمیت دادم و چیزی که دوست داشتم رو سانسور کردم یا تغییر دادم و پشیمون شدم و از گوش دادن به دیگران و حرفاشون ضرر کردم  
  که البته در زندگی شخصی خودم زیاد حوصله توضیح نداشتم و ندارم مگه مهم باشه:)


  پاسخ:
  بله
 • لیزر موهای زائد در کرج
 • متن خوب و جذابی بود اما به نظر من کسی که هزینه کنه برای راه اندازی سایت و اپ مطمعنن معتبره
  پاسخ:
  :-
  خب تا وقتی خودمون یه موضع مشخص و یه دید منسجم و قدرت تحلیل نداشته باشیم، دادن خوراکهای بد به ذهنمون ذائقه مون رو خراب میکنه! و اینکه واقعا هر گرایشی، مثل خود ما آدمها، از پس عینک خودش نگاه میکنه، بعضی موقعا واقعا عینک بعضیا با چشم ما جور نیست!! 
  و اما راجع به تصمیم گیری ادم همیشه هرچقدرم بسنجه، باز ده سال بعد میگه کاش اینجور بود و اونجور نبود. سخته، خیللللی سخته تصمیم خوب گرفتن تازه تا تعریف از خوب چی باااشه...
  پاسخ:
  آدمی که خودش بدونه که موضع مشخص و دید منسجم نداره، اصلا خوراک ذهنیش مهم نیست... 
  خب من دارم چی میگم؟! دارم میگم هر گرایشی ، دیدگاه مختلف داره. از نظر هر طرف، اون طرف مقابل مزخرف مینویسه. اگه بخوایم ما هم بخوایم به حرف یه طرف گوش بدیم و فقط یه طرف رو بخونیم، جزو همون گله احمقیم
  تصمیم گیری ، همون لحظه مهمه. اگه اون زمان تصمیم گیری همه جوانب رو بررسی کرده باشیم، پشیمونی ِ بعدها اصلا مهم نیست. بهش میگن گذر زمان.
 • بلوط خانوم
 • نمی تونم این رو بپذیرم که: هر طرفی، طرف مقابل رو مزخرف میدونه. و بعد نتیجه بگیرید پس همه حرفها، در واقع همه چرت و پرت ها رو باید شنید. 
  در صورتی میتونید این نتیجه رو بگیرید که قبلش گفته باشید : هر گروهی حرفهاش بهره ای - کم یا زیاد- از فضیلت و حقیقت داره. پس میشه همه حرفها رو شنید بعضیهاش رو میشه پذیرفت بعضیهاشم نه.
   اما اگر میدونیم طرف مقابل مزخرفه، اونم فکر میکنه ما چرت و پرت میگیم، دلیلی برای گفت و شنید باقی نمی مونه. 

  پاسخ:
  مگه گفتم دوطرف دارن به همدیگه حرفی میزنن؟ که چرت و پرت بودنش راهی برای گفت و شنود باقی نذاره؟
  نه،، داریم درمورد رسانه هایی صحبت میکنیم که دارن درمورد یه موضوع مشترک صحبت میکنن! هر کدوم از دید خودشون. یعنی همیشه ممکنه شما قسمتی از واقعیت رو نبینی، و بر اساس خواست یه گروه حرکت بکنی.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی