کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

سر و ته یک کرباس

يكشنبه, ۸ مهر ۱۳۹۷، ۰۲:۱۷ ب.ظ

در کنار اوضاع آشفته اقتصادی، دغدغه ای که این روزها بشدت جای خالیش حس میشه و خیلی سخته درموردش نوشتن و حرف زدن، رفتار جمعی مردمه!

خودمون داریم چیکار میکنیم؟! این پست که چند روز قبل از انتخابات نوشتم رو یادتونه؟ این پست رو چی؟ 

شاید روزی ده بار به گوشم میخوره این روزا که : مسئولا که دارن میخورن، ما چی؟ 

بعد خود مردم دارن همدیگه رو میخورن! و فکر میکنن اگه خودشون مسئولیتی داشته باشن، عالی ان.

حقیقت اینه که رفتار آدمها رو از کارهای خیلی کوچیک و روزمره شون میشه تشخیص داد و با کارکردن های بزرگ تر مطابقت داد.

مسئول غذا توی هیئت، وقتی ده تا غذا برای آشناهای خودش میبره، هیچ فرقی با مسئولی که ده تا بچه شو میبره سر کار و حقوقهای نامتعارف میگیرن، نداره! هیچ فرقی. ... همینو بگیرین برین تا همه مواردی که در طول روز میبینیم. مردمی که انضباط شهری و قوانین ساده رو رعایت نمیکنن ، مردمی که با بچه و همسرشون رفتار درست رو بلد نیستن و حقوق و مرز احترام رو نمیشناسن. مردمی که توی کاسبیشون هیچ حق و حدودی رو رعایت نمیکنن، استادی که از تدریس و نمره دادنش به عنوان هر ابزاری استفاده میکنه ، اونی که میره فروشگاه و بیست بیست تا شونه تخم مرغ و روغن و رب و برنج میخره. اونی که تحت جوّ هر رسانه ای، هر شعاری میده... و همه اونایی که دیگه کتاب نمیخونن و ماه به ماه طبق شرایط محیط عوض میشن.

درد ِ طولانی ایه... اما چی میشه گفت؟

دیروز استوری گذاشته : «نظرات ما از پرسه زدن در شبکه های اجتماعی سرچشمه میگیرند، نه مطالعه کتابها. این تقلید از دانایی، در واقع الگوی جدید نادانی ست. (کارل گرینفلد) »

بهش میگم «من که قبلا میگفتم، میگفتی نه ، حالا "کارل" گفته، حرف درسته؟ الان داری چی مطالعه میکنی؟ » 

یکم نگاه کرد و خندید و گفت خفه شو...

حقیقت اینه که میگن: «انسان را در زیستن بشناس، نه در گفتن. در گفتار همه آراسته اند»


+ پست صبا 


 • ۹۷/۰۷/۰۸
 • دکتر میم

نظرات (۱۰)

بی عدالتی تو عرصه قدرتی که هر کدوممون داریم هم دیده میشه .. ما حاکم عادلی برای دنیای خودمون هم نیستیم اما می خواهیم حاکم های عادلی داشته باشیم... سرزمینی که در تملکمون هست هم آباد نیست... 
پاسخ:
سخن بزرگان :-)
 • حسن قاسمی
 • انتظار رفتار صحیح از تمام افراد جامعه، انتظار بیجایه (حداقل در شرایط امروز و با وجود ساختارهای فعلی)
  مسیر اصلاح جامعه از اصلاح ساختارها میگذره
  :)
  پاسخ:
  انتظار رفتار ناصحیح هم از تمام افراد جامعه نباید داشت! همه جای دنیا میگن بالای ۵۰ درصد هم از یک رفتار خوب نسبی برخوردار باشن، حله.

 • نیمچه مهندس ...
 • همش بین این دو تا درگیرم که مردم بر طبق رفتار مسئولین خودشون رفتار میکنن یا مسئولین طبق لیاقت یا ظرفیت یا رفتار یا حالا هر چی مردم؟نظرت چیه دکتر؟
  من که میگم مسئولین همین منم که امروز که توی بانک کار میکنم تا از یه طرح خوب وام خبردار میشم فوری خونواده و دوستا و آشناهامو خبر میکنم و ظرفیت پر میشه.بعد من ده سال دیگه که میشم وزیر خزانه داری همین روش رو تو مقیاس بزرگتر اجرا میکنم.
  این کارو میکنم چون میدونم کسی اعتراض کنه به جایی نمیرسه اعتراضش.ساختار باید عوض شه.
  پاسخ:
  توی پستی که لینک دادم درموردش نوشته بودم.
  جدی کارمند بانکی؟ D:
  ببین ساختار خیلی تغییر نمیخواد. اینهمه کشور توی دنیا با این ساختار دارن خوب کار میکنن. اینجا مسئولین و مردم به وظایفشون اگه عمل بکنن، درست میشه. مثلا اگه سازمان بازرسی ِ هر بانک، قبل از اعطای وام، تمام پرونده های وام های کلان رو دونه دونه بررسی بکنه، چه مشکلی پیش میاد؟ یا سازمانهایی که باید ناظر بر حقوق و دریافتی های مسئولین یا نحوه استخدام ها باشن... یا بررسی صلاحیت ها برای انتخاب پست ها... اینا روالش همه داره طبق رفاقت و آشنایی و رانت پیش میره. نه بر اساس قانون.
  وگرنه هر کشوری از نظر شما با ساختار درست، اگه ۴ تا ایرانی این مدلی برن توش، یه ساله از هم میپاشه!! نمیدونم ما چجوری اینهمه سال با اینهمه فساد مسئولیتی کنار اومدیم؟!
 • نیمچه مهندس ...
 • خوندم اون پست رو.
  نه بابا!کارمند نیستم:)مثال زدم چون اطرافم دارم میبینم که از فردی که تو یه اداره یه کارمند ساده ست انتظار دارن کارشو جلو بندازه در حالی که اصلا شاید در حیطه ی وظایفش هم نیست و اگه انجام میده تو رو دربایستیه.
  ببین همین که میگی سازمان های ناظر بر افراد یا سازمان های دیگه خودش یه مشکله از نظر من.یه جاهایی قوانین در مورد پوله که خب هیچ،تقریبا شفافه که بازرس باید چیکار کنه. ولی مثلا بازرس آموزش و پرورش رو در نظر بگیر.یه معلمی میاد خارج از بحث کلاس حرفای مفید مثلا درباره ی حفاظت از بدن به دانش آموزاش میزنه،طوری که به درس های اصلی هم میرسه و از کارش نزده.ولی این معلم توبیخ میشه.
  یا بررسی صلاحیت برای انتخاب پست.خب به جز مدرک یا سابقه ی کار یه سری سوال دینی میان میپرسن خب که چی؟باید یه نفر با سابقه رو چون نتونسته از آزمون عقیدتی نمره بیاره رد کرد؟
  فکر کنم ساده باشه در کنار تمام سوال ها یه روان شناس هم بیارن تو تیم انتخاب فرد برای یه حِرفه که بررسی کنه ببینه طرف پتانسیل قاتل شدن رو داره یا نه.
  منظورم از اشکال اینه.
  من فکر میکنم اینا ریشه ش اکثرا تو پرورشه که ما نداریم.بودجه ای هم واسش نداریم چون رئیس جمهور میگه این الان اولویت ما نیست.
  پاسخ:
  اره قبلا درمورد نقص آموزش حرف زدیم. خیلی عقبیم
  حکایت رفتار ما مردم حکایت چاقوویی که داره برخلاف تصورات دسته خودشو می بره :/

  این متن واقعا خوب بود :) و درست !
  پاسخ:
  :-/
 • حسن قاسمی
 • منظورم این نیست که باید انتظار رفتار ناصحیح داشته باشیم

  انسان ربات نیست و تصمیم گیریش تحت تاثیر محیطی هست که درون محیط رشد کرده،
  ساختارهای کشور، تقریبا بخش قابل توجه ی از محیط پیرامون افراد جامعه رو تشکیل میدن و از اونجای که محیط بیرونی،از ابتدای تولد، در حال اثرگذاری بر فرده (فردی که گاردی در برابر عوامل بیرونی نداره) میتونه به شدت فرد رو جهت دهی کنه
   
  حالا اینا که ساختار هستن و تقریبا ساخته دست بشر

  یک بخش قابل توجه ی دیگه هم برمیگرده به سنت الهی، طبعا در جامعه ی که ساختارها، باعث شدن که اکثریت افراد درگیر ربا بشن، دیگه انتظار رفتار صحیح از افراد، کار بجایه؟

  بازم میگم که منظورم این نیست که باید انتظار رفتار ناصحیح داشته باشیم، منظورم اینه که با وجود ساختارهای فعلی و با این وضع ربا در کشور، دیدن این دست از مسائل غیراخلاقی اجتماعی جای تعجب و گلایه کردن نداره، هرچند که شایسته نیست که انسان همچین رفتاریهای رو از خودش بروز بده

  "ببین ساختار خیلی تغییر نمیخواد. اینهمه کشور توی دنیا با این ساختار دارن خوب کار میکنن"
  ساختاری که الان در ایران داره انجام میشه، ساختاریه که در غرب داره انجام میشه؟ این رو بر چه اساسی میگین؟

  الان شفافیتی که در غرب هست، اینجا هم هست؟ اگه آرای نمایندگان رو شفاف کنیم، خرج های که از طریق مالیات ها صورت میگیره رو شفاف کنیم و ... ساختار آموزشی کشور رو اصلاح کنیم...  و همینطور اصلاح ساختارهای دیگه، بعد میبینیم که اثر داره یا نه

  حتی ساختار حاکمیتی ما اشکال داره، الان ما رهبر انقلاب رو داریم که سیاستگذاری می کنن و دولت رو داریم که اجرا کنندس، حالا رئیس جمهور که نیروی انسانی نیست که، صاحب نظره و متخصص، بی شک با رهبری که صاحب نظر هستن و دارن به صورت کلان به مسائل نگاه می کنند، دچار اختلاف میشه، مگه اینکه دیگه به صورت خیلی سطح بالای ذوب در ولایت باشه، وگرنه به احتمال 99 درصد، هر فرد صاحب نظری که در ایران رئیس جمهور بشه، با رهبر انقلاب دچار زاویه میشه.

  بحث بانک مطرح شد، این نظر آقای احمد توکلی رو هم ببینید:
  مثلا در آمریکا رئیس بانک مرکزی پس از اتمام مسئولیتش تا 5 سال حق خرید سهم هیچ بانکی را ندارد ولی ما اینجا مدیر و صاحب سهام یک بانک خصوصی را به عنوان رئیس کل بانک مرکزی می‌پذیریم یا در آلمان بازرسان اصلی موسسات ناظر بر بانک‌ها حق ندارند در بانکهای تحت نظارت‌شان هیچ نوع معامله ای انجام دهند.
  https://www.isna.ir/news/95022012089

  یک مقوله ی هست که عنوان "سوت زنی" رو براش دیدم، در مورد مبارزه با فساده، همین رو جستجو کنید و ببینید داره چی میگه
  پاسخ:
  محیط بیرونی هم ساخته دست همین مردمه.
  انجام کار ناصحیح، تعجب نداره، اما جای گلایه داره.
  منظورم از ساختار، کلیاته. شفافیت ، بحث ساختاری نیست، بحث دقت انجام وظایفه. توی همه ساختارها، یه قسمتی مسئول بررسی شفافیته. که وظایفشو درست انجام نمیده. اینا همشون ذیل ساختار قرار میگیرن. اره ، از اول قبول داشتم زیرمجموعه ها کلا مشکل دارم. آموزش مشکل داره، مثلا روال قرارداد بستن های کلان دولتی کاملا ساختار مشخص و مناسبی داره، اما معمولا رعایت نمیشه. مسئول بررسی و تایید این روال هم یا بررسی نمیکنه، یا خیلی دیر بررسی میکنه،، اینا نقص وظایفه. 
  از بعد از جنگ دولت های ایران پشت سرهم شروع کردن به گسترش، و همینطور نهادهای دیگه،، قوه قضاییه ، مجموعه های زیرمجموعه مجلس و... بعد، تصمیمگیر ها زیاد شدن، و بعد این بلبشو بوجود اومد .. و بحث این گسترش غلط نظام حاکم هم مفصل تر از ایناست و به نظرم جاش اینجا نیست. چون به یه حرف نیست...
  + ذات احمد توکلی پر از نقض آشکار قانونه... سالهاست ایشون با سر و صدا و جنجال و فریاد عدالتخواهی، روی کارهای خودش سرپوش میذاره... البته اون مورد بانک مرکزی درسته.
 • نیمچه مهندس ...
 • از بعد از جنگ دولت های ایران پشت سرهم شروع کردن به گسترش، و همینطور نهادهای دیگه،، قوه قضاییه ، مجموعه های زیرمجموعه مجلس و... بعد، تصمیمگیر ها زیاد شدن، و بعد این بلبشو بوجود اومد
  اینا منو یاد یه مطلبی انداخت که دو روز پیش خوندم.گفته بود سیستم تولیدی (شاید هم تفکر،دقیق یادم نیست) مقابل سیستم توزیعی اومد.کلی نهاد و سازمان تولیدی ایجاد شد ولی مدیران ارشد هم چنان تفکر توزیعی داشتن و از اینجا به بعد مشکل پیش اومد.
  سرکوب معترض و حق به جانب دونستن خود هم باعث شد که دیگه کسی اون قدر اعتراض نکنه که آشوب و فساد زیاد بشه.یه بخشی از مشکل ما مردمیم.
  پاسخ:
  اوهوم
 • آقاگل ‌‌
 • یه جایی می‌خوندم ملت پا میشن می‌رن فروشگاه‌های زنجیره‌ای با این هدف که اونجا رو خالی کنن و بعد که با خالی بودن قفسه‌هاش روبرو می‌شن فییلم می‌گیرن و می‌فرستن برای من و تو. : |

  پاسخ:
  دیگه از مردمی که جون بچه شون رو بخطر انداختن و پریروز صف کشیدن توی بیمارستانها تا بچه شون رو ۹۷/۷/۷ به دنیا بیارن بخاطر اینکه تاریخش شیک باشه... چه انتظاری داری؟ 
  یه سوال دکتر البته اگر دوست داشتید جواب بدید (با توجه به اینکه حرفاتون رو میخونم) 
  شما از اینکه بیشتر حقیقت رو بدونید اذیت نمیشید ؟ در مقابل بعضی حرف های پوچ و مغزهای تا خرخره فرو رفته تو پیج های فیک و روشن فکری های تهوع آور چه عکس العملی نشون می دید؟ سکوت میکنین و میگذرید؟ یا. .. 
  دیگه اینستا نمیرم و کانال هایی که اذیتم میکرد ,بیرون اومدم و آدمای زیادی رو حذف کردم و سکوت رو به بحث های نافرجام ترجیح دادم اما مگه میشه بعضی عضوهای خانواده یا رفیق هارو نادیده گرفت 
  چرا انقدر سطحی نگری چرا انقدر آدما به مغزشون غذاهای فاسدِ رسانه هارو می خورونن و بعد ادعاهاشونه که گوش فلک رو کر میکنه و آدم رو نا امید و تنها...
  همه شدن یه پا سیاست مدار و حقوقدان و دین شناس حتی اونیکه سرش یه بند تو پیج های مثلا روشنفکران اینستاگرامیه مشغول لایک کردن بدون خوندن کپشن هاشون حتی و چقدر این روزا فتواها صادر میشه ...
  پاسخ:
  اذیت که میشم، جستجوی حقیقت بالاخره یه دریچه به معرفت ه.
  هر کسی یا پیجی یا سلبریتی ای که حس کنم فیک و بیسواد و تهوع آور هست یا شده ، پاک میکنم. اما خبراش میرسه... به اونا که معمولا چیزی نمیگم ، اما به بقیه نشون میدم که چه آدمهایی اطرافمونن. حوصله م توی بحث کردن ، زیاده . اما نه با هر آدمی.
  اره ، بازارش داغه
 • حسن قاسمی
 • آقا این احمد توکلی رو میشه مقداری باز کنید؟ :)
  پاسخ:
  جاش و وقتش نیست
  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">