کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

رستگاری در روز چهلم

دوشنبه, ۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۳:۲۹ ب.ظ

من فستیوال ها و گردهمایی های زیادی رو از نزدیک دیدم. به این دلیل علاقه زیادی بهشون دارم که فستیوال ها، جدای از هر مضمون و هدفی که دارن، تاثیرات بسیار جالب و عجیبی میذارن، فضاهای خاصی بوجود میارن و انسانهای جالبی رو میشه توشون پیدا کرد، آدمهایی با اختلافهای بشدت زیاد که معمولا فقط به خاطر یک هدف و یک نقطه اشتراک، در اون گرهمایی جمع شدن. مثل اینجا، آدمایی که به جز تختخوابشون روی بهترین تشک، جایی نمیخوابن و کسایی که به جز غذای خونه و رستوران نمیخورن، یا روی خیلی چیزا حساسن، اینجا میان و خیلی از نکرده هاشون رو تجربه میکنن.

بنظر خودم ، مراسم پیاده روی اربعین و گذر بیش از ۲۵ میلیون نفر از بیشتر از ۳۰ کشور دنیا از مسیرهای مختلف و رسیدن به کربلا در روز اربعین، و اتفاقاتی که در بین راه و در عراق دیده میشه، از عجیبترین و خاصترین اتفاقات دنیاست! متولی تمامی گردهمایی ها و فستیوالها قوانین رو تعیین میکنن، تدارکات دارن و... اما اینجا هیچ قانون خاص و محکمی وجود نداره، حتی از نظر دین هم شما غیرمسلمونهایی میبینید که برای کسب این تجربه عجیب راه زیادی اومدن. حتما شنیدین که تمام تدارکات و پذیرایی ها و رفع نیازها بدست مردم عموماً فقیر عراق و البته به بهترین و مفصل ترین شکل ممکن و رایگان انجام میشه، البته سازمانها و ارگانها و کشورهایی هم خودشون در این تدارکات سهیم میشن که خب شاید ۱٪ هم نشه. چیزی که از اخبار دیده و شنیده میشه با چیزی که اینجا حس میشه، زمین تا آسمون فرق داره. باورنکردنی و غیرقابل توضیحه، اما در این یک هفته در اینجا تمام قواعد و قوانین جامعه شناسی مدرن نقض میشه! دنیایی کاملا متفاوت با جهانی که داریم توش زندگی میکنیم. و اتفاقات و تجربیاتی که در هیچ جا و هیچ لحظه دنیا نمیتونین درک کنین! ... لعنت به این کلمات که نمیشه توضیح داد...

بنظر من دیدگاه و باورهاتون رو بذارین کنار، اگه توی زندگیتون دنبال چیزی هستین، یه سال حتما این اتفاق رو تجربه کنید ، حتما یه چیزی پیدا میکنین.


+ نظرتونو بگین، سوالات و فکرتونو حتی شده ناشناس بگید، در مورد نوع سفر، هدفش، چیزی که فکر میکنید ، یا هر چیز دیگه... و استوریهای سفر رو هایلات کردم در mopix101

در مورد جزئیات سفر ، برای اینکه برای سال بعد تصمیم بگیرین، یه پست نکته ای میذارم.


 • ۹۷/۰۸/۰۷
 • دکتر میم

نظرات (۴۲)

به خودی خود بد نیست. اینایی که میرن ابدا آدمای بدی نیستن. ولی اون سیستمی که اجازه میده این رفتن رو،استفاده ای که میکنه ازین سیاهی لشگر و دوربینی که تو تی وی میخواد حضور مردم رو تو هر شرایطی و پایبندیشون به امامشون به دینشون رو بکنه تو چش و چال آمریکا !! یا هرکی حالم بهم میخوره.ازین که دین شده تکیه گاه سیاست. ازین که دین و سیاست با هم به گند کشیده شدن و همو نگه میدارن.
پاسخ:
اصن صدا و سیما و سیاست چه ربطی داره به این؟؟!! 
همه سیاست ها و رسانه ها از هر فرصتی برای روند کار خودشون استفاده میکنن،، مثلا با یه رسانه مشکل داری، اون تبلیغ بکنه که شیر خیلی خوبه،، تو دیگه شیر نمیخوری؟!!

دکتر با تعریف های شما واقعا برام این سفر جذاب شده و جز آرزوهام هست که برم، ما به این احساس یگانگی با بهترین کیفیت نیاز داریم باعث میشه به حقیقت خودمون نزدیک تر بشیم از پیچیدگی ها عبور کنیم و بفهمیم میشه به گونه دیگه ای هم زندگی کرد، به نظرم راهپیمایی اربعین خواه ناخواه تمرین چنین آزادگی هست و از این منظر من بسیار مشتاقم که تجربه اش کنم
پاسخ:
اوهوم ، دقیقا
آقای پناهیان چند سال پیش یه بحثی داشت که به حضور خانم‌ها دامن نزنیم تو این مراسم. من شخصا تو مواردی که چنین توصیه‌هایی می‌شه خیلی عصبانی می‌شم به خاطر این تبعیض‌ها، ولی ایشون خیلی منطقی حرف زده بودن. طوری که نه تنها قبول کردم بلکه حتی علاقه هم ندارم تو این مراسم شرکت کنم و حس می‌کنم اصولا وظیفم نیست. یه جورایی حس می‌کنم نیازی نیست بخوام این سختی‌ها رو تحمل کنم. به نظرم یه جور مستحب کفایی میاد که به قدر کفایت، از خانم‌ها توش حضور دارن و من دیگه وظیفه‌ای ندارم.
حالا، نمی‌دونم شما اون حرف ایشون رو دیدید یا نه، ولی کلا نظرتون در این مورد چیه؟
پاسخ:
حقیقتش منم سالهای زیادی از بعضی جبهه گیری ها و افکارش خوشم نمیومد، 
من فیلمو ندیدم، چی بود دلیلش که میگفت خانومها نرن؟! مگه جنگه که واجب کفایی باشه؟!! 
مثل همون مثال شیر که توو کامنتای قبل گفتم. نمیشه که بگی شیر نخورم ، چون ۲۰ میلیون میخورن دیگه، کافیه. شیر برای خودت لازمه. اربعین هم به حضور من و شما احتیاجی نداره،، کل ایرانی هایی که هر سال میرن، بزور به ۲ و نیم میلیون برسن که گاهی نمیرسن.
@مهتاب
نمی دونم صحبتشون چی بوده، اما تصوری که از پناهیان دارم اینه که خیلی متعصب هست ایشون خانمشون بهبهانی هستن و با مردهای فامیلشون که میرن خونه شون مهمانی اجازه ندارن دیدار داشته باشن، اینه دیدگاه جناب پناهیان. من در کل چه اون موقع که سیاسی نبود چه حالا که سیاسی شده از ایشون خوشم نمیاد، خوش به حالشون که فن بیان دارن. 
پاسخ:
اره ، شنیدم
همیشه به حال این عراقیای میزبان غبطه می‌خورم. چقدر ایمان باید قوی باشه که خودت به نون شبت محتاج باشی و جلوی مهمونت گوشت بذاری. با منطقم جور درنمیاد. هضم نمی‌کنم اصلا.


@ناشناس
راستش من متوجه نشدم دلت از رسانه و صدا و سیمای ایران پره یا از مرگ‌برامریکاگویان یا اختلاس‌گران یا کی؟ با این حرفت که دین رو ابزار اهدافمون نکنیم موافقم ولی چه اشکالی داره رسانه اینا رو نشون بده و اصن بکنه تو چش و چاله امریکا؟ رسانه کارش همینه دیگه. کارش نشون دادنه. واقعیت‌ها رو هم نشون میده خدایی. ینی من تو تلویزیون همون چیزی رو می‌بینم که تو پیج اینستای دوستم.

@مهتاب
سه روز پیاده‌روی با ناهار و شام و جای خواب کجاش سخته که خانوما رو معاف کنن؟ من دیدم بچهٔ چند روزه رو هم بردن. قرار نیست که یه کاری وظیفهٔ آدم باشه که انجامش بده. شاید اون کار به رشد خودش کمک کنه.

پاسخ:
بله، خط اخرو منم گفتم.
ته ته این سفر رفتن های اربعین قرار ما رو به چی برسونه ؟
من فک میکنم انسانیت واقعی و چیز های که خودتون این پست گفتید بیشتر جنبه  کسب تجربه رو بهمون نشون میده  ولی نمیدونم از چند روز سفر اربعین با آدم ها چی کار میکنه که همه برای یه هدف میرن و اون هدف قراره با اون ها چی کار کنه ولی چیزی که می تونم الان درک کنم از پیاده روی اربعین اینه که یه تجربه های رو درک میکنی که تو رو یه هزارن قدم به انسانیت نزدیک میکنه .
پاسخ:
همین چیزی که درک کردی خوبه، درسته
این سفر و این پیاده رفتنها در واقع سفره عشقه و پیاده رویه معرفته, خیلی حس خوبی میگیرم وقتی این تصاویر رو میبینم از اشتیاق به پذیرایی از مردم تصویره ارادت و اخلاص در خواستن دوست و اهمیت زندگی با عشق به دوست  حکایت داره و یک شوق از خواستن را در وجود زنده میکنه و پرواز قلب  به آن مسافت و راه که با چشم دل دیده میشه و همه ی معادلات دنیوی در مقابلش کور است و بسته
پاسخ:
اصن عجیبه
من دو سال گذشته رو رفتم و امسال هم برای نرفتنم گریه کردم. اما برای من خیلی سخت بود این سفر. بخصوص وقتی به کربلا رسیدم و دیدم امکان رفتن به حرم تو روز اربعین صفره و تو هفته‌ی بعد از اربعین که دوباره برگشتیم به کربلا رفتن به اطراف ضریح خیلی سخته. اون چیزی که از طرف معصوم سفارش شده چیه؟ برگزاری فستیوال بیست و پنج میلیونی یا زیارت امام حسین (ع) تو این روز؟ اولی که فک نکنم باشه، دومی هم برای جمع کثیری محقق نمیشه. اگه مساله بعد مسافت نیست و از تو موکب و بیرون حرم میشه زیارت کرد چرا از تو خونه زیارت اربعین نمی‌خونیم؟
احتمالا کل دنیا این برنامه رو جزء عجایب روزگار بدونن و منم می‌دونم و شاید هم گریه کنم که چرا نرفتم. اون "حب الحسین یجمعنا" هم داره میگه نیرومحرکه‌ی این حرکت از کجاست، ولی هنوز تو چرایی و لزوم این ماجرا موندم. خیلی چیزها تو دنیا می‌تونن انرژی‌ای در توده‌ی مردم ایجاد کنن که باعث بروز کارهای خارق‌العاده بشه، تعصب، مذهب، عشق و... میشه هم از اینا استفاده کرد و مردم رو بیشتر و بیشتر تهییج کرد. یه جوانه و یه شکوفه رو انقد شاخ و برگ بدن که جنگل بشه. من بچه بودم این خبرا نبود، شاید یه جمع کمی فقط این مسیرو می‌رفتن، اونم نه از سی کشور دنیا. چی شد یه دفعه از نهایت هفت هشت سال پیش اینقدر گسترده و رسانه‌ای شد؟ ما ثابت کردیم آدمای جوگیری هستیم، وگرنه من وقتی هنوز با فلسفه‌ی این حرکت درگیرم چرا باید برای نرفتن اشک بریزم؟
پاسخ:
ببین ، از نظر غیر دینی که گفتم... اما از نظر دینی ، چیزی که خیلی خوبه و سفارش شده، حضور در شهر کربلا در روز اربعینه. تمام! ... وگرنه رفتن توی جمعیت به زور مشت و لگد که برسی به ضریح و ده نفرو له بکنی ، نه اسمش زیارته ، نه مهمه ، نه ثوابی داره. امام باقر (ع) میگه حتی آداب زیارت امام حسین ع در اربعین با همه اداب زیارات و... فرق داره... خوبه که با همون لباس گرد و غبار گرفته در راه و خستگی از مسیر به شهر برسی، و زیارت اربعین بخونی و زیارت. همین. اصن فلسفه دست زدن به ضریح چیه؟ نعوذ بالله اگه امام رو کلا ناپیدا حساب کنی، پس چه از دور، چه بچسبی به ضریح،، هیچ فایده ای نداره... اگه هم امام روح رو حاضر و بینا میدونی که پس بازم چه دم ضریح، چه توی شهر؟
شما چند سالتونه؟! از هشت سال پیش زیاد شد، بخاطر اینکه کشور عراق درگیر صدام ، و بعد درگیر داعش بود! و هیچ ربطی به جوگیری نداشت. وگرنه همین الانم کل ایرانیا ۱۰ درصد از کل جمعیت هم نیستن.
درمورد نماد های مذهبی و گردهمایی ها و آیین ها هم یه روزی مفصل توی مجموعه پست ادیان و مکاتب و فرقه ها میگم
به نظرم اون چیزی رو که خانم مهتاب گفتن نرفتن خانم ها نیست، منظورشون حفظ شعائر بود که توسط آقایون تو همچین مراسمی حفظ میشه...
مثلا یه خانم روز اربعین نمیتونه تو حرم امام حسین بره و اصلا ربطی به عشق و علاقه و ... نداره
چون اونجا بحث واجب و حرام میشه...
البته ببخشید منظورم رو شاید خوب نتونم ادا کنم...
حفظ بعضی شعائر با آقایونه ولی به معنای این نیست که خانومی نمی تونه تو اون مراسم شرکت کنه...

در مورد حسم نسبت به کربلا رفتن یا اربعین رفتن...
نمیدونم درکی ندارم...
چون نه رفتم نه دیدم و به نظرم ۴ تا عکس و کلیپ حسم رو تکمیل نمیکنه...
در مورد ترک عادت زیاد شنیدم اما تجربه ای نداشتم در همچین فضایی...
حرف زدن من مثل این می‌مونه که یکی نون شب نداره بخوره، باهاش در مورد قیمت گوشت حرف بزنی!
دوست دارم تجربه کنم ولی نمی‌دونم از خودم گذشتم یا می تونم بگذرم...!
اما دلم این تجربه رو با جون و دل میخواد هرچند که عقل و منطق حساب گری می‌کنه...
ایشالا بطلبه...


پاسخ:
بنظر من که ضریحی که شلوغه، اصلا گناه داره بخوای بری جلو،، چون قطعا ده نفرو میزنی و له میشی و له میکنی،، دیگه اربعین که کلا لزومی نداره توی حرم رفت!! فهم و شعور زیارت یعنی همین که بدونیم موقع هر چیزی، چه موقعه؟ و اصلا ذات زیارت یعنی چی؟
من حتی تو عکس‌ها و فیلم‌ها دیدم که خاخام یهودی و کشیش مسیحی هم رفتن همراه با تعداد زیادی آدم از ادیان دیگه و کشورهای دور و نزدیک، از زرتشتی‌های شهرهای مرزی هم انگار راهی شده بودن‌.
یه مستند در مورد اربعین دیدم، اقائه می‌گفت من ماشینم رو فروختم برای زائرین امام حسین، یکیش می‌گفت من کل سال پول جدا میذارم برای اربعین و با کل خانواده‌ام موکب زدیم اینجا، یه عده از خانم‌های خانواده‌اش تو اشپزخونه کمک میکردن یه عده‌شون پاهای زائرین رو ماساژ میدادن و ... یعنی کلا یه نوع تواضع و اعتقاد خاص دارن، اون وقت ما اینجا اطراف حرم امام رضا آب معدنی ۵۰۰ تومنی رو ۲ تومن می‌فروشیم، ادعامون هم میشه:/

دکتر امنیت اونجا برای خانم‌ها چطوره؟ یعنی اگه یه نفر بدون خانواده بخواد بره مشکلی براش پیش نمیاد؟
پاسخ:
درمورد خط آخر ، پست بعد
دکتر ما که اومده بودیم کربلا یکم، البته یکم رفتار بعضی از عراقی ها بد بود. یکی از دوستامون میگفت همینارو بیا اربعین ببین، کف پاتو هم ماچ میکنن. انگار اصلا این چند وقته یه آدم دیگه میشن این مردم .نمیدونم دقیقا چه داستانیه. 
بعد من یه عکس دیدم که یه میله بود کلی پرچم از عراق و لبنان تا ایتالیا و اینا بهش وصل بود. اون داستانش چیه؟!  یعنی زائر های همون کشورا گذاشتن یا چی؟!  
پاسخ:
آدمیزاده دیگه، همه جوره ش هست... ،،، منم که عربستان رفتم چند بار ، رفتار سعودی ها ، و مامورا و پلیسهاشون خوب بوده!! برخلاف چیزی که خیلیا میگن
خب متن پست رو نخوندی؟! میگم از بیشتر از سی کشور دنیا میان اینجا... پرچمهاشونه دیگه. پیج خودم گذاشتم
@صبا
من کاری ندارم به عقاید دیگشون. در این مورد خاص، حرفی که زده بود به نظرم منطقی بود.
الان شبکهٔ یک برنامهٔ فرمول یک علی ضیا با یه حاج آقا نشستن دارن صحبت می‌کنن. حرفاشون جواب این کامنتاست :)
گفتم اطلاع‌رسانی کنم برید ببینین
بحث جنگ نیست. برداشت من این بود که با شرایط و سختی‌هایی که داره، برای خانم‌ها سخته و نیازی از جهت تبلیغاتی و رسانه‌ای و این‌ها هم نیست الزاما که بخوان حالا حتما این سختی رو تحمل کنن.
چون خب خیلیا حسب وظیفه‌ای که حس می‌کنن می‌رن. یعنی حسشون اینه حضورشون الزاما نیازه برای باشکوه‌تر شدن و پرجمعیت‌تر شدن اربعین.
ایشونم نگفته بود خانم‌ها کلا نیان، برداشت من این بود که منظورش این بوده اون که براش سخته و فقط به خاطر وظیفه می‌خواد بیاد لازم نیست. (من خودم علاقه‌ای به رفتن ندارم، اگرم برم سر اینه که حس کنم موظفم به این کار، و الا لزومی نمی‌بینم سختی‌های راه و وضعیت بهداشتی احتمالا نامناسب و سختی‌های حجاب داشتن تو مسیر و... رو تحمل کنم)
پاسخ:
اتفاقا همینو توی پست بعد میخواستم بگم،، اگه کسی این تجربیات و درک این چیزا براش مهم نیست و دنبال چیز خاصی نیست، بهتره که اصلا نیاد، چون سختی راه اذیتش میکنه.
من که کوه میرم و بعضی چیزای خاص توی طبیعت رو میبینم، بعضیا میگن ااااه ما هم ببر دیگه... بعد که میگم ۲۳ کیلومتر پیاده سربالایی طی ۱۴ ساعت با سختی،، میرن و پشتشونم نگاه نمیکنن. کسب تجربه سخته. وگرنه هم پناهیان میدونه، هم بقیه،، ایرانیا هیچی نیستن توی اربعین. لازم نیست نگران شکوه و عظمتش باشن
این اصل صحبتشونه. ۹۴/۸/۲۱:
البته زیاد توصیه نمی‌شود آقایان خانواده‌ها را برای پیاده‌روی اربعین بیاورند. حضور خانم‌ها در پیاده‌روی اربعین در اولویت نیست؛ ازدحام هست، اذیت می‌شوند. مگر اینکه به شدت بتوانند مراقبت کنند. ولی هر چه بیشتر این سفر اربعین بتواند با حضور بیشتر مردان باشد بهتر است، اگر چه خانم‌ها هم دل دارند و احساس وظیفه می‌کنند و حضورشان هم خیلی از اوقات مفید است، ولی اگر کنترل نشود، به‌طور طبیعی که غلبه حضور خانم‌ها در مجالس معنوی بالاتر است، دوباره این غلبه در آنجا هم اتفاق خواهد افتاد. خانم‌ها فراغت بیشتری هم دارند، و اگر کاروان‌ها اولویت را به حضور آقایان ندهند، ممکن است اکثراً خانم‌ها شرکت کنند و این از جهات مختلف به مصلحت نیست.

البته مال سه سال پیشه. نمی‌دونم الان هم نظرشون همینه یا نه.
پاسخ:
واقعا این اصل کلامش بود؟ یا نقل قول؟! این چه طرز صحبت کردنه؟! این محافظه کاری برای چیه؟ الان شما فهمیدی چرا مصلحت نیست که خانوما بیان؟ والا مثل گزارش قوه قضاییه برای مفاسد اقتصادی شد!
دو نفر الف. جیم. و کاف. عین. از سازمان م. زیرمجموعه وزارت ر. اختلاس کردند. حالا ما بررسی میکنیم، خبر میدیم :-|
به نظر من اصلا بحث صدا و سیما و تبلیغات و ... نیست. 
برای من که به شخصه به دلیل مشغله هام زمان برای دیدن تلویزیون ندارم کمتر در معرض تلویزیون قرار گرفتم و اکثرا از دوستان و آشناها توصیف زیبایی این حرکت رو شنیدم. 
برعکس به نظر من صدا و سیما و باقی نهادها دارن در رابطه با پوشش این حرکت عظیم کم کاری میکنن و میتونستن خیلی بهتر ابعاد این شور رو برای مردم نشون بدن و تبیین کنن.

ببینید به نظر من اربعین و این پیاده روی ورای هر چی تا حالا فکر میکردیم هستش. 
یکی از دوستان میگفت یک شب تو عراق وقت خواب یک خانم و آقا اومده بودن و اصرار که بیایید خونه ما شب بخوابید، این دوست ما هم میگفت اعتماد نداشتیم و میگفتیم توی موکب میخوابیم اما این خانم و آقا شروع کردن به گریه کردن که شما مهمون آقا هستین و روی سر ما جا دارید و ...
وقتی رفته بودن خونه شون تعریف میکرد که بچه هاشون لباس هاشون رو شستن و مشت و مال شون دادن و بعدش کلی غذای عالی براشون تدارک دیده بودن.
اما بیایید با خودمون رو راست باشیم، همه ی ما درگیر کرایه و اجاره خونه هستیم ( یا مستاجریم یا صاحب خانه ) و چقدر سعی کردیم که با همدیگه تو این مبحث راه بیاییم؟ 
ولی افرادی مثل اون خانم و آقا برای پذیرش مهمون گریه میکنن.
به نظرم پیاده روی اربعین فرصت نابی برای خودسازی هستش.
پاسخ:
ههعییی خدا :-/ ، دقیقا
بله. اصل صحبتشونه. والا من قانع شدم با همین جملات. به نظر منم جالب نیست قرار باشه اغلب شرکت‌کننده‌ها خانم‌ها باشن. یه چی می‌شه شبیه این سفره‌های ختم انعام!
پاسخ:
خب اصن ما ایرانیا درصدی نیستیم که بخوایم اغلب رو تغییر بدیم، 

کاش همون دیشب ازت می پرسیدم :)
پاسخ:
:-)
من که حاضرم هیچ ایرانی این ایام نره پیاده روی اربعین مگه اینکه درک کنه کجا اومده و چه زمانی اومده.خداروشکر، هیچی ازون سیل جمعیت کم نمیشه. عوضش فرهنگ ها و بی فرهنگی های خودمون رو اونجا پیاده نمی کنیم. همه اونایی که از سختی و بهداشت و ... می نالن تا اونایی که فکر میکنن اومدن هتل سرویس بگیرن و باید طلبکار باشن. همه اونایی که دارن اونجا رو از فرم سنتی و اصیلش در میارن بشینن خونه تلویزیون نگاه کنن بهتره. 
پاسخ:
نگو حاجی دلم خونه :-/ والا صف کباب ترکی آخه اینقدر شلوغ؟! اینا چرا پذیرایی اربیعین رو درک نمیکنن؟ :-))
راستش تا قبل از امسال هیچ وقت اصلا به این سفر فکر نکرده بودم یعنی اونقدر دست نیافتنی و دور بود برام که حتی گوشه ی کوچیکی از ذهنم رو هم اشغال نمیکرد. دلیلش البته بی اعتقادی نبود. دلیلش شاید احساس نیاز نکردن بود. یه جوری قاطی این شور نبودن بود.
خودم رو خیلی دور تصور می کردم از این آدم ها از این فضا
حضور یک سری آدم که میدونستم هیچ اعتقاد قلبی به این جور چیزها ندارن هم بیشتر دامن می زد به این کناره گیری. آدم هایی که تو زندگی عادی شون حلال و حروم سرشون نمیشه، نمازشون حتی سرجاش نیست ولی یه تکلیف حس میکنن برای سفر اربعین. فکر می کردم آدمی که به واجبش عمل نمیکنه، توی مستحب هاش دنبال خودنمایی و ریاکاری باید باشه.
اما امسال یه جور عجیبی حالم دگرگون شده، دلیلش رو هنوز نمیدونم ولی الان خیلی زیاد دلم میخواد که تجربه کنم این شور و حال رو
پاسخ:
نمیشه بخاطر حضور یه سری آدم توو اینجور جاها ، به اصل مراسم ایراد گرفت، یا دوری کرد
این آدمها همه جااا هستن، و اکثرا هم همینا ، بدعت و بیراهه روی و تعصبات رو وارد این مراسما میکنن. نمونه ش محرم! اما خداروشکر اونقدر توی سیل اربعین کوچیکن ، که به حساب نمیان
ایشالا :-)
@حاج مهدی
موافقم. به نظرم باید با درک و شناخت رفت. نه از روی جوگیری.
گرچه که شاید بعضی وقتا جوگیری هم چیز بدی نباشه...
نمی‌دونم راستش. علاقه قلبی به رفتن ندارم ولی از این بی‌علاقه بودن هم عذاب وجدان دارم:/
پاسخ:
یا با درک و شناخت رفت... یا بدنبال درک و شناخت رفت. 
جوگیر ها همه جا هستن،، اینم روش ! ولی با در نظر گرفتن شرایط سفر (که البته چند مدل میشه انجامش داد) میشه بهتر تصمیم گرفت
من تو این بیست و چند سالی که کنار امام رضام تا حالا تلاشی نکردم که خودمو به ضریح برسونم و شاید کلا دو سه بار دستم به فلز ضریح خورده! منظور من این نبود. اما نباید انکار کرد که نماز خوندن زیر قبه سفارش شده. حالا من نمیگم روز اربعین همه برن زیر قبه نماز بخونن (که حتی یکی دو هفته بعدشم ما امتحان کردیم و نماز بی‌رکوع و سجود فقط تونستیم بخونیم)، ولی شمام نگین که همون بیرون وایستین، بیرون حرم با داخلش فرقی نداره، چون امام حی و حاضر و بیناست :)
حالا مشکل من اینا نیست، من از فلسفه و لزوم گسترش این حرکت سوال کردم. حتی اگه منبع سهل‌الوصول معرفی کنین برای مطالعه خیلی ممنون میشم.

@حاج مهدی
حرفتون متین؛ گرچه مثل اینجا کامنتی براتون نمی‌ذارم (بجز این بار که گفتن بپرسین)، اما دورادور خدمتتون ارادت داریم.
اما خب اینکه ما تعیین کنیم کی بیاد یا نیاد، ما رو هم جزء غرغروهایی که باید از لیست خارج بشیم قرار نمیده؟ به نظرم از همون برخوردهایی که تو مسیر پیاده‌روی می‌بینیم باید یاد بگیریم که با زائر امام چطوری برخورد و صحبت کنیم. برخوردی که به رفتار و منش و اخلاق و دین و مذهب زائر بستگی نداره و گاهی و چه بسا اغلب باعث تغییر رفتار و حتی اعتقاد زائر میشه.
پاسخ:
نماز خوندن و دعا کردن زیر قبه و نزدیک ضریح و زیارت بالای سر امام و... بله درسته.. اما در مواقع عادی!! نه اربعین. مردم آزاری اولین چیزیه که بشدت منع میشه و البته توی کربلا توسط ایرانیا بشدت انجام میشه
متن و خوندم. اره میدونستم از کلی کشورا میان ولی میخواستم مطمئن شم یعنی خودشون پرچم و میذارن ؟! اخه برام عجیب و.جالب بود که پرچم کشورشونو میارن پیاده روی اربعین 
پاسخ:
هم کشور عراق پرچم ها رو گذاشته،، هم خیلیا با خودشون پرچم میارن
چرا عجیب باشه؟! اعلام حضور کشورش رو در مراسم میکنه
جدا از هر رنگ و مذهبی و اندیشه و جهان‌بینی‌ای یه تجربۀ زیستی واقعاً عجیب و غریب و دلچسبه. من هیچوقت نتونستم تعریف کنم که چی دیدم توی سفر و چی به من گذشت. نتونستم حس و حالم رو برای کسی بگم و نمی‌تونمم. 
پاسخ:
اصن چیو میشه تعریف کرد؟! فقط ظاهر همینایی که دوربینا نشون میدن
سلام
اگه حتی به هیچ چیزی اعتقاد ندارین، اربعین رو تجربه کنین
اینجا ایران نیست
اینجا همه خودشونن
از پشت نقاب رفتار نمیکنن
 اینجا به خرده فرهنگ ها احترام گذاشته میشه
به تفاوت ها
ایران نیست...
اینجا جوون عراقی توی صورت یه خانم حتی نگاه نمیکنه
ولی ایرانی چرا
اینجا آدم از هموطن هاش شرمنده میشه
هرجا دعوا سر جاست ایرانی ها
سر پتو، سر صف، سر نوبت، سر کی چکار میکنه...
همه مون خودخواهی و نژادپرستی مونو کول کردیم اومدیم تا کربلا
دست نخورده و تمیز داریم برمیگردونیم
اینجا ایرانی ها به پاکستانی ها جا نمیدن
با عراقی ها مثل ارباب خدمتکار حرف میزنن
کسی که بزرگ قبیله و عشیره اس اومده صبح تا شب شب تا صبح پای منقل زغالی صدا میزنه چای
اینجا جوری برای به دست آوردن مشتری تلاش میکنن که یقین میکنی سود مادی دارن
اینجا هر کس با توانش کار میکنه
یکی یه پارچ آب وسط جمعیت
یکی یه موکب مجهز که به حرم های ایران تنه میزنه
ما یه دیگ نذری میدیم خدارو بنده نمیمونیم
اینجا باز میگن اینها برای حسین هیچه
کاری نکردیم
اینجا حتی بچه ها بزرگمنشن
تربیت میشن...
اینجا خداروشکر برای همه اس...

* فکر کنم پناهیان گفته بود خانمها اصولا معنوی ترن و احتیاج به ترغیب ندارن 
باید برای ترغیب مردها تلاش کرد
زیارت قبول
پاسخ:
معلومه زخم خورده ای! 
دقیقا همینه... ایرانیا با اینکه خیلی کمن ولی خودشونو فریاد میزنن، با همین کارهای زشت. البته یه درصدیشون ... که فکر کنم اکثریت هم نباشن. 
ما هربار روز اربعین ، بیشتر از چندین ساعت توو کربلا نمیمونیم. اصلا برای همین میگن مراسم اربعین در کربلا طی سه روز انجام میشه که همه بیان و برن ، و جمعیت خیلی زیاد مردم، تقسیم بشه. همه کاروانها از کشورهای مختلف از یه سمت وارد میشن و وارد بین الحرمین و عزاداری مرتب و در حرکت... و از اون طرف خارج میشن و از شهر میرن بیرون!! فقط ایرانیا چند روز میمونن ، میگن حیفه!! (چی حیفه؟؟!!) فقط ایرانیا اطراف ضریح همدیگه و خادم ها رو خفه میکنن ، فقط ایرانیا تماااام کف بین الحرمین ، روی زمین میشینن و راه رو برای رفت و امد میبندن و همه شاکی ان! 
.
ممنون ، ایشالا
فارغ از هر اعتقادی به نظرم جمع شدن آدما در این تعداد و حتی کمتر و اصلا در حد یه استادیوم که یه چیز میخوان انگاری که خیلی دلچسبه...
آشنای آتئیست ما رو فرستادن مکه که مثلا به راه راست برگرده :)) برنگشت به صراط مستقیم!! :)) ولی از آمین گفتن دسته جمعی آخر سوره حمد مسجدالنبی دلش لرزیده بود یا یه سری چیزای این مدلی...
بودن بین حجم زیاد آدما با یه نقطه اشتراکو دوست دارم... چه مذهبی چه غیرش...

پاسخ:
مگه با مکه کسی به صراط برمیگرده؟! :-))
حالا میدونی گفتن همون آمین دسته جمعی بعد از سوره حمد، حرامه؟! و همه نماز رو باطل میکنه؟! :-))  شیعه ها و اکثر سنی ها ، اون آمین رو نمیگن (وهابی ها میگن) و اونجا خیلیا بعد از نماز جماعت، دوباره خودشون نماز میخونن :-)
سلام.
من چشام اشکی شد...
ان شاءالله زیارت با معرفت روزی مون کنن...
کاش هیچ وقت عشق و محبت و حرارتشون از قلبامون حخارج نشه و روز به روز بیشتر بشه...

جنس عشق حضرت حسین با همه چی فرق داره. بخاطر همین این اتفاقاتی که میبینید میوفته 
جمعیت بیست و پنج میلیونی راهی کربلا شدن و میلیون ها نفر مثل ما قلب هاشونو راهی اون دیار کردن...
ان شاءالله زمینه معرفت و ظهور حضرت حجت باشه...
اینکه فکر کنی به این مساله که تمام هستی بخاطر ائمه خلق شده و ماها هیچیم و کارامون و درگیریهای دنیوی مون هیچه خیلی متفاوت تر عمل میکنیم توی زندگیامون...
نور خدا هیچ وقت خاموش نمیشه.. هیچ وقت...

اگه هنوز بر نگشتین... برا ما هم دعا کنید...
پاسخ:
ایشالا،، برای همه دعا کردم،
توو راه برگشتم
خوش به حال اونی که از حضرت حسین میگه
حالا چه ادم هایی مثل من که عددی نیستیم قبولش داشته باشیم و چه آدم هایی مثل من که عددی نیستیم هم قبولش نداشته باشیم!
فقط خوش به حالشون

حرکت حضرت حسین سیاسی بود و هرکس که از ترسش، از ترس مقام و منصب و موقعیتش و واسه خوش اومدن  امثال من که عددی نیستیم از سیاست حرف نمیزنه، باید بره یه فکری به حال بدبختیه خودش بکنه
والاع
پاسخ:
بله
@ تسنیم
من به خاطر رشته ام همیشه گفتم ایرانیا کل تاریخ جو گیر بودن اما کل جمعیت ایرانیا در اربعین چند نفره؟ خیلی کمتر از جمعیت کل هست...
توی خونمون زیارت بخونیم میشه زیارت از دور 
از کربلا زیارت بخونی میشه زیارت از نزدیک
کل زمین کربلا رو امام حسین وقتی رسیدن کربلا خریداری کردن پس اون منطقه کلش برا امام حسینه و خریداری شده از ایشونه
اما حست رو درک میکنم و شنیدم که روز اربعین خانم ها داخل حرم نمیتونن برن اما به نظرم میاد حضور در خود کربلا در اون ایام اولویت داره

ببین امشب یه مستند خیلی خیلی جالب و جذاب از اولین زیارت اربعین توسط جابر و بعدش خاندان آل الله نشون میداد تا همین امروز پیشنهاد میکنم حتما ببینیش جواب خیلی از سوالتت توش هست شبکه یک  و مطالعه کن در مورد تاریخ این پیاده روی... منم تا حالا روزیم نشده برم اما حس میکنم آدم به یاد کاروان و اهل بیت امام که اربعین برگشتن کربلا ادم به یاد اون ها و غم و مصیبت و اسیری و درد و رنجشون قدم بر میداره....نمیدونم خیلی حرف ها میشه زد...من فقط میدونم این اسمش جوگیری نیست.. حرارت عشقیه که خدا در دل مومنین انداخته و روز به روز بیشتر میشه ان شاءالله
زیارت اربعین همیشه بوده زیاد شدن الانشم بخاطر شرایطیه که بعد از صدام و داعش به وجود اومده... در این راه دست ها قطع شده...
چند وقت پیش ایت الله سیستانی اعلام کردم بخاطر ازدحام جمعیت میشه از اول ماه صفر قبل یا بعد اربعین هن به زیارت رفت به نیت زیارت اربعین...
بعدم من شنیدم عصر اربعین کل کربلا خالی از جمعیت میشه😐

@دکتر میم
در مورد دست زدن به ضریح
خب من خودم هیچ وقت نمیرم مثلا صریح امام رضا مگه اینکه موقعتش باشه
چند وقت پیش یک استادی میگفت ملائکه در اون مکان حضور دارن و ما برای تبرک جستن به ضریح دست میزنیم... اون مکان کلا مکان مقدسیه برای همه امامان البته به معنیه ضایع کردن حقوق دیگران و اسیب به دیگران نیست حرفم
من حدودا شش سال پیش عیر از ایام اربعین رفته بودم یتدمه قسمت خانم ها رو میله کشیده بودن به نوبت میرفتیم زیارت میکردیم برمیگشتیم

بعدم خیلی روایات محکمی در مورد اجابت دعا زیر قبه حضرت حسین داریم

پاسخ:
الان سه یا چهار روز مراسم اربعین میگیرن که همه به نسبت، برسن.
روز قبل تا روز بعد از اربعین.
بعدش هم تا دو سه روز هستن، کم کم خلوت میشه،،، که همونام ایرانیان
.
بله همه اینا رو گفته بودم. بحث در مورد ایام خاص اربعینه
بهترین نظر این پست هم از نظر من تعلق میگیره به نظر @من...
من حرف آقای پناهیان رو الان خوندم مخاطبین گذاشته بودن
آقا خیلی حرفشون ساده و روشنه ها!
میگه کلا خانم ها فراق بال بیشتری دارن و توی مجالس هم همونطور که میبینید جمعیت خانم ها بیشتر از آقایونه معمولا، دارن میگن اگه کاروان ها اولویت رو به زن ها بدن و خانم ها هم به طور طبیعی بیشتر شرکت میکنن خب نتیجه چی میشه؟ اینکه از طرف ایران حداقل بیشتر خانم ها شرکت میکنن و آقایون فکر میکنن این بار از دوششون برداشته شده!

من برداشتم این بود از این صحبت
پاسخ:
بنظرم هر برداشتی از این قضیه بی منطق ه! هرچند قبول دارم برای خانومها سختتره ، و بهتره که حداقل با یه گروه (حتی گروه کوچیک) برن
«ما ایرانیا درصدی نیستیم که بخوایم اکثریت رو تغییر بدیم»
خب این توضیح قانع‌کننده‌ایه...
باید تجربش کنم پس:)
پاسخ:
امیدوارم پست بعدی، برای تصمیمگیری سفر ، پست مناسبی باشه
خیلی دلم می‌خواد اگرم می‌رم از اون مسیر معروف به «طریق العلما» باشه. برام خیلی جالبه از همون مسیری برم که بزرگان دینی ترجیح می‌دادن.
پاسخ:
اوهوم ، مسیر شَط ، البته این مسیر قدیمی بوده که وجود داشته و علمای نجف از اونجا میرفتن کربلا، بومی و قشنگ و خلوت تره. بعد مسیر جاده ای و جدید درست شد... که این دوتا موازی همن.
الانم که از تمام مسیرهای کوتاه و بلند منتهی به کربلا، از هرطرف، پیاده روی انجام میشه و خیلی هم باشکوه. ایرانیا ۹۰ درصد از مسیر جدید موازی با مسیر شط میرن
و اصلا همین که فرمودن یکی از نشانه های مومن زیارت اربعینه
و اینکه فکر کنی الان داری در فضایی نفس میکشی که امام حی و حاضر داره نفس میکشه
حتی فکر کردن بهشم لذت بخشه
اینکه حضرت حجت بین اون جمعیت قطعا حضور دارن و لحطه لحظه حواست باشه و درک کنی این حضور رو
همه اینا آدم رو ترغیب میکنه به بودن در اون فضا حتی اگه مثل من آدم بی معرفتی باشی....

زیارت قبول...
ان شاءالله هرساله  با اهل و عیال قسمتتون بشه 
پاسخ:
ممنون 
ایشالا ،
ممنون به هرحال. این پستتون و نظرات مختلف توش، برام مفید بود. سوالاتی که قبلا هم تو جمع‌های دوستانه پرسیده بودم ولی کسی جواب قانع‌کننده‌ای نداده بود. این‌جا، هم جوابی که به سوال خودم در مورد نظر آقای پناهیان دادید (که ممکنه اصولا خود ایشون هم الان نظرشون چیز دیگه‌ای باشه، ولی حالا اگر هم نباشه بازم جوابتون منطقی بود و من بهش فکر نکرده بودم) و هم نظرات دوستانی که گفته بودن، باید این اتفاق رو تجربه کرد و عکس‌ها و فیلم‌ها و نوشته‌ها، اون طور که باید مفهوم رو منتقل نمی‌کنن، هر دو خیلی خوب بود.
پس ان‌شالله دعا می‌کنم اگر که به صلاح هست، به زودی قسمتم بشه این سفر:)
پاسخ:
منم ممنون که اودی و نوشتی و جواب دادی :-) 
ایشالا خیر پیش بیاد :-)
 • جولیک ‌‌‌‌‌
 • 25 میلیون یک عدد واقعیه؟
  یعنی معادل یک سوم جمعیت ایران وارد عراق میشه برای اربعین؟ دو برابر جمعیتی که هرروز تو تهرانه(برای زندگی، کار، سفر..) ، تو شهری که یک شونزدهم تهران مساحتشه؟
  و این 25 میلیون نفر روز اربعین کجان؟

  اینا جدی برای من سواله، بی شوخی. یعنی الان هدف اینه که اربعین در عراق باشین؟ در کربلا باشین؟ نزدیک حرم باشین؟ مساحت اون قسمت مد نظر چقدره؟ میتونه 25 میلیون نفر رو طوری جا بده که تمام افراد به طرز معناداری نزدیک به حرم/شهر/همون مکانی که رفتن بهش در این چند ساله باب شده و نمیدونم کجاست، باشن؟
  پاسخ:
  جولیک جداً متن و کامنتا رو خوندی؟!
  ۲۵ میلیون نفر از بیشتر از ۳۰ کشور جهان ،،، از کل ایران هرسال حدود ۲ میلیون نفر اربعین میرن برای مراسم. 
  بعدشم از مسیرهای مختلف بسمت کربلا پیاده میان. و بخاطر اینکه شهر ، کشش این جمعیت رو نداره، مراسم رو سه روز انجام میدن. یعنی مثلا پارسال طی سه روز ، ۲۵ میلیون نفر اومدن مراسم اربعین و رفتن. و تقریبا در هر لحظه ۱۳ میلیون نفر توی شهرن... طی این چند روز قبل از اربعین ، روزانه بیشتر از ۶۰ میلیون پرس غذا پخش میشه بین زائرها. 
  مردم از یه سمت وارد شهر میشن و به ترتیب میرن به قسمت مرکز شهر و حرم ها و از طرف دیگه خارج میشن، و توی شهر میمونن یا خارج میشن. 
  این چند سال باب نشده.. از قدیم بوده. اما ایرانیا دارن ۷_۸ ساله میرن و میشنون. چون قبلش صدام و بعدش داعش بوده. الان دیگه روال شده. 

  سلام زیارت قبول

  هر اتفاقی اگه با معرفت و درنهایت با یک باور قلبی همراه بشه رشد بسیاری هم به فرد و هم به محیطش میده

  و حتما این مدل آدم ها در پیاده روی حضور دارن که به اطرافیانشون این انرژی و رشد رو میدن و انسانهای دیگه از این اثر بدون اینکه خبر داشته باشن بهره مند میشن.

  و بالاترین این اثر متعلق به  امام حی و حاضر امام زمان و امام حسین که کشتی نجاتش سریعترینه و هرکس متناسب با ظرف وجودی خودش این اثر رو دریافت میکنه

  من خودم ادمی رو دیدم که اصلا نماز نمی خوند ولی بعد از سفرکربلا نمازخون شد مطمئنا با همه ایرادهایی که ما می گیریم قرار گرفتن در محضر امام موثر خواهد بود برای همه

  توی روایات هم زیاده آدم هایی که به امام ناسزا گفتن اما وقتی در محضر امام قرار گرفتن دچار تحول شدند

  ممنون از شما به خاطر این پست ...

  پاسخ:
  😊✋
  دستان
  الان 
  شبکه یک
  برنامه ثریا
  حتما ببینید
  نشد تکرارش
  *دوستان
 • جولیک ‌‌‌‌‌
 • من که نگفتم همه ش از تهرانه، میگم این جمعیت معادل انقد برابرِ تهرانه.
  خب اگه سه روزه انجام میدن که حله. فهمیدم. مرسی. همیشه برام سوال بود این همه جمعیت چطوری روز اربعین جا میشه.
  پاسخ:
  اها، اره ببخشید :-)
  اره چون شهر کربلا خیلی بزرگ نیست و زیرساخت و توان تحمل اینهمه آدمو نداره، سه روز مراسم ادامه داره و آدمها از یه طرف میان و از طرف دیگه میرن. (یعنی قاعده ش اینه که اینطور باشه) اما خیلیا هم میمونن
  میشه بازم بنویسید؟ من چند روزیه ذهنم درگیره راهپیمایی اربعینه ...
  چند روز پیش استادمون میگفت:پیاده روی رو خودمون به شریعت اضافه کردیم، میگفت باید حواسمون باشه به این بدعت گذاری ها... و من با اینکه دلم میگفت حرفای استاد اشتباهه هیچی نتونستم بگم... یه چیزی بگید که حداقل خودمو قانع کنم
  پاسخ:
  این لینک
  و

  خدا نصیب تمام آرزومندان بکنه 
  از نظر بهداشت چطوره؟من شنیدم عراق اصلا بهداشت نداره
  پاسخ:
  سال بسال داره بهتر میشه
  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">