روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

آخرین مطالب
 • ۹۷/۰۸/۱۴
  عن
پربیننده ترین مطالب

این سفرو بریم؟ نریم؟

جمعه, ۱۱ آبان ۱۳۹۷، ۰۴:۴۰ ب.ظ

+ در مراسم اربعین امسال حدود ۲۳ میلیون نفر از ۵۰ کشور دنیا شرکت کردن. که حدود ۱۵ میلیون عراقی ، ۲.۵ میلیون ایرانی و ۵ میلیون نفر از ترکیه، لبنان، کویت، افغانستان، پاکستان، هند ، و ۵۰۰ هزار نفر از کشورهای دیگه بودن. حدود ۲۲ میلیون مسلمان و یک میلیون از ادیان دیگه.

+ امسال پیاده روی از سمت ۵۰۰ شهر، ناحیه و روستا، بسمت کربلا شروع شد که بیشترین مسیر پیاده روی ۱۵ روز بود!

+ به جز منازل مسکونی، در این مسیرها بیش از ۱۱۰ هزار موکب و استراحتگاه و حسینیه و حدود ۵۰۰ هزار خادم، از زائران پذیرایی کردن.

+ روزانه بیش از ۱۵ میلیون آب معدنی بین زائران پخش شد.

+ و...

+++ اما چیا رو درنظر بگیریم که تصمیم بگیریم در اربعین میتونیم بریم کربلا یا نه؟ و اگه میخوایم بریم، چه رعایت هایی رو بکنیم؟!


۱. اول از همه پستی که چند سال پیش درمورد سفر اربعین نوشتم رو بخونین، تا تغییرات رو بگم.

۲. الان چند ساله که از دوماه قبل از اربعین، ثبت نام ویزا بصورت اینترنتی انجام میشه و خیلی راحت شما ویزا میگیرید. و میتونید سفر رو تنهایی یا گروهی برید و از نظر هزینه ویزا فرقی نمیکنه. فعلا حدود ۴۰ دلار.

۳. پیشنهاد اول اینه که با یه گروه کم جمعیت ۳ تا ۶ نفره برید که حداقل یه نفر قبلا رفته باشه. البته زیاد هم مهم نیست... میرید و یاد میگیرین :-)

۴. از امسال این اجازه داده شد که با ماشین شخصی وارد عراق بشید. این کار اداری رو باید در سازمان کمرگ استانتون انجام بدین. ما هم کارای خروج از کشور ماشین رو امسال انجام دادیم، اما بعدا آمار گرفتیم که چون سال اوله و میدونستیم اوضاع جاده های عراق و پارکینگها چطوریه، ماشین نبردیم.

۵. میتونید با اتوبوس ، سواری، قطار ، یا ماشین شخصی تا مرز برید. (یا بصورت مایه داری، با هواپیما برید نجف) . ما با ماشین شخصی رفتیم و ماشینو در پارکینگ مرزی پارک میکنید.

۶. مردم نیمه شمالی کشور براشون مرز مهران و چزابه راحتتره، و جنوبیها ، مرز شلمچه. من بشدت مرز چزابه رو توصیه میکنم. راحت، خلوت، مسیر بهتر و در کل، راحت و سریعتر. هرچند ما امسال به دلایلی مجبور بودیم از مهران بریم.

۷ . مطلقا بفکر سیمکارت ایرانی نباشید و اصلا سیمکارتهای ایرانی رو حتی روشن نکنید! دو تا شرکت معروف Zain و AsiaCell الان در کشورهای عربی فعالن و اینترنت خوبی میدن. با توجه به نرخهای امسال، شما میتونستید یه سیمکارت Zain با یک هفته اینترنت نامحدود داشته باشید به قیمت ۱۳۰ هزار تومن و همین حالت برای AsiaCell بود ۱۴۵ هزار تومن. 

۸. سیمکارت عربی رو بعد از گذشتن از مرز بخرید و همونجا فعال کنید. اصلا قبل از مرز نخرید. از زائرهایی که دارن برمیگردن ایران سیمکارت نخرید، چون سیمکارت های اربعین همه «سیمکارت زائر» هستن که کلا ۱۵ تا ۳۰ روز اعتبار دارن، و ممکنه آخر اعتبارشون باشه.

۹. وقتی از مرز رد شدین با کلی ماشین و ون و اتوبوس مواجه میشین. اصلا عجله نکنید، یه کم جلو برین و قیمت بگیرین. امسال، چیزی که برای کرایه از مرز تا نجف با ون اعلام شده بود، ۲۳۰ هزارتومن بود، ما خیلی سریع تونستیم یه ون بگیریم با ۱۰۰ تومن. فاصله مهران یا چزابه تا نجف ، حدود ۳۰۰ کیلومتره ، اما ۶_۷ ساعت طول میکشه.

۱۰. معمولا ایرانیا اول میرن نجف، و بعد از نجف میرن بسمت کربلا. یا کاملا پیاده میرن، یا نیمی پیاده، نیمی با ماشین، یا کامل با ماشین. برنامه ریزیتون رو درست کنید، فاصله نجف تا کربلا ۸۰ کیلومتره، پیاده روی عادی، ۳_۴ روز طول میکشه ، با ماشین حدود ۲ ساعت.

۱۱. کل مسیر نجف تا کربلا (و همینطور اکثر مسیرهای منتهی به کربلا) با شماره گذاری هایی روی تیرهای چراغ برق وسط جاده، مشخص شده. که به هر تیر میگن «عمود» . مثلا نجف از حرم حضرت علی ع از عمود ۱ شروع میشه و تا آخر شهر نجف با عمود ۱۸۲ تموم میشه و دوباره از ۱ شروع میشه و تا کربلا جلوی حرم حضرت ابوالفضل ع با شماره ۱۴۵۲ تموم میشه. فاصله هر دو عمود ۵۰ متره. شما میتونید با این حساب برنامه پیاده روی یا آدرس دهی رو بچینید.

۱۲. میتونین هم دینار با خودتون ببرید، هم تومان. معمولا بهترین حالت اینه که از جفتش یه مقدار داشته باشید که هرجا هرکدوم به صرفه تر بود استفاده کنین. شما به جز هزینه رفت و برگشت از مرز به نجف و برعکس، هزینه دیگه ای ندارید. مگر اینکه بخواید توی راه نوشابه بخرید یا خرید سوغاتی.

۱۳. از نجف به کربلا یه مسیر اصلی وجود داره که اکثرا از اون میرن، و یه مسیر شَط (یا طریق العلما) که بومی ها بیشتر میرن و خلوت تره. کل ۸۰ کیلومتر مسیر اصلی بطور کامل و دیوار به دیوار، موکب (استراحتگاه بصورت چادر های بزرگ یا سازه های موقت یا دائم) برای استراحت و پذیرایی وجود داره که شبانه روز فعالن. مسیر شط خلوت تره و بعضی قسمتهای مسیر، خالیه و موکبی نیست. پس اگه اولین باره، یا تنهایید یا آشنایی که قبلا اومده همراهتون نیست، از مسیر اصلی برید. مسیر کاملا امنه و هیچ مشکلی برای خانم ها و اقایون در هیچ ساعتی از شبانه روز پیش نمیاد.
۱۴. کنار مسیر اصلی پیاده روی، جاده ماشین رو وجود داره که هرموقع بخواید ، میتونید برید و قسمتی از مسیر یا بقیه مسیر رو با ماشین برید کربلا (معمولا مجانیه)
۱۵. موکب ها معمولا هم فضای باز دارن، هم بسته، تشک و پتو و بالش دارن. الان شبها سرده و روزها گرم. همیشه جا پیدا میشه، اما بهترین حالت همراه داشتن یه کیسه خواب کوچیکه، که هر جا خسته باشین، توی کیسه خواب خودتون راحت بخوابین.
۱۶. هر لحظه و در هر ساعتی شما اراده کنید در اطرافتون غذاهای مختلف، آب معدنی، جای خواب ، حموم و دستشویی، درمانگاه، و هرچیزی ممکنه نیاز داشته باشید، به وفور و رایگان پیدا میشه. بعضی عربها با پارچ اب یخ و لیوان، اب میدن، بهتره که از اونا نخورید، و اگه بهتون تعارف شد، تشکر کنید و برید. زیاد روی تمیزی غذاها حساس نباشید، همه غذاها تمیز و گرم سرو میشه و شما هیچ مشکلی با غذاها نخواهید داشت. در مسیر، میوه هم میدن، میتونید باخودتون کمی مغذیجات و انجیرخشک و توت خشک ببرید، بکار میاد. درختای اکالیپتوس کنار مسیر زیاده. روزی یدونه برگ بکنید و مثل ادامس، نیم ساعت بجویید. کار صد تا آنتی بیوتیک و ضدعفونی کننده بدنه.
۱۷. برای وسایل، مهمترین چیز کوله مناسب و کیسه خواب، کتونی پیاده روی راحت ، لباس گرم و حوله لباس اضافه ست. یه جفت دمپایی معمولی هم همراتون باشه، هم برای استراحتها و هم حموم رفتن و هم کربلا استفاده میشه. که کربلا درگیر کفشداری نشین.
۱۸. موکب های استراحت معمولا از غروب خیلی شلوغ میشن تا اذان صبح. و صبح ها بیشتر خالی ان. ما بیشتر شبها راه میرفتیم و روز استراحت میکردیم. ؤلی بازم میگم، کیسه خواب، حلال مشکلات زیادیه.
۱۹. با اینکه در مسیر سطل آشغال زیاد هست، اما آشغال های زیادی روی زمین دیده میشه. تازه الان وضعیت زباله و تمیزی خیلییی بهتر از سالهای قبل شده و روزانه دائم جمع آوری میشه، اما بازم این جمعیت زیاد مسلما زباله زیادی تولید میکنن.
۲۰. حموم ها و دستشویی ها خیلی ارتقا پیدا کردن و امسال خیلی راضی کننده تر از قبل بود.
۲۱. برای غذا و پذیرایی، صف رو رعایت کنید،، تنها مردمی که در این مورد بی نظمن، ایرانیها هستن. به عراقیها احترام متقابل بذارید چون اونا بشدت به زائرها احترام میذارن. با خودتون لازم نیست بشقاب و قاشق و لیوان ببرید. از غذاهاشون ایراد نگیرید. اونا غذای بومی خودشونو دارن که شاید بعضیاش برای ما خوشمزه نباشه. هرچی دوست دارین بخورین و هرچی دوست ندارین، نخورین. اگه غذایی رو گرفتین و دوست نداشتین، جلوی چشم عراقیا دور نریزید، برید کمی اونورتر. وقتی بهتون غذا میدن هی نگید دوتا بده، سه تا بده،، گرچه اونا معمولا میدن، اما فقط ایرانیا به قوانین صف و تعداد احترام نمیذارن. 
۲۲. بازم میگم، سفر اربعین به کربلا ، فقط مهم اینه که در کربلا باشید و یه زیارت کنید و زود شهرو ترک کنید،، همه کشورها حتی عراقیا اینو رعایت میکنن جز ایرانیا. شهر کربلا تحمل اینهمه جمعیت موندگار رو نداره. طوری برنامه ریزی کنید که مثلا شب اربعین وارد کربلا شید و روز اربعین بعد از زیارت سریع خارج بشید. اصلا بفکر رسیدن به ضریح در اربعین نباشید. چیزی جز گناه کردن و مردم آزاری و حق الناس وجود نداره. برای رسیدن به ضریح، قطعا باید آدمهای زیادی رو له کنید و بهشون آسیب بزنید و خودتون هم آسیب میبینید و نظم رو بهم میزنید. باور کنید دست زدن به ضریح توو این شرایط نه ثوابی داره، نه حاجتی رو برآورده میکنه و نه ارج و قربی داره. روز اربعین هم برای نشستن و اتراق، داخل حرم یا بین الحرمین رو انتخاب نکنید. کوچه های اطراف برای نشستن بهتره. 
۲۳. قبل از ورود به منطقه حرم، کوله ها و وسایل و دوربین ها و موبایل ها رو به یکی بسپرید و نوبتی برید داخل. در اون تایم، کفشداری ها و صندوق امانات بشدت شلوغه و کلی از وقتتون رو میگیره.
۲۴. بعد از اربعین، بسرعت موکب ها و حسینیه ها و پذیرایی های رایگان جمع میشه. و قیمت هتل ها خیلی بالاست. پس حتی اگه میخواید بعد از اربعین چند روز بمونید، پول زیادی باید خرج کنید. (یا جایی آشنا برای موندن داشته باشید)
۲۵. برای برگشت، روز اربعین ، شرایط حمل و نقل کاملا فرق میکنه، گاراژهای ماشینها یه کم از شهر خارج میشن. شما باید یا برید گاراژ نجف ،، یا گاراژ حله . گاراژ حله راحتتر و سریعتره. اما باید همراه با سیل جمعیت از مسیر کربلا به حله (بسمت گاراژ حله) حدود ۵ کیلومتر پیاده برید تا به مرز خارج شهر برسید. اونجا اتوبوس و سواری و ون برای مرز وجود داره. ما ساعت ۲_۳ صبح اربعین وارد کربلا شدیم و ساعت ۱۰ صبح خارج شدیم و حدود ۱۱ گاراژ حله بودیم و یه ون گرفتیم از کربلا تا مهران ، نفری ۱۶ هزار دینار ، حدودا معادل ۱۹۰ تومن. و ساعت ۱۲ ظهر راه افتادیم و ساعت ۶ غروب مرز مهران بودیم.
۲۶. کلا بگم ، اگه حوصله و تحمل کمی سختی سفر رو ندارید، نرید. اره، سفر نسبتا سختیه، ولی بشدت لذتبخش و عجیب. اگه فکر میکنید نمیتونید زیاد پیاده روی کنید، بهتره روز اول رو پیاده برید و بعدش با ماشین برید کربلا. 
۲۷. اگه چیز دیگه ای به ذهنتون میرسه بگید که تا سال بعد شاید کسی بخواد بره سفر، شاید این بدردش بخوره.

 • ۹۷/۰۸/۱۱
 • دکتر میم

نظرات (۲۱)

ممنون آقای دکتر:))
پاسخ:
:-)
خلاصه اینکه تنها مردمی که حتی تو سفر زیارتی هم بی‌فرهنگن ایرانی‌ها هستن :/

امسال شوهر خواهرم رفته بود کربلا البته اون‌ها تقریبا همه‌ی مسیر رو با ماشین رفته بودن و گفت کرایه‌هامون نفری حدود ۷۰۰ هزار تومن شد.

دکتر چرا گفتید سیم‌کارت های ایرانی رو اصلا روشن نکنید؟ بخاطر رومینگ و هزینه‌اش یا درست آنتن نمیدن؟ مثلا نمیشه از بسته‌ی اینترنت سیم‌کارت خودمون استفاده کنیم؟
بعد اونجا هیچ مشکلی برای شب حرکت کردن وجود نداره؟یعنی مسیر تقریبا به همون شلوغی روز هست و امنیتش کاملا تامینه؟

ممنون، خیلی خوب و کامل بود، یه دور برای خانواده میخونمش :)
پاسخ:
سیمکارتای ایرانی دزدن. هزینه رومینگ جدا و تعرفه ها جدا، و کلی هزینه مازاد که بشما نمیگن و سرعت و انتن دهی بد ... و اینکه بسته های اینترنت اینجا، در حالت رومینگ معتبر نیستن.
هیچ مشکلی، شبها کاملا شلوغ و چراغونیه و اکثر موکب ها بازن، و شما انگار دارید وسط شهر در روز راه میرید
منم یه پست توصیه‌طور نوشته بودم قبلاً. بذارین همونا رو کپی کنم اینجا پس. یک، خواهش می‌کنم این چند روز را بیخیال هویت ایرانی‌تان شوید. به موکب‌های عراقی بروید. چایی عراقی بخورید. غذای عراقی بخورید(البته که افراط نکنید!) از پذیرایی‌هایشان استقبال کنید . و حتی برای استراحت‌های روزانه و خواب شب هم سعی کنید از این موکب‌ها عراقی استفاده کنید. با رفقای عراقی سلام و علیک کنید و گرم بگیرید. در حد چند جمله‌ی ساده هم اگر عربی بلد باشید که دیگر اهلاً و سهلاً. باور کنید با همین چند مورد ساده آنقدر گل از گل این عزیزان می‌شکفد و به قدری خوشحال می‌شوند که حد ندارد. در کل خواهش می‌کنم این چند روز ایرانی بودن خودتان را فراموش کنید و حل شوید در امت اربعینی.

دو، سبک سفر کنید. زیرا لااقل دو روز پیاده‌روی در پیش دارید.(پس حتماً کفش و یا صندل مناسب به همراه داشته باشید.) بار سفر را طوری تنظیم کنید که تا حد ممکن سبک باشد. و اینکه وسایل نوک تیز به همراه نداشته باشید. حتی در حد کارد میوه‌خوری! زیرا در ایست‌ و بازرسی‌های مسیر به مشکل برمی‌خورید.
مسیر سفرتان را از قبل چک کنید و مطمئن شوید بهترین مسیر را برگزیده‌اید. بنده پیشنهاد می‌کنم ابتدا از لب مرز مستقیماً به کربلا بروید. پس از چند روز زیارت در کربلا (و چند روز کاظمین و سامرا احتمالاً) با وسایل‌نقلیه به سمت نجف بروید. و بعد از زیارت در نجف همراه با کاروان پیاده‌روی مجدد به سمت کربلا حرکت کنید. بسیاری از دوستان را دیدم که وقتی به کربلا می‌رسیدند یا مریض‌احوال بودند و یا خسته‌ی راه. و به گواه خودشان آن‌طور که باید معنویات سفر را درک کنند درک نمی‌کردند. یادتان باشد این سفری است که شاید در طول عمرتان تنها یکبار نصیب‌تان شود. پس باید قدر لحظه لحظه‌هایش را بدانید.
سه، اگر با وسیله شخصی به لب مرز می‌روید سعی کنید ماشین‌تان را در جای مناسبی پارک کنید. و دقیقاً بدانید کجا. که پس از برگشت به مشکل نخورید. ماشین‌تان را در مسیر دیگر ماشین‌ها پارک نکنید.(بخصوص اگر قصد استفاده از پارکینگ‌های مرزی را ندارید.)

پاسخ:
ممنون اقاگل،،
فقط من درمورد مسیر سفر ، این روش بدرد کسایی میخوره که وقت آزاد زیاد دارن. در ضمن زمان اربعین، وقت رفتن به کاظمین و سامرا نیست! بحث ترسوندن نیست، اما از ماهها قبل، تمام تمرکز نیروهای امنیتی روی نجف و کربلاست و خودشون میگن بقیه شهرها نرید
ممنون از توصیه ها تون خیلی خوب بود.امسال بابا و مامان من هم رفتن و ابتدا به کربلا رفتن و زیارتشون رو کامل انجام دادن و بعد نجف رفتن و بعد هم پیاده روی به سمت کربلا  یه نکته مامان با خودش یه کیسه پر عروسک های انگشتی و کمی هم نخود و کشمش برده بود و به بچه هایی که تو موکب کمک میکردند یا بچه هایی که همراه پدر و مادرشون به پیاده روی اومده بودن هدیه میداده مامان میگفت اونقدر این بچه ها خوشحال میشدن و ذوق میکردن و این میشده براشون یه خاطره خوب
پاسخ:
عه، ما هم گل سر و کش مو برای دخترا ، و بادکنک برای پسرها بردیم :-)) 
خیلی خوب نوشتی دکتر
زیارت قبول در ضمن
پاسخ:
قربونت امین،، تو یه کوه با ما نیومدی،، ما توو دلمون موند
زیارت قبول
پاسخ:
:-) 🙏
زیارت قبول 
همچنان حسرت به دل نوشته های بقیه رو میخونم
 اللهم ارزقنی زیارت کربلا
پاسخ:
ممنون ، ایشالا برای همه
والا ما اومدیم و دیدیم که دکتری در کار نیست
در طور مسیر دست روحانیت بر سر مابود البته :-D
این هفته اگر میرید منم هستم صد در صد
پاسخ:
این هفته من تهران نیستم. هفته بعدیش. ها؟
 • פـریـر بانو
 • ممنون بابت پست دکتر. 
  مجددا زیارتتون قبول و رسیدن به‌خیر. :)

  :: دوسال پیش شوهرخالهٔ من اربعین رفت. وقتی اومد اینقدر از بهداشت بد و سرویس بهداشتی‌های اسف‌بار و... گفت و هی من رو مثال زد که اسم اربعین رو میارم بابا می‌گه نه. :| شوهرخالم در ادامهٔ همهٔ حرف‌هاش می‌گفت: مثلا یکی مثل حریر که لیوان دهنی نمی‌خوره نمی‌تونه اونجا دووم بیاره! :| هی می‌گفت این رو هی می‌گفت هی می‌گفت! :| :/
  پاسخ:
  بابا لیوان دهنی چیه؟ :-)) نود درصد لیوانا کاغذی یکبار مصرفه،، ده درصد لیوان شیشه ای
  تمیزی سرویسها هم سال به سال داره بهتر میشه. بد و خوب هم داره. مثلا عمود ۱۰۹۰ ما رفتیم یه موکب، یه مجموعه حموم و دستشویی کنارش ساخته بود،، توو ایران نمونه شو ندیده بودیم!! 
  هفته بعدیشم هستم ایشالا
  فعلا تا یه سه هفته ای کلاس ندارم 
  پاسخ:
  خداروشکر
 • פـریـر بانو
 • نه منظورش چیز دیگه‌ای بود. بزرگوار تاکید بر سوسولیت(!) بنده داشت و معتقد بود من تو اون وضعیت تلف می‌شم! :/ 
  هومممم... پس داره بهتر می‌شه. خداروشکر! ایشالا ما هم بتونیم ملت رو راضی کنیم که آقا ما اونقدرها هم که شما فکر می‌کنین سوسول نیستیم. :/
  پاسخ:
  کسی که کلکچالو به اون خوبی میره....
 • کوالای پیر
 • ممنون ایشالا سال دیگه بیام یه بار دیگه این توصیه هارو بخونم و برم پیاده روی
  زیارتتون قبول 

  برادرم امسال که رفت برخلاف سالهای گذشته فقط از وای فای رایگانی که بعضی موکب ها داشتن با ما در ارتباط بود و سیم کارت عراقی نخرید و خب به صرفه بود براش ولی فکرمیکنم این کار برای کسایی که برای اولین بار میرن مناسب نباشه 
  پاسخ:
  ممنون ، ایشالا :-)
 • شهاب الدین ..
 • سلام
  رسیدن به خیر، زیارتتون قبول ان شاءاللّه. 
  خب منم بگم که اگه با خانواده و بچه کسی بخواد بره، بهتره یه جوری بره که تا یه هفته ده روز قبل اربعین برگشته باشه. ان شاءاللّه ثواب مشارکتش تو این گردهمایی بزرگ رو میبره. یا اینکه جا بگیرن و بمونن تا دو سه روز بعد اربعین برگردن. 
  ولی روزای آخر ازدحام جمعیت خیلی زیاده، و خانوما اذیت میشن. 
  مخصوصا برای برگشت از کربلا به سمت مرز که یهو مجبورن با کلی مرد، پشت کامیون سوار شن.
  کاظمین و سامرا هم میشه رفت و امنیت کامل برقراره. سامرا، اگه کسی بچه کوچیک همراهش نباشه، میتونه شب تو حرم بخوابه. 
  میدونید تو روایات، ثواب پیاده برگشتن از این مسیر، از ثواب رفتنش بیشتره؟
  وقتی روایات زیارت اربعین رو بررسی میکنیم، میبینیم ائمه چقدر قشنگ و همه جانبه دستور دادن تا این مراسم تبدیل بشه به یه کنگره جهانی!
  ان شاءاللّه روزی همه ساله تون باشه. التماس دعا. 
  پاسخ:
  سلام ، ممنون خانواده ها هم راحتن،، برای برگشت توضیح دادم که اگه جاها و ادرس ها رو بدونید که کجا باید برید، اصلا لازم نیست پشت کامیون سوار شید. 
  امنیت همیشه ایشالا برقراره، اما با ایشالا ، بهتره که نرید. سامرا و کاظمین ، غیر از اربعین.

  سلام
  . قبل از سفر یه حجامت اصولی (که حدودا یک ساعت طول میکشه این مدل حجامت با کارای قبل و بعدش) انجام بدن که خیلی در مریض نشدنشون کمک میکنه
  . ماسک فیلتر دار ببرن حتما چندتا
  . جوراب انگشت دار ببرن که کمک میکنه بین انگشت ها کمتر تاول بزنه
  از اینا 
  قبل از رفتن حنا و مازو رو قاطی کنن باهم و با آب چندبار بزنن به پاهاشون
  پوست پارو کلفت میکنه
  عسل خیلی خوب و طبیعی اگه بتونن گیر بیارن و خیلی خیلی کم باخودشون همراه ببرن عالیه
  مادر من امسال به تاول پاشون گفتن عسل زدن که زود خشک کرد تاول پاشون رو
  البته ممکنه حنایی هم که گذاشتن بی تاثیر نباشه
  .قبل از سفر خودشون رو تقویت کنن
  قبل و حین سفر معجزه عسل و آب لیمو رو فراموش نکنن
  . طب اسلامی دارویی به نام امام کاظم داره که معجزه است واسه واکسینه شدن از سرماخوردگی های شدید و بد
  . با خودشون حتما مایع ضدعفونی کننده دست ببرن واسه زمانایی که دسترسی به اب و صابون ندارن..

  . به جای حوله میتونن سه تا پارچه چفیه مانند ببرن
  با حداقل یه حوله ی خیلی سبک و کوچیک واسه خشک کردن مو ها...
  . خرید کادو واسه بچه ها و نوجوان ها فراموش نشه
  من امسال دیر جنبیدم  چند مدل تل سر و چندتا دونه بادکنکی که کلمات عربی روش نوشته بود تونستم تهیه کنم اگه وقت میذاشتم چیز های خیلی بیشتر و بهتری میشد تهیه کرد که واقعا خوشحالشون میکنه...
  . و یک مطلب کاربردی واسه برخی افراد (اقای هاشمی که ورزشکارن چشاشونو بگیرن :))
  و اونم کالسکه هست
  اگه قصد دارید سه روز رو پیاده برید و سخته که کوله رو سه روز روی دوشتون دلشته باشید و چند نفر هستید یه کالسکه سبک عصایی خیلی به کار میاد
  من مادرم کمر درد دارن و خب دو ساله دارن با کالسکه میرن و راضی هستن و کلی بار از دوششون برداشته میشه
  امسال همینجوری از دهنم پرید به دوستم گفتم مادرم کاسکه میبره... بعد که دوستم برگشته بود از سفر و بهش زیارت قبولی گفتم گفت فلانی خیلی یادت کردم و کالسکه ای که گفته بودی خیلی به کارمون اومد و...)
  که خب البته آدم به طرفیتش نگاه میکنه
  قطعا کالسکه بردن به همه پیشنهاد نمیشه و اینکه کالسکه ی سنگین اذیت کننده ممکنه باشه و بهتره کالسکه تاشو برده بشه و ...
  یه مدل چرخ دستی هم هست که خیلی خوبه هم پارچه داره و هم دسته اش خیلی بلنده اونم امسال یکی از آشناها برده بود راضی بود.. البته اون چرخ دستی کوتاه ها که فقطم فلزه اصلا به درد نمیخوره و وباله
  بازم چیزی یادم اومد مینویسم
  پاسخ:
  اون جوراب انگشت دار اره، واقعا برای پیاده روی طولانی، عالیه
  چرخ دستی برای کسایی که نمیتونن کوله روو دوش بکشن ، مثل سن بالاتر ها، خیلی خوبه
  عِه لینک  عکس جورابه چرا گذاشته نشد؟
  اینه نمونه عکس جوراب انگشتی: 👇


  https://www.google.com/search?q=%D8%AC%D9%88%D8%B1%D8%A7%D8%A8+%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA+%D8%AF%D8%A7%D8%B1&client=ms-android-samsung&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiG9KC61bbeAhWO4IUKHZ-iAlIQ_AUICSgB#imgrc=kJUlbGtn6UI23M
  منظورم از چرخ دستی که دسته اش بلنده ایناست تقریبا
  https://www.google.com/search?q=%DA%86%D8%B1%D8%AE+%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C+%D8%B3%D8%A7%DA%A9+%D8%AF%D8%A7%D8%B1&client=ms-android-samsung&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjZi6So17beAhWFyIUKHfxWC_MQ_AUICSgB&biw=360&bih=508#imgrc=4EUWH9G-Xmh4jM
  سلام علیکم و رحمه الله‎(:‎
  دستتون درد نکنه خیلی کامل بود
  البته ما لیوان و قاشق چنگال تاشو داشتیم بنظرم خیلی خوب بود
  چون همیشه بین راه نیستیم و توی موکب یا جای دیگه لازم میشد چیزی بخوری و بردن لیوان سبک شخصی رو توصیه میکنم
  ما همه مون صندل کوهنوردی از دونا خریدیم، هم کفش پیاده روی بودم هم دمپایی
  حتی زیر دوش میشد باهاش بری و خوب بود
  صابون و شوینده دست تقریبا توی موکب ها تعریف نشده اس، بهتره یدونه تیوبی همراه آدم باشه
  اون عمودهای شهر نجف رو جدی بگیرین تا با صفر شدن عددشون مثل ما آه از نهادتون برنیاد‎):‎
  * با احترام به نظر دکتر میم: لطفا هر چیزی دوست دارین نخورین و نگیرین
  اینجا براحتی از قیافه غذا و بوش میشه فهمید با ذائقه ما جوره یا نه، هول نزنید یه نگاه بکنین اگه میبینین نمیخورین برندارین
  رفتار زشت اسراف کاری و دور ریختن بضاعت یه خانواده رو از سرمون بیرون کنیم چون اونجا رستوران نیست...
  اگه خانواده همراهتونه نهایتا تا دو و سه بعد از ظهر توی موکبها جاگیر بشین، بعدش دیگه بسختی جای مناسب گیر میاد
  و برای اسکان به موکب ایرانی بودن گیر ندین، ما کل مسیر موکب عربها رفتیم و خوب بود
  * به فرهنگ عراقیها خیلی دقت کنید
  سر یه خنده و دست زدن بی منظور و پوشیدن یه تیشرت قرمز زیر لباسها، نزدیک بود توی موکبها دعوا بشه، چون عربها بشدت به عزادار بودن حضرت زینب حساسن و این رفتارها براشون سنگینه حتی بی منظور و عذرخواهی و جمع کنید نه توجیه و ادامه دادن!
  اسکان کربلای ما حسینیه امام خویی باب القبله حرم امام حسین بود که کل سال هستن و رایگانه، اگه تحمل جای تنگ و شلوغ دارین اربعین اونجا میشه موند
  برای گاراژ به ما باب سدره(المنتهی) آدرس دادن که باید یه روز زودتر بلیط میگرفتی و نرخ دولتی بود
  محل سوار کردن هم خیابون قزوینی پشت تل زینبیه
  شاید بیست دقیقه پیاده روی باشه، ازونجا برای همه مسیر ها همیشه ماشین هست ولی با کرایه متغیر
  * نکته ای که قبلا همراهای ما چشیده بودن و اینبار جدی گرفتن این بود که گاهی پیش میاد راننده چند کیلومتر به مقصد کرایه جمع میکنه و از یه جایی به بعد میگه این ته مسیره و پیاده بشین
  همه راننده های ما هم از سی کیلومتر مونده به مسیر تا پنج کیلومتر هم طلب کرایه شونو کردن
  ولی سرگروه ما گفت تا حرم و یا مرز یا فلانجا رو نبینیم کرایه نمیدیم و مسیر بالاخره طی شد(چندبار هم بهونه گرفتن پاسپورت یا تفتیش رو برای پیاده کردن آوردن ولی سرگروه مصر بود ته مسیر) و بصرفه اس به دینار پرداخت بشه
  * تریلی های دولتی هم تا مرز رایگان میبرن‎:|‎
   
  پاسخ:
  *من گفتم طعم غذاهای بومی با ذائقه ما ممکنه جور در نیاد. اما منظورم نظافت و سلامت غذا بود که بخورین ، هیچ مشکلی پیش نمیاد :-)
  .
  برای برگشت هم چند تا مسیر دیگه هم هست، همش یا تعداد ماشین کمه، یا از روزای قبل هماهنگی میخواد، یا دورتر بود. وگرنه اره ، آخر خیابون امام حسین، بالای پل فاطمه الزهرا هم مستقیم برای مهران و نجف و بغداد میبرن. اما تعداد کمتر از حله ست

  مرسی، موارد خوب بود
  چه پست مفیدی :)
  ممنون.
  پاسخ:
  :-)
  خداقوت اقای دکتر واقعا همچین پست هایی خیلی عالی هستن ممنون 
  پاسخ:
  :-)
  والا دوست ما سنش از ما کمتره... البته با تعدادی از اعضای خانواده رفته بودن و کالسکه براشون مفید بود
  معمولا افراد جوان و تک نفره کالسکه بر نمیدارن طبیعتا...
  نوشتم که برا همه توصیه نمیشه اما گزینه خوبیه
  پاسخ:
  اره، مامان خودم پارسال ازونا داشت، خیلی راضی بود
  دکتر سلااام
  "مثلا عمود ۱۰۹۰ ما رفتیم یه موکب، یه مجموعه حموم و دستشویی کنارش ساخته بود،، توو ایران نمونه شو ندیده بودیم!! "
  به نظرت سال دیگه این موکب  دقیقا  سرجای امسالش مستقر میشه که من برم؟ سال دیگه رفتی دکتر جون شماره جاهای تمیز رو بیا گزارش بده

  قبل از اربعین یک پزشکی اومده بود صحبت میکرد میگفت حتی اب معدنی رو هم از ایرانی ها تهیه کنید چه برسه ب غذا و... چون به بدن بعضی ها نمی سازه و مریض میشن
  پاسخ:
  اره، اون موکبهایی که بنا ساختن همیشه همونجان

  نه دیگه اینهمه وسواس هم نمیخواد
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی