کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

۱۷ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

چالش

۲۴
تیر

پیشگفتار:

در درمان بعضی اختلالات روانی, ‘گروه درمانی‘ معمولا به عنوان یک روش کمکی استفاده می شود.

یک یا چند روانشناس به همراه گروهی از بیماران گرد هم آمده و موضوعی را مطرح میکنند و هر کسی درمورد آن موضوع, یا خاطره ی خود از آن موضوع, یا تحلیل خود در آن مورد را بازگو میکند. در این گروه درمانی ها, ممکن است همه بیماران از یک نوع بیماری و یا از بیماریهای مختلفی رنج ببرند. اما اتفاقی که در این بین می افتد, شنیدن حرفهای هم جنس و ملموس برای بعضی بیماران, و یا گفتن بعضی نگفته ها و حس دیگران درمورد یک موضوعی که شاید در ذهن و فکر بیماری دیگر باشد, گاهی اثرات و عکس العمل های خاصی روی بیماران دارد.

البته کنترل نشدن این جلسات از نظر نوع بیماران انتخابی و موضوع بحث, ممکن است بسیار خطرناک باشد. (در این مورد، داستان خاصی هست که بعدا میگم)

در این بین, روانشناسان نیز با بررسی حرف ها , عکس العمل ها, تغییرات رفتاری و... بیمارانشان را تحلیل کرده و گاهی تغییری در روش درمان ایجاد میکنند.


گفتار :

اما.. گروه درمانی, همیشه احتیاج به روانشناس و روانی ندارد! گاهی با عده ای از افراد عادی با رویکردهای مختلف هم برگزار شده و نتایج جالب توجهی هم بدست می آید.

تجربه هایی که در این بین, نصیب افراد گروه میشود, گاهی بی نظیر است. هم براى گوینده ها، هم شنونده ها. تجربیاتى هست که بعضیا دارن و منتشر نکردن چون گاهی فکر کردن شاید بد باشه، یا از عکس العملها و قضاوت ها میترسن، یا... 

اما در این گروه درمانی ها تجربه های مشترک و عکس العمل های مشترک پیدا میشه. نتایجش معمولا خیلی جالب و بحث برانگیزه! :-) 

"فیلمى میدیدم. نقش اول زن، یه رازى رو بعد از مدتها به دوستش گفت، بعد با گریه نفس راحتی کشید و گفت: الان دیگه میدونم بار دونستن این راز، روی دوشه دو نفره، و این خیلى حس بهتریه! "

اینم یه مزیتیه واسه خودش!


چالش :

از همین تریبون, همه کسانی که اینجا رو میخونن و بخصوص دوستان وبلاگی, به علاوه دوستان وبلاگیه اونها، یعنى لینک دوستان من، و لینک دوستان دوستان من (اطلاع رسانی به عهده خودشون) رو دعوت میکنم به یک چالش گروه درمانی!

از همه میخوام فقط یکی یا دوتا از خاطراتی که هیچکس نمیدونه و تاحالا برای هیچکسی تعریف نکردن رو توی وبلاگ خودشون بنویسن. (بی وبلاگها, کامنت بزارن). لزومی نداره که یک راز باشه! ممکنه هم باشه! ممکنه دو سه نفر هم بدونن اما جزو خاطرات و اتفاقات منتشر نشده باشه! یا تجربه شخصی ، یا ...

من بعد از عیدفطر، منتشر میکنم. شما هم خاطرات و افکار رو جمع و جور بکنید، از بعد از عید فطر یه پست بزارید. بعضیا کلا بیخیالن، خوبه. اما به بعضیا هم تجربه ی یه بار بیخیالی رو پیشنهاد میدم.

ترجیح اینه که توی وبلاگ خودتون بنویسید، اگه نشد، همینجا کامنت ناشناس بزارید.


پ.ن. : منتظر لبیک هاتون هستم. نیام آبروتونو ببرما ،، بنویسید. مرسی.

  • دکتر میم

هوای من

۲۲
تیر

بندرعباس, هوا سرد بود...

قشم و هرمز که اصلا کاپشن پوشیده بودیم.

  • دکتر میم

دوزخ

۲۰
تیر

کتاب خوب "دوزخ" (اثر "دن براون") را از دوستی خوش قلم, به قرض گرفتم تا در این جهنم, "دوزخ" بخوانم! :

"تاریک ترین مکان جهنم, جایگاه کسانی است که در بحرانهای اخلاقی, بی طرفی از خود نشان میدهند! "

(جمله ی دانته, به نقل از دن براون)


و اما حاشیه نویسی های بسیار مهم کتاب:

- آرد , سه پیمانه

- وانیل , نصف قاشق چایخوری

- پودر قند , یک پیمانه

....

..

:-)

میگویند از حاشیه هایی که "ساموئل بِکت" بر کتابهای دیگر نوشته, ۳ نمایشنامه درآورده اند که فقط از اجرای آنها در فرانسه در طی ۲۰ سال, مبلغ ۳۵ میلیون دلار درآمد حاصل شده!

  • دکتر میم

- از قدیم الایام , معده های درست و حسابی نداشتیم و معمولا با قرص راه اندازیش میکردیم. به پیشنهاد یکی از دوستان, عرقیات گیاهی رو تست کردیم و اتفاقا جواب داد! منم خوشم اومده بود و عرق خوری شدم! چند وقت بود که یکی از عرقیاتم که میخوردم, تلخ تر از بقیه بود! به خودم میگفتم عرقه دیگه! تلخه! شربت که نیس! من که زیاد به تاریخ مصرف اعتقادی نداشتم, یهو اتفاقی , امروز چشمم به تاریخ مصرفش افتاد! ینی نابود شدم :-) (عکس لعنتیش)


- توی این گرمای وحشتناک, باید هفته بعدی برای کاری برم جنوب! گرمای ۵۱ درجه رو قبلا تجربه کرده بودم, اما الان فکرش هم خرابم میکنه! ... اما هی تلقین میکنم. "اونجا الان حتما خنکه,, اونجا حتما سرده,, اونجا بارون میاد,, آره بارون میاد,, لباس گرم بردارم,, آره آره من دکترم,, من خوبم , سالمم "


- امروز یکی بهم گفت روزه ای؟! گفتم آره.

گفت مگه عربی؟!!! .... یه کم نگاش کردم و بلند زدم زیر خنده و بهش گفتم بزار بعد از افطار میام جوابتو میدم تا خوشحال بشی :-)

خیلی دوستش دارم. ترکه فوق العاده دوست داشتنی ایه :-)


- خدایا, ازت انتظار نداشتم. گرمای امروز تهران, واقعا نامردی بود!


- راستی , آیا موردی دیدین که کسی وقتی چایی میخوره, در حد ۳۰ ثانیه, سر کتفش (سر شونه, استخوان بالای بازو) درد بگیره؟!!!!

  • دکتر میم

الغدیر

۱۴
تیر


تواتر (Tavaator) در لغت به معنی پی در پی آمدن , بدون فاصله آمدن , و ریشه این لغت (وتر) به معنی تنها تنها و جدا جدا آمدن است. در مباحث علوم منطق, از تواتر , در مورد اعتبار یک اتفاق تاریخی استفاده میشود. در منابع انگلیسی اکثرا از Successive  یا  Successive Quote  استفاده میشود.

وقتی میگویند "فلان اتفاق , یا فلان سخن, متواتر است" , یعنی از منابع مختلف و معتبر آنقدر نقل شده است که از وقوع آن اطمینان داریم. شرایط تواتر و همچنین شرایط منابعی که بر اساس آنها اثبات به تواتر میشود, در علم تاریخ, بسیار پیچیده و سخت گیرانه است لذا یک اتفاق یا سخن متواتر, مطمئنا قابل قبول و معتبر است.

سالها پیش, با اشتیاق و علاقه تمام, اونقدر کتابهای تاریخ, مخصوصا "تاریخ تمدن ویل دورانت" رو خونده بودم, که استاد شده بودم! 

اما بعد از آشنایی با خاله ساریتا و دورانی که دغدغه های اصالت های تاریخی رو میگذروندم, خاله صحبت از تواتر در تاریخ و سلامت نوشته های تاریخی کرد! نابودی از اونجا شروع میشد که فهمیدم در علم تاریخ اروپا, ویل دورانت در بین بزرگان کعنهو کودکی ست که به خاطر آبنبات گرفتن از هرکسی, هرچیزی را روایت میکرده! و خیلی از نوشته ها و روایت های دورانت , اصلا مستند و قابل قبول نبود! چیزی که هنوز هم تعدادی از تاریخدانان میدانند , اما به دلیل های روشن و طولانی, انکار میکنند.

چند سال بعدی زندگیم از نظر علم تاریخ خیلی سخت بود! خط به خط آموخته ها رو شروع کردم به پاک کردن و جایگزینی از منابع جدید. اتفاق خوب در این بین , بررسی مشترکات و تفاوت ها بود که به اندازه صد سال مطلب آموزنده بود.

از همان سالها بود که در انتخاب و قضاوت درمورد منابع مطالعه, بی رحمانه سختگیر شدم!

.

همه اینها رو گفتم که به اینجا برسم،

"بدون شک معتبرترین کتاب تالیفی و پرقدرت ترین اثر نقل قولی و متواتر جهان, کتاب "الغدیر" علامه امینی, است"

این عین جمله ایه که از یه استاد پیر ۷۵ ساله مسیحی, فوق دکترای باستان شناسی شنیدم و از خیلیها تاییدیه گرفتم.

رک بگم, نمی خوام وارد اصول و فروع دین بشم.

این کتاب , به همه زبانها در اینترنت پره. به مناسبت روزهای شهادت حضرت علی (ع) پیشنهاد میکنم فقط در مورد این کتاب و اینکه چیه و چطور نوشته شده, و اگه تونستین چند صفحه شو بخونین. فقط میخواستم یه نگاه بهش بندازید و بدونین که چیو میخونین!

همین.

  • دکتر میم

چند سال پیش که اولین هایپراستار تهران تازه باز شده بود, با پسرعموم که سرباز بود رفته بودیم اونجا چرخش!

این ردیف جلوی هایپر که فروشگاه برندهاست, نمایندگی گوچی بود. بدون قصد خرید رفتیم داخل و از خلوتی فروشگاه, دوتا فروشنده اومدن قفل کردن روی ما. ماهم با یه کفش ور میرفتیم و محض خالی نبودن عریضه گفتیم اینا چند؟

گفت الان دوره تخفیفه, فروش ویژه ست. ۳۵۰ تومن! (اون موقع دلار ۸۰۰ بود!)

ماهم گفتیم ااا چه خوب! :-)

میخواستیم بپیچیم و بریم, گفت بیا بازم تخفیف میدم!

پسرعموم گفت خوبه اما من نقد ندارم. عابربانکه.

گفت کارتخوان دارم.

پسرعمو هم گفت نه, من سربازم. پولم توی کارت موسسه انصاره! (اون موقع انصار هنوز بانک نشده بود)

یارو نه گذاشت و نه برداشت, یه کارتخوان بانک انصار از زیر میز اورد و گذاشت جلومون! 

من که داشتم هر هر میخندیدم, پسر عمو هم که بد رکب خورده بود, گفت بریم یه دوری بزنیم و برگردیم.

فروشنده هم گفت: برو, رضا شاه هم گفت برم و برگردم. رفت که برگرده... :-))

......

الان سالهای ساله وقتی میریم خرید, گیردادنه فروشنده هر قدرتی هم که داشته باشه, اگه خوشم نیاد یا گرون باشه, توی تخم چشماش نگاه میکنم و میگم : نمیخوام! :-)

  • دکتر میم

من عباس کیارستمی (فیلمساز) رو دیدم, می شناسم و دوستش دارم. اما آیدین آغداشلو (نقاش) رو هیچ وقت ندیدم و احتمالا دیگه نخواهم دید. و مسلما من از نقاشی بسیار کمتر سردر میارم تا فیلم.

اما از آیدین آغداشلو خیلی خیلی شنیدم و خوندم و نقاشی ها و شاگرداشو دیدم. و کلا خیلی بیشتر از کیارستمی دوستش دارم.

اما این دو نفر,

آغداشلو و کیارستمی (که الان هر دو در هنر جهان, سری در سر ها دارن) در مدرسه قلهک با هم همکلاسی بوده اند! آیدین, شر و اراذل و اوباش, و عباس ساکت و مرتب و درسخون. و آیدین میگفت آن زمان از عباس متنفر بودم!

تا اینکه آیدین به علت بیماری نادری, یکسال در منزل بستری میشود. در این یکسال حدود یازده ماه فقط کتاب میخواند. از رمان و زندگینامه ها , تا تاریخ و فلسفه و هنر و.... 

به قول عباس کیارستمی, وقتی آیدین به مدرسه برگشت, یه آدم دیگه شده بود! کاملا متفاوت!

خبرنگاری میگفت پارسال, رفته بودیم منزل آیدین آغداشلو, کیارستمی هم بود.

آیدین میگفت: " اونقدر آدم بزرگ میشناسم که با تمام علم و آگاهیشون , یک لحظه , با یک فکر , یک حرف, یک کتاب, لیز خوردند و وارد دنیای دیگری از اعتقادات شدند! من اونقدرا بزرگ نیستم, اما همان بیماری لعنتی در کودکی منو گمراه کرد و از لذت ولگردی و اراذل و اوباشی, به ورطه ی علم و فرهنگ و هنر افتادم! " :-)


.

آغداشلو, پارسال برای مدتی از ایران رفت. 

خدا این ۷۵ ساله های بزرگ ایران رو حفظ بکنه.

  • دکتر میم

داد درویشی از سر تمهید

                                          سرقلیان خویش را به مرید

گفت که از دوزخ , ای نکوکردار

                                        قدری آتش به روی آن بگذار

بگرفت و ببرد و باز آورد

                                        عِقدِ گوهر ز دُرجِ راز آورد

گفت که در دوزخ هر چه گردیدم

                                        درکات جحیم را دیدم

آتش و هیزم و زغال نبود

                                        اخگری بهر اشتعال نبود

هیچ کس آتشی نمی افروخت

                                        زآتش خویش هر کسی می سوخت!

                                                                     

.

پ.ن. : به دلیل رعد و برق و بارون, امروز نپریدم. افتاد برای دوهفته دیگه! با اینکه کمی حالم گرفته شد, اما امیدوارم این بارون خوب و خنک برای تهران هم بیاد. برای خنکی و خوبیه همه مردم

  • دکتر میم

از بانک زنگ زدن که سه تا قسط شرکتتون عقب افتاده!

بهش گفتم ما همیشه دوماه دوماه قسط میدیم, حالا شده سه ماه! مگه چیه؟! گفت سال مالیاتیه! الان بده تا ببندیم, دوباره از ماه بعد دیر به دیر بده :-)

زنگ زدم به همکار , که ببین این قسطا چقدره, نصفشو بریز. گفت نمیتونیم. چند تا چکامون پاس نشده و پولامون برنگشته و تا دوماه دیگه پول میرسه! 

و من مونده بودم و کمی پول که داشت ته جیبم ول میگشت که احتمالا دو روز هم خرجی رو نمی رسونه!

درحالیکه من سرخوش و بی پول, اومدم گرگان, برای پرواز با پاراگلایدر!


یه همچین آدمای اوسگولی هم پیدا میشن! والا! D:


پ.ن. سایت پروازی درازنو (گرگان) , زیباترین و بلندترین محل پرواز ایرانه. از جاده ساری به سمت گرگان که بیاین, نزدیک شهر کردکوی , میتونین برین اونجا. طبیعتش حرف نداره. بدون پول هم میشه رفت و اونجا چرخید :-)

برای پرواز فعلا گفتن اونجا فردا هوا بده! و من فقط تا فردا اینجام. دعا میکنم امشب فرجی بشه و ظهر , هوا خوب بشه, وگرنه باید برم و دو سه هفته دیگه بیام. 

همه بلند بگین آآآمین

  • دکتر میم

حماقت , مرا خسته می کند. گاهی از همه ی زندگی! 


ن: حماقت دیگران

  • دکتر میم