روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

روزنوشت های دکتر

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

آخرین مطالب
 • ۹۷/۰۸/۱۴
  عن
پربیننده ترین مطالب

فکر کنیم ۱

دوشنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۵، ۱۲:۴۵ ق.ظ

بعد از سخنرانی جنجالی چند سال پیش دکتر احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا و موج هایی که اونموقع بوجود اومد، نادر طالب زاده مستندی در این مورد ساخت که احمدی نژاد یک قهرمان بود! موج های ضد احمدی نژاد، در مقایسه با محتوای مستند، زمین تا آسمان فرق میکرد! اونجا بود که خیلیا فهمیدن (و خیلیا نفهمیدن) جادوی رسانه یعنی چه؟!

بازگو کردن یه اتفاق یا سخن و تصمیم گیری و تحلیل در موردش، موضع گیری در مورد یه اتفاق، اونم با دیدن یه کلیپ گلچین شده، یه تیکه از یه فایل صوتی، یه عکس یا یه خبر توی تلگرام یا هر خبرگزاری و روزنامه ای، کار بچگانه ایه!

از تدوین کردن یا برش یه تیکه دلخواه از یه فایل صوتی یا تصویری، صدتا هدف متفاوت با گرایش های مختلف میشه بیرون کشید. مثالش زیاده. همین الان به آخرین کلیپها و اخبار جنجالی ای که براتون رسیده، یه نگاه بکنید.

در جهت پرورش مغز، میشه درمورد هرخبری، قبل از هیاهو، چند تا سرچ کرد، میشه چندتا سوال از دوتا آدم مطلع پرسید، میشه درمورد منافع و مضرات آدمهایی که اون حرفا رو زدن، بیشتر فکر کرد، میشه بیشتر فکر کرد تا به اصطلاح، حماقتمون رو علنی نکنیم!


+ بعد از اخبار و حرفها و عکسهایی که منتشر شد، موثق پرسیدم: حقوق ایرانی هایی که برای دفاع میرن سوریه،، پشت جبهه، روزی ۵۰ دلار،، خط مقدم روزی ۱۰۰ دلار.


 • ۹۵/۰۴/۱۴
 • دکتر میم

نظرات (۲۰)

 • آقاگل ‌‌‌‌
 • اکثرهم لا یعقلون دکتر
  اکثرمون تعقل نمیکنیم. فکر نمیکنیم. کارمون تقلیده و بس. و خب به قول معروف "خلق را تقلیدشان بر باد داد!"
  حتی حوصله نداریم برای تحقیق در یک مورد ویکی پدیا بخونیم! 
  بعد هم میریم به سرهنگ علیفر گیر میدیم چرا اطلاعاتش رو از ویکی پدیا در میاره!

 • فاطیما کیان
 • هرکسی از هرچیزی یه برداشت خاصی میتونه داشته باشه , حالا برداشت ها گاهی حالت سو استفاده ی عقیدتی هم پیدا میکنه و ممکنه کسی ندونسته دچارش بشه و با اون قسمت های بولد شده تحت تاثیرش قرار بده و کسانی هم درگیرش بشن و واکنشی هم نشون بده اما بعدش اون واکنش دهنده خودش متوجه بشه تند رفته و از دفعات بعدی بگرده تا علاوه بر حواشی و برداشت های دیگران خود خبر یا اون مورد رو دقیق تر و از منابع دیگه ای هم بخونه و کمتر به سرعت واکنش نشون بده , چون بعدش آدم حس ضایع شدن بیشتر بهش دست میده ! :/
  پاسخ:
  از اون ضایع شدنه، درس نمیگیریم!
  این آخرین پاراگراف که مورب نوشتید رو نفهمیدم! دارید تاییدش میکنید یا رد؟؟
  پاسخ:
  صحبتی درمورد تایید یا ردش نشده! صحبت درمورد میزان حقوقه! و حرفها و عکسهایی که از فیش حقوقی پخش شده بود.
 • نفس نقره ای
 • میدونی موضوع اینه که همیشه ساده ترین راه رو انتخاب می کنیم! یعنی باور کردن و قانع شدن بدون یه ذره فکر و پرس و جو!
  دکتر دوست پدر من هم رفته سوریه ولی حقوقی نمی گیره.برادر دوست هم همینطور الان چند باری رفته ولی حقوق نمی گیره.بعضیا داوطلبانه رفتن و بعضیا هم حقوقی نمی گیرن.این چیزی که من می دونم اما در مورد کسانی که حقوق می گیرن و مبلغش اطلاعی ندارم
  پاسخ:
  آره، این مبلغیه که مصوب شده و برای کسانی که میخوان حقوق بگیرن. داوطلبا بعضیا اصلا نمیرن پی اش.
  منظورم شایعهٔ رقم سی تا پنجاه میلیون حقوق بود!
  درسته رسانه در مورد سیاست و اقتصاد همیشه برعکس صحبت می کنه مثلا در مورد آمریکا در مورد اسراییل در مورد حزب الله در مورد همه اشخاص اول مملکت! بعد از گذشت زمان معلوم میشه همه خاین و دزد بودن جز اسراییل و امریکا:/
  پاسخ:
  وظیفه رسانه الان همین شده! مختص اینجا هم نیست. همه جای دنیا ، رسانه، طرف خودشو میگیره و اونطرفی به مردمش جهت میده. 
  اونا رو هم اگه درنظر بگیری که همین موضع رو نسبت به ما و ایران و سوریه و سپاه و حزب ا... و مردممون و.. دارن،،، اونوقت تناقض پیش میاد! حالا چی درسته؟! ما؟ یا خارجیا؟
  پسر خاله ی من هم رفته بدون حقوقی که شما نوشتید،همون حقوق سازمانی که میگیره و بس
  پاسخ:
  خب حتما کارمند سازمان و ارگانیه، همونو میگیره. اونایی که کارمند هیچ سازمانی نیستن، اگه حقوق بخوان، میزانش اینقدره. 
 • نیمچه مهندس
 • من در مورد سیاست سکوت میکنم...
  اما در مورد دیدن یه فیلم یا کلیپ گلچین شده و بر اساس اون نتیجه گرفتن باهاتون موافقم.رو همین حساب وقتی یه فیلم مستند(از اون خوبا که شما میگید)هم میبینم سعی میکنم فقط ببینم و بگذرم.چون به هر حال اینو قبول دارم که اونا هم یه عقیده ای رو میخوان با این فیلم توی ذهن انسان فرو کنن.اگه باهاشون مخالفی که نمیپذیری و اگه باهاشون موافقی تاییدی میشه در جهت عقایدت و محکم تر شدن شون و خب به نظرم هر دوتاشون با فکر کردن یه جورایی مخالفه.
  ولی کلا ندیده از دنیا نریم بهتره:)
  پاسخ:
  خب بستگی داره مستند چی باشه! خیلی از مستندها به علمت اضافه میکنن و باعث میشن تازه فکر بکنی و دنبال یه موضوعی بری! پس از این دوحالتی که گفتی، خارجه.
  میشه هرچیزی رو دید و خوند اما بعدش فکر و تحقیق...
 • هلیا استاد
 • مخصوصا که این روزا تلگرام و راه های ارتباطی پر از دروغ داریم و حسابی تنور کم فکری و بی فکری زیاد شده. بدون تلاش هرچیزی که راحت هست رو قبول میکنیم و قانع میشیم.
  پاسخ:
  جالب اینکه خیلی خیلی راحت هرچیزی پذیرفته میشه و براساسش موضع میگیرن...!
  اابته جالب نیست! مسخره ست،، دردناکه
  یاد قلاده های طلا افتادم.اولش برای کنجکاوی دیدمشُ بعد از دیدن دقیقا همین حس بهم دست داد که واقعا عواملش مخاطبُ چی فرض کردن؟.
  + می دونستم خیلی از مدافعین پول می گیرن. افغانی هایی هم که پولی می رن اونجام زیادن. کادری ها رُ نمی دونم.
  پاسخ:
  اَه ، قلاده های طلا!!! اونم شاهکاری بود در نوع خودش!! میدونی اون صحنه های درگیری های میدون انقلاب، همش طراحی صحنه بود!!! یعنی بخاطر اون فیلم زپرتی، یه میدون انقلاب با همه جزئیات اطرافش ساخته بودن! یکی از گرونترین دکورها رو داشته،، بودجه مفت!
  سلام
  در مورد تاثیر کلیپ و عکس العمل ایرانی ها موافقم  ولی در مورد  سوریه چیزی از کسی در مورد آین مبالغ نشنیدم 😃
 • همطاف یلنیـــز
 • سلام سلام
  اینکه انتقال پیام با استفاده از تصاویر،گیرایی و قدرت بیشتری دارد و تلویزیون هم به عنوان پر قدرت‌ترین رسانه می تواند جلودار باشد درست است
  ولی، قدرت قلم را هم نباید نادیده گرفت (امروز روز قلم است) جادوی نوشتن هم بس قوی است و خواندن و مطالعه بیشتر، راهگشاست برای دانستن و بهتر گزینش کردن
  و
  منم از اخبار و حرفها و عکسهایی که منتشر شد! بی خبرم.با اینحال متشکرم از خبر موثق

  پاسخ:
  قلم هم رسانه ست! اونم توی تاثیرگذاری مثل فیلم و عکس!
  دکتر جان من هم با تحقیق میگم چند نفر رو دورادور میشناسم که اتفاقا یکیشون کشته شده و هیچی هم بهشون ندادن
  به نظرم ربطی به داوطلب رفتن نداره چون مگه الان اعزام اجباری هم داریم؟ اینم شبیه کارایی هست که سابقا بنیاد شهید انجام میداد و نتیجه چیزی جز بدبینی مردم نبود و افراد نیازمند واقعی هم هیچی نمی گرفتن .باید دید اونی که از این پولا گرفته چی کاره حسنه جبهه بوده !! هر چی علاف تر پول بیشتر عین مدیرامون:) 
  پاسخ:
  آقا یا خانم م! کامنتها و جوابها رو کامل خوندی؟!!!
  من گفتم این مبلغ مصوبه، و هرکی بخواد، میگیره.
  درسته که همه داوطلبانه میرن،، اما بعضیا بخاطر حقوق و پولش میرن و بعضیا هم بخاطر عشق و عقیدشون و اینکه کار در راه خدا احتیاج به پول نداره! هرچند بعضیا، هم عشقشو دارن، هم پول میگیرن. منظورو گرفتی؟ هرکی دنبالش بره، پولشم میگیره، اما نه سی چهل میلیون!
  دقیقا مثل اوضاع سابقه بنیادشهید. خیلیا جبهه رفتن، اما بعضیا سابقه رو ثبت کردن و ازش استفاده کردن، بعضیا هم دنبال هیچ ثبت سابقه و گرفتن امتیاز نرفتن!
 • النا بانو
 • چه قدر خوب میشه که قضاوت نکنیم
  در مورد مدافعان حرم ،پول ارزش جان یک انسان رو نداره ،فکرنمیکنم کسی بخاطر پول بره ، فقط بحث اعتقاد و این حرفاست

  من خانومم
  حس کردم تو جواب دادن عصبانی یا ناراحتید این حس خیلی واضح به من منتقل شد . نه من کامنتا رو نخوندم فقط متن خودتون رو خوندم .  این آدما نه فامیلمن نه حسی به سوریه دارم چرا انقد عصبانی شدید؟ از جوابتون اینجوری بر میاد که انگار منو یکی از اون آدم هایی که از مغزشون استفاده نمیکنن و مخاطب پستتون هستن در نظر گرفتید.
  اگه کامنت گذاشتم به خاطر اینکه شما راجب فیش حرف زدی و عقل منم میرسه که فیش حقوق مصوب و قانونیه اما برام سوال پیش اومده بود   هر کسی که اعزام میشه باید از وجود این حقوق خبر داشته باشه بعد به اختیار خودش نگیره اون افغانی که ما میشناسیم اصلا از وجود این پول هم بی خبره و خب عقل هم میگه حتی اگه کسی  داوطلبانه از حقش گذشت بعد از مرگش اگه زنش به پول رهن خونه محتاجه و با صدقه مردم زندگی میکنه سپاه یا بسیج یا هر جایی که اونو اعزام کرده لااقل یک هزارم اون پولو به خانوادش بده چون زنی که صدقه قبول میکنه از پول خون شوهرش نمی گذره و قبول میکنه! 
  اون مثال بنیاد شهید رو هم زدم نظرم دقیقا خلاف نظر شما بود نه اینی که شما گفتی چون شوهر عمه پدرم که شهید شده بود زنش خیلی دلش میخواست از اون مقرری های معروف بگیره ولی کسی بهش نداد نه اینکه خودش نخواد! خواستم بگم این پول دادنا گزینشیه  به داوطلبانه گرفتن و نگرفتن ربط زیادی نداره. 
  امیدوارم این یکی کامنتم دیگه عصبانیتون نکرده باشه

  پاسخ:
  چرا عصبانی؟! اصلا بحث من ربطی به سوریه رفتن یا نرفتن نداشت، اصلا ربطی به داوطلبانه یا به زور رفتن نداشت!
 • مصطفی موسوی
 • مردم توقع دارن کسی که میره و میجنگه هیچ حقوقی هم نداشته باشه؟ خانواده ش چیکار‌کنن پس؟! مثال میزنم منِ کاسب اگه بخوام برم دنیال اعتقاد و جهادم تکلیف خانواده م (که گاهی حتی ممکنه با من هم عقیده هم نباشن) چیه؟ گگ
  پاسخ:
  دقیقاً ! چرا بد باشه کسی بخاطر اعتقادش بره و پول هم بگیره؟
 • ام اسی خوشبخت
 • گاهی این مسئله مهم که رسانه همیشه هدف و جهت داره فراموش میشه و مردم تو این هدف غرق میشن و دقیقا همون جهتی میرن که رسانه میخواد، مشخصا دلیلش فکر نکردنه که این روزها بسیار شایع شده، انگار مردم راحتترن که بدون فکر همه چیز رو بپذیرن و متاسفانه نشر بدن.
  بنده هم از یک منبع کاملا موثق همین رقم رو شنیدم، اعتدال تو جامعه ما اصلا معنی نداره، گروهی حقوق های بسیار بالا میگن و گروهی به صفر میرسونن.

  ممنون برای این پیشنهاد خوب :)
  پاسخ:
  :-)
 • نیمچه مهندس ...
 • منظور من از مستند بیشتر مواردی بود که میخوان یه تفکر خاص رو به آدم نشون بدن و ته ذهنشون قصد تغییر تماشاگر به سمت تفکر خودشون رو دارن.نه مستندی که بی قصد و فقط واسه نشون دادن یک سری حقایق ساخته میشه که این مستند های علمی رو شامل نمیشه.
  اما با آشنایی با افکار مختلف کاملا موافقم و رویه ی خودمم همینه.هرچند نمیتونم قول بدم که تو ذهنم قضاوتِ بد نکنم!:)
  *دو نفر رو میشناسم که رفتن سوریه و شهید شدن.هر دو جوون و تازه خونواده تشکیل داده و البته هردو کادری.چقدر بعد از مراسم شون که تو شهرمون گرفتن من از مردم و به خصوص توی تاکسی عکس العمل های بد دیدم....
  پاسخ:
  آره خب، کادری ها هم اختیاری میرن. بنده های خدا احتمالا بخاطر اعتقادشون رفتن. سر جنگ هشت ساله هم خیلیا رفتن با همین شرایط.
  اشتباهی دستم رفت رو تیک خصوصی:|
  پاسخ:
  :-)))
  داش گلم، حواستو جم کن
  پست سیاسیه ! من صلوات میفرستم 
  ازین دور هواتونو دارم :)))))
  پاسخ:
  :-))
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی