کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

جشنواره فجر سال ۹۶ - (قسمت دوم)

يكشنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۰:۴۸ ب.ظ

+ «مغزهای کوچک زنگ زده» از هومن سیدی:

سال پیش همینجا همچین جمله ای گفته بودم: «من با اینکه همه فیلمهای مانی حقیقی رو هم میبینم، اما هومن سیدی رو بیشتر از مانی حقیقی قبول دارم، چون حداقل توی یه مسیری که با روحیات و اطلاعاتش و تواناییش سازگاره، داره کم کم روبه جلو میره و به فیلمهای آینده ش امیدوارم»

حالا امروز (شنبه) دیدم. یه شاهکار سینمایی از نبوغ بینظیر هومن سیدی. یکی از فوق العاده ترین فیلمهای ایرانی و بهتر از خیلی فیلمهای خارجی.

ماجرا، زیرپوست زندگی در بیغوله ها و حلبی آبادهای جنوب تهرانه. باندهای خلاف، اکیپ های تحت فرمان چوپان! بازی زیبای بازیگران مخصوصا بازیگران جدید و قطعاً هوش بالای هومن سیدی برای بازی گرفتن از این اکیپ شلووغ و ترکیب نماهای لانگ و کلوزآپ های به موقع، لوکیشن و دکوپاژ عالی، فیلمنامه پرریتم، سریع، هیجان آور ، و با مغزهایی واقعاً زنگ زده.

هومن سیدی با این فیلم کار خودشو خیلی سخت کرد و سطح انتظارها رو بشدت بالا برد. کف زدن و سوت و هورا کم بود برای کارش و دو ساعت لذت بخش و قلب تالاپ و تولوپیدهٔ ما.

بدون شک و قاطع نمره ۵ دادم. و امیدوارم در تمام رشته های اصلی نامزد سیمرغ بشه.


+ انیمیشن «فیلشاه» از هادی محمدیان:

میدونستم کیفیت فنی ساخت انیمیشن و دوبله ش واقعاً خوبه. اما چیزی که ما رو در انیمیشن از خارجیا جدا میکنه، ضعفمون توی فانتزیه و ایده ها و قصه هایی که نداریم. پس نشستم ببینم قصه و ایده ش چیه؟ توی سالنی که پر از بچه بود و کمی آدم بزرگ :-) مهتاب نصیرپور هم بود و فرصت نشد برم و بهش بگم چقدر از دیدن فیلم «سرو زیر آب» لذت بردم :-)

اما شروع فیلم، ضعیف بود. سکانسهای پاره پاره، بینظم و پشت سرهم و بی ربط ... و انگار موزیک اصلی از روی انیمیشن حذف شده بود!!! چون حیوونا جشن گرفته بودن و میرقصیدن،، اما یه آهنگی شبیه «از کرخه تا راین» پخش میشد!! از مسئولان جشنواره که هیچی بعید نیست،، اما خب فیلم کودکه آخه. بهرحال... بعد از یه ربع، کم کم قصه بهتر و بهتر و جوندار و جمع و جور شد. موزیک زیباتر ، ارکستر وار و هماهنگ و.... تا جایی که فهمیدم تقریبا موضوع چیه و قصه داره به کدوم سمت میره، اونقدررر ذووق کردم :-)))) بچه ها هم کلاً با فیلم، حال کردن.

ایده فیلم عالی بود. دمشون گرم. واقعا امیدوار شدم که حداقل سالی یه انیمیشن خوب ایرانی ببینیم. یه نمره ۴ خوشگل دادم، حقشون بود.


+ «به وقت شام» از حاتمی کیا

من حاتمی کیا رو دوست دارم. اما بازم باعث نشد که بهش نمره ۵ بدم! چرا؟! واقعا انتظار ۵ داشتما.... شروع فیلم، عالی بود. دکور و صحنه های سنگین و فوق العاده. جلوه های ویژه بسیار راضی کننده و خیلی بالاتر از سطح سینمای ایران. کارگردانی مثل همیشه عالی. قصه و روایت هم خووب.... ماجرا درمورد خلبانهای ماهر ایرانیه که در جنگ سوریه، برای شهرهای محاصره شده توسط داعش، بسته های غذایی پرتاب میکردن و....

اما ابراهیم جان، برادر من... فیلم ایرانی که از ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه بیشتر بشه، باید در حد لالیگا باشه تا بیننده رو نگه داره، که نبود!

درضمن، بازی هادی حجازی فر اصلا خوب درنیومده بود... و اینکه وسط فیلم به این خوبی، باز یهو هوس دوتا جمله شعاری کردی؟! واقعا بنظرم میشد با یه کم هوشیاری، ده دقیقه از مدت فیلم بیشتر از دوساعته و دو جمله از شعارها رو کمتر کرد. اما لذت بردم.

با اینحال با اینکه ازنظر فنی و کارگردانی قطعا جزو ۳_۴ فیلم بهتر امسال بود، اما من نمره ۴ دادم.


+ «امپراطور جهنم» از پرویز شیخ طادی:

:-))))))))))))))))))))))))))))))


اما قصه ها: (((خطر اسپویل)))


+ مغزهای کوچک زنگ زده:

دلم نمیخواد چیز زیادی ازش تعریف کنم. فرهاد اصلانی و نوید محمدزاده دو برادرن. فرهاد اصلانی رییس یکی از باند های خلاف جنوب تهرانه و شیشه تولید میکنه. اما چون نوید محمدزاده خنگه، کاری بهش نمیسپره. از یک طرف در خانواده، مشکلی ناموسی برای خواهر این دو پیش میاد و درگیری ها و مشکلاتی پیش میاد ... .... حیفه بابا، برین ببینین. نمیگم اصن.


+ فیلشاه:

توی یه جزیره وسط اقیانوس، فیل ها زندگی میکردن. یه فیل بدنیا میاد... زندگینامه اونه. بعد بزرگتر میشه یه روز یه کشتی آدم ها میان و حمله میکنن و ۴۰_۵۰ تا فیل رو میبرن شهرشون و ازشون کار میکشن و ارتش تشکیل میدن و.... حمله میکنن به مکه :-)) سپاه ابرهه، داستان ابابیل. ایده خیلی خوب بود. داستان زندگی یکی از فیلهای سپاه ابرهه. 


+ به وقت شام:

ماجرا برای همین چند سال پیش و شروع پیشروی و تسلط داعش در شهرهای سوریه ست. هواپیماهای ایرانی برای شهرهایی که محاصره بودن، بسته های غذایی پرتاب میکردن. یه خلبان سوری ، توی یه شهر محاصره شده کشته شده و یه هواپیمای بزرگ و کلی آدم بیگناه توی آشیانه هواپیما نشستن تا کمک بیاد. بابک حمیدیان (که امسال همش توو فیلماست) با پدرش (هادی حجازی فر) میرن که هواپیما رو برگردونن دمشق. میرن و درمسیر برگشت، هواپیما بدست داعشیا (که قاطی مسافرا بودن) میوفته و برمیگردن شهر قبلی و اسارت و دوباره پرواز میکنن سمت دمشق اینبار هواپیمای بمبگذاری شده و به قصد انتحار ، و با تسلط داعش. بابک حمیدیان نهایتا میتونه اسیرا رو با چتر فراری بده و خودش هواپیما رو با خودش توی آسمون منفجر بکنه.


+ امپراطور جهنم:

:-)))))))))))))))))))))))))


 • ۹۶/۱۱/۱۵
 • دکتر میم

نظرات (۲۰)

 • سید رمضان حسینی
 • * فیلشاه رو همون موقع که اسمش رو شنیدم حدود یک سال پیش حدس زدم قصه‌ش رو. راستش شاید چون وقتی بچه بودم یه کتاب قصه داشتم که دقیقا روایت زندگی این فیله از بچگی و از زبون خودش بود. ولی خوبه کارشون و واقعا به این تیم ایمان دارم.

  * امپراطور جهنم این قدر بد بود دکتر؟ یا چی؟ خب لطفا بگید بدونیم چه خبره!
  پاسخ:
    بخاطر تایپ درمورد امپراطور جهنم ، باتری هدر ندهیم
  امپراطور جهنم وات؟! :-))))
  پاسخ:
    بخاطر تایپ درمورد امپراطور جهنم ، باتری هدر ندهیم
  امپراطور جهنم اصلا اکران شد؟ چون گفتن برداشتنش.
  پاسخ:
  آره بابا، وسیع هم اکران شد و باعث حیرت عمومی :-)))
  اسپیول رو نخوندم، خودم می خوام فیلم رو ببینم :)
  فیلم سیدی رو ان شاءالله می بینم
  حاتمی کیا رو قول نمی دم
  ممنونم، کار رو برامون راحت کردید. بدبختی فیلم های ایرانی مثله تخم مرغ شانسی می مونه، از تیزرش هم نمیشه فهمید قصه فیلم چیه
  موفق باشید
  پاسخ:
  خوب کردی، فیلم حاتمی کیا هم دیدنی بود ، 
  ممنون
  چش بود مگه امپراطور جهنم؟ چه پژواکی داشته توی این :) شما :)))
  پاسخ:
  بگذر باباااا، بگذرییییم :-)))
  چرا پس من از فیلمهای هومن سیدی هیچی نمیفهمم؟؟؟
  پاسخ:
  یعنی مبهمه؟! نه بابا،، فقط «اعترافات یک ذهن خطرناک» یه کم پیچیده بود اما قابل فهم بود.
  این فیلم جدیدش اما یه داستان جذاب و تمیز و واضحه. حتما لذت میبرین
  مبهم که نمیدونم.فضای غریبی داره. من نه پیامی از آفریقا تونستم دریافت کنم، نه اعترافات ذهن خطرناک
  پاسخ:
  ایندفعه فرق میکنه
  هومن سیدی رو و حاتمی کیا و فیلمهاش رو دوست دارم حتما میبینمشون
  تو انیمیشن هم ما فعلا خیلی عقبیم نمیشه با انیمیشنهای اونا مقایسه کرد
  بازم ممنون
  پاسخ:
  ;-)
  حاتمی‌کیا رو دوست دارم، حداقل فیلم‌هاشو :دی من به وقت شام رو ندیدم، ولی طولانی شدنش و بد بازی کردن یه نفر، اصلا از دیدنش منصرفم نکرد و انتظارم برای دیدنش رو هم نتونست بشکنه. فقط همون جمله‌های شعاری که میگید میتونه نقطه منفی محسوب بشه :دی 
  پاسخ:
  منم همینطور، همین الانم میگم از بهترین فیلماست اما حاتمی کیا باید حلش میکرد . امیدوارم توی اکران عمومی ده دقیقه کوتاهتر بشه
  امپراتور جهنم بد بود یا جالب و بانمک ؟

  پاسخ:
  افتضاح
  ینی برم امپراطور جهنم ببینم؟!(آیکون با خود اندیشیدن)
  پاسخ:
  اره اره:-))
 • شیمیست خط خطی
 • بمب و چهارراه استانبول رو ندیدید؟
  اینقدر تعریف فیلم هومن سیدی رو کردید بلیطشو خریدیم با مهمونامون بریم :) اما بین بمب و چهارراه استانبول موندم :/
  پاسخ:
  کجایید که بلیطشو راحت خریدین؟!
  بمب بهتره
  امشب فیلم هومن سیدی رو دیدم و واااقعن لذت بردم. شنبه هم فیلم معادی رو خواهم دید.
  ممنون از سری پست‌های جشنواره‌تون دکتر، مفید و عالی... ^_^
  پاسخ:
  نوش جونتون. بهترین فیلم امسال رو دیدی
 • شیمیست خط خطی
 • صفهان هستم! همون روز که براتون کامنت گذاشتم این سه تا فیلم وارد برنامه اکران اصفهان شده بود
  مغزهای کوچک عاااالی بود، به قول یار بالاخره بعد از مدتها راضی از سینما اومدیم بیرون.
  یکشنبه بمب رو میبینیم، ممنون
  پاسخ:
  چرا بابا،،، اینهمه فیلم که میشه راضی از سالن اومد بیرون!! :-)
  شاید چند وقته سینما نرفتین؟! یا همش آبکی به تورتون خورده؟ :-)
  از بمب هم راضی خواهید بود
 • شیمیست خط خطی
 • من که خیلی هاشو دوست داشتم، ولی یار سلیقه اش مقداری متفاوته. از رگ خواب خوشش نیومد!!! ولی بیست و یک روز بعد رو دوست داشت :| کلا فیلم خیلی تلخ دوست نداره
  البته ما فیلمای پیشنهادی شما رو همیشه قبول داریم و میذاریم تو برنامه سینما رفتنمون.
  پاسخ:
  من از هر دوش خوشم اومد :-)
  ;-)
  با خانواده اومدم سینما و به وقت شام می‌بینیم
  یاد پستای شما افتادم گفتم بیام کامنت بذارم :)

  پاسخ:
  نظرتم بنویس آخرش. یا احتمالا چند خط وسط پست های دویست خطیت :-)
  من فیلم‌بین حرفه‌ای نیستم. داعشم خوب نمی‌شناسم و متأسفانه هیچ وقت اخبارشو پیگیری نمی‌کردم. نظر کارشناسانه نمی‌تونم بدم، ولی تأثیرگذار بود و منو به فکر واداشت :(
  و غمگینم کرد
  پاسخ:
  منم نظر حرفه ای نمیدم. منظورم همین برداشت و حس فیلم بود 
  اره، غمگین میکنه آدمو
 • سید رمضان حسینی
 • خب!
  سلم و عرض تبریک سال نو!
  به وقت شام رو دیدم! اولا این که زیر ۲ ساعت بود و احتمالا یعنی توصیهٔ شما رو جدی گرفتن.
  اون شاهکار و فیلم پر اشک و آهی که بعضیا می‌گفتن نبود ولی خیلی خیلی خوب بود. یعنی جزو معدود فیلم‌های ایرانی بود که هیچ جاییش احساس نکردم که داره وقتم رو تلف می‌کنه. اکشناش عالی بودن اما به نسبت بقیهٔ کارهای شاخص حاتمی کیا حرف کمتری داشت برای زدن. یعنی کلا فیلم ساخته بود برای یه خط حرف. برعکس خیلی فیلم‌های قبلیش که یک عالم حرف و سوال داشت. به شخصه ترکیب بادیگارد رو بیشتر می‌پسندم: هم اکشنش کافی بودن و هم حرفای بیشتر و جدی تری داشت. این یکی بقیهٔ حرفا و خطوط داستانی رو انگار نصفه رها کرد از وسط فیلم.
  با نکته‌تون در رابطه با بازی حجازی‌فر موافقم. اما مشکل اصلیم این بود که بعضی تیکه های مربوط به داعش حقیقتا مضحک بود به نظرم. حالا هی بگن ماهیت پست مدرن داعش! اینش به من ربطی نداره. یه کم مضحک بودن و اگه نبودن اتفاق بدی نمی افتاد شاید. شاید بهتر بود برای نشون دادن ماهیت داعش یه فکرای بهتری می‌کرد.
  با تموم این نقدا به نظرم واقعا فیلم فوق‌العاده‌ای بود و حقیقتا تجربهٔ بی‌نظیری تو سینمای ایران بود. خیلی جاها واقعا نفس‌گیر بود داستان اصلا به آدم فرصت فکر کردن به ضعفا و ... رو نمی‌داد! من این رو مقایسه می‌کنم با خیلی فیلم‌های دیگه‌ای که وسطش هی حواست می‌ره سمت فلان حرکت بد دوربین یا تدوین اشتباه و... .
  پاسخ:
  جدی تایم کوتاه شده؟! :-)
  دمش گرم 
  ممنون از نظرت
 • سید رمضان حسینی
 • سلام
  فیلشاه رو هم دیدم. می‌تونم بگم بچه حزب‌الهیای سینمامون کارای فنی رو خوب یاد گرفتن روش سوار شدن و دارن جلو می‌رن. اما هنوز بلد نیستن قصه تعریف کنن.خصوصا برای بچه‌ها. این دومین انیمیشن سیمایی مذهبیه که می‌بینم به لحاظ فنی خوبه ولی ضعف جد فیلمنامه داره.
  نمی‌دونم اون تیم صبا که انیمیشن پیامبرا رو می‌ساخت چی‌شدن و کجان...
  پاسخ:
  کلا ما توی سینما هم ضعف فیلمنامه داریم
 • سید رمضان حسینی
 • آقا من بیام نظراتم رو آپدیت کنم :-)
  مغزهای کوچک رو دیدم امروز. خلاصه بگم که حسرت خوردم که چرا قبلا از هومن سیدی چیزی ندیدم و تصمیم گرفتم فیلمای قبلیش رو گیر بیارم و ببینم.
  همه‌چی عالی و سر جای خودش بود لاکردار. قشنگ دو سر و گردن از بقیه سینمای ایران بلندتر بود. چند تا صحنه هم داشت که چنان برق از سه فازمون برده بود. خصوصا اون صحنه لعنتی خفه کردن. کشنده بود دکتر!
  تنها ایرادش این بود که خیلی تلخ و سیاه بود. که خب کارگردان می‌خواست و تونست که اینجوری کنه. دست مریزاد واقعا.

  آح. این رو یادم رفت بگم: تونست راجع به چند تا چیز منو به فکر فرو ببره و این یعنی خیلی خوب بود.
  پاسخ:
  :-) ممنون که اومدی و نظر دادی :-)
  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">