کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

کشتی ِ ناخدا

آرامش ِ قبل طوفانم را برهم‌ نزنید... بگذارید ناخدا، اینبار هم کشتی را بسلامت بگذراند

جشنواره فجر سال ۹۶ (قسمت سوم)

چهارشنبه, ۱۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۴۱ ق.ظ

+ «کار کثیف» از خسرو معصومی :

در حقیقت کار خییلیی معمولی و رو به ضعیفی بود اما در اون حدی که ازش بد شنیده بودم نبود. فیلم اجتماعی درمورد مسائل مربوط به کار و مهاجرت بود. گفتم که همه چیز متوسط رو به پایین. و خیلی هم سعی داشت آخر فیلم یه حرکت خوف بکنه و به همه روودست بزنه که کلی باعث خنده و مسخرگی شد :-)) بدون توجه به بازی مزخرف پدرام شریفی، قصد داشتم بهش نمره ۳ بدم، اما اونقدر آخر فیلم رو کشششش داد و صحنه های تکراری رو که خیلی راحت میتونست با جامپ کات حذفش کرد، دوباره نشون داد، و فیلم شد ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه!!! اعصابم خرد شد و گفتم اگه به تایم چایی خوردنم بین دوتا فیلم نرسم، بهش ۲ میدم. رفتیم ... دیر شد، به استراحت ده دقیقه ایم نرسیدم، و اینکه چاییم هم نصفه موند :-/ لذا بهش ۲ دادم و با بلیط یکی از دوستان هم بجاش یه نمره ۱ دادم :-)) مطمئناً در هیچ رشته ای نامزد نخواهد شد.


+ «اتاق تاریک» از روح ا... حجازی :

وارد سالن که شدیم، ساعد سهیلی رو دیدم که رفت ردیف آخر! نمیدونستم این اکران با حضور عوامله :-) بهتر اینکه بعد از سالهای دور حوزه هنری، دوباره امیر پوریا رو دیدم :-) فیلم، عالی و لذت بخش بود. بعد از فیلم «مرگ ماهی» که یه کم از دست روح ا... حجازی حرصم گرفت، این روحمو شاد کرد. فیلم اصلا شاد نبودا! یک فیلم روانشناسانه در زمینهٔ رفتارهای کودک و رفتار با کودک، با بازی فوق العاده بازیگر کودک، علیرضا میرسالاری. ساعد سهیلی و ساره بیات نقش یک زن و شوهر خنگ و گااااووو رو داشتن که خوب هم بودن. بازیها به نسبت خوب بود. قصه با اینکه بنظرم تحت تاثیر فیلم فوق العاده دانمارکی «The Hunt» نوشته شده بود اما با تفاوت نوع نقش بچه، کامل خودشو جدا کرده و ایرانیزه کرده بود و این خوب و ملموس بود و پایان بندی فیلم که من هنوز به مزایا و معایبش دارم فکر میکنم. دیدنش برای پدر مادرهایی که بچه کوچیک دارن و یا درآینده قصد بچه کوچیک داشتن رو دارن، توصیه میشه.

به فیلم نمره ۴ دادم. و امیدوارم این کودک، از نامزدهای سیمرغ باشد. و دم حجازی گرم که همچین دردسر سختی رو با این بچه، خوب درآورده بود. بیرون سالن رفتم و به روح ا... حجازی گفتم «این از مرگ ماهی خییلیی بهتر بود» ... یه خنده ای کرد و گفت «یعنی مرگ ماهی اینقدر بد بود؟» 


+ «بمب ، یک عاشقانه» از پیمان معادی :

راستش خوب بود. در کل خیلی خوب بود. لیلا حاتمی مثل همیشه و همون شکل و نقش، پیمان معادی و بقیه هم خوب. استاد کلاری هم مدیر فیلمبرداری و هم نقش کوتاهی بازی کرده و خوب هم بازی کرده. بنظر من فیلمبرداری کاندید میشه، اما سیمرغ نمیگیره. قصه خوب بود و با زمینه عاشقانه در دو سطح سنی و در زمان اواخر جنگ میگذره. اما حس کردم عشق زیاد پیمان معادی به المان های نوستالژیک دهه شصت، خیلی فیلم رو تحت تاثیر قرار داده و بعضی جاها زیاد به فیلم نچسبیده بود. اما در کل بسیار راضی کننده، به فیلم نمره ۴ دادم. و حدس میزنم در رشته های اصلی به جز بازیگری نامزد خواهد شد.


+ «شعله ور» از حمید نعمت ا... :

امین حیایی لعنتی اونقدر خوب بود توی نقشش و حرص منو درآورد که دوست داشتم دستامو بذارم دور صورتش و انگشت شستمو فرو بکنم توی چشماش. :-)) فیلم، اخلاقیه ، در مورد حسادت! مرد حسود و لااوبالی که حس میکنه توی زندگیش هیچی نشده و نمیذاره کسایی که اطرافش به موفقیتی رسیدن، آروم باشن و خودش رو توی منجلاب فرو میبره. فیلم جدید نعمت ا... به همون اندازه که حرص خیلیا رو سر فیلم «رگ خواب» از دست حماقت های لیلا حاتمی و کثافت بودن کوروش تهامی، درآورد،، در اینجا هم حرص آدمو از کارای حسودانه امین حیایی درآورد. 

چند تا المان فانتزی در فیلم خوب بود و موسیقی هم خوب بود. بنظرم نمره فیلم، ۳.۵ بود ، اما با درنظر گرفتن تمام جوانب، نمره ۴ دادم. امین حیایی قطعا نامزد بازیگری نقش اول مرد خواهد شد. نهایتا همین.


((ماجرای فیلم ،، از اینجا به بعد، خطر اسپویل ))


+ کار کثیف :

زن و شوهر جوونی که یه بچه کوچیک دارن و توی یکی از شهرهای شمالی زندگی میکنن و پولدار نیستن و بیکارن، برنده لاتاری میشن و میخوان برن امریکا. در مدتی که منتظرن تا برای مصاحبه برن سفارت امریکا در ترکیه، پسره دنبال کار موقت میگرده و میره مشروب فروش میشه. یه بابایی مشروب تقلبی و عرق سگی میسازه (لووان هفتوان در این نقش) و پسره (پدرام شریفی) براش میبره تحویل میده و فروش و بازاریابی... تا اینکه یه شب یه گالن ۲۰ لیتری عرق میبره برای یه عروسی و فردا صبح با زن و بچه میره ترکیه برای کارای اولیه مصاحبه. اونشب در عروسی بخاطر مسمومیت الکل، ۷ نفر کشته میشن و ۱۴_۱۵ نفر کور میشن! پلیس بسرعت پیگیری میکنه و مشروب ساز رو دستگیر میکنه و پسره توی ترکیه میفهمه چی شده و تصمیم میگیره برنگرده. زندگیش به گوه کشیده میشه و آخر فیلم هم بمسخرگی، زن و بچه ش توی ماشین گیر میکنن و ماشین خلاص میشه و میره توی دریاچه و غرق میشن!

-- نتیجه اخلاقی : مشروباتتون رو از ساقی خوب تامین کنید.


+ اتاق تاریک: 

قصه فیلم ساده ست و کوتاه. یه روز پسر ۵ ساله زن و شوهر که جیش کرده و باباش داره توی حموم میشورش، به باباش میگه «بابا، کسی نباید گیگیل منو ببینه؟» ... بابا میگه: «اااره عزیزم زشته، فقط مامان و بابا میتونن گیگیل تورو ببینن ... و اگه کسی هم خواست گیگیلتو ببینه، باید به من بگی» .... و چند روز بعد از دهن بچه میپره که یکی گیگیل منو دیده! 

ماجرا حول و حوش همین درگیری پدر مادر برای حل این معما شروع میشه اما فیلم، ریزه کاری های زیاد و غیرقابل تعریفی داره که باعث زیبایی و قدرتش شده. مثلا رفتارهای پدر و مادر باهم و تاثیرش روی بچه. نوع تربیت بچه و نوع تنبیه ها. رفتارهای پارانویاگونه زن و تشویش گونه مرد که در طی فیلم باید بیننده کشف بکنه. و... پایان بندی نسبتا قابل قبول فیلم.


+ بمب ، یک عاشقانه :

لیلا حاتمی و پیمان معادی، زن و شوهرن و هر دو فرهنگی ان و باهم قهرن. پیمان معادی ناظم مدرسه راهنماییه و دنبال راهی برای باز کردن سر حرف با همسرشه و همینطور لیلا هم دنبال آشتی کردنه. روال قصه همینه و جزئیات عالی و کمدی زیادی داره و اصلا خسته کننده نیست. 


+ شعله ور :

امین حیایی معتادیه که سه سال ترک کرده و از همسرش جدا شده و یه بچه ۱۷ ساله داره. لااوبالیه و خودش هم حس میکنه به جایی نرسیده. برای فرار از تهران، میره زاهدان و بعد، زابل. اونجا با دختری آشنا میشه که ازش متادون میگیره و یه دکه فروش تنقلات رو که مال پدر دختر بوده، اجاره میکنه. همین حین، پسرش میاد زابل پیش باباش و یکی از همکلاسی های قدیم امین حیایی هم که الان غواص معروف و قهرمانیه میاد زابل برای درآوردن دو جسد غرق شده در آب. امین حیایی از توجه و علاقه پسرش به غواص عصبیه و حسادت میکنه و شروع میکنه برای غواص مشکل ایجاد کردن. تا جایی که تا مرز از دست دادن پسرش هم از میره.


 • ۹۶/۱۱/۱۸
 • دکتر میم

نظرات (۸)

درود بر دکتر گرامی
کلاً خوندم و فیلم ها را از اینجا دیدم بجز  شعله ور گفتم سینما ببینم بهتره :)
دکتر جان کارمون رو راحت کردید
الان تو لیست من
مغزهای کوچک زنگ زده
به وقت شام
خواهد بود
ممنون
پاسخ:
ایشالا تا آخر جشنواره همه شو که دیدم، به ترتیب میگم :-)
 • سورمه بانو
 • دکتر مرسی. می خونم و لذت می برم و برنامه ریزی می کنم برای دیدن فیلمها تو اکران عمومی.  ;)
  دمت گرم خلاصه
  پاسخ:
  خواهش میکنم :-) 
  😊
  بازی مژگان صابری چطور  بود؟
  پاسخ:
  خوب بود... نقش یه دختر زابلی با صورت سوخته 
  ممنون از زحمتی که میکشی
  خیلی هم عالی
  من عاشق بازی لیلا حاتمی و پیمان معادی هستم
  پاسخ:
  خواهش میکنم :-)
  این سری فیلمها و فیلم هومن سیدی سری قبل منو جذب کرد که ببینمشون^_^
  سپااااس
  پاسخ:
  ^_^
  نخسته دکتر جان:)
  میسی خیلی خوب بود 

  من از وقتی به فیلم های علی احمد زاده گفتین بد و من دوستشون داشتم گفتم عب نداره اسپویل کنین :))
  خب دوسشون داشتم :)
  ممنون از زحمتاتون
  (گل)
  پاسخ:
  علی احمد زاده؟!
  یا بسم ا... :-|
  بلا بدور
 • سید رمضان حسینی
 • از این پکیج لاتاری رو دیدم. دکتر خدایی قبول نداری فیلم هندی بود؟ با تمام المان‌های فیلم هندی؟ البته به جز رقص و آواز که اون هم اگه دست کارگردان باز بود جا داشت ساعد سهیلی زیر بارون دبی بزنه زیر آواز و یاد خاطرات گذشته و رقصیدناش با نامزدش بیفته.
  نمی‌گم بد بودها. ولی واقعا خوب نبود واقعا.
  پاسخ:
  :-)))
  اره، خب منم راضی نبودم
  در حدش نبود
 • سید رمضان حسینی
 • آقا از این پکیج هم شعله ور رو دیدم:
  توصیفت دقیق بود. تا حدودی با امین حیایی احساس همدردی می‌کردم هر چند دامنه خرابکاریش خیلی وسیع‌تر از تواناییای منه. فقط اون حمله شیمیایی :-)
  پاسخ:
  :-)))
  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">